بیت کوین چیست؟

مدتی است تعدادی از خوانندگان سوال می پرسند بیت کوین چیست؟ با اینکه چندین مقاله در مورد بیت کوین در وب سایت ثروت آفرین منتشر شده است امروز قصد دارم به این سوال پاسخ دهم که ارز دیجیتال بیت کوین چیست؟ خیلی افراد دیگر با توجه به مقاله های زیادی که در اینترنت منتشر شده است گفته اند اصلا بیت کوین چرا بوجود آمد و چگونه کار می کند؟

قبلا از هر چیز باید بگویم دنیایی که در آن زندگی می کنیم روز به روز در حال گسترش است. هر روز کشف جدیدی و اتفاق جدیدی در این دنیا رخ می دهد بیت کوین هم یکی از این رویدادها است. البته خیلی از افراد قدرت پذیرش دیرتری دارند و هنوز نتوانسته اند با این ارز دیجیتال کنار بیایند و اصلا آن را قبول کنند. ولی به زودی بیت کوین و ارزهای دیجیتالی دیگر جای خود را در دنیای واقعی پیدا خواهند کرد. خیلی از افراد هم می دانند بیت کوین چیست ولی اطلاعات کاملی درمورد آن ندارند.

در این مقاله قصد دارم به سوال خیلی از افراد پاسخ دهم که پرسیده اند بیت کوین چیست و اصلا بیت کوین و ارزهای دیجیتالی به چه دردی می خورند. اگر شما هم می خواهید جواب این سوال را بدانید در ادامه به صورت مفصل در این مورد توضیح داده ام پس تا پایان مقاله همراه من باشید.

 

پیشنهاد می کنم مقاله کسب بیت کوین رایگان با معرفی بیش از 10 روش مختلف را حتما مطالعه کنید

 

بیت کوین چیست؟ توضیحات کامل درباره بیت کوین

 

پیشنهاد میکنم مقاله بهترین ارزهای دیجیتال به تفکیک سهم بازار را مطالعه کنید 

 

بیت کوین چیست؟

بیت کوین یک ارز رمز نگاری شده غیر متمرکز است که توسط کامپیوترهای با قدرت بالا تولید می شود. ارزهای رمز نگاری شده در واقع کدهای کامپیوتری با امنیت بالا هستند که به آن ارز دیجیتال هم می گویند و مدتی است ارزش زیادی پیدا کرده اند. البته هر بیت کوین از تعدادی ارز رمزنگاری شده تشکیل شده است که به آن ساتوشی می گویند.

اگر به طور خیلی ساده بخواهم بگویم بیت کوین چیست؟ می توانم بگویم بیت کوین مانند سکه و تومان است. فرض کنید شما یک سکه دارید و مقداری هم پول به عنوان مثال 1000 تومان دارید. اگر بخواهید یک سکه بخرید باید پول نقد زیاد تری داشته باشید تا پول شما به یک سکه برسد که البته خیلی با ارزش است.

یک بیت کوین و ساتوشی هم همین است. برای داشتن یک بیت کوین باید ساتوشی شما به مقدار یک بیت کوین برسد تا بتوانید یک بیت کوین داشته باشید البته مقدار مشخصی از ساتوشی هم با ارزش است و ساتوشی هم مانند بیت کوین خرید و فروش می شود. امیدوارم توانسته باشم با مثالی که زدم به طور واضح بگویم بیت کوین چیست و چرا اینقدر با ارزش است.

 

پیشنهاد میکنم مقاله بیت کوین اتم چیست و چرا ایجاد شد؟ را حتما مطالعه کنید

 

چه کسی بیت کوین را خلق کرد؟

یک برنامه نوس با اسم مستعار ساتوشی ناکاموتو برای اولین بار با انتشار یک مقاله از تولید این ارز دیجیتال خبر داد. البته هنوز مشخص نیست این شخص کیست و در کجا زندگی می کند ولی گفته شده زمانی که بیت کوین را ایجاد کرد یک میلیون از این ارز دیجیتال را برای خود برداشته است و با این حساب این شخص جزو یکی از ثروت مندترین افراد جهان است.

بیت کوین اولین ارز دیجیتال است که به دنیا معرفی شد و به احترام شخصی که بیت کوین را تولید کرد به کوچکترین بخش هر بیت کوین ساتوشی گفته می شود. ارزهای دیجیتالی دیگری بعد از بیت کوین بوجود آمدند به ارزهایی که پس از ارز دیجیتال بیت کوین تولید شد را آلت کوین می گویند.

 

بیت کوین و پشتوانه مالی آن

بیت کوین یک ارز دیجتیالی غیر متمرکز است و با هدف کم کردم قدرت موسسات مالی و بانک ها تشکیل شده است. برای همین پشتوانه مالی بانک مرکزی ندارد خود بیت کوین به عنوان یک سکه عمل می کند و خود بیت کوین پشتوانه خودش است.

جالب اینکه هیچ فرد و یا دولتی قدرت این را ندارد که در قیمت این ارز دیجیتال تداخلی ایجاد کند. برای همین قدرت را از دست موسسات مالی بزرگ و بانک ها خارج کرده است. تعداد بیت کوین های موجود در دنیا 21 میلیون می باشد و هر روز هم استخراج این ارز دیجیتالی سخت تر می شود.

کارشناسان نخمین زده اند تا سال 2040 تمام بیت کوین های دنیا استخراج می شود. پس از استخراج 21 میلیون بیت کوینی که در دنیا وجود دارد قیمت این ارز دیجیتالی به شدت افزایش می یابد و هر کس مقدار زیادی از این ارز دیجیتال را داشته باشد احتمالا مولتی میلیاردر خواهد بود.

 

پیشنهاد میکنم مقاله ارز دیجیتال استلار چیست؟ همه چیز درباره ارز دیجیتال استلار را مطالعه کنید 

 

استخراج یا ماین کردن بیت کوین چیست؟

در جواب سوال دوستانی که پرسیدند استخراج بیت کوین چیست خیلی ساده باید بگویم استخراج بیت کوین یعنی به دست آوردن آوردن رایگان بیت کوین که از طریق کامپیوتر و یا سخت افزارهای قدرتمند انجام می شود. به استخراج بیت کوین ماین کردن هم گفته می شود. دو روش برای به دست آوردن بیت کوین وجود دارد یکی خرید بیت کوین که خیلی گران است و دیگری استخراج بیت کوین با سخت افزارها و نرم افزارهای مختلف.

استخراج بیت کوین با روش های مختلفی انجام می شود که در ادامه توضیح خواهم داد که بهترین روش های استخراج بیت کوین چیست و چگونه باید این روش ها را انجام داد.

 

بهترین روش های عملی برای استخراج (ماینینگ) بیت کوین

1- استخراج بیت کوین با دستگاه های ASIC

در این روش با استفاده از سخت افزارهای پرقدرتی به نام اسیک (ASIC) کار استخراج بیت کوین در استخرهای استخراج بیت کوین با سرعت انجام می شود. ولی باید گفت در این روش هزینه برق و هزینه های جانبی مانند اجاره محل و هزینه های نگهداری برای این کار بسیار بالا است. به علت اینکه سخت افزارهای ASIC قدرت زیادی دارند صدا و گرمای زیادی نیز تولید می کنند که در محیط خانه و آپارتمان نمی توان برای به دست آوردن بیت کوین از آن ها استفاده کرد. باید در محیلی خارج از آپارتمان کار استخراج بیت کوین با استفاده از دستگاه های ASIC  را انجام داد.

در خیلی از کشورها و حتی در ایران برای استخراج بیت کوین از سوله های بزرگی که دارای تعداد زیادی دستگاه ASIC می باشد استفاده می کنند. هزینه مصرف برق در این روش بسیار بالاست برای همین چندین دستگاه ASIC را به هم وصل می کنند تا کار استخراج بیت کوین مقرون به صرفه باشد.

 

پیشنهاد میکنم مقاله بهترین سخت افزار ASIC برای استخراج بیتکوین را حتما مطالعه کنید 

 

استخراج بیت کویت با سخت افزارهای ASIC

 

پیشنهاد میکنم مقاله بیت کوین و ارز دیجیتال چیست؟ همه چیز درباره ارزهای دیجیتال را مطالعه کنید 

 

2- استخراج رایگان بیت کوین

سایت های زیادی وجود دارند که می توانید با بازی های مختلفی که انجام می دهید بیت کوین جایزه بگیرید. سایت های زیادی در اینترنت بوجود آمده اند که با بازی های مختلف و برنده شدن در آن ها به شما بیت کوین می دهند. سایت های دیگری هم هستند که می توانید وارد این سایت ها شده و با خواندن کتاب مورد علاقه خود بیت کوین هدیه بگیرید.

یکی دیگر از کارهایی که می توانید بیت کوین رایگان استخراج کنید نصب یک مرورگر به نام CryptoTab می باشد. کسانی که علاقه دارند بیت کوین رایگان استخراج کنند می توانند این مرورگر را که همانند مرورگر کروم است را در رایانه خود نصب کنند و بیت کوین رایگان استخراج کنند.

البته سرعت استخراج بیت کوین با این مرورگر خیلی کند است. ولی نکته جالب این است که با نصب این مرورگر می توانید زیر شاخه داشته باشید. یعنی دوستان خود را دعوت کنید تا از طریق شما این مرورگر را نصب کنند و آن ها هم بیت کوین رایگان استخراج کنند و با این کار استخراج بیت کوین شما با سرعت خیلی زیادی انجام می شود و مقرون به صرفه است. نصب و استخراج بیت کوین با این مرورگر هیچ هزینه اضافی برای شما ندارد و نصب آن بسیار ساده است.

 

مقاله ای با عنوان بیت کوین کش چیست و چه فرقی با بیت کوین دارد؟ را حتما مطالعه فرمایید

 

چگونه یک بیت کوین ایجاد می شود؟

برای به دست آوردن بیت کوین باید محاسبات پیچیده ای را که در شبکه بیت کوین انجام می شود را حل کرد. با روشن گذاشتن رایانه و استفاده از این امکانات افرادی که بیت کوین استخراج می کنند رایانه خود را وارد شبکه بیت کوین می کنند و با حل این مسائل پیچیده بیت کوین به دست آورند. که این فرایند را استخراج پول رمزنگاری شده می گویند.

هر کامپیوتری که سرعت بیشتری داشته باشد سریعتر به جواب می رسد و بیت کوین هدیه می گیرد. برای همین است استفاده از مرورگر CrtptoTab و افزایش زیر شاخه سرعت حل مسئله در شبکه بیت کوین را افزایش می دهد. اگر حدود 70 کامپیوتر قوی کار استخراج بیت کوین را همزمان انجام دهند روزانه تقریبا 1000 دلار می توانند بیت کوین رایگان استخراج کنند.

به افرادی که کار استخراج بیت کوین را انجام می دهند ماینر (Miner) می گویند. به جواب مساله در این شبکه Hash گفته می شود و همچنین عملیات تولید و توزیع بیتکوین را Bitcoin Mining می گویند.

 

چگونه تراکنش های بیت کوین ثبت می شود و کارمزد آن چگونه است؟

اطلاعات هر بیت کوین در یک فایل ذخیره می شود که به آن بلاک چین (Blockchain) گفته می شود. البته تمامی اطلاعات در یک دفتر کل که به صورت غیر متمرکز توزیع شده است وجود دارد. کلیه تراکنش ها در این دفتر کل وجود دارد و قابل پیگیری است. هر فردی می تواند برای خود یک کیف پول اختصاصی داشته باشد که مختص خود اوست.

نام و نشانی افراد در کیف پول بیت کوینشان وجود ندارد ولی تمامی تراکنش ها به صورت دیجیتالی است و قابل ردیابی و پیگیری است. برای امنیت بیشتر تاریخچه کل تراکنش های موجود در یک کیف پول و برای جلوگیری از سوء استفاده قابل مشاهده است.

کارمز نقل و انتقال بیت کوین هم بسیار اندک است. برای جابجایی بیت کوین نیز برخی صرافی ها و کسانی که بیت کوین شما را به پول نقد تبدیل می کنند نیز کارمزد کمی دریافت می کنند.

 

کیف پول بیت کوین

کیف پول بیت کوین در حقیقت یک کیف پول دیجیتالی است که به صورت نرم افزار است. افراد باید بیت کوین های خود در جایی نگهداری کنند تا امنیت داشته باشد و بتوانند آن را خرج کنند کیف پول دیجیتالی محلی برای نگهداری بیت کوین و ارزهای دیجیتالی افراد است. بهترین و با امن ترین کیف پول بیت کوین در حال حاضر کیف پول Blockchain می باشد.

میلیون ها نفر کیف پول خود را در وب سایت بلاک چین ایجاد کرده اند. وب سایت بلاک چین از نظر امنیت و نگهداری بیت کوین های استخراج شده یکی از بهترین کیف پول های موجود می باشد.

ساخت کیف پول بیت کوین خیلی ساده است. اگر هنوز کیف پول بیت کوین خود را ایجاد نکرده اید آموزش ساخت کیف پول بیت کوین در بلاک چین را مطالعه کنید.

 

بلاک چین (Blockchain) چیست؟

بلاک چین در واقع یک پایگاه داده است که اطلاعت آن بین تمام کامپیوترهای متصل به آن توزیع شده است. برای همین گفته می شود بلاک چین را نمی شود هک کرد و امنیت بالایی دارد. اگر کسی بخواهد بلاک چین را هک کند باید بیش از 51 درصد کامپیتورهای متصل به این شبکه را هک کند که در واقع کاری غیر ممکن است.

جالب اینکه اطلاعات بلاک چین را کسی نمی تواند پاک کند و همیشه محفوظ خواهد بود. حتی خود شخص نیز قادر به پاک کردن این اطلاعات نیست. فرض کنید یکی از شبکه های اجتماعی بر روی بلاک چین بارگذاری شود آن وقت حتی خود مدیران آن شبکه اجتماعی هم نمی توانند اطلاعات را حذف و اطلاعات دیگیری را جایگزین کنند. در واقع بلاک چین یک محیط کاملا شفاف و امنی را بوجود آورده که کسی نمی تواند بنا به منافع شخصی در آن دخل و تصرف کند.

یکی از دلایل محبوبیت بیت کوین هم همین شفافیت در اطلاعات است. هیچ گروهی نمی تواند به واسطه پول زیاد و دیگر مسائل مافیایی در این پول دیجیتالی خللی وارد کند.

بلاک چین چیست؟

 

پیشنهاد میکنم مقاله بهترین ارز دیجیتال برای خرید و سرمایه گذاری کدام است؟ را مطالعه کنید 

 

مزایا و معایب بیت کوین چیست؟

معایب بیت کوین :

البته خیلی نمی توان گفت معایب بیت کوین چیست و در کل چه ایراداتی دارد. چون استفاده از این ارز دیجیتال معایب خاصی ندارد فقط باید مراقب کلاهبرداران باشید و باید امنیت کیف پول خود را بالا ببرید. همچنین در زمان انتقال بیت کوین به کیف پول شخص دیگر باید آدرس کیف پول خود را درست وارد کنید چون تراکنش ها قابل برگشت نیستند.

مزایای بیت کوین :

1- هیچ فردی قدرت اختلال در تراکنش ها و ضبط بیت کوین شما را ندارد. به عبارت دیگر هر نوع سیاستی که کشورها اعمال می کنند بر روی بیت کوین اثری ندارد چون بیت کوین همانند طلا پشتوانه خودش می باشد.

2- تمامی تراکنش ها در کیف پول بیت کوین قابل مشاهده است ولی نام صاحب بیت کوین درآن نامشخص است. ولی مقدار بیت کوین موجود در کیف پول برای جلوگیری از کلاهبرداری قابل مشاهده است.

3- کارمزد نقل و انتقال در بیت کوین بسیار کم است و تمامی تراکنش ها در یک دفتر کل غیر متمرکز ذخیره می شود.

4- سرعت انجام تراکنش در شبکه بیت کوین بسیار بالا است.

5- به سرعت می توان یک کیف پول و به دور از بروکراسی های اداری ایجاد کرد.

 

امنیت کیف پول بیت کوین

برای اینکه امنیت کیف پول بیت کوین خود را بالا ببرید باید در زمان ثبت نام کیف پولتان مواردی که در قسمت Security وجود دارد را فعال کنید. همچنین برای امنیت بیشتر و نگهداری بیت کوین های خود از روش نگهداری بیت کوین با سخت افزارهای موجود و به صورت آفلاین (Flash and Hard) می توانید استفاده کنید.

نکته بسیار مهم اینکه در زمان انتقال بیت کوین فایلی با نام dat file وجود دارد که در زمان تغییر در کیف پولتان این فایل بروز می شود. حتما در زمانی که بیت کوین ارسال و دریافت می کنید یک نسخه از dat file را نزد خود نگهدارید.

 

پیشنهاد ویژه ثروت آفرین : استخراج بیت کوین رایگان با مرورگر CrypyoTab

 

نتیجه گیری و صحبت پایانی

تا اینجا متوجه شویم بیت کوین چیست و چگونه کار می کند. بیت کوین یک پایگاه داده غیرمتمرکز است که به هیچ بانکی وصل نیست و خود بیت کوین به عنوان یک سکه عمل می کند و به علت محدود بودن دارای پشتوانه مالی شده است. همانطور که فلز طلا به دلیل کمیاب بودن دارای ارزش زیادی است و به عنوان پشتوانه پول کشورها مورد استفاده قرار می گیرد.

برای امنیت بیشتر خیلی از افراد بیت کوین های خود را به روش ذخیره سرد نگهداری می کنند. در این روش بیت کوین ها درون سخت افزارهای قابل حمل مانند فلش و یا هارد دیسک نگهداری می شوند. بعضی از افراد هم بیت کوین های خود را به صورت آنلاین در کیف پول خود نگهداری می کنند که به این روش ذخیره گرم می گویند.

خیلی از افراد نمی دانند بیت کوین چیست برای همین در مورد این ارز دیجیتال خیلی صحبت های منفی می کنند. در حال حاضر بیت کوین با توجه به اینکه قدرت را از دست تعدادی سرمایه دار محدود خارج کرده و قدرت مالی را به دست مردم داده است خیلی طرفدار پیدا کرده است.

بیت کوین اولین بار در سال 2009 به عنوان یک نرم افزار متن باز معرفی شد و تراکنش ها به صورت همتا به همتا و بدون بانک مرکزی و بدون هیچ واسطه دیگر بین کاربران انجام می شود.

تراکنش های بیت کوین غیر قابل برگشت می باشد برای همین باید دقت لازم در انجام تراکنش ها را داشته باشید. تعداد شرکت ها و تاجرانی که از طریق بیت کوین داد و ستد می کنند روز به روز در حال افزایش است.

این مقاله تحت عنوان بیت کوین چیست؟ و به درخواست کاربران در وب سایت ثروت آفرین منتشر شده است. لطفا پیشنهادات و تجربیات خودتان را در مورد ارز دیجیتال بیت کوین در قسمت نظرات بنویسید.

5 دیدگاه

 1. سلام واقعا مطلب خیلی خوبی بود.

 2. سلام به جز این روشهایی که گفتید روشهای دیگه ای برای استخراج بیت کوین وجود داره؟

 3. سلام
  مطلب خیلی خوبی بود اگه امکان داره در مورد سخت افزارهای استخراج بیت کوین هم توضیح بدید ممنون میشم

  • سلام علی عزیز
   درحال حاضر در حال تهیه همین مطلب هستیم و قصد داریم بهترین سخت افزارهای ASIC که برای استخراج بیت کوین استفاده می شود را معرفی کنیم که به زودی این مطلب در ساتیت منتشر خواهد شد.
   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *