بورس خودرو چیست؟ نمادهای فعال در بورس خودرو

حمایت‌های دولتی از شرکت‌های خودروسازی در ایران و رقم بالای تولید و پیشرفت‌های اخیر در این صنعت باعث شده است صنعت خودروسازی در سال‌های متمادی پس از صنعت نفت، بزرگ‌ترین صنعت در ایران باشد. همان‌طور که می‌دانید شرکت‌های خودروسازی ایران نیز سهام خود را در بورس ارائه می‌کنند. با افزایش شدید ارز در سال‌های اخیر و اعمال ممنوعیت‌ها و محدودیت‌ها برای واردات خودروهای لوکس، سهام شرکت‌های خودروسازی در بورس، رشد قابل توجهی داشت و حجم معاملات آن‌ها نیز افزایش یافت. به این‌ گروه از سهام شرکت‌های صنعتی در بورس که در عرصه خودروسازی فعالیت دارند، در اصطلاح، بورس خودرو گفته می‌شود. در این مطلب پاسخ جامعی به این پرسش که بورس خودرو چیست خواهیم دارد.

بورس خودرو چیست؟

بورس خودرو چیست؟

در پاسخ به پرسش بورس خودرو چیست باید بگوییم: به عرصه خرید و فروش سهام شرکت‌های برتر خودروساز داخلی در بورس ایران، بورس خودرو گفته می‌شود. علاوه‌بر شرکت‌های خودروساز، سهام شرکت‌های تولید کننده و تامین کننده قطعات خودرو نیز در این گروه قرار می‌گیرد. بخش بورس خودرو در بورس ایران یکی از فعالت‌ترین بخش‌ها است و در حال حاضر بیش از 30 شرکت برتر خودروسازی در آن سهام خود را برای فروش عرضه کرده‌اند و سهام این شرکت‌ها روزانه در حال خرید و فروش است.

تفاوت عرضه خودرو در بورس با بورس خودرو چیست؟

در اواخر ماه آبان سال 99 کلیات یک طرح در مجلس تصویب شد که بر اساس آن امکان عرضه خودروها در بورس کالا فراهم شد. بر اساس این طرح، هر فرد می‌تواند با استفاده از کد ملی خود هر 3 سال یکبار در بورس کالا، یک خودرو را خریداری کند. همچنین اولویت‌های این طرح این به این صورت است که افراد دارای کد ملی و گواهی‌نامه رانندگی که پلاک هیچ خودرویی به نام آن‌ها نباشد در اولویت این طرح قرار می‌گیرند. اما نکته اساسی در این‌جا است که این مطلب هیچ ارتباطی با بورس خودرو ندارد. عرضه خودرو در بورس مرتبط با بورس کالا است درحالی‌که بورس خودرو، امکان خرید سهام شرکت‌های خودروساز را در بورس سهام فراهم می‌کند.

چگونه می‌توانیم نماد شرکت‌های حاضر در بورس خودرو را شناسایی کنیم؟

تمامی شرکت‌های فعال در بورس را می‌توان از طریق گروه صنعتی که به آن تعلق دارند، دسته‌بندی کرد. برای مثال یک شرکت فعال در عرصه پوشاک در گروه صنعت پوشاک قرار می‌گیرد و شرکت فعال در عرصه فست فود یا تولید مواد غذایی در گروه صنعت خوراک.

چگونه می‌توانیم نماد شرکت‌های حاضر را شناسایی کنیم؟

گروه سهام شرکت‌ها را می‌توانیم بر اساس حرفی است که به آن گروه تخصیص یافته است بشناسیم. برای مثال برای صنایع سیمان کشور، حرف سین را تعین کرده‌اند، بنابراین جستجوی سهام شرکت سیمان فارس به این صورت ممکن است: #سفارس و برای شرکت سیمان شرق به این صورت: #سشرق. برای شرکت‌های خودروسازی نیز حرف (خ) به‌عنوان نشانه در ابتدای نام شرکت به‌کار می‌رود.

دسته‌بندی شرکت‌های فعال در بورس خودرو

شرکت‌های فعال در بورس خودرو را نیز می‌توان دسته‌بندی کرد. برای این‌کار ابتدا این شرکت‌ها به دو گروه اصلی یعنی: زیر گروه تولید وسایل نقلیه موتوری و زیر گروه قطعات یدکی و جانبی وسایل نقلیه موتوری تقسیم می‌شوند. زیرگروه اول نیز به دو گروه یعنی: تولیدکنندگان اتومبیل‌های سواری و وانت و تولیدکنندگان انواع کامیون سنگین، کامیونت، مینی‌بوس و اتوبوس تقسیم می‌شوند. بعضی از نماد‌های شرکت‌های فعال در این گروه‌ها را با هم مرور می‌کنیم:

  • تولیدکنندگان اتومبیل‌های سواری و وانت: خودرو، خساپا، خزامیا، خپارس و خبهمن
  • تولیدکنندگان انواع کامیون سنگین، کامیونت، مینی‌بوس و اتوبوس: خدیزل، خکاوه و خاور
  • تولیدکنندگان قطعات یدکی و جانبی وسایل نقلیه موتوری: خاذین، خزر، خمحرکه و ختراک

دسته‌بندی شرکت‌های فعال

برترین نمادهای شرکت‌های خودروساز فعال در بورس خودرو

در حال حاضر بیش از سی نماد فعال در بخش بورس خودرو در حال فعالیت هستند. همانطور که اشاره شد این شرکت‌ها در دو گروه اصلی خودروسازی و تولید قطعات خودرو قرار می‌گیرند. شکی نیست که دو شرکت بزرگ ایران خودرو و سایپا بخش اعظمی از حجم این بازار را به خود اختصاص داده‌اند. این حجم به‌دلیل وسعت فعالیت، حجم سرمایه و ارزش بالای سهام این شرکت‌ها است. در ادامه با چند نماد برتر فعال در بورس خودرو آشنا می‌شویم:

  • نماد خساپا: خساپا نماد شرکت خودروسازی سایپا در بورس خودرو است
  • نماد خودرو: خودرو نماد شرکت مشهور ایران خودرو است
  • نماد خپارس: شرکت پارس خودرو یکی از شرکت‌های خودروسازی باسابقه در ایران است که سهام آن دارای نماد خپارس است و با وجود حجم معاملات کمتر اما ارزش هر سهم آن از ارزش سهام شرکت‌های ایران خودرو و سایپا بیشتر است
  • نماد خکرمان: شرکت کرمان خودرو سهام خود را در بورس خودرو ایران با نماد خکرمان عرضه می‌کند. نکته جالب توجه این است که میزان رشد این سهام گاهی از درصد رشد سهام شرکت‌های ایران خودرو و سایپا نیز بیشتر می‌شود و این نشان از حرکت رو به رشد این کمپانی خودروساز ایرانی دارد
  • نماد خزامیا: خزامیا نماد سهام شرکت مشهور خودروسازی زامیاد است که بیشتر در عرصه تولید خودرو‌های وانت فعالیت دارد. با وجود عرضه محدود سهام و حجم کم معاملات اما قیمت هر سهم این شرکت همچنان از شرکت‌های خودروساز دیگر بیشتر است
  • نماد خاور: خاور نماد کارخانه ایران خودرو دیزل است که خود از زیرمجموعه‌های گروه صنعتی ایران خودرو به‌شمار می‌آید
  • نماد خکاوه: خکاوه نماد سهام شرکت خودروسازی سایپا دیزل است. این شرکت یکی از زیرمجموعه‌های بزرگ شرکت خودروسازی سایپا است

لیدر بورس خودرو کدام نماد است؟

برای انتخاب رهبر یا لیدر در بخش‌های مختلف بورس، عوامل مختلفی مورد بررسی قرار می‌گیرندکه از جمله آن‌ها می‌توان به: حجم معاملات، میزان سرمایه شرکت‌ها، تعداد سهام عرضه شده و میزان نقدینگی اشاره کرد. بر اساس همین بررسی‌ها خساپا یا نماد کمپانی سایپا لیدر بورس خودرو ایران معرفی شده است.

لیدر بورس خودرو کدام نماد است؟

تاثیر بورس خودرو بر کل بازار بورس

به‌طور کلی فعالیت‌ هریک از گروه‌های صنایع مختلف در بازار بورس، شرایط کلی بازار بورس تاثیر می‌گذارد. اما شکی نیست که میزان این تاثیر به مولفه‌هایی مانند: حجم کل معاملات هر صنعت بستگی دارد. بر این اساس بورس خودرو یکی از تاثیرگذارترین شاخه‌های صنعتی بورس بر شرایط کلی بازار بورس ایران است. زیرا میزان سرمایه شرکت‌های آن بسیار بالا و حجم معاملات روزانه شرکت‌های متعلق به این گروه صنعتی در بورس نیز بسیار زیاد است.

بورس خودرو ایران همچنین یکی از محبوب‌ترین شاخه‌های صنعتی در بورس است و سهام شرکت‌های مختلف آن نیز همواره در گروه محبوب‌ترین سهام‌ها برای معاملات هستند. در صورتی علاقمند به آشنایی با انواع شیوه‌های معاملات در بورس و یادگیری کار با اندیکاتورها برای روش‌های تحلیلی هستید، در این مقاله از ثروت آفرین توضیح دادیم که بورس خودرو چیست و نمادهای آن کدامند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *