پولبک چیست؟ (Pullback)

پولبک چیست و چگونه با استفاده از آن معامله کنیم یکی از مهمترین سوالات معامله گران در بازار بورس است. در این مقاله تصمیم داریم در خصوص پولبک در بورس صحبت می کنیم. همانطور که می دانید تحلیل تکنیکال یکی از روش‌های تحلیلی برای موفقیت در بازار بورس است و می‌توان از آن به عنوان یک علم یاد کرد. علمی که یادگیری آن مستلزم مطالعه روش‌ها و استراتژی‌های مختلف می باشد.

تحلیل تکنیکال خود به معنی مشاهده و تحلیل دقیق قیمت‌ها و کشیدن الگوها و شکل‌های مختلف برروی نمودار است که با توجه به آن‌ها می توان در مورد آینده قیمت یک سهام در بازار بورس تصمیم‌گیری کرد. یکی از اجزا و ابزارهای تحلیل تکنیکال همین پولبک در بورس (Pull back) است. در این مقاله ابتدا به تعریف اینکه پولبک چیست می پردازیم. سپس در مورد نحوه استفاده از آن در بازارهای مالی همچون بورس صحبت خواهیم کرد. در نهایت استراتژی‌های حرفه‌ای برای معامله و استفاده از پولبک را برای شما تدوین می کنیم. اگر این مقاله را به طور کامل مطالعه کنید می توانید پولبک در ارز دیجیتال، فارکس و بورس را براحتی تشخیص دهید.

اکنون میتوانید در ویدیو زیر آموزش پولبک در بورس و بازارهای مالی را مشاهده فرمایید.

 

پیشنهاد ویژه ثروت آفرین : محصول جادوی فیلتر و اندیکاتور 

 

پولبک چیست و انواع پولبک در بورس کدامند؟

 

پیشنهاد می کنم مقاله بیش از 50 فیلتر کاربردی در سایت دیده بان بازار را حتما ببینید

 

پولبک چیست؟

پولبک در لغت به معنای عقب‌نشینی است ولی در بین تحلیلگران بازار بورس به بوسه خداحافظی مشهور است. پولبک آخرین بازگشت به یک روند قیمتی است که سهام قبلا در آن حضور داشته است و بعد از آن روند رو به بالا و یا پایین تغییر می‌کند. البته همیشه اینگونه نیست.

پولبک در واقع بسیار شبیه Retracement است و گاهی اوقات از این دو به جای یکدیگر استفاده می‌شود و باید دقیقا بدانیم تفاوت مهم پولبک چیست. باید توجه داشت که مدت زمان پولبک بسیار کم است. به همین دلیل بسیاری از معامله گران متوجه آن نشده و معمولا دچار ضرر می شوند.

پولبک چیست؟

 

پیشنهاد می کنم مقاله آموزش فیلتر نویسی در سایت دیده بان بورس را مطالعه کنید 

 

پولبک در بورس یک فرصت بسیار عالی برای خرید محسوب می‌شود. برای مثال فرض کنید قیمت یک سهام در حال افزایش است و روز به روز سود بیشتری نصیب خریداران می شود. در اینجا اگر شخصی بخواهد تازه این سهام را خریداری کند چون قیمت افزایش زیادی داشته است خرید این سهام دارای ریسک است. اما بعد از کوچکترین تغییر در نقطه پولبک اکثر سرمایه‌گذاران از سهام خارج می شوند. اینجاست که یک نقطه ورود بسیار عالی جلوی معامله گران نمایان می‌شود.

البته باید توجه داشت پولبک همیشه روند صعودی به خود نمی گیرد. گاهی اوقات ممکن است پولبک روند نزولی در بورس داشته باشد که به آن بازگشت یا Throwback گفته می‌شود. به طور کلی به بازگشت قیمت به خط حمایت پولبک گفته می‌شود. در ادامه مثال‌هایی از نحوه استفاده از این پدیده در تحلیل تکنیکال را با همدیگر مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 

نحوه استفاده از پولبک در بورس

پولبک‌ها معمولا نمی‌توانند حرکات بنیادی و اساسی قیمت را تغییر دهند. پولبک‌ها معمولا فرصت‌های کوچکی برای سود کردن هستند که بعد از یک ثبات و امنیت قیمتی پدیدار می‌شوند. برای مثال فرض کنید یک کمپانی در گزارش مالی‌اش خبر از بالا رفتن فوق‌العاده درآمد شرکت بدهد و قیمت سهامش در بازار بورس 20 درصد بالا برود.

در چنین موقعیتی ممکن است سهامداران با توجه به سودی که کسب کرده اند از سهام مورد نظر خارج شوند. به این ترتیب روز بعد شاهد نزول و یک پولبک خواهیم بود. اما به دلیل درآمد بالای شرکت و عملکرد مناسب آن این پایین آمدن قیمت موقتی خواهد بود. در نتیجه دوباره در مدت زمان کوتاهی به روند قبلی و رو به رشد خود باز می گردد.

هر سهمی در بازارهای مالی و بورس چندین پولبک را در یک روند رو به بالای خود می تواند داشته باشد و در یک مقایسه گسترده زمانی، سرمایه‌گذاران می‌توانند به راحتی متوجه این پولبک‌ها شوند.

نحوه استفاده از پولبک در بورس

 

در تصویر بالایی این سهام 4 پولبک را در یک روند رو به بالا تجربه کرده است. اگر در تصویر بالا بخواهیم بگوییم پولبک چه زمانی اتفاق می افتد باید گفت این پولبک‌ها تقریبا هر 50 روز یکبار در نزدیکی خط حمایت به وجود آمده‌اند. این مقیاس یک ابزار خوب برای تشخیص زمان ورود به بازار است. همچنین می‌توانید به طور تخمینی زمان پولبک بعدی را که 50 روز است را تشخیص دهید.

البته تمام سرمایه‌گذاران باید به این نکته توجه کنند که تنها استفاده از پولبک کافی نیست. پس باید از دیگر شاخص‌ها و ابزارها نیز استفاده شود تا درگیر یک بازگشت قیمتی طولانی و ریزش قیمت نشوید.

 

پیشنهاد می کنم مقاله امواج الیوت در تحلیل تکنیکال – شمارش امواج الیوت را حتما مطالعه کنید

 

تفاوت بازگشت‌های قیمتی و پولبک چیست؟

تفاوت بین بازگشت قیمتی و پولبک درست مانند تفاوت عقب کشیدن موقتی در یک نبرد و جنگ کامل است. برای مثال فرض کنید دو کشور وارد جنگ می‌شوند و در روز اول یکی از آن‌ها به سختی به دیگری حمله کرده و کشور مدافع دستور عقب‌نشینی را به سربازانش صادر می‌کند. اما مهم اینجاست که کشور مدافع از ارتش قدرتمندی برخورددار است. پس صرفا به دلیل غافلگیری در این نبرد شکست خورده است.

فردای آن روز کشور مدافع حمله می‌کند و پیروز می‌شود. این پیروزی‌ها ادامه پیدا می‌کنند و بعد از یک سال کشور مهاجم به طور کامل شکست خورده و عقب می‌نشیند. آن عقب نشینی موقتی و ساده در اولین نبرد همان پولبک است، اما شکست خوردن در یک جنگ کامل معادل همین بازگشت قیمتی است.

در بورس و بازارهای مالی پولبک موقتی است. اما بازگشت قیمت روند طولانی‌تری دارد و می‌تواند نمودار قیمت را مدت‌ها درگیر سقوط کند. بازگشت کامل قیمت به برخی مسائل اساسی‌تر مانند پایین آمدن شدید درآمد شرکت و یا ظهور یک رقیب قدرتمند که محصول مشابه را تولید می‌کند، باز می‌گردد.

 

پیشنهاد می کنم حتما مقاله کاربردی آموزش الگوهای کندل استیک در تحلیل تکنیکال را مطالعه فرمایید.

 

محدودیت‌ معامله در زمان پولبک چیست؟

نکته‌ای که معامله گران باید مد نظر قرار دهند این است که پولبک خود می‌تواند آغازی باشد بر یک بازگشت قیمتی سنگین و این تنها محدودیت معامله در زمان پولبک است. این موضوع در واقع به تایم فریم زمانی‌ که به عنوان سرمایه‌گذار در نظر گرفته‌اید نیز باز می‌گردد.

برای مثال یک حرکت ممکن است برای فردی که تایم فریم یک ماهه دارد پولبک محسوب شود. همچنین برای فردی که روزانه کار می‌کند، یک بازگشت قیمتی محسوب شده و ضرر کند. در واقع باید با توجه به تایم فریم زمانی خودتان حرکت پولبک را بررسی کنید. اگر از روندی که در نظر گرفته اید رد شود، بازگشت قیمتی محسوب خواهد شد.

حالا که با مفاهیم ابتدایی این پدیده در تحلیل تکنیکال بورس آشنا شدید، بهتر است که انواع پولبک را توضیح دهیم و ببینیم استراتژی‌های برخورد با یک پولبک چیست.

1- پولبک بریک اوت در تحلیل تکنیکال

پولبک بریک اوت شایع‌ترین نوع پولبک است و اکثر معامله‌گران احتمالا با آن برخورد داشته‌اند. در مثال زیر قیمت بعد از یک روند صعودی بسیار طولانی به اصطلاح وارد یک “سه قله‌ای” شده است. این سه قله یک خط حمایت بسیار واضح و خوب دارند که بسیاری از معامله‌گران از این سطوح برای تعیین زمان وارد شدن به معامله استفاده می کنند.

ولی کاری که برخی معامله گران به اشتباه انجام می‌دهند این است که حد ضرر خود را خیلی زودتر از موعد تشخیص می‌دهند و از معامله خارج می‌شوند. پس از آنکه این سرمایه گذاران از سهام مورد نظر خارج شدند پولبک اتفاق می‌افتد. در این زمان معامله‌گران شاهد افزایش قیمت سهام هستند. بدون اینکه خودشان در این افزایش روند قیمتی حضور داشته باشند. (قیمت می تواند به سمت بالا یا پایین حرکت کند)

محدودیت‌ معامله در زمان پولبک چیست؟

فرق پولبک و بریک اوت در این است که پولبک، خط روند را نمی‌شکند و فقط بین خطوط حمایت و مقاومت در نوسان است. اما شکست از سقف یا کف قبلی عبور کرده است

فرق پولبک و بریک اوت در این است که پولبک معمولا بعد از شکست سطوح حمایت و مقاومت تشکیل می شود. ضمن اینکه معامله گران منتظر برگشت قیمت به سطح قبلی می مانند. ولی بریک اوت پس از برخورد قیمت با این سطوح رخ می دهد. در نتیجه قیمت نمی تواند از آن سطح عبور کند و وارد فاز اصلاحی خواهد شد.

 

 

همچنین می توانید مقاله حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال را مطالعه کنید

 

چگونه در پولبک معامله کنیم؟

سوالی که اینجا به طور طبیعی به ذهن خطور می‌کند، این است که در پولبک چگونه معامله کنیم؟ شایان ذکر است روش‌های زیادی برای معامله در زمان پولبک وجود دارند که در این مقاله به دو مورد از اصلی‌ترین روش‌ها اشاره خواهیم کرد و البته این دو روش در انواع پولبک های دیگر قابل استفاده هستند.

1- پولبک مهاجم و محافظه کارانه

در اینجا معامله‌گران به دو دسته مهاجم و محافظه‌کار تقسیم می‌شوند. یک سرمایه‌گذار مهاجم صبر می‌کند تا قیمت دوباره به منطقه پولبک وارد شود و بعد از آن سریعا وارد می‌شود. در تصویر زیر (نقطه 1) این زمان نشان داده شده است. در هنگام انتخاب چنین استراتژی‌ای باید چندین نکته را مد نظر قرار دهید:

وارد شدن در این زمان شاید بهترین روش باشد زیرا اینجا نقطه شروع موج تصحیح و فاز پولبک است.نرخ سود و همچنین ریسک در این منطقه فوق‌العاده بالاست. نکته منفی این روش این است که ممکن است قیمت برخلاف انتخاب شما حرکت کند و این روند نزولی مدت زمان زیادی طول بکشد. استفاده از چنین استراتژی‌ای درصد پیروزی شما را کم می‌کند.

یک سرمایه‌گذار محافظه‌کار صبر می‌کند تا قیمت ساختار روند خودش را ادامه دهد و وارد فاز جدیدی شود. ورود این معامله‌گران درست در زمانی اتفاق می‌افتد که سهم وارد قیمت پایین‌تری شود. با این کار نرخ سود و ریسک بسیار پایین‌تر است.

نکته مهم اینجاست که هیچ‌کدام از این روش‌ها به طور کامل صحیح و یا غلط نیست. انتخاب هرکدام از این استراتژی‌ها کاملا به استراتژی و نحوه روانشناسی بازار بورس بر‌میگردد.

چگونه در پولبک معامله کنیم؟

 

پیشنهاد می کنم مقاله پرایس اکشن در تحلیل تکنیکال چیست؟ را حتما مطالعه کنید

 

2- پله‌های افقی در تحلیل تکنیکال

رفتار پله‌ای در تمام بازارهای مالی و بازار بورس قابل مشاهده است. رفتار پله‌ای ریتم طبیعی قیمت‌ها در نمودار است و بالا و پایین‌ بازار را مشخص می‌کند.

در طول یک فاز قیمت که روندها را تشکیل می دهد، قیمت بصورت الگوهای پله‌ای نشان داده می شود. این پولبک‌ها مکمل بحث قبلی هستند. به گونه‌ای که اگر یک معامله‌گر پولبک بریک آوت قبلی را از دست داده باشد، می‌تواند به این پولبک‌های پله‌ای افقی به عنوان نقاط جایگزین ورود به معامله نگاه کند. ‌

علاوه بر این استفاده از پولبک‌های پله‌ای برای تعیین حد ضرر بسیار امن‌تر هستند. در این سناریو معامله‌گر صبر می‌کند تا قیمت یک پله را کامل کند. سپس حد ضرر خود را قبل از منطقه پولبک پله‌ای قبلی قرار می‌دهد. در این صورت حد ضرر کاملا امن بوده و آسیب‌پذیری بسیار کمی دارد.

2- پله‌های افقی در تحلیل تکنیکال

 

3- پولبک خط روند در تحلیل تکنیکال چیست؟

استفاده از خطوط روند یکی دیگر از ابزارهای معروف پولبک در بورس هستند. عیب این روش در این است که معمولا مدت زمان زیادی برای اعتبارسنجی آن‌ها لازم می باشد. همانطور که احتمالا در دیگر آموزش‌های تحلیل تکنیکال ذکر شده است، یک خط روند به سه نقطه تماس برای تایید نیاز دارد. شما همیشه می‌توانید دو نقطه تصادفی را به هم وصل کنید. اما فقط زمانی به یک روند می‌رسید که نقطه سوم را تعیین کنید. در غیر اینصورت نمی توان گفت پولبک چه زمانی اتفاق می افتد.

به همین دلیل معامله در پولبک خط روند فقط در نقطه سوم، چهارم و یا پنجم امکان‌پذیر است. استفاده از خطوط روند برای معامله در پولبک‌ها به همراه دیگر شاخص‌های بورس بسیار خوب است اما به دلیل زمان زیادی که برای تایید این خطوط صرف می‌شود، سرمایه‌گذاران فرصت‌های زیادی را از دست خواهند داد.

3- پولبک خط روند در تحلیل تکنیکال چیست؟

 

پیشنهاد می کنم مقاله الگوهای هارمونیک در تحلیل تکنیکال را مطالعه کنید

 

4- میانگین متحرک در تحلیل تکنیکال

بدون شک میانگین‌ متحرک یکی از بهترین ابزارها در تحلیل تکنیکال هستند و شما می‌توانید برای معاملات پولبک از آن‌ها استفاده کنید. شما می‌توانید از 20، 50 و یا حتی از 100 دوره میانگین متحرک استفاده کنید. تعداد آن واقعا اهمیتی ندارد و بستگی به این دارد که از چه نوع میانگین‌ متحرکی از جمله کوتاه مدت یا بلند مدت استفاده کنید.

معامله‌گران کوتاه مدت معمولا از حرکات کوتاه‌مدت‌تر با تعداد بیشتر استفاده می‌کنند تا سیگنال‌های بیشتر و سریعتری دریافت کنند. از آن طرف معامله‌گرانی که بصورت بلند مدت معامله می کنند سیگنال‌های کمتری دریافت می‌کنند. در نتیجه در برابر نوسانات کمتر آسیب‌ می‌بینند. به همین دلیل ممکن است برخی از فرصت‌های خوب در خرید و فروش‌ها و سود‌های کوتاه مدت را از دست بدهند.

در مثال زیر از 50 دوره میانگین متحرک (اندیکاتور پولبک) استفاده شده است و در این مدت نمودار دو پولبک را تجربه کرده است. نمایان شدن پولبک در نمودار بسیار معمول است و به همین دلیل در صورتی که از استراتژی میانگین متحرک برای شناسایی پولبک استفاده می‌کنید، باید فضای بیشتری به حد ضرر خود بدهید. همچنین بسیاری از معامله‌گران علاوه بر اندیکاتورها از فیلتر میانگین متحرک نیز استفاده می‌کند.

4- میانگین متحرک در تحلیل تکنیکال

 

پیشنهاد می کنم مقاله واگرایی در تحلیل تکنیکال – آموزش انواع واگرایی را مطالعه نمایید

 

5- فیبوناچی در تحلیل تکنیکال

استفاده از فیبوناچی و نسبت‌های آن در بازارهای مالی و بورس فوق‌العاده کمک کننده است. این نسبت‌ها در بورس بسیار عالی و دقیق کار می‌کنند و ما می‌توانیم در معاملات پولبک در تحلیل تکنیکال نیز از آن‌ها استفاده کنیم.

در تصویر زیر می‌توانید ببینید که روند جدید چگونه پیش از شروع دوباره روند رو به بالا، به نسبت 50 درصد فیبوناچی برگشتی واکنش نشان داده و در آن شاهد پولبک هستیم.

استفاده از پولبک‌های فیبوناچی در کنار میانگین متحرک می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد. هرگاه عقب‌نشینی فیبوناچی وارد منطقه مشابه با میانگین متحرک شود، پولبک دقت بسیار بالایی دارد و معامله در آن تضمین بالایی به معامله‌گران می‌دهد.

5- فیبوناچی در تحلیل تکنیکال

 

مقاله کاربردی تحت عنوان آموزش ابزارها و سطوح فیبوناچی در تحلیل تکنیکال را حتما ببینید

 

این 5 روش شامل استفاده از پولبک بریک اوت در تحلیل تکنیکال، استفاده از پله‌های افقی، استفاده از خطوط روند، کاربرد میانگین متحرک در پولبک و در نهایت نسبت‌های موجود در اندیکاتور فیبوناچی می‌باشد. همانطور که گفته شد استفاده از نسبت‌های فیبوناچی با وجود سخت‌تر بودن دقت بسیار بالایی دارد. با ترکیب فیبوناچی با میانگین متحرک می‌توان دید بسیار خوبی در معاملات پولبک به دست آورد.

 

پیشنهاد می کنم از محصول فیلتر طلایی بورس بازدید فرمایید 

 

سخن پایانی

امیدوارم بطور کامل توضیح داده باشیم که پولبک چیست. همانطور که گفته شد استفاده از پولبک در در بورس و در معاملات روش‌های بسیار زیادی دارد. حتی در برخی موارد می‌توانید آن‌ها را به صورت ترکیبی استفاده نمود. واضح است که درگیر شدن در معاملات پولبک برای تازه‌کاران در بورس مناسب نیست و این گروه از افراد بهتر است از دیگر ابزارها و استراتژی‌ها در بورس استفاده کنند.

بحث اصلی این است که برای موفقیت در بورس و یا دیگر بازارهای مالی استفاده از تحلیل‌ تکنیکال و تحلیل بنیادی در کنار پولبک ضروری است. خود تحلیل تکنیکال ابزارها و شاخص‌های متعددی دارد که که حرفه‌ای شدن در تمام آن‌ها سخت و نیازمند مطالعه و تمرین زیادی است. بهتر است از تمام این ابزارها در کنار یکدیگر بهره گرفت تا بتوان نمودارهای بازار بورس را به خوبی تحلیل کرد.

این مقاله می‌تواند آغازی باشد بر مطالعات شما در مورد اینکه پولبک در بورس چیست. هر چند که سعی کردیم در مورد همه ابعاد آن صحبت شود. در ابتدا در مورد خود پولبک و ماهیت آن صحبت کردیم و سپس نحوه کار با آن را آموزش دادیم. در ادامه بحث را کمی تخصصی‌تر نموده و نحوه کار با پولبک در شرایط و استراتژی‌های مختلف را مورد بحث قرار دادیم.

همچنین 5 روش مختلف برای کار با پولبک توضیح داده شد. در اولین مورد که پولبک بریک اوت بود نحوه ورود به معاملات در پولبک بیان شد که در تمام 4 روش دیگر نیز قابل استفاده است. امیدواریم در این مقاله به خوبی توضیح داده باشیم که پولبک چیست. همچنین بتوانید برای موفقیت بیشتر در بورس از این استراتژی استفاده کنید. خوشحال می شویم نظرات ارزشمند خود را با دیگر خوانندگان ثروت آفرین درمیان بگذارید.

4 دیدگاه

 1. بسیار اموزش زیبایی بود ساده و روان من تمام مطالب رو متوجه شدم سپاسگزارم

  • سلام پارسای عزیز
   از اینکه مقاله پولبک در تحلیل تکنیکال مورد توجه شما قرار گرفته است بسیار خرسندیم.

 2. سلام و خداقوت
  اموشهای سایت شما با زبان روان و خیلی خوبی نگارش شده که کار درک مطلب برای مخاطبان راحت میکند ولی حیف که تعداد آموزشها کمه ولی جای تشکر دارد.

  • سلام سجاد عزیز
   از اینکه مطالب مورد توجه شما قرار گرفته است خوشحالیم. با توجه به اینکه قرار دادن مطالب کاربردی که به درد کاربران بخورد ممکن است کمی زمان بر باشد سعی می کنیم مطالب با ارزش در سایت قرار گیرد تا مورد استفاده سرمایه گذارن و علاقمندان به بازار بورس قرار گیرد. البته سعی می کنیم سریعتر مطالب بیشتری در سایت قرار دهیم تا بتوانید از مباحث کاربردی بیشتری استفاده فرمایید. از پیشنهاد شما سپاسگزاریم.
   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *