مزایا و معایب بیت کوین چیست؟

مزایا و معایب بیت کوین یک از سوالات کاربران فعال در حوزه ارزهای دیجیتال می باشد. هیچ کالا یا ابزاری در دنیای ما کامل نیست و برای بهترین سرمایه گذاری باید مزایا و معایب آن را در نظر داشته باشیم.

حتی اهالی قدیمی بازار تهران هم بیت کوین را می‌شناسند. بیت کوین یک ارز رمزنگاری شده است که در سال 2008 توسط گروهی نا شناس اختراع و در سال 2009 منتشر شده.

این ارز دیجیتال یک ارز غیر متمرکز بوده و روند معاملات و مدیریت آن بدون دخالت بانک مرکزی انجام می‌شود. به زبان ساده انتقال بیت کوین نیاز به واسط ندارد و توسط بانک مرکزی یا سیستم دولتی توزیع نمی‌شود. فرآیند عرضه هر بیت کوین شبیه به استخراج است. رایانه معادلات پیچیده را حل کرده و در نتیجه آن یک بیت کوین استخراج می‌شود.

 

مزایای بیت کوین

مزایای بیت کوین

پرداخت با کم‌ترین محدودیت‌ها

یکی از موارد مهم در بررسی مزایا و معایب بیت کوین روند پرداخت به کمک آن است. ارسال و دریافت پول با بیت کوین در هر نقطه از جهان و در هر ساعتی از شبانه روز قابل انجام خواهد بود. پرداخت کننده و دریافت کننده آن نگران عبور پول از مرزها نیستند. تعطیل بودن بانک نیز مشکلی برای معامله ایجاد نمی‌کند.

تنها ابزار مورد نیاز شما برای انتقال یک کیف پول و آدرس دریافت کننده بیت کوین خواهد بود. فراموش نکنید که تنها ناظر پرداخت شما هستید و باید تمام نکات امنیتی را در نظر داشته باشید.

در اوج امنیت

کاربران می‌توانند تمام معاملات و تراکنش‌های خود را کنترل کنند. کنترل تراکنش‌ها به ایمن ساختن شبکه بیت کوین کمک می‌کند. در زمان خرید و فروش و انجام تراکنش‌ها هزینه‌های اضافی به شما تحمیل نمی‌شود. پرداخت کننده بیت کوین، قبل از هرگونه افزایش و یا کاهش هزینه از آن مطلع می‌شود. ما این روند را یکی از نکات بسیار مهم در مزایا و معایب بیت کوین می‌دانیم.

در این سیستم به همگام کردن اطلاعات شخصی پرداخت کننده یا دریافت کننده با حساب بیت کوین برای انتقال و ثبت پرداخت نیازی نیست. اطلاعات شخصی افراد از دسترس سو استفاده کنندگان به دور می‌ماند. به همین دلیل بیت کوین از کاربران در برابر سرقت هویت محافظت خواهد کرد.

شفافیت

فناوری بلاک‌چین اوج شفافیت را ممکن می‌کند. تمام معاملات نهایی برای مشاهده تمام کاربران در دسترس قرار می‌گیرد. معاملات قابل مشاهده‌اند اما مشخصات معامله کننده پنهان باقی می‌ماند. تنها مشخصه از طرفین معامله “آدرس عمومی” نام دارد. آدرس عمومی را تمام کاربران می‌توانند مشاهده کنند اما آدرس عمومی اطلاعات شخصی شما را مشخص نمی‌کند.

پروتکل بیت کوین توسط هیچ شخص، سازمان یا نهاد دولتی قابل دستکاری نیست. دلیل این اتفاق رمزنگاری بیت کوین است. رمزنگاری و روند تایید به شکلی انجام می‌شود که امکان تغییر یک بلوک وجود ندارد و معامله انجام شده به عقب باز نمی‌گردد.

شفافیت

کاهش هزینه

انتقال در شبکه بیت کوین با هزینه بسیار کم انجام می‌شود. تنها در صورتی هزینه انتقال قابل توجه خواهد بود که کاربران گزینه پرداخت سریع را انتخاب کنند. سرعت و هزینه ارتباط مستقیم دارند، با بالا بردن سرعت انتقال، هزینه افزایش پیدا خواهد کرد.

صرافی‌های ارز دیجیتال می‌توانند بیت کوین شما را به ارز فیات (پول‌های بدون پشتوانه با مرجع دولتی) تبدیل کنند. نرخ تبدیل ارز در صرافی‌های ارز دیجیتال بسیار پایین بوده و روند جا به جایی را تسهیل می‌کنند. استفاده از سرویس‌های انتقال به کمک ارزهای دیجیتال هزینه کم‌تری به نسبت کارت‌های اعتباری و روش‌های پرداخت آنلاین مثل پی‌پال دارند.

ریسک پایین در معاملات

در بررسی مزایا و معایب بیت کوین باید روند معاملات را در نظر داشته باشیم. بسیاری از کاربران با هدف کسب سود از معاملات بیت کوین را خریداری می‌کنند. به عنوان اولین قدم در معاملات باید بدانید که هرگونه تراکنش در شبکه بیت کوین قابل بازگشت نیست.

همانطور که خوانده‌اید، اطلاعات شخصی افراد وارد معاملات نشده و هر معامله با امنیت بسیار بالا انجام می‌شود. شخص معامله‌گر از ضررهای احتمالی در اثر تقلب یا موارد مشابه در امان خواهد بود.

حذف هزینه بانکی

بانکداری رایگان انجام نمی‌شود. هر کاربر برای باز کردن حساب، دریافت پیام برداشت یا واریز، انتقال وجه و دیگر خدمات مبلغی را پرداخت می‌کند. به غیر از هزینه انتقال، تمام هزینه‌های دیگر از روند حذف خواهند شد. در مزایا و معایب بیت کوین شاید حذف شدن نظارت بانکی برای عده‌ای خوشایند نباشد اما حذف شدن هزینه‌های اضافی جذاب است.

معایب بیت کوین

معایب بیت کوین

نداشتن دانش و آگاهی کافی

از میان شما و افرادی که می‌شناسید، چند نفر و چه مقدار در مورد بیت کوین و ارزهای دیجیتال اطلاعات دارند؟ آیا این نیاز در آن‌ها وجود دارد که در مورد ارزهای دیجیتال به مطالعه و بررسی بپردازند؟ بسیاری از مردم این نیاز را احساس نمی‌کنند. مردم باید در مورد بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال آموزش ببینند تا بتوانند از آن در زندگی خود استفاده کنند.

به نظر کارشناسان باید مفهوم بیت کوین را شبکه سازی کنیم. شبکه سازی مفهوم ارزهای غیر متمرکز یک ضرورت در دنیای امروز به حساب می‌آیند. مشاغل مختلف به دلیل ویژگی‌های مثبت بیت کوین، آن را می‌پذیرند. از طرفی این گروه از مشاغل آنقدر بزرگ نیستند که بیت کوین یا دیگر ارزهای دیجیتال را به عنوان ابزار مبادله بشناسیم.

شرکت‌هایی مانند “تایگر دایرکت” و “اوراستاک” از بیت کوین در روش‌های پرداختی خود کمک می‌گیرند. آن‌ها شرکت‌های بزرگی هستند و ابعاد مالی آن‌ها به مقبولیت بیت کوین کمک می‌کند. از طرفی تصور کنید که کارکنان این شرکت درک درستی از بیت کوین نداشته باشند. آن‌ها چطور می‌توانند به مشتریان در درک و استفاده از بیت کوین کمک کنند؟

کارکنان یک مجموعه باید کار با بیت کوین را آموزش ببینند. آن‌ها باید توانایی راهنمایی مشتریان را داشته باشند. این کار به کمی هزینه و تلاش نیاز دارد. در غیر این صورت، استفاده این شرکت‌ها از بیت کوین فایده چندانی نخواهد داشت.

ریسک و نوسانات

در بررسی مزایا و معایب بیت کوین، ریسک و نوسان این ارز مجازی خودنمایی می‌کند. نوسانات بازار به موارد زیادی بستگی دارد که روند استخراج یکی از آن‌ها است. امیدواریم با گذشت زمان نوسانات بازار کم‌تر شده و ثبات آن افزایش پیدا کند.

البته که برخی از سرمایه گذاران، نوسانات بازار را به چشم فرصت‌هایی برای سودآوری بیش‌تر نگاه می‌کنند. شما نوسانات بازار را چطور نگاه می‌کنید؟

ریسک و نوسانات

در حال توسعه است

بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال هم‌چنان در مرحله تحقیق و توسعه قرار دارند. هر کدام از ارزهای جدید با هدف رفع یک مشکل از مشکلات بیت کوین وارد بازار می‌شوند. امنیت بیت کوین نیاز به بررسی و بهبود داشته و تا رسیدن به پتانسیل کامل فاصله داریم.

رو در روی دولت

یکی از مسائل نگران کننده در بررسی مزایا و معایب بیت کوین، دخالت دولتی است. دولت‌ها نمی‌توانند بیت کوین‌های شما را مصادره کنند اما می‌توانند تمام فعالیت‌های مربوط به آن را در کشور ممنوع اعلام کنند. در نتیجه خدمات صرافی‌ها و انواع کیف پول قطع خواهد شد.

ما نباید فراموش کنیم که یکی از اهداف بیت کوین خارج کردن چرخه پول از دسترس دولت است. به همین دلیل مخالفت دولت‌ها با بیت کوین و ارزهای مشابه دور از انتظار نیست اما مهار آن در دنیای اینترنت را ماموریت غیر ممکن می‌دانیم. شاید دسترسی شهروندان به ارز دیجیتال سخت شود اما غیر ممکن نخواهد بود.

ضد تورم

بیت کوین عملکرد ضد تورم دارد. هر مقدار که از زمان معرفی آن فاصله می‌گیریم، مقدار بیت کوین عرضه شده کاهش پیدا کرده و در نهایت به صفر می‌رسد. پول فیات عملکرد متفاوتی دارد. دولت هر زمان که احساس نیاز داشته باشد می‌تواند با چاپ پول، به پایه پولی کشور اضافه کند.

این بخش از نظر شهروندان می‌تواند یک خوبی بزرگ و از نظر دولت بسیار بد باشد. چراکه دولت از طریق چاپ پول و ایجاد تورم بخشی از هزینه‌‌های خود را جبران می‌کند.

فراموشی فاجعه بار

اگر رمز عبور خود را فراموش کنید، تمام سرمایه شما از دست می‌رود. رمز عبور قابل بازیابی نیست. متاسفانه بیت کوین یک مرکز مشتریان ندارد که بتواند هویت شما را احراز کرده و رمز عبور را به شما باز گرداند. هر کاربر برای جلوگیری از فاجعه باید یک یا چند نسخه پشتیبان تهیه کند.

یکی از بهترین کارها ثبت فیزیکی رمز عبور و ذخیره آن در صندوق امانات است. لطفاً فراموش شدن رمز عبور را جدی بگیرید. این مساله هیچ راه بازگشتی ندارد.

پولشویی و بازار سیاه

زمانی که بیت کوین معرفی شد، پولشویی در بازار آن ساده نبود. آن‌ها از لو رفتن اطلاعات شخصی ترس داشتند و هم‌چنین حجم بازار مالی بیت کوین آنقدر بزرگ نبود که پولشویی را پوشش دهد. در زمان نگارش این مقاله، ارزش بازار رمز ارز بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال به چندین تریلیون دلار می‌رسد.

پولشویی و بازار سیاه

وجه تمایز بیت کوین

مزایا و معایب بیت کوین را باید در مقابل دیگر ارزهای دیجیتال بررسی کنیم، چراکه تنها رقیب بیت کوین پول فیات نیست. وجه تمایز بزرگ بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال اثر شبکه و امنیت آن است. این دو مزیت تا امروز زیر سوال نرفته‌اند.

کارشناسان چند معیار برای بررسی امنیت یک ارز دیجیتال مشخص کرده‌اند. بیت کوین در تمامی معیارهای امنیتی بهتر از رقبا عمل کرده است. نباید فراموش کنیم که ارزهای دیجیتال تنها یک کالا برای سرمایه گذاری نیستند. بیت کوین برای استفاده در معاملات روزمره کاربران طراحی شده.

سخت افزارها و نرم افزارهای مدرن تلاش کرده‌اند تا معامله بیت کوین هرچه ساده‌تر از گذشته باشد. امروز، بیت کوین بیش‌تر از هر زمانی در دسترس مردم قرار دارد. همه گیری بیت کوین یک مزیت بزرگ دارد، آن مزیت بزرگ افزایش توسعه دهندگان است.

سخن آخر

اقتصاد مثل طبیعت رشد کرده و تکامل پیدا می‌کند. یکی از شاخه‌های تکامل اقتصاد را در بیت کوین و ارزهای دیجیتال مشاهده می‌کنیم. یک شاخه که هر روز و با گذر زمان بزرگ‌تر شده و افراد بیش‌تری زیر سایه آن قرار می‌گیرند. بررسی مزایا و معایب بیت کوین به دیدگاه شما گره خورده است. برای مثال: دولت، مزایای بیت کوین برای یک شهروند را معایب آن می‌داند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *