آموزش خرید بیت کوین (Bitcoin) در ایران به صورت مرحله به مرحله

عده‌ای به خرید بیت کوین فکر می‌کنند و عده‌ای دیگر می‌خواهند با خرید دستگاه، استخراج آن را آغاز کنند. در هر حال شما به ذخیره امن و یادگیری معامله بیت کوین نیاز دارید.

همانطور که می‌دانید، بیت کوین شکل فیزیکی ندارد و در دنیای دیجیتال زندگی می‌کند. در نتیجه برای خرید بیت کوین نیاز نیست به شکل حضوری اقدام کنیم. روند خرید بیت کوین به شکل آنلاین و از طریق اینترنت انجام می‌شود. بسیاری از افراد تازه کار می‌پرسند: آیا باید چند هزار دلار برای خرید بیت کوین هزینه کنیم؟ خیر، نیاز نیست یک واحد بیت کوین را به شکل کامل خریداری کنیم.

بیت کوین تا هشت واحد اعشار قابل تقسیم است. به عنوان مثال می‌توانید 0.001 واحد از بیت کوین را خریداری کنید. البته که برای خرید بیت کوین به یک وب سایت یا فروشگاه محدود نمی‌شوید. خرید بیت کوین از گروه‌های تلگرام، واتساپ یا از افراد حقیقی قابل انجام است اما امن‌ترین روش را خرید از یک صرافی معتبر می‌دانیم.

خرید این ارز از طریق شبکه‌های اجتماعی و افراد حقیقی ریسک بسیار بالایی دارد و در صورت کلاهبرداری پیگیری قضایی آن دشوار است. اگر ساکن ایران باشید، یک صرافی ایرانی خرید هر نوع ارز را با کارت بانکی ممکن می‌کند.

آموزش خرید بیت کوین

برای خرید بیت کوین از یک صرافی باید از چه مراحلی عبور کنیم؟

نصب یا خرید کیف پول بیت کوین

شناخت و استفاده از صرافی معتبر

انجام احراز هویت و طی کردن روند ثبت نام

ابتدا خرید بیت کوین و سپس مشاهده و دریافت آن در کیف پول

نصب یا خرید کیف پول بیت کوین

بیت کوین درست مانند طلا یا نفت خام به محلی برای نگهداری نیاز دارد. محل نگهداری بیت کوین یک کیف پول مانند حساب بانکی است. از کیف پول می‌توانیم برای دریافت، ذخیره و ارسال بیت کوین استفاده کنیم. کیف پول‌ بیت کوین انواع مختلفی دارد و به شکل‌های مختلف عرضه می‌شود.

اگر خیلی ساده موضوع را بررسی کنیم، کیف پول‌های نرم افزاری رایگان هستند و به راحتی روی انواع تلفن هوشمند و رایانه شخصی نصب می‌شوند. برخی دیگر تحت وب کار را انجام می‌دهند و برای دسترسی به آن تنها یک مرورگر نیاز داریم. در نهایت به کیف پول‌های سخت افزاری می‌رسیم که امنیت بالایی دارند. کیف پول سخت افزاری شبیه به فلش است و باید آن را خریداری کنیم.

پیشنهاد می‌کنیم در مورد انواع کیف پول تحقیق کرده و بهترین را برای خود انتخاب کنید. آیا یک گزینه مطمئن را جست و جو می‌کنید؟ برای شروع به کار نرم افزار تراست والت (Trust Wallet) را پیشنهاد می‌کنیم. تراست والت بیش‌ترین تعداد نصب را داشته و تنها برای تلفن‌های هوشمند در دسترس است.

نصب یا خرید کیف پول بیت کوین

نکته بسیار مهم: کیف پول و نرم افزار مربوطه را از منابع رسمی و معتبر دانلود کنید. نرم افزارهای دانلود شده از منابع غیر رسمی می‌توانند حاوی بدافزار باشند و دارایی شما را تهدید کنند.

برای خرید بیت کوین، باید آدرس کیف پول خود را وارد کنید. آدرس کیف پول یک رشته شبیه به شماره حساب بانکی است. آن را در کیف پول، بخش دریافت (Receive) پیدا خواهید کرد.

امنیت را جدی بگیرید

در دنیای بیت کوین و ارزهای دیجیتال تنها یک نفر مسئول نگهداری از دارایی شما است و آن یک نفر خود شما هستید. تراکنش بیت کوین تقریبا نا شناس است و بازگشت آن را غیر ممکن می‌دانیم. اگر به دلیل رعایت نکردن اقدامات مربوط به امنیت، بیت کوین شما منتقل شود، پیگیری آن تبدیل به ماموریتی دشوار خواهد شد.

حتما از کیف پول خود یک نسخه پشتیبان تهیه کنید تا در صورت مفقود شدن رمز کیف پول یا خراب شدن دستگاه، بتوانید ارز خود را بازیابی کنید. هر کیف پول برای بازیابی اطلاعات یک مجموعه 12 تا 24 تایی از حروف انگلیسی را در اختیار شما قرار می‌دهند. حروف مربوط را در جایی امن یادداشت کرده و در صورت وقوع هر مشکل، به دارایی خود دسترسی پیدا کنید.

امنیت را جدی بگیرید

آیا از رایانه برای دسترسی به ارزهای دیجیتال خود استفاده می‌کنید؟ در این صورت از یک نرم افزار ضد ویروس معتبر کمک بگیرید. تمام نرم افزارهای نصب شده روی رایانه را به روز نگه داشته و فایل‌ها یا لینک‌های مشکوک را باز نکنید. قبل از ارسال بیت کوین آدرس مقصد را چند بار بررسی کنید. چراکه بدافزارها می‌توانند در لحظه ارسال آدرس را تغییر دهند و آدرس هکر را جایگزین کنند.

آیا به سرمایه گذاری سنگین در ارزهای دیجیتال فکر می‌کنید؟ ما خرید یک کیف پول سخت افزاری را به شما پیشنهاد می‌کنیم. دو کیف پول لجر (Ledger) و ترزور (Trezor) دو برند معتبر از دنیای کیف پول سخت افزاری به حساب می‌آیند.

شناخت و استفاده از صرافی معتبر

برای خرید بیت کوین باید یک فروشنده معتبر پیدا کنیم. شما می‌توانید از افراد حقیقی و وب سایت‌هایی تحت عنوان صرافی ارز دیجیتال به شکل آنلاین خرید بیت کوین یا فروش آن را انجام دهید. در دنیای دیجیتال همیشه و در هر حال خطر کلاهبرداری را در نظر داشته باشید و به هر وب سایت یا هر شخص اعتماد نکنید.

خرید بیت کوین از صرافی ایرانی

اگر ساکن ایران باشید، خرید بیت کوین با ریال بهترین راه است. برای این کار عبارت خرید بیت کوین یا خرید ارز دیجیتال را در گوگل جست و جو کرده و یکی از اولین نتایج گوگل را انتخاب کنید. معمولا وب سایت‌های صفحه اول گوگل اعتبار بالایی داشته و تنها در قیمت و کیفیت خدمات تفاوت دارند.

برای مثال: یک صرافی نقد شوندگی بالاتر یا پشتیبانی بهتر را در اختیار معامله‌گران قرار می‌دهد. از طرفی تنها به گوگل اعتماد نکنید. برای ثبت نام در یک صرافی باید از اعتبار آن اطمینان حاصل کنید. آدرس، شماره تلفن و سابقه فعالیت آن را زیر ذره بین قرار دهید.

خرید بیت کوین از صرافی ایرانی

خرید بیت کوین از صرافی خارجی

برای این کار به کارت اعتباری بین المللی مانند مسترکارت یا ویزا، پی‌پال، وب‌مانی، پرفکت مانی یا موارد مشابه نیاز داریم. به کمک آن‌ها می‌توانید از صرافی‌های بین المللی خرید بیت کوین را انجام دهید. از طرفی به دلیل ملیت ایرانی ما و وجود تحریم‌ها امکان خرید مستقیم وجود ندارد.

کوین‌بیس (Coinbase.com) و بیت‌استمپ (Bitstamp.net) دو وب سایت معتبر در این زمینه به حساب می‌آیند. هر کاربر با احراز هویت و ثبت نام در آن‌ها می‌تواند خرید بیت کوین را انجام دهد.

تبدیل ارزهای دیجیتال دیگر به بیت کوین

اگر تتر یا ارز دیجیتال دیگری داشته باشید، می‌توانید در صرافی‌های بین المللی از آن‌ها برای خرید بیت کوین استفاده کنید. به کمک صرافی‌های ایرانی هم می‌توانید تتر خریداری کرده و از آن در صرافی بین المللی استفاده کنید. استفاده از تتر در معاملات معمولا هزینه بیش‌تری دارد.

کاربران از این روش برای انتقال دارایی به صرافی خارجی کمک می‌گیرند. انواع صرافی خارجی با در دسترس قرار دادن اهرم‌ها و دیگر ابزارها در معاملات نظر معامله‌گران را جلب می‌کنند.

انجام احراز هویت و طی کردن روند ثبت نام

در بیش‌تر صرافی‌های دیجیتال، به خصوص صرافی‌های ایرانی باید مدارک شناسایی خود را برای احراز هویت ارسال کنید. روند احراز هویت برای جلوگیری از کلاهبرداری و پولشویی انجام می‌شود. مدارک خواسته شده معمولا شامل کارت ملی و کارت بانکی است. برخی از صرافی‌ها برای اطمینان بیشتر یک سلفی از شما می‌خواهند.

صرافی‌های خارجی بسته به مبلغ سرمایه گذاری عمل می‌کنند. مبالغ پایین نیازی به احراز هویت ندارد اما با افزایش رقم و شک و تردید نسبت به مساله پولشویی پاسپورت کاربر درخواست می‌شود. متاسفانه به دلیل تحریم‌ها احراز هویت با پاسپورت ایرانی قابل قبول نیست. روند احراز هویت هر صرافی در وب سایت آن نوشته شده، این بخش را با دقت مطالعه کنید.

انجام احراز هویت و طی کردن روند ثبت نام

آیا خرید بیت کوین قانونی است؟

بانک مرکزی ایران در تاریخ 9 دی 1396 در یک اطلاعیه به کارگیری بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را در تمام مراکز پولی و مالی کشور ممنوع اعلام کرد. بر اساس این اعلامیه هرگونه خرید بیت کوین و فروش آن در موسسات مالی و صرافی‌های دارای مجوز بانک مرکزی رسما ممنوع اعلام شد.

در اعلامیه مذکور مواردی مربوط به انجام معاملات توسط مردم وجود ندارد. پلیس فتا و نیروی انتظامی در قبال کلاهبرداری این حوزه به عنوان یک فناوری مسئولیت و اختیاراتی دارد. جدا از ماهیت ارزهای دیجیتال، به عنوان یک فناوری، قانون می‌تواند پیگیری‌های لازم را انجام دهد.

سخن آخر

خرید بیت کوین از هر کجای دنیا که فکرش را بکنید قابل انجام است. متاسفانه به دلیل وجود تحریم‌ها معاملات با سختی بیش‌تری انجام می‌شود اما به کمک صرافی‌های معتبر داخلی کمی از سختی‌ها کاسته می‌شود. دنیای ارزهای دیجیتال دنیای تصدیق است، لطفا از اعتماد کم‌تر استفاده کنید. استفاده از کیف پول بین المللی و قابل اعتماد را هرگز فراموش نکنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *