خانه / بورس / روانشناسی بازار بورس و شناسایی کد به کد و بلوکی (بخش دوم)

روانشناسی بازار بورس و شناسایی کد به کد و بلوکی (بخش دوم)

یکی از نکات بسیار مهم در روانشناسی بازار بورس شناسایی کد به کد و بلوکی در بازار بورس می باشد. بخش دوم مقاله که در ادامه توضیح داده شده است در مورد روانشناسی بازار و شناسایی کد به کد و بلوکی می باشد. پیشنهاد می کنم بخش اول مقاله که در مورد روانشناسی بازار بورس و تابلو خوانی حجم معاملات و بخش سوم مقاله در مورد روانشناسی بازار بورس و نسبت خریداران به فروشندگان می باشد را حتما مطالعه نمایید.

با شناسایی کد به کدها و معاملات بلوکی به راحتی می توانید حجم هایی که به صورت صوری در بازار ایجاد می شود را شناسایی کنید و با دید باز معاملات خود را انجام دهید.

این بخش نیز با توجه به درخواست زیاد اعضای سایت در مورد نحوه شناسایی کد به کد ها و بلوکی در زمینه تحلیل تکنیکال و روانشناسی بازار بورس تکمیل شد.

با مطالعه دقیق این مقاله و استفاده از روشهای ذکر شده به راحتی می توانید انواع کد به کدها و همچنین بلوکی هایی که در بازار انجام می شود را شناسایی کرده و دید وسیع تری از معاملات و روانشناسی بازار داشته باشید.

روانشناسی بازار بورس و شناسایی کد به کد و بلوکی در بازار

 

پیشنهاد می کنم از محصول حرفه ای جادوی فیلتر و اندیکاتور بازدید فرمایید

 

نحوه شناسایی کد به کد در بازار بورس

به بیان ساده کد به کد فروش مکرر سهم در یک زمان با حجم های ثابت و با قیمت یکسان می باشد.

در توضیح بیشتر باید گفت در بازار بورس ایران هر نماد دارای چندین بازیگردان و حقوقی می باشد و جالب است بدانید حقوقی هایی که در بازار فعالیت می کنند دارای چندین کد حقیقی هستند.

در روانشناسی بازار بورس شما می بایست بتوانید این کدها را بشناسید. شناخت این کد ها کمک می کند بتوانید سیگنال های خرید و فروش را شناسایی نمایید.

نکته مهم در روانشناسی بورس و بازار سرمایه که باید به آن توجه کنید این است که سیگنال خرید در این سیستم زمانی صادر می شود که حقوقی با کد اصلی خود یعنی با کد حقوقی می فروشد و با کد حقیقی که در اختیار دارد خرید می کند. و برعکس زمانی که حقوقی با کد حقوقی خود میخرد و با کد حقیقی میفروشد سیگنال فروش صادر می شود.

به عبارت دیگر در یک ثانیه و یا چند ثانیه حجم قابل توجهی از سهم با چندین سفارش مجزا جابجا می شود با انجام این کار متوجه می شویم برنامه های خاصی برای آینده سهم در نظر گرفته شده است.

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید در تاریخ 28/02/95 حجم قابل توجهی در نماد وتوکا جابجا شده است. با دوبار کلیک کردن بر روی تاریخ مربوطه اطلاعات سهم و ریز معاملات سهم را بررسی می کنیم.

روانشناسی بازار بورس و شناسایی کد به کد و بلوکی در بازار-13

پیشنهاد می کنم مقاله بیش از 50 فیلتر کاربردی در سایت دیده بان بازار را مطالعه کنید

 

در تصویر زیر حجم خرید و فروش حقوقی قابل مشاهده می باشد.

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید حقوقی حجم زیادی از سهم را خرید کرده است. این نشان از حمایت سهم توسط حقوقی دارد و به نظر می رسد در چند روز آینده با رشد سهم مواجه خواهیم شد.

ولی باید بررسی بیشتری صورت گیرد اگر با روانشناسی بازار بتوانیم کد به کد را  با این روش شناسایی کنیم مشخص می شود حقوقی با کد حقوقی خرید و با کد حقیقی فروشنده بوده است و این نشان دهنده افت قیمت و ریزش سهم در بورس می باشد.

با کلیک کردن بر روی گزینه معاملات وارد ریز معاملات سهم می شویم.

روانشناسی بازار بورس و شناسایی کد به کد و بلوکی در بازار-14

 

اگر در سایت دیده بان بازار فیلترنویسی می کنید از فیلترهای نوسانگیری مقاله بیش از 20 فیلتر نوسان گیری بورس در سایت دیده بان بازار استفاده فرمایید

 

با نگاهی به حجم معاملات و روانشناسی سهم در بازار بورس در تصویر زیر متوجه می شویم در زمان یکسان ۲ حجم متفاوت و یکی در میان و به صورت متناوب تکرار شده است.

انجام کد در این سهم و در این روز کاملا مشخص می باشد.

روانشناسی بازار بورس و شناسایی کد به کد و بلوکی در بازار-15

کد به کد در این سهم  از شماره ۵۷۹ شماره 1180 ادامه داشته است.

همانطور که در روانشناسی بورس و بررسی ریز معاملات سهم در بازار قابل مشاهده است این است که قبل از شروع کد به کد معاملات روال عادی خود را طی کرده و در تایم پایانی بازار کد به کد آغاز شده است و مطمئناً شکی نیست در روزها و یا حتی ماه های آینده سهم با افت قیمت مواجه خواهد شد و هدف از این کد به کد ریزش سهم و خرید در قیمت های پایین می باشد.

در تصویری که در بالا مشاهده می کنید کد به کد با دو مبلغ متفاوت انجام شده است یکی مبلغ 21155 و دیگری 78845 و مجموع این دو حجم یکصد هزار سهم می باشد که به صورت متناوب تکرار شده است.

با این کد به کد سهم در ماه های آینده هیچگونه رشدی نداشته است و با افت و ریزش قیمت در بورس مواجه شده است.

با استفاده از روانشناسی بازار و یک محاسبه ساده متوجه می شویم در یک ثانیه و با این دو حجم ۶۰۰ معامله با دو حجم متفاوت انجام شده است و با توجه به اینکه مجموع این دو سهم صد هزار می باشد پس برای محاسبه ساده تر ۳۰۰ معامله هر کدام با ۱۰۰ هزار سهم در نظر می گیریم و متوجه می شویم و در این زمان ۳۰ میلیون سهم  به وسیله کد به کد جابجا شده است.

نوع دیگری از کد به کد در تصویر زیر قابل مشاهده است.

روانشناسی بازار بورس و شناسایی کد به کد و بلوکی در بازار-16

 

مقاله آموزشی در مورد آموزش فیلتر نویسی در سایت دیده بان بورس را حتما بخوانید

 

نکته :

در این نوع کد به کد همچنان زمان و حجم انجام شده یکسان می باشد و معامله با قیمت یکسان انجام شده است.

در نماد وتوکا که در تصویر قبل توضیح داده شد دو حجم متفاوت انجام شده بود ولی کد به کد در هر دو نماد قابل مشاهده است.

نکته مهمی که در بازار بورس و روانشناسی بازار سرمایه باید دقت کنید این است کد به کد در زمان ثابت و حجم های یکسان و با قیمت یکسان انجام می شود.

 

 نحوه شناسایی بلوکی در بازار بورس

در روانشناسی بازار در صورتی که در یک معامله حجم بالایی از سهم در یک ثانیه جابجا شود این حجم انجام شده بلوکی می باشد و با این تعریف مشخص است که در معاملات بلوکی محدودیت حجم در معاملات وجود ندارد.

همانطور که در تصویر زیر مشخص می باشد در نماد فولاد در تاریخ 31/02/93 حجم بالایی از سهم جابه جا شده است.

روانشناسی بازار بورس و شناسایی کد به کد و بلوکی در بازار-17

 

مقاله تکنیکالی آموزش ابزارها و سطوح فیبوناچی در تحلیل تکنیکال را مطالعه کنید

 

برای مشاهده اطلاعات سهم با دوبار کلیک کردن در تاریخ ذکر شده جزئیات سهم نمایش داده می شود.

در تصویر زیر جزئیات نماد قابل مشاهده است و همانطور که ملاحظه می کنید حقوقی حدود 40 میلیون سهم در این روز جابه جا نموده است.

با کلیک کردن بر روی گزینه معاملات ریز معاملات سهم در بورس قابل مشاهده می باشد.

روانشناسی بازار بورس و شناسایی کد به کد و بلوکی در بازار-18

 

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید حدود ۴۰ میلیون سهم به صورت بلوکی در این نباید جابجا شده است.

روانشناسی بازار بورس و شناسایی کد به کد و بلوکی در بازار-19

 

پیشنهاد می کنم مقاله کاربردی آموزش الگوهای کندل استیک در تحلیل تکنیکال را مطالعه فرمایید.

 

 تفاوت کد به کد و بلوکی

1- جالب است بدانید کد به کد دارای کارمزد می باشد ولی در بلوکی کارمزدی پرداخت نمی شود به همین دلیل کد به کد دارای اهمیت بیشتری می باشد.

2-  کد به کد وقتی در یک سهم انجام می شود که هدف خاصی برای سهم در نظر گرفته شده است ولی بلوکی بیشتر برای شاخص سازی مورد استفاده قرار می گیرد.

3- در کد به کد چندین معامله در یک زمان یکسان و معمولاً با حجم یکسان و مبلغ یکسان انجام می شود ولی در بلوکی در یک ثانیه یک معامله با حجم بسیار بالا می باشد.

 

پیشنهاد می کنم مقاله آموزش تحلیل تکنیکال در بازار بورس را نیز مطالعه کنید

 

 انواع  کد به کد

1- در روانشناسی بورس زمانیکه حقوقی با کد حقوقی خود را بفروشد و با کد حقیقی که در اختیار دارد خرید کند سیگنال خرید می باشد.

2-  در صورتی که حقوقی با کد حقیقی خود بفروشد و با کد حقیقی خود خرید کند سیگنال فروش می باشد.

3-  خرید و فروش  حقوقی با کد حقوقی و در این حالت نقاط حمایت و مقاومت سهم و همچنین نسبت خریداران به فروشندگان در بورس اهمیت زیادی پیدا می‌کند.

به عنوان مثال در صورتیکه چندین خریدار برای سهم مشاهده شود ولی تنها یک فروشنده حقیقی برای سهم وجود داشت احتمال افت و ریزش سهم در روزهای آینده افزایش پیدا میکند.

4- خرید و فروش حقوقی با کد حقیقی که در این حالت نقاط حمایت و مقاومت سهم و همچنین نسبت خریداران به فروشندگان در روانشناسی بازار اهمیت زیادی پیدا می‌کند.

به عنوان مثال در صورتیکه چندین خریدار برای سهم مشاهده شود ولی تنها یک فروشنده حقیقی برای سهم وجود داشت احتمال افت و ریزش سهم در روزهای آینده افزایش پیدا میکند.

یکی از نکات مهم در روانشناسی بازار که در زمان مشاهده کد به کد می باید بررسی شود نقاط حمایت و مقاومت سهم در بورس می باشد. در صورتی که در این نقاط کد به کد مشاهده شود بسیار مهم می باشد و می بایست مورد توجه قرار گیرد.

 

پیشنهاد می کنم از 3 فیلتر تخصصی که در وب سایت ثروت آفرین کدنویسی شده و با نام  فیلترهای کاربردی بورس (نوسانگیری کوتاه مدت) می باشد دیدن فرمایید.

 

نتیجه گیری

کد به کد و بلوکی یکی از ارکان مهم در روانشناسی بازار بورس می باشد. سعی کنید تمام مواردی که در مقاله های روانشناسی بازار ذکر کردیم را رعایت کنید. با رعایت نکات گفته شده ریسک سرمایه گذاری شما بسیار کم می شود.

در زمان بررسی یک سهم بهتر است میزان خرید و فروش حقوقی یک سهم در بورس را بررسی کنید و با روانشناسی بازار و توضیحاتی که ذکر شد کد به کد و بلوکی هایی که در بازار و در سهم مورد نظر انجام می شود را شناسایی کنید.

کد به کد معمولا با حجم یکسان و در زمان ثابت و با قیمت یکسان انجام می شود به راحتی قابل شناسایی می باشد.

یکی دیگر از ارکان مهم در روانشناسی بازار بورس بلوکی می باشد و به راحتی قابل شناسایی است.

در صورتی که حجم بسیار زیادی از سهم در یک زمان انجام شود نشان دهنده انجام بلوکی در سهم می باشد.

در این مقاله در خصوص شناسایی بلوکی و کد به کد در روانشناسی بازار صحبت کردیم. امیدوارم با مطالعه این مقاله بتوانید دید وسیع تری از بازار بورس داشته باشید و روز به روز در بازار سرمایه به موفقیت بیشتری برسید.

خوشحال می شوم نظرات خود را در مورد کد به کد و بلوکی و همچنین روانشناسی بازار بورس در پایین این صفحه در قسمت نظرات درج نمایید.

12 دیدگاه

 1. سلام ،ممنون از مقاله خوبتون،

  • سلام مصطفای عزیز
   از توجه شما به مقاله روانشناسی بازار بورس سپاگزاریم و تلاش می کنیم مقالات کاربردی دیگری نیز برای علاقمندان به بازار بورس در وب سایت قرار دهیم.
   موفق باشید

 2. استاد گرامی بسیار از مطالب ارزنده ی شما استفاده کردم. مطالبی در این مقاله ها مطرح کردید که فهمیدن آن ها نیاز به کار زیاد برای بسیاری از معامله گران دارد. این که شما بدون هیچ چشم داشتی این مطالب رو در اختیار همه قرار داده اید، نشان از بزرگواری و شخصیت شما داره. بنده خیلی از مقاله های شما یاد گرفتم. از شما واقعا سپاسگذارم.

  • سلام جعفر عزیز
   خوشحالیم که مقاله روانشناسی بازار بورس و شناسایی کد به کد و بلوکی مورد توجه شما قرار گرفته است.
   موفق باشید

 3. سلام و تشکر
  میخواستم ببینم اگر کد به کد مشاهده شد، از کجا بفهمیم خرید انجام شده یا فروش؟
  چون صرفا میدانیم معامله شده اما خرید و فروشش از ریز معاملات مشخص نیست

  • سلام محمد حسین عزیز
   اگر زیر معاملات را نگاه کنید می بینید اگر بلوکی ثبت شده باشد پس یک طرف فروشنده بودده و طرف دیگر خریدار، پس خریدار و فروشنده وجود داشته است برای این منظور می بایست ریز معاملات را به دقت نگاه کنید.
   موفق باشید

 4. با سلام خدمت شما
  از دیدن این مقاله تولیدی و جدید بسیار خوشحالم
  از اطلاعاتی که گذاشته بودید بسیار سپاس گزارم
  آیا امکانش هست فیلتر پیشرفته خاصی برای کشف این کد به کد کردن ها و گرفتن سیگنال ورود و خروج نوشته شود؟

  • سلام صادق عزیز
   فیلترهای کد به کد در مقاله بیش از 50 فیلتر کاربردی بورس در سایت دیده بان بازار قرار داده شده است و می توانید مشاهده فرمایید.
   بعد از وارد شدن به لیست بیش از 50 فیلتر کاربردی و مهم بورس که شامل حدود 700 فیلتر می باشد فیلترهای کد به کد شده را می توانید از لیست زیر مشاهده فرمایید:
   فیلتر کاربردی شماره 643 (کد به کد حقوقی به حقیقی) – فیلتر کاربردی شماره 644 (کد به کد حقوقی به حقیقی) – فیلتر کاربردی شماره 647 (کد به کد حقیقی به حقوقی) – فیلتر کاربردی شماره 648 (کد به کد حقیقی به حقوقی) – فیلتر کاربردی شماره 666 – (فیلتر ورود پول و کد به کد حقوقی به حقیقی) – فیلتر کاربردی شماره 667 (فیلتر ورود پول و کد به کد حقوقی به حقیقی) – فیلتر کاربردی شماره 668 (فیلتر ورود پول و کد به کد حقوقی به حقیقی) – فیلتر کاربردی شماره 672 (فیلتر ورود پول هوشمند و کد به کد حقوقی به حقیقی) – فیلتر کاربردی شماره 673 (فیلتر ورود پول هوشمند و کد به کد حقوقی به حقیقی) – فیلتر کاربردی شماره 674 (فیلتر ورود پول هوشمند و کد به کد حقوقی به حقیقی) – فیلتر کاربردی شماره 678 (فیلتر خروج پول هوشمند و کد به کد حقیقی به حقوقی) – فیلتر کاربردی شماره 679 (فیلتر خروج پول هوشمند و کد به کد حقیقی به حقوقی) – فیلتر کاربردی شماره 680 (فیلتر خروج پول هوشمند و کد به کد حقیقی به حقوقی) – فیلتر کاربردی شماره 684 (فیلتر خروج پول و کد به کد حقیقی به حقوقی) – فیلتر کاربردی شماره 685 (فیلتر خروج پول و کد به کد حقیقی به حقوقی) – فیلتر کاربردی شماره 686 (فیلتر خروج پول و کد به کد حقیقی به حقوقی)

   موفق باشید

 5. با سلام
  ببخشید در بخش ریز معاملات و کد به کد ، مشخص هست که کد حقیقی و حقوقی کدومشون فروشنده هستند و کدوم خریدار؟
  سپاس

  • سلام پریسای عزیز
   بله در تصاویری که در این مقاله روانشناسی قرار دادیم مشخص کردیم که خریدار و فروشنده حقوقی و یا حقیقی است و بعد از آن ریز معاملات را قرار دادیم.
   موفق باشید

 6. تشکر بابت اینهمه مطالب مفید. کسی این ها رو به راحتی در اختیار ادم نمیذاره. دوستان، مطالبی که توی این سایت میخونید کلیدی ترین مطالب بورسیه. غنیمت بدونید.

  • سلام بهنود عزیز
   از توجه شما به مقاله روانشناسی بازار بورس و شناسایی کد به کد و بلوکی و سایر مقالات آموزشی تخصصی موجود در وبسایت واقعا سپاسگزاریم. واقعا مفتخریم کاربرانی همچون شما و دیگر دوستان بتوانند از تجربیات کسب شده استفاده کرده و در بازار بورس موفقیت کسب کنند.
   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *