پول هوشمند در بورس چیست؟ (Smart Money)

در این مقاله در مورد اینکه پول هوشمند در بورس چیست صحبت می‌کنیم. پول هوشمند در بورس به پولی گفته می‌شود که توسط موسسات سرمایه‌داری، خرده بازارها، بانک‌های مرکزی و دیگر فعالان بازارهای مالی که در امر اداره‌ی بازارهای مالی خبره هستند، کنترل می‌شود. در واقع پول هوشمند در بورس پولی است که سرمایه گذاران حرفه ای با توجه به روند بازارهای جهانی بورس و غیره بهترین منبع را برای سرمایه‌گذاری انتخاب می‌کنند.

در مقابل، پول نامعقول نیز به سرمایه‌ای اشاره دارد که توسط سرمایه‌گذاران مبتدی یا با عجله سرمایه گذاری شده باشد یا منبع مالی به خاطر تعلل در انتخاب در سرمایه‌گذاری از ارزش افتاده باشد. به طور خلاصه، سرمایه‌داران موفق در خرید و فروش سهام در بازار بوس دقت کافی و سرعت عمل مناسب دارند و می‌توانند موقعیت های ارزشمند در بورس از قبیل پول هوشمند در بورس را قبل از دیگران شناسایی کنند. به این ترتیب سرمایه‌ی آن‌ها به تدریج موقعیت بازار را جابه‌جا می‌کند.

افراد دیگری هستند که از طریق آشنایی با الگوریتم‌های ریاضی یاد می‌گیرند که پول خود را وارد کدام سهام در بورس کرده و چه میزان سود کسب  خواهند کرد. بسیاری از حقوقی ها و افراد حرفه ای در بازار بورس معتقدند بهترین سیستم پول هوشمند در بورس را دارند. خیلی از آن‌ها ادعا می‌کنند که دقت روش‌ آن‌ها 100% موفقیت به همراه دارد.

پول هوشمند در بورس چیست-1

 

پیشنهاد می کنم فیلترهای کاربردی بورس شامل بیش از 700 فیلتر کاربردی در سایت دیده بان بازار را مشاهده نمایید

 

پول هوشمند در بورس و در معامله‌های اقتصادی چیست؟

در دنیای معاملات اقتصادی، پول هوشمند در بورس واژه‌ایست مرتبط با سرمایه‌گذاری مالی به علاوه‌ی زمان، تجربه و تلاشی که برای پیشبرد اهداف شرکت به کار گرفته می شود. دقیقا به همین دلیل است که پول هوشمند نامیده می شود، چرا که در کسب این سرمایه، نه تنها پول بلکه از هوش و تدبیر نیز استفاده شده است. در مقابل، واژه‌ی پول نامعقول زمانی استفاده می‌شود که سرمایه‌گذاری موجود تنها از طریق منابع مالی صورت گرفته باشد.

پول هوشمند در بورس چیست-2

 

پیشنهاد می کنم مقاله آموزش فیلتر نویسی در سایت دیده بان بورس را مطالعه کنید 

 

شناسایی پول هوشمند در بورس

شناسایی پول هوشمند در بورس کمی دشوار می باشد. افرادی که از روند افزایش و کاهش بازارهای مختلف مالی اطلاع دارند، کسانی هستند که مبالغ زیادی در بازار هدف برای سرمایه‌گذاری می کنند. به همین علت است که مبالغ سرمایه‌گذاری شده در برخی بازارهای مالی بیشتر از مقادیر معمول انجام می شود.

یکی از منابع اطلاعاتی موثق برای سرمایه‌گذاران، قیمت سهام و همین‌طور سهام موجود در بازار بورس است. چنین اطلاعاتی برای کسانی که دانش کافی در این زمینه ندارند پیچیده و گیج‌ کننده خواهد بود. به همین علت است که تنها برخی از سرمایه‌گذاران از این موارد استفاده می‌کنند. شناختن این سرمایه‌گذاران مطلع می‌تواند برای دلال‌ها سودمند باشد، چراکه با شناسایی و تکرار سرمایه گذاری هایی که آن ها می کنند می‌توانند به سود برسند.

در بازارهای مالی، کسانی هم هستند که اطلاعاتی چون تراکنش‌های سرمایه‌گذاران امور بازرگانی و غیر‌بازرگانی را جمع‌آوری می‌کنند و به صورت هفتگی در مجلات بخصوصی به چاپ می‌رسانند. بسیاری از مدیران تجزیه و تحلیل از این اطلاعات استفاده می‌کنند تا از طریق خریدهای انجام شده و فعالیت‌های صورت گرفته، روند بازار و پول هوشمند در بورس را پیش‌بینی کنند. همچنین، آن‌ها می‌توانند میزان فعالیت موثر سرمایه‌گذاران را نیز ارزیابی کرده و با بررسی سهام هایی که میزان پول هوشمند و پول نامعقول در آن ها سرمایه‌گذاری شده تفاوت میان این دو سرمایه را در بازار بورس به خوبی بررسی کنند.

اکثر معامله‌گران تحت تاثیر اخبار روز قبل، تلاش می‌کنند که صبح زود برای خرید سهام بورس از دیگران پیشی بگیرند. در صورتیکه حرفه ای های بازار بورس، خرید و فروش خود را در ساعات پایانی معاملات، و پس از آن‌ که عملکرد بازار را سنجیدند، انجام می‌دهند. با دنبال‌کردن قیمت‌های ظهر، معامله‌گران هوشمند در مقابل اتفاقاتی که صبح در بازار رخ می‌دهد وارد بازار بورس می شوند و به این ترتیب می توان پول هوشمند در بورس را شناسایی کرد.

پول هوشمند در بورس چیست-3

 

پیشنهاد می کنم مقاله اندیکاتور میانگین متحرک چیست؟ – انواع میانگین متحرک ها را مطالعه کنید

 

مقیاس پول هوشمند در بورس

سرمایه‌گذارانی که عده‌ی زیادی از افراد، از سرمایه گذاری های آن ها در بازار بورس پیروی می‌کنند را سرمایه‌گذاران پول هوشمند در بورس می‌نامیم. اما باید در نظر داشت که مقیاس فعالیت آن‌ها همیشه مهم تلقی نمی‌شود. زمانی که یک سرمایه‌دار پول خود را نگه داشته و وارد بازار نمی‌کند، به این معناست که سهام با ارزشی که دارای فرصت‌های مالی باشد به چشم نیامده است. مقیاس پولی که این سهام‌دار به جای سرمایه‌گذاری در حساب خود نگه داشته، در مقایسه با میزان سود سهام مبلغ چشمگیری به حساب نمی‌آید. بنابراین وی از نگه داشتن این پول متضرر نشده و پول او همچنان پول هوشمند در بورس خواهد بود.

حال تصور کنید که سهام خریداری شده با افت ارزش مواجه شود، در آن صورت عملکرد سهام، مقیاسی نه به صورت مقطعی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. به طور مثال، سهامی را در نظر بگیرید که در طول یک سال عملکردی افزایشی داشته اما در پایان ماه دوازدهم با افت قیمت مواجه شده است. در این زمان اگر مقیاس را در نظر بگیرید، چون عملکرد سالیانه مثبت بوده، پس در آینده احتمال بازگشت به حالت قبلی بیشتر از ماندن در وضعیت افت قیمت خواهد بود. پس‌ سرمایه مصرف شده در این منبع همچنان پول هوشمند در بورس به حساب می‌آید.

پول هوشمند در بورس چیست-4

 

پیشنهاد می کنم بخش اول مقاله روانشناسی بازار بورس و تابلو خوانی حجم معاملات را مطالعه کنید. بخش دوم مقاله در مورد شناسایی کد به کد و بلوکی و بخش سوم مقاله نیز در مورد نسبت خریداران به فروشندگان می باشد را حتما مشاهده نمایید.

 

معادل‌‌سازی مقادر مالی (OBV)

معادل‌سازی مقادیر مالی، میزان حرکت پول هوشمند در بورس را به نسبت قیمت ها به عنوان شناسه معرفی می‌کند. کارکرد این شناسه بسیار ساده است. زمانی‌که خرید و فروش سهام در بورس با مقادیر بیشتری به نسبت روزهای قبل در یک روز به اتمام می‌رسد، مقادیر محاسبه شده برای روزهای قبلی نیز بالا در نظر گرفته می‌شود. همین‌طور زمانی‌که خرید و فروش با مقادیر کمتری به نسبت روزهای قبل در یک روز به اتمام می‌رسد، مقادیر محاسبه شده برای روزهای قبلی را نیز پایین در نظر می‌گیرند. به این پدیده معادل‌سازی مقادیر مالی یا (OBV) گفته می‌شود.

باور کلی این است که OBV مسئول تغییر قیمت‌ها در بورس است. می‌توان دلیل این باور را با یک تئوری شرح داد. بر اساس این تئوری، پول هوشمند در بورس در شرایطی وارد سیستم خرید و فروش سهام می‌‌‌شود که شناسه‌ی معادل‌سازی مالی در آن در حال افزایش است. زمانی‌که عموم مردم به بازاری وارد می شوند، نرخ بازار و شناسه‌ی معادل‌سازی دچار تغییر قیمت می شود. زمانی‌که مبالغ موجود، بیشتر یا کمتر از میزان حرکت شناسه‌ی OBV باشد، گزارش عدم تایید اطلاعات داده می‌شود. این گزارش عدم تایید می‌تواند هم برای اوج و هم برای افول پول هوشمند در بورس داده شود.

پول هوشمند در بورس چیست-5

 

پیشنهاد می کنم مقاله کاربردی آموزش الگوهای کندل استیک در تحلیل تکنیکال را مطالعه فرمایید.

 

نمودار شناسه معادلسازی (OBV)

در نمودار تغییرات شناسه‌ی معادل‌سازی، محور در حال رشد به طور متناوب به سمت بالا حرکت می‌کند و محور در حال کاهش به صورت متناوب به سمت پایین حرکت می‌کند. زمانی‌که حرکت محور به جای بالا و پایین در طول محور اتفاق بیفتد، آن‌گاه روند تغییر این شناسه سوال‌ برانگیز خواهد بود. وقتی روند تغییر شناسایی می‌شود به صورت یکسان باقی می‌ماند تا زمانی‌که شکسته شود. دو راه برای شکستن این روند وجود دارد. اولین راه وقتی اتفاق می‌افتد که روند از شکل کاهشی به شکل افزایشی تغییر کند یا حالت برعکس آن، یعنی از شکل افزایشی به شکل کاهشی تغییر پیدا کند.

دومین راهی که می‌تواند روند شناسه را بشکند ز‌مانی اتفاق می‌افتد که روند به شکل سوال برانگیز در می‌آید و به مدت سه روز به همان شکل باقی می‌ماند. بنابراین، مقادیر مالی از شکل افزایشی یه شکل سوال برانگیز تغییر می‌کند و به همان شکل باقی می‌ماند تا وقتی که مجددا شکل افزایشی به خود بگیرد. در طول این مدت شناسه در حالت افزایشی مانده و تغییری نمی‌کند.

در موقعیتی که شناسه‌ی معادل‌سازی از روند افزایشی به کاهشی در بورس تغییر پیدا می‌کند، محور تغییرات دچار شکستگی می‌شود. از آن‌جایی که شکستگی در شناسه زودتر از شکستگی در قیمت ها اتفاق می‌افتد، سرمایه‌گذاران باید در مورد سهامی معامله کنند که OBV و شکستگی OBV حالت افزایشی داشته باشند.

تشخیص روند فعلی بازار بورس از طریق شناسه OBV می‌تواند چالش برانگیز باشد. این فاکتور در بالا و پایین بردن قیمت‌ها موثر بوده و با بررسی آن، شکستگی‌های احتمالی را می‌توان پیش‌بینی کرد. اوج و افول ناگهانی بازار، گزارش عدم تایید قیمت توسط شناسه، اخطارهایی هستند که حتما باید مورد توجه قرار بگیرند. با توجه و دانش کافی در زمینه‌ی شناسه‌ی OBV می‌توان میزان سود در بورس را به طور قابل ملاحضه ای افزایش داد.

پول هوشمند در بورس چیست-6

 

پیشنهاد ثروت آفرین : فیلتر ورود پول هوشمند

 

نتیجه گیری

به طور کلی، شناسایی منابع کارآمد و مهم برای سرمایه‌گذاری موثر در بورس، برای سهامی که روند رشد موفقی دارد، پول هوشمند در بورس گفته می‌شود. از طریق معاملات انجام شده و ورود و خروج سرمایه‌ی هوشمند در بازارهای اقتصادی و بورس، قیمت‌ها دچار تغییر می‌شوند. با استفاده از ترفندهای مورد بررسی قرار گرفته، می‌توان بازار هدف باثبات‌تری را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کرد.

همچنین مواردی را بررسی کردیم که در شناسایی پول هوشمند در بورس مهم بودند و بر اساس الگوریتم ها و روش های داده شده می‌توان انتخاب مناسب‌تری در خرید و فروش سهام در بورس داشت و از مناسب بودن سرمایه گذاری اطمینان حاصل کرد.

به این مهم اشاره کردیم که مقادیری که بدون فکر یا در مدت زمان نامناسب وارد بازار می‌شوند، ارزش مالی خود را از دست داده و پول نامعقول به حساب می‌آیند. تمامی موارد گفته شده برای شناخت کلی ما از موضوع مهم بوده اما برای وارد شدن به بازار کافی نیست. طبیعتا فعالیت در این حوزه نیازمند تجربه و هوشمندی بسیار نیز هست.

امیدواریم از مقاله پول هوشمند در بورس که در وبسایت ثروت آفرین تهیه شده استفاده کرده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *