روانشناسی بازار بورس و روانشناسی سرمایه گذاری (قسمت اول)

روانشناسی بازار بورس یکی از مباحث بسیار مهم در بازار سرمایه می باشد. در بازار بورس هر سهم بازیگر متفاوتی دارد و این قبیل افراد سرمایه زیادی در اختیار دارند. این افراد با قدرت مالی زیاد می توانند روند قیمت سهم را تغییر دهند. پس با ورود این افراد قطعاً باید انتظار داشت قیمت یک سهم افزایش پیدا کند. جالب است بدانید با ورود این افراد تقاضا برای سهم مورد نظر افزایش پیدا می کند. ورود این افراد باعث می‌شود قیمت سهم در مدت کوتاهی رشد کند.

همچنین تابلو خوانی کمک می کند به راحتی ورود نقدینگی توسط این افراد به سهم شناسایی شود و با ورود به سهم مورد نظر در کوتاه مدت سود خوبی ببرید ضمن اینکه می توانید خروج پول توسط این گروه از افراد را تشخیص داده و سهم مورد نظر را بفروشید.

مدت زیادی است که بسیاری از خوانندگان وب سایت ثروت آفرین درخواست می کنند مقاله ای در مورد روانشناسی بازار بورس و روانشناسی سرمایه گذاری در بورس در وب سایت منتشر شود. به همین دلیل سعی کردیم مقاله ای کاربردی در این مورد منتشر کنیم. بخش اول این مقاله را می توانید در در ادامه مشاهده فرمایید.

روانشناسی بازار بورس و تابلو خوانی حجم معاملات

 پیشنهاد ویژه ثروت آفرین : فیلتر طلایی بورس (کسب سود در بازارهای ریزشی) 

روانشناسی بازار بورس و تابلوخوانی

داشتن تجربه می تواند تغییرات شگرفی در سرمایه گذاری شما ایجاد کند. برای اینکه بتوانید روانشناسی بازار بورس را به صورت صحیح درک کنید، برای نمونه در بازه های زمانی مختلف سهام قلرست و تابلوخوانی این نماد در ادامه توضیح داده شده است. برای این منظور ابتدا می بایست در دوره های زمانی مختلف مقدار حجم معاملات در سهم مورد نظر را بررسی کنیم.

برای مشاهده حجم معاملات ابتدا وارد سایت دیده بان بازار بورس شده و وارد بخش سابقه معاملات سهم می شویم. برای بررسی و اطلاع از میزان حجم معاملات عادی یک سهم سه صفحه از سهم را بررسی میکنیم.

با بررسی تابلو خوانی حجم انجام شده در این نماد که در تصویر زیر نمایش داده شده است حجم عادی سهم در صفحه اول حدودا بین 1 میلیون تا 1 میلیون و 400 هزار سهم می باشد.

روانشناسی بازار بورس و تابلو خوانی حجم معاملات-1

پیشنهاد می کنم مقاله بیش از 50 فیلتر کاربردی در سایت دیده بان بازار را حتما ببینید

نکته مهم دیگر اینکه حجم هایی که در محدوده ای غیر از بازه ذکر شده می باشند حجم های غیر عادی در بورس هستند و باید مورد توجه قرار گیرند.

در تصویر زیر (صفحه دوم) حجم عادی سهم در صفحه دوم بین 1 میلیون تا 1 میلیون و 500 هزار می‌باشد.

روانشناسی بازار بورس و تابلو خوانی حجم معاملات-2

پیشنهاد می کنم مقاله تکنیکالی آموزش ابزارها و سطوح فیبوناچی در تحلیل تکنیکال را حتما مطالعه کنید

در تصویری (صفحه سوم) که در زیر مشاهده می فرمایید پس از بررسی تابلو خوانی نماد میبینیم حجم عادی سهم بین 1 میلیون تا 1 میلیون و 500 هزار سهم می باشد.

روانشناسی بازار بورس و تابلو خوانی حجم معاملات-3

اگر به فیلتر نویسی در سایت دیده بان بازار بورس علاقه دارید مقاله آموزش فیلتر نویسی در سایت دیده بان بورس را حتما بخوانید

شناسایی حجم های مشکوک در بازار سرمایه

در اینجا با تابلوخوانی توانستیم حجم های عادی سهم را شناسایی کنیم. باید در نظر داشت حجم های عادی در این بازه زمانی در این نماد بین 1 میلیون تا 1 میلیون و 500 هزار سهم می باشد.

در نتیجه حجم هایی که غیر از حجم عادی در سهم رخ می دهد حجم های مشکوک بازار سرمایه می باشند.

نکات تابلوخوانی بازار سرمایه

1- نکته بسیار مهمی که در روانشناسی بازار بورس باید مورد توجه قرار گیرد این است که در بازار بورس بازیگران سهم در یک زمان مشخص و در نقطه حمایت پول خود را وارد سهم می کنند و در نقطه مقاومت پول خود را از سهم خارج می کنند.

2- جالب است بدانید با بررسی نماد مورد نظر متوجه شدیم حجم وارد شده در نقطه حمایت با حجم خارج شده در نقطه مقاومت تقریباً برابری می کند.

3- این نکته نشان دهنده این است که بازیگران مشخصی در بازار سرمایه تغییرات سهم را در اختیار دارند. با شناسایی این تغییرات با استفاده از تابلوخوانی بازار بورس به راحتی می توان سود بسیار خوبی کسب نمود.

با بررسی قیمت سهم در صفحه اول متوجه می شویم در تاریخ های 98/02/18 حجم معاملات در این سهم افزایش داشته است. باید بررسی کنیم ببنیم آیا ورود پول به سهم صورت گرفته است یا برعکس.

روانشناسی بازار بورس و تابلو خوانی حجم معاملات-4

با بررسی تصویر بالا مشاهده می کنیم پس از افت سه روزه در تاریخ 98/02/18 قیمت دیروز سهم ۶۹۳۳ ریال و قیمت اولین قیمت ۶۶۰۱ ریال می باشد.

پس متوجه می شویم که سهم در منفی باز شده است و در همین روز نیز سهم با افزایش تقاضا در بورس روبرو شده است. در فردای آن روز در تاریخ 98/02/21 با افزایش حجم چشمگیری در سهم مواجه هستیم.

پس در اینجا متوجه می شویم پول در حال وارد شدن به سهم می باشد.

پیشنهاد می کنم مقاله حداقل سرمایه گذاری در بورس چقدر است؟ را نیز بخوانید

شناسایی ورود و خروج پول با روانشناسی بورس

با روانشناسی بازار بورس متوجه شدیم در این دو روز این سهم حدود چهار میلیون و پانصد هزار حجم خورده است. پس باید این مقدار سهم در چند روز آینده از سهم خارج شود. در نتیجه ورود پول به سهم صورت گرفته است و با این تغییرات متوجه شدیم باید منتظر خروج پول باشیم.

پولی که وارد سهم شده است ممکن است چندین روز یا حتی دو سه روز در سهم باقی بماند. پول وارد شده در سهم باقی می ماند و پس از کسب سود لازم از سهم خارج می شود و می بینیم این سهم یک افزایش ۵ درصدی در بازار بورس داشته است.

در تاریخ 98/02/22 کمترین قیمت 6760 ریال قیمت آخرین معامله ۷۳۰۵ ریال و اولین قیمت ۷۴۰۱ ریال می باشد. حجم انجام شده در این روز حدود یک میلیون و ششتصد هزار سهم است.

با بررسی این موضوع به راحتی متوجه می شویم سهم در حال افت قیمت در بازار سرمایه می‌باشد. ولی هنوز خروج پول به طور کامل صورت نگرفته است.

در تاریخ 98/02/23 حدود یک میلیون و نهصد هزار حجم خورده است و با توجه به شرایطی که در روز قبل وجود داشت مطمئن می‌شویم که خروج پول در این سهام در حال انجام شدن است.

با استفاده از تابلوخوانی مشاهده می‌کنید در روز 98/02/24 کمترین قیمت 7590 ریال قیمت آخرین معامله 7650 ریال و اولین قیمت 7800 ریال می باشد. حجم انجام شده در این روز حدود 1 میلیون و 300 هزار سهم در بازار بورس است.

احتمالا آخرین حجم خروج پول در بازار سرمایه نیز در این روز انجام شده است.

پیشنهاد می کنم مقاله پولبک در تحلیل تکنیکال – شناسایی پولبک را مطاله کنید

خروج پول

همانطور که ملاحظه می کنید در سه روز متوالی و جمع حجم های انجام شده با استفاده از تابلوخوانی بورس میبینیم بیش از چهار میلیون و پانصد هزار حجم در این سهام انجام شده است. در نتیجه مطمئن می شویم خروج پول صورت گرفته است. مشاهده می کنید سهم در طی پنج روز بیش از ۱۰ درصد نوسان در بازار را تجربه کرده است.

نکته بسیار مهم اینکه در زمانی که قیمت پایانی در مثبت خوبی باشد و قیمت آخرین معامله منفی باشد و یا کمتر از قیمت پایانی معامله شود نشان دهنده خروج پول در بازار بورس خواهد بود.

با بررسی متوجه می شویم در تاریخ 98/02/24 خروج پول در سهم صورت گرفته است.

مقاله ای با عنوان آموزش بورس و یادگیری روش معامله گری در بورس در وب سایت ثروت آفرین منتشر شده است. مطالعه این مقاله کمک می کند روش های معامله گری را یاد بگیرید.

عدم بررسی حجم معاملات بعد از باز شدن سهم 

باید توجه داشته باشید زمانی که سهمی چندین ماه بسته است در روز باز شدن نباید حجم معاملات را در نظر گرفت. چون در زمانی که سهم به مدت طولانی بسته می باشد خیلی از سهامداران تمایل دارند بعد از بازگشایی سهم خود را بفروشند. ولی در روانشناسی بورس اگر سهمی تنها به مدت چند روز بسته باشد و پس از آن بازگشایی شود می توان حجم آن روز بازار را مورد بررسی قرار داد.

بعد از اینکه پول مورد نظر از سهم خارج شد دیگر معامله ای در بازار انجام نمی دهیم. پس منتظر می مانیم تا مجددا پول هوشمند وارد سهم می شود. بعد از چند روز افت قیمت در صفحه دوم با تابلوخانی می‌بینیم قیمت سهم به حول و حوش 6600 ریال می‌رسد. یعنی مجدد در نقطه حمایت خود در بازار قرار می گیرد. در نتیجه افزایش چشمگیر حجم را در سهم شاهد هستیم.

همانطور که ملاحظه می کنید در تاریخ 98/02/29 صف خرید در سهم مورد نظر تشکیل می شود. در این تاریخ حجمی بالغ بر دو میلیون و هفتصد هزار در این نماد جابجا می شود. در روز 98/02/30 صف خرید برداشته شده و باز هم حجم غیرعادی در این نماد مشاهده می شود. در این روز این سهم حدود 2 میلیون و 100 هزار حجم می خورد.

عدم بررسی حجم معاملات بعد از باز شدن سهم-5

در تصویر بالا با توجه به بررسی حجم این نماد همانطور که در صفحه اول هم اتفاق افتاد مشاهده می کنید پس از افت سه روزه در تاریخ 98/02/30 قیمت دیروز سهم 7041 ریال و قیمت اولین قیمت 7027 ریال می باشد.

پس متوجه می شویم این سهام در قیمت منفی باز شده است ضمن اینکه با افزایش تقاضا در بازار بورس نیز روبرو بوده است.

ورود پول به سهام

با بررسی مجدد متوجه می شویم ورود پول به سهام صورت گرفته است. فردای آن روز یعنی در تاریخ 98/02/31 می بینیم سهم با افزایش قیمت مواجه شده است. با یک محاسبه ساده با استفاده از روانشناسی حجم متوجه می شویم در این سه روز که حجم غیر عادی در سهم رخ داده است این سهم حدود 7 میلیون حجم خورده است.

پس باید این مقدار سهم در چند روز آینده از سهم خارج شود. پس باید منتظر خروج پول باشیم و تابلو خوانی بورس را در روزهای آینده مورد توجه قرار دهیم. بهترین زمان خرید سهم در تاریخ 98/02/30 می باشد.

ما به راحتی می توانیم متوجه شویم کدام روز برای خرید این سهم مناسب است. رعایت نکات بالا در بازار سرمایه بسیار مهم می باشد.

اگر به الگوهای کندل استیک در تحلیل تکنیکال علاقه دارید پیشنهاد می کنم حتما مقاله کاربردی آموزش الگوهای کندل استیک در تحلیل تکنیکال را مطالعه فرمایید.

بررسی حجم معاملات در ساعت آغاز روز

یکی دیگر از نکات بسیار مهم برای تشخیص بهترین زمان خرید بررسی میزان حجم معاملات در ساعت ابتدایی روز با استفاده از تابلوخوانی در بورس می باشد. حجم معقول معامله شده در این سهم در یک ساعت شروع بازار سرمایه بین ۳۰۰ هزار تا ۴۰۰ هزار سهم می‌باشد. با نگاهی به حجم معاملات در تاریخ 98/02/30 بین ساعت ۹ تا ۱۰ می‌بینیم این سهم در حدود ۸۰۰ هزار حجم خورده است.

اکنون توانستیم زمان ورود با استفاده از روانشناسی بورس و روانشناسی سرمایه گذاری در ابتدای روز را به طور دقیق مشخص کنیم. باید توجه داشت پولی که وارد سهم شده است بعد از کسب سود لازم به زودی از سهم خارج خواهد شد. پس باید حجم معاملات سهم در هر روز رصد شود.

با بررسی حجم انجام شده می بینیم در تاریخ 98/02/31 حجم سهم به حالت عادی خود باز می گردد. ضمن اینکه سهم در این روز در مثبت باز می‌شود و در این روز سهم به صف خرید هم می‌رسد. البته این افزایش قیمت چند روز در بورس ادامه پیدا می کند.

در تاریخ 98/02/31 صف خرید در سهم تشکیل می شود. ولی سهم حجم زیادی نمی خورد و این نشانه خوبی است از اینکه پول وارد شده به سهم همچنان وجود دارد.

نکته مهم اینکه اگر زمانی صف خرید در سهم تشکیل شد و متوجه شویم حجم زیادی در سهم جابجا شده است و احتمال ریزش قیمت بسیار زیاد می باشد.

این نکته نشان از خروج پول وارد شده به سهم خواهد بود. پس در این مورد این اتفاق در این سهم رخ نداده است.

پیشنهاد می کنم مقاله واگرایی در تحلیل تکنیکال – آموزش انواع واگرایی را مطالعه کنید

افت قیمت سهام

بعد از یک افزایش 15 درصدی در تاریخ 98/03/07 کمترین قیمت 7200 ریال قیمت آخرین معامله 7801 ریال می باشد. حجم انجام شده در این روز حدود 4 میلیون و 300 هزار سهم می باشد. با بررسی روانشناسی و تابلو خوانی بورس متوجه می شویم سهم در حال افت قیمت می باشد. البته بخش عمده از پول هوشمند که به سهم وارد شده است از سهم خارج شده است. پس باید توجه داشت هنوز بخشی از پول در سهم وجود دارد.

در تاریخ 98/03/08 این سهم حدود 2 میلیون و 800 هزار حجم خورده است. پس با یک محاسبه ساده متوجه می شویم حجم 7 میلیونی که به سهم وارد شده بود در طی 2 روز از سهم خارج شده است. در این روز کمترین قیمت 7783 ریال قیمت آخرین معامله 8096 ریال می باشد.

با بررسی حجم انجام شده در بورس می بینیم آخرین حجم خروج پول در این روز صورت گرفته است. همانطور که با تابلوخوانی مشاهده می کنید این سهم در طی 8 روز حدود 19 درصد نوسان داشته است. پس از آن حجم سهم به حالت عادی خود بر می گردد.

نکته بسیار مهم در مورد تابلو خوانی، شناسایی کف سهم می باشد و باید بتوانیم کف سهم را شناسایی کنیم. شناسایی کف سهم یکی دیگر از نکات کلیدی در روانشناسی بازار می باشد.

پیشنهاد می کنم مقاله آموزش تحلیل تکنیکال در بازار بورس را نیز مطالعه کنید

 شناسایی کف سهم با تابلو خانی و روانشناسی بازار بورس

بعد از اینکه حجم غیر عادی در سهم رخ می دهد بررسی سوابق قیمت در همان روز یا در یک و دو روز آینده در بورس بسیار مهم می باشد. در صفحه اول مشاهده می کنیم در تاریخ 98/02/18 بعد از اینکه حجم غیر عادی در سهم صورت گرفت اولین قیمت ۶۶۰۱ ریال می باشد. البته در این روز قیمت پایانی و قیمت آخرین معامله نیز از این قیمت پایین تر نیامده است.

پس با استفاده از روانشناسی بازار سرمایه و تابلو خوانی به راحتی می توان فهمید سهم تمایلی به افت قیمت در بورس ندارد. در صفحه دوم و بعد از حجم غیر عادی که مشاده می‌کنید در تاریخ 98/02/31 اولین قیمت 6781 ریال می‌باشد.

باز هم قیمت پایانی و قیمت آخرین معامله بالاتر از اولین قیمت معامله شده اند. در صفحه سوم در تاریخ  98/04/10 اولین قیمت 7805 ریال می باشد و باز هم قیمت پایانی و قیمت آخرین معامله بالاتر از قیمت معامله شده است.

بررسی نقطه حمایت سهم

با نگاهی به تاریخچه قیمت معاملات می‌بینیم هر زمان قیمت سهم به نقطه حمایت خود یعنی قیمت ۶۶۰۰ ریال می رسد سهم واکنش خوبی نشان می دهد. پس هر زمان قیمت سهم در بالای این قیمت معامله شود نشانه خوبی برای رشد سهم در بورس می باشد. در نتیجه تا زمانی که این قیمت شکسته نشده است کف سهم معتبر می باشد.

در نتیجه می توان روی این حمایت حساب کرد. در این صفحه نیز با سود خوبی سهم مورد نظر فروخته شد. پس باید باز هم منتظر بمانیم تا ورود پول مجدداً انجام شود. با بررسی تابلوخوانی می بینیم بعد از چند روز در صفحه سوم باز هم افزایش چشمگیر حجم را شاهد هستیم.

باز هم دوباره در تاریخ 98/04/10 صف خرید در سهم تشکیل می شود. در این تاریخ حجمی بالغ بر 2 میلیون و 400 هزار سهم معامله می شود. بعد از آن صف خرید در این سهام چند روز ادامه پیدا می کند.

بررسی نقطه حمایت سهم-6

در تصویر بالا با بررسی وضعیت سهام در بازار و مشاهده تابلو خوانی سهام همانطور که در صفحه اول و دوم هم اتفاق افتاد مشاهده می کنید در تاریخ 98/04/10 که سهم با حجم غیر عادی در بورس روبه رو بوده است.

قیمت دیروز سهم 7855 ریال و قیمت اولین قیمت 7805 ریال می باشد. پس متوجه می شویم سهم در قیمت منفی باز شده است. ضمن اینکه با افزایش تقاضا نیز روبرو بوده است.

صف خرید در سهم

پس پول کم کم در حال وارد شدن به سهم می باشد. جالب است که در فردای آن روز و در تاریخ 98/04/11 سهم با افزایش قیمت در بورس مواجه شده و به صف خرید رسیده است. بعد از چند روز صف خرید مجددا در تاریخ 98/04/15 حجم غیر عادی 3 میلیون و 200 هزار سهم را شاهد هستیم و صف خرید همچنان ادامه دارد.

با نگاهی به قیمت آخرین معامله و اولین قیمت متوجه می شویم که شواهدی مبنی بر افت قیمت وجود ندارد و همچنان صف خرید با قدرت ادامه دارد. پس در این روز نیز ورود پول صورت گرفته است.

در نتیجه هنوز نشانه ای از خروج پول در سهم نمی باشد. البته با توجه به تابلوخانی بورس و حجم معاملات انجام شده در این روز متوجه می شویم این حجم نیز یک سیگنال خرید قدرتمند می باشد. پس فشار خرید در طول روز در این سهم قابل مشاهده است.

با بررسی محاسبه حجم انجام شده با استفاده از تابلو خوانی در این دو روز می بینیم این سهم حدود ۶ میلیون سهم در این دو روز حجم خورده است. پس این حجم را به عنوان ورود پول در نظر می گیریم. البته باید مجددا منتظر خروج این حجم باشیم.

بعد از تاریخ 98/04/15 حجم این نماد به حالت عادی خود باز می گردد. سهام در طی چند روز در صف خرید می باشد. البته این افزایش قیمت چند روز در بازار بورس ادامه پیدا می کند.

معامله کم در سهام

با توجه اینکه چندین روز صف خرید در سهام تشکیل می شود ولی حجم زیادی معامله نمی شود. این مساله نشانه خوبی است از اینکه پول وارد شده به سهم همچنان وجود دارد. در تاریخ 98/04/19 حجم انجام شده در سهم حدود 4 میلیون و 200 هزار سهم می باشد. کمترین قیمت 10820 ریال و قیمت آخرین معامله 10930 ریال و اولین قیمت 11406 ریال می باشد و به راحتی در این جا متوجه می شویم سهام در حال ریزش قیمت در بورس می باشد.

همچنین با بررسی تابلو خوانی متوجه می شویم پولی که به سهم وارد شده بود در حال خارج شدن می باشد. در تاریخ 98/04/22 در این نماد 2 میلیون و 700 هزار سهم جابه جا شده است. پس در این دو روز بیش از شش میلیون حجم جابه جا شده است. در نتیجه پول وارد شده به سهم به طور کامل از سهم خارج شده است. در این روز کمترین قیمت 10715 ریال و قیمت آخرین معامله 10746 ریال می باشد.

پس متوجه می شویم آخرین حجم خروج پول در این روز صورت گرفته است. این سهم در طی 9 روز حدود 37.5 درصد نوسان داشته است. پس از آن حجم انجام شده در به حجم عادی بر می گردد.

پیشنهاد می کنم از فیلترهای مقاله بیش از 20 فیلتر نوسان گیری بورس در سایت دیده بان بازار استفاده فرمایید

روانشناسی بورس و تابلو خانی صف خرید و فروش

نکته کلیدی و مهمی که باید به آن توجه کنید این است، اگر صف فروش تشکیل شده باشد و خریدار برای سهم وجود داشته باشد این موضوع نشان از حرکت صعودی سهام می باشد. اما در صورتیکه از صف فروش کسی خریدی انجام ندهند و یا خرید ناچیز باشد صف فروش همچنان پابرجا می‌ماند.

در اینجا می‌توان از جنبه دیگر به این نماد در روزهای قبل نگاه کرد. می بینیم در تاریخ 98/03/22 حجم معاملاتی در حدود ۱ میلیون و ۸۰۰ هزار سهم می باشد.

با نگاهی به اولین قیمت و قیمت پایانی می بینیم این حجم از پول وارد این سهام شده است. بعد از آن اتفاق خاصی در نماد رخ نداده است.

روانشناسی و تابلو خانی صف خرید و فروش-7

از طرفی در تاریخ 98/04/02 اولین قیمت 7700 ریال و کمترین قیمت ۷۴۱۱ ریال و بیشترین قیمت ۷۹۳۵ ریال می‌باشد. با بررسی می بینیم سهم در 7700 ریال باز شده و با یک افت تا ۷۴۱۱ ریال کاهش داشته است. البته این سهم مجدداً تا ۷۹۳۵ ریال رشد را در بورس تجربه کرده است.

قدرت خریداران

باز هم با بررسی متوجه می شویم این حرکت نشان دهنده قدرت خریداران در بازار بورس است. نکته جالب این که برخی سهامداران عجله کرده و از سهم خارج شدند. البته عموماً بسیاری ار سهامداران به این نماد ورود کرده اند.

روانشناسی بازار بورس و تابلو خوانی حجم معاملات-8

  پیشنهاد می کنم 3 فیلتر تخصصی که در محصول فیلترهای کاربردی بورس (نوسانگیری کوتاه مدت) می باشد بازدید فرمایید. این 3 فیلتر به صورت تخصصی در وب سایت ثروت آفرین کدنویسی شده است.

در روانشناسی بورس این روند را به عنوان الگوی تیک می شناسیم. الگوی تیک نشان دهنده ورود پول به سهام می باشد.

الگوی تیک (الگوی صعودی) - 9

همچنین این روند را الگوی تیک معکوس می گوییم. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید نشان دهنده خروج می باشد.

الگوی تیک معکوس (الگوی نزولی) - 10

نکته بسیار مهم بررسی فشار خرید و فروش در سفارش های روی تابلو می باشد. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید در تاریخ 98/04/02 حجم سفارش خریداران بسیار قدرتمند تر از حجم سفارش فروشندگان می‌باشد. این حجم نشان از فشار خرید و رشد قیمت سهام در بازار بورس است.

روانشناسی بازار بورس و تابلو خوانی حجم معاملات-11

بعد از آن حجم قابل توجهی در تاریخ 98/04/10 رخ داده است. با دوبار کلیک کردن بر روی تاریخ مربوطه اطلاعات نماد نمایش داده می شود. به وضوح مشخص است که این نماد با افزایش تقاضا در بازار بورس روبرو شده است .

در این حالت رشد سهم قطعی خواهد بود. در در تصویر زیر در قسمت حقیقی و حقوقی ۱۸۵ خریدار و ۲۶۳ فروشنده وجود داشته است. این موضوع نشان دهنده قدرت خریداران می باشد.

روانشناسی بازار بورس و تابلو خوانی حجم معاملات-12

در اینجا یک نکته مهم که باید مورد توجه قرار گیرد نسبت خریداران به فروشندگان می باشد. نسبت خریدار به فروشنده می تواند یکی از نکات کلیدی در تعیین روند قیمت سهم در بورس باشد.

نکات روانشناسی بازار بورس

نکته 1 :

نکته مهم دیگر در روانشناسی بازار بورس که در زمان خرید سهام باید به آن توجه شود این است که اگر حجم عادی با حجم معاملاتی تفاوت چندانی نداشته باشد و حجم معاملاتی کمی بالاتر از حجم  عادی سهم باشد این ورود پول نشان دهنده یک نوسان چند درصدی است.

نکته 2 :

اگر حجم معاملاتی دو یا سه برابر حجم عادی باشد پس:

این حجم نشان دهنده حمایت از سهم و رشد بسیار خوب در روزهای آینده بورس می باشد.

نکته 3 :

البته نمی‌توان گفت در هر حمایتی ورود پول صورت گرفته است.

باید بررسی لازم انجام شود که در کدام حمایت از ورود پول و یا در کدام مقاومت خروج پول صورت گرفته است.

نکته 4 :

این روش با عنوان جریان نقدینگی در بورس توضیح داده شد.

این روش در تمامی بازارهای مالی داخلی و خارجی مورد استفاده قرار می گیرد.

همچنین این روش چه در بازار نزولی و چه در بازار صعودی کاربرد دارد.

نکته 5 :

این روش مورد استفاده تریدرهای حرفه ای در بررسی روانشناسی بازار بورس و تابلو خوانی حجم معاملات می باشد.

پیشنهاد می کنم قسمت های بعدی مقاله که مکمل یکدیگر می باشند و شامل قسمت دوم در مورد کد به کد و بلوکی در روانشناسی بازار و قسمت سوم در مورد نسبت خریداران به فروشندگان در بورس را حتما مطالعه نمایید.

 پیشنهاد ویژه ثروت آفرین : محصول حرفه ای جادوی فیلتر و اندیکاتور

 نتیجه گیری

برای موفقیت در بازارهای مالی تابلو خوانی و روانشناسی بازار بورس یکی از اصول بسیار مهم می‌باشد. شما باید بتوانید بررسی حجم معاملات را بصورت اصولی یاد بگیرید. با یادگیری این اصول در بورس مطمئن باشید در تمامی تحلیل‌های خود موفق خواهد بود. ضمن اینکه بررسی صف های خرید و فروش و حجم های انجام شده در سهم را حتما مدنظر قرار دهید.

بررسی حجم های انجام شده می تواند کمک بسیار زیادی برای تشخیص آینده روند یک سهم در بورس باشد. با بررسی حجم های انجام شده در سهم می توانید نقاط حمایت و مقاومت را شناسایی نمایید. یکی از نکات بسیار مهم در معاملات و شناسایی کف سهم می باشد.

سرمایه گذارانی موفق می شوند که بتوانند در قیمت مناسب سهم مورد نظر را خریداری نمایند. فراموش نکنید با بررسی حجم های انجام شده در هر سهمی می توانید کف سهم مورد نظر را شناسایی نمایید.

جریان نقدینگی سهم نیز از نکات کلیدی در تمامی بازارهای مالی از جمله بازارهای داخلی و خارجی در بورس می‌باشد. پس در زمان خرید و فروش جریان نقدینگی هر سهمی با تابلوخوانی را مد نظر قرار دهید.

در این مقاله سعی کردم روانشناسی بورس و تابلو خانی جریان نقدینگی را به صورت شفاف بیان کنم. با مطالعه این مقاله و بکارگیری این روشها می توانید معاملات خود را به صورت هوشمندانه انجام دهید.

خوشحال می شوم سوالات و مطالب خود در مورد روانشناسی بازار بورس را با دیگر خوانندگان وب سایت ثروت آفرین در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

39 دیدگاه

 1. بسیار مفهومی بود و نکته مثبت آن ذکر مثال از بازار بود. پیشنهاد می‌کنم مطلب فوق را به صورت الگوریتمی رسم کنید تا کارامدتر باشد. جای دیگری ندیدم که اینقدر کاربردی مطلب را گفته باشد. سپاسگزارم.

  • سلام حمید عزیز
   از توجه شما به مطالب روانشناسی بازار بورس بی نهایت سپاسگزاریم. پیشنهادی هم که فرمودید حتما در مطالب بعدی در دستور کار قرار خواهیم داد.
   موفق باشید

 2. سلام.آفرین بر شما که زکات علم خود را پرداخت کرده اید.

  • سلام دوست عزیز
   خوشحالیم از اینکه مقاله روانشناسی بازار بورس و تابلو خوانی حجم معاملات مورد استفاده شما قرار گرفته است. مجموعه ثروت آفرین تلاش می کند در جهت افزایش آگاهی سرمایه گذاران گام بردارد و خوشحالیم که توانستیم در جهت رضایت شما و دیگر عزیزان گام برداریم.
   موفق باشید

 3. سلام
  ممنون بابت زحمات شما نکات ریز و کلیدی زیادی در این مبحث وجود دارد

  • سلام احمد عزیز
   از اینکه مقاله روانشناسی بازار بورس و تابلو خوانی حجم معاملات مورد توجه شما قرار گرفته است بسیار خوشحالیم.
   موفق باشید

 4. سلام و ممنون از مطالب مفیدی که در اختیار همه قرار می دهید، خیلی استفاده کردم.
  سوالی داشتم از خدمتتان
  در صورتی که یک ماه پی در پی حقوقی یک سهم را جمع کند و قدرت خریدار حداقل سه برابر حقیقی در یک سهم در مدت یک ماه باشد و سهم در یک محدوده خاص قیمتی رنج بزند نشانه چیست؟

 5. با سلام و احترام
  بسیار عالی و مفید بود.
  مانا و پیروز باشید

 6. سلام و خسته نباشید خدمت شما و ممنونم از مطالب مفیدی که گذاشتید من با دقت خواندم و چند سهم رو رصد کردم در سهام های کوچک کاملا صدق میکرد اما چرا در سهم بزرگتر نتونستم روانشناسی بازار اونو درک کنم آیا اونها از یه چارت خاصی طبیعت میکنن یا روانشناسی بازار خاص بخودشونو دارند ممنونم اگه جواب بدبن

  • سلام دوست عزیز
   از نظر شما در خصوص مقاله روانشناسی بازار بورس و تابلو خوانی حجم معاملات سپاسگزاریم. در خصوص مطلبی که فرمودید برخی سهم های بزرگ با توجه به شرایط خاص و تعداد سهم و تعداد بازیگران ممکن شرایط خاصی داشته باشند. ولی در کل تفاوتی نمی کند و در سهم های کوچک و بزرگ اصول ذکر شده به همین صورت می باشد.
   موفق باشید

 7. کامل و مفید، ممنون که دانش وتجربه گرانبهاتون رو به رایگان در اختیار ما مبتدیان قرار میدید

  • سلام محمد عزیز
   بسیار خرسندیم که مقاله روانشناسی بازار بورس و تابلو خوانی حجم معاملات مورد توجه شما قرار گرفته است.
   موفق باشید

 8. تشکر فراوان از به اشتراک گذاری تجربیات و دانش بسیار فوق العاده تون در این زمینه.

  • سلام دوست عزیز
   از اینکه مقاله روانشناسی بازار بورس و تابلو خوانی حجم معاملات مورد توجه شما قرار گرفته است بسیار خوشحالیم.
   موفق باشید

 9. سلام خیلی عالی بود .ممنون ازتون .واقعا عالی بود

  • سلام مهرداد عزیز
   از اینکه این مطلب مورد توجه شما قرار گرفته است بسیار خوشحالیم.
   موفق باشید

 10. سلام
  آقا دم شما گرم
  اگر امکان داره فیلتر مورد نظر رو هم قرار بدید
  ممنون

  • سلام محمد رضای عزیز
   سپاسگزاریم، سعی می کنیم در صورت امکان فیلترهای کاربردی در این مورد را نیز در سایت قرار دهیم.
   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *