ارز دیجیتال استلار چیست؟

ارز دیجیتال استلار یک شبکه همتا به همتا بوده و مانند بیت کوین، غیرمتمرکز است. این ارز دیجیتال مانند سایر ارزهای دیجیتالی از بلاک چین استفاده کرده و هیچ نهاد مرکزی و تصمیم گیرنده‌ای ندارد.

همچنین همه جزئیات تراکنش‌ها ارز دیجیتال استلار بر روی بلاک چین به عنوان یک دفتر کل عمومی، ذخیره شده و همه افراد می‌توانند این دفتر کل را مشاهده کرده و جزئیات تراکنش‌ها را بررسی نمایند.

در این مطلب قرار است درباره ارز دیجیتال استلار صحبت کرده و همه مواردی که باید بدانید را بیان کنیم. پس همراه ما باشید و دنیای تکنولوژی را بیشتر بشناسید.

 

ارز دیجیتال استلار چیست؟

ارز دیجیتالی‌ استلار در سال ۲۰۱۴ شکل گرفت و همه فرآیندها و رویکردهای آن مانند ریپل بود. لازم است بدانید که شباهت میان استلار و ریپل بی‌دلیل نبوده و دلیل اصلی آن این است که استلار یکی از فورک‌های ریپل محسوب می‌شود.

در واقع بعد از به وجود آمدن مشکلاتی میان توسعه دهندگان و بنیانگذاران ریپل، تصمیمی مبنی بر جدا شدن آنها از یکدیگر اتخاذ شد و به این ترتیب ارز دیجیتال استلار پدید آمد. با وجود این استلار و ریپل یک تفاوت عمده دارند.

به این ترتیب که ریپل برای ارائه راه حل، جهت انتقال بین بانکهای سراسر جهان توسعه یافته است. این در حالی است که استلار قصد دارد پرداخت‌های بین افراد در سراسر دنیا را تسهیل نماید.

ارز دیجیتال استلار چیست-1

 

مقاله هایی با عنوان بیت کوین کش چیست و چه فرقی با بیت کوین دارد؟ و بیت کوین اتم چیست و چرا ایجاد شد؟ در وب سایت ثروت آفرین موجود می باشد که می توانید آن ها را مطالعه کنید.

 

از جمله ویژگی‌های مهم ارز دیجیتال استلار، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • پایگاه داده غیرمتمرکز و متن باز
  • زمان تایید تراکنش‌های درون شبکه بین سه تا پنج ثانیه
  • قابلیت انجام هزاران تراکنش به طور همزمان
  • استفاده از پروتکل اجماع استلار
  • توانایی استفاده از ویژگی چند امضایی و قراردادهای هوشمند
  • قابلیت تراکنش‌های چند ارزی برای افراد. برای مثال در صورتی که فردی در گوشه‌ای از دنیا قصد دارد پول خود را با یک واحد ارزی مانند دلار ارسال کنند و یک فرد دیگر در جای دیگر قصد دریافت آن مقدار را با واحد ارزی دیگری مانند یورو را داشته باشد، این امکان برای آنها وجود خواهد داشت.
  • تورم ثابت سالیانه یک درصدی

 

شرح برخی از اصطلاحات مرتبط

سیستم غیرمتمرکز

پلتفرم استلار، در واقع سیستمی غیرمتمرکز و همتا به همتا است. همان‌طور که قبلاً به آن اشاره شد، در یک شبکه غیرمتمرکز، یک موجودیت مرکزی وجود ندارد که همه فرآیندها را کنترل کند.

 

دفتر کل توزیع شده

اطلاعات همه تراکنش‌های استلار در بلاک چینی که همانند دفتر کلی توزیع شده عمل می‌نماید، ثبت و ذخیره می‌گردند. به گونه‌ای که هر فرد در شبکهريال قادر به دسترسی به آن بوده و می‌تواند اطلاعات را مشاهده نماید.

 

مکانیسم اجماع و توافق در این شبکه

با استفاده از پروتکل اجماع، همه تصمیمات و اعتبار سنجی‌های شبکه به وسیله افراد انجام می‌گیرد. این پروسه هر ۳ تا ۵ ثانیه یکبار رخ می‌دهد.

 

صرافی توزیع شده

یکی دیگر از ویژگی‌های دارای اهمیت شبکه استلار، حالت صرافی آن است. این امر بدان معناست که امکان معاوضه یک واحد پولی با واحد پولی دیگر، در نرخ ارزی از پیش تعیین شده برای افراد وجود دارد. در واقع در دفتر کل استلار، بازاری برای خرید و فروش ارزهای مختلف است.

 

آنکورها و اعتبارات

آنکورها موجودیت‌های روی شبکه استلار هستند که سرمایه پذیر بوده و مانند بانک‌ها و موسسات مالی، قادر به انتشار دادن و توزیع اعتبارات هستند.

 

ارز دیجیتال استلار چطور کار می‌کند؟

شرایطی را در نظر بگیرید که قصد دارید از میلان برای فردی در منهتن، مقدار پول ارسال کنید. در این شرایط باید سرویسی را انتخاب کنید که ایمن و سریع بوده و مشکلاتی برای تبدیل واحدهای پولی به وجود نیاورد. در این حالت شما می‌توانید به حساب خود رجوع کرده و مبلغ مورد نظر خود را از طریق استلار یا همان لومن منتقل کنید.

ارز دیجیتال استلار چیست-2

 

اگر تمایل دارید از طریق سایت ها و به صورت رایگان بیت کوین استخراج کنید مقاله کسب بیت کوین رایگان با معرفی بیش از 10 روش مختلف گزینه خوبی برای کسب بیت کوین رایگان می باشد.

 

پس از آن، یورو وارد چرخه شده و در بین بانک انتقال می‌یابد و این عمل انتقال نیز در کمتر از ۵ ثانیه انجام می‌گیرد. در نهایت پول به دلار تبدیل شده و به مقصد مورد نظر شما خواهد رسید.

استلار یک شبکه فوق پیشرفته مالی محسوب می‌شود که ارتباطاتی در بین بانک‌های معتبر دارد. این ارز قابل استخراج نبوده و در ابتدا مقدار معینی از آن تولید گشته است. همچنین ارز دیجیتال استلار از پل‌های ارتباطی با نام انکر سود برده و فعالیت‌های مالی بر این بستر انجام خواهند گرفت.

لازم است بدانید که این فرایندها سریع بوده و کارمزد بسیار پایینی دارند و در واقع برای هر تراکنش، مبلغ 0.001  سنت به عنوان کارمزد از شما کسر خواهد شد.

 

پیشنهاد ثروت آفرین: استخراج بیت کوین رایگان با مرورگر CrypyoTab 

 

نحوه انجام تراکنش

فرض کنید که شما در بانک A، واقع در آمریکا و فرد مقابل در بانک B، واقع در نیجریه سرمایه گذاری کرده‌اید و هر دوی این بانک‌ها به شبکه استلار متصل بوده یا به اصطلاح آنکور هستند. همانطور که گفته شد، پس از اینکه مبلغ مورد نظر را برای فرد مقابل ارسال کردید، این تراکنش در عرض چند ثانیه به بانک  B برای تطبیق  مشخصات ارسال خواهد شد.

در لحظه‌ای که بانک شما سیگنالی مبنی بر سرقت اطلاعات از بانک فرد مقابل دریافت کند، وجوه مربوطه از حسابتان برداشته خواهد شد. سپس به شکل توکن  لومن،  به شبکه استلار منتقل می‌گردد. پس از آن داخل شبکه، بهترین ارز برای تبدیل دلار به نایرا -واحد پول نیجریه- انتخاب شده و به حساب فرد مقابل در بانک B منتقل می‌شود.

 

پیشنهاد میکنم مقاله بهترین ارزهای دیجیتال به تفکیک سهم بازار را مطالعه کنید 

 

تفاوت ریپل و استلار

از آنجایی که هر دو ارز دیجیتال مذکور، از پروتکل اجماع به جای الگوریتم گواهی اثبات کار استفاده می‌کنند؛ شباهت‌های زیادی میان آنها وجود دارد. هر تراکنش برای ورود به دفتر کل ریپل، باید توسط ۸۰ درصد نودها  تایید شود. اما در استلار اوضاع اینگونه نبوده و هر گره به تنهایی می‌تواند عملیات اعتباردهی و تایید را انجام دهد.

همچنین اهداف تعریف شده آنها نیز دارای تفاوت هستند و همانطور که قبلا گفته شد، تمرکز ریپل بیشتر بر روی موسسات مالی و بانک‌ها است. در حالی که استلار، پرداخت های بین المللی افراد در سراسر دنیا را سهولت می‌بخشد. استلار سازمانس غیرانتفاعی است که هدف اصلی آن عبارت است از فراهم آوردن بستری برای افراد و انجام دادن تراکنش‌ها، با سرعت بالا و هزینه‌های پایین.

 

پیشنهاد می کنم مقاله ماینینگ ارز دیجیتال چیست؟ استخراج ارزهای دیجیتال را مطالعه کنید

 

مزایای ارز دیجیتال استلار

در ادامه به برخی از مزایای ارز دیجیتال استلار اشاره خواهیم کرد:

سرعت بالای تراکنش‌ها

ارز دیجیتال استلار پردازش حدود ۲ هزار تراکنش در هر ثانیه را انجام می‌دهد. در نتیجه هر تراکنش حداکثر ظرف ۵ ثانیه تایید خواهد شد. سرعت بسیار بالا، سبب ایجاد پیشرفتی بزرگ در پرداخت‌های برون‌ مرزی گشته است.

 

هزینه پایین تراکنش

زمان کوتاه تراکنش و کارایی عملیاتی بالای این ارز دیجیتال، سبب شده است که هزینه آن کاهش یابد. در واقع هزینه تراکنش این پروتکل بسیار کمتر از پروتکل‌های پرداختی رقابتی مانند ریپل است.

 

بهره گیری از عناصر فنی پیشرفته

ارز دیجیتال استلار می‌تواند عناصری مانند قرارداد هوشمند بلاک چین را در کنار ویژگی‌هایی مانند امضای چندگانه، قرار دهد. این ترکیب، عملکرد پروتکل پرداخت را به صورت کلی افزایش می‌دهد.

از دیگر مزایای استلار، می‌توان به عدم تمرکز و مشارکت با نام‌های بزرگی نظیر IBM  اشاره کرد.

 

اگر می خواهید یک کیف پول بیت کوین بسارید مقاله آموزش ساخت کیف پول بیت کوین در بلاک چین را حتما بخوانید

 

معایب استلار

این ارز دیجیتال معایبی نیز دارد که عبارتند از:

رقابت بالا

استلار با رقابت بالایی مواجه است. بنابراین حفظ قدرت برایش دشوار خواهد بود. پروتکل پرداخت  ریپل بزرگترین رقیب استلار محسوب می‌شود؛ زیرا همانطور که قبلاً گفته شد، هر دوی آنها توسط یک شخص اجرا شده‌اند.

همچنین موسسات بانکی سنتی، سعی می‌کنند پرداخت‌های برون ‌مرزی خود را متنوع کرده و دسترسی به جوامع مختلف را حفظ نمایند. پلتفرم SWIFT یکی از این نمونه‌ها است.

 

محدودیت در دسترسی برای انجام تراکنش

شما باید حداقل ۲۰ ارز دیجیتال XML در کیف پول خود داشته باشید. این محدودیت در سیستم ممکن است برای افرادی که قصد ندارند این مقدار در ارز دیجیتال استلار سرمایه گذاری نمایند، سبب مشکل شود.

 

غیرمتمرکز بودن

ریپل یک ارز متمرکز محسوب می‌شود. به همین دلیل بسیاری از کاربران استلار را به ریپل ترجیح می‌دهند. اما کاربرانی دیگر مانند بانک‌ها و سایر موسسات مالی، سیستم‌های متمرکزتر مانند ریپل را بر می‌گزینند.

 

قیمت ارز دیجیتال استلار لومن و عوامل موثر روی آن

قیمت ارز دیجیتال استلار در چند ماه اخیر، رشد زیادی داشته است. یک سال پیش، قیمت هر واحد از این ارز دیجیتال برابر با 0.002 دلار بود و هم اکنون در حدود 0.7  دلار است. در واقع اگر سال گذشته 1000 دلار اصطلاح می‌خریدید، امروز حدود ۳۵۰ هزار دلار سرمایه داشتید. همچنین با توجه به کاربردهای شبکه، امکان افزایش قیمت آن بسیار زیاد است.

لازم است بدانید که به تازگی خبری تایید نشده مبنی بر میزبانی ICOها روی شبکه استلار منتشر شده که اگر صحیح باشد، می‌تواند قیمت این ارز را تا چندین برابر افزایش دهد. واضح است که استلار شبکه‌ای کاربردی بوده و با گسترش شبکه و پذیرش آن، می‌تواند به رشد خود ادامه دهد. تراکنش‌های بسیار سریع و کارمزد کم، از جمله مزیت‌های این شبکه هستند.

ارز دیجیتال استلار چیست-3

 

پیشنهاد می کنم مقاله ارز دیجیتال ترون چیست؟ را مطالعه کنید 

 

کیف پول‌های استلار

نام ارز مورد استفاده شبکه استلار، لومن بوده که واحد  اختصاری آن XLM است. کیف پول‌های معتبر این ارز که توسط وبسایت اصلی تایید شده‌اند، عبارتند از:

کیف پول دسکتاپ استلار (کیف پول رسمی)

این نرم افزار کلاینت رسمی استلار بوده و کاملا متن باز است. در این کیف پول، قادر خواهید بود لومن‌های  خود را ذخیره، ارسال و دریافت کنید. این کیف پول، بر روی سیستم عامل‌های ویندوز و لینوکس اجرا می‌شود. باید بدانید که کلیدهای خصوصی و همه محتویات کیف پول در دستگاه شما ذخیره می‌شوند، بنابراین لازم است هر چند وقت یک بار از آن بکاپ بگیرید.

 

کیف پول چند منظوره Stargazer

این کیف پول را می‌توانید در سیستم عامل‌های اندروید، ویندوز و مک استفاده کنید. رابط کاربری ساده و متن باز بودن، از جمله قابلیت‌های این کیف پول به شمار می‌روند.

 

کیف پول موبایل Centaurus

این کیف پول مخصوص سیستم عامل‎های ios و اندروید عرضه شده است و امنیت آن توسط شرکت استلار به تایید رسیده است.

 

کیف پول تلگرامی PapayaBot

این کیف پول، در واقع ربات ‌تلگرامی است و علاوه بر لومن،  از بیت کوین و لایت کوین نیز پشتیبانی می‌کند. امنیت این کیف پول روی پلتفرم تلگرام تضمین شده و هر دستگاهی که تلگرام بر روی آن نصب شده باشد، توانایی استفاده از این کیف پول را دارد.

 

کیف پول Ledger Nano

اینکه پول اصطلاح است و به صورت سخت افزاری با برنامه ریزی تربیتی و قابلیت چند امضایی، برای آن دسته از کاربران طراحی شده که نیازمند لایه‌های امنیتی بیشتر، جهت حفاظت از سرمایه گذاری خود هستند. این کیف پول به جز استلار، قابلیت پشتیبانی از ارزهای زیادی نظیر بیت کوین و اتریوم را دارد. قیمت کیف پول نیز حدود ۸۰ دلار است.

همچنین لازم است بدانید که چندین کیف پول تحت وب نیز برای ارز دیجیتال استلار وجود دارند که به دلیل ریسک بالای کیف پول‌های تحت وب، از معرفی آنها خودداری می‌کنیم.

 

پیشنهاد میکنم مقاله بیت کوین چیست؟ توضیحات کامل درباره بیت کوین را مطالعه کنید 

 

چه کسانی از ارز دیجیتال استلار استفاده می‌کنند؟

استلار، شبکه‌ای کارآمد برای معامله، نگهداری و خرج کردن پول دیجیتالی توسط کاربران عادی است. همچنین افرادی که قصد ساختن توکن دیجیتالی دارند، از ارز دیجیتال استلار به عنوان یک زیرساخت مالی آزاد استفاده می‌کنند. در واقع همه می‌توانند به استلار دسترسی داشته باشند، بدون اینکه به مجوز یا نرم افزار خاصی نیاز باشد.

آزادی عمل در این پلتفرم به طوری است که برای مثال، اگر یک شرکت مالی قصد داشته باشد توکن‌هایی برای فرانک سوئیس ایجاد کند، با ارز دیجیتال استلار بدون نیاز به امضای قراردادهای مختلف، امکان تولید سریع آن را خواهد داشت و در نتیجه می‌تواند از تقاضای بازار نهایت استفاده را داشته باشد.

ارز دیجیتال استلار چیست-4

 

پیشنهاد می کنم مقاله کیف پول ارز دیجیتال چیست؟ کاربرد کیف پول ارز دیجیتال را مطالعه نمایید

 

همچنین لازم است بدانید توسعه مداوم تکنولوژی استلار، به وسیله یک سازمان غیرانتفاعی آمریکایی به نام Stellar Development Foundation  هدایت و حمایت می‎گردد. این سازمان کمک می‌کند که کدهای اصلی استلار نگهداری شده و بهبود یابند.

همچنین از جوامعی که حول این ارز دیجیتال شکل گرفته‌اند، حمایت می‌کند و با شرکت‌های ارائه دهنده توکن‌ها و قانونگذاران صحبت خواهد کرد. این سازمان هیچ سهامداری ندارد؛ بنابراین قادر است به صورت بی‌طرفانه در جهت موفقیت اصطلاح تلاش کند.

 

سخن پایانی 

در این مطلب به طور کامل درباره ارز دیجیتال استلار صحبت کرده و به مواردی نظیر مزایا و معایب، کیف پول‌ها، نحوه عملکرد، اصطلاحات حول محور استلار، قیمت و… اشاره کردیم. رشد بسیار زیاد و توانایی بالقوه استلار در بازار ارز دیجیتال، از جمله مواردی است که باید به آن توجه داشته باشید.

همچنین همانطور که گفته شد، استلار هم اکنون با شرکت‌های بزرگ زیادی همکاری می‌کند که این موضوع سبب گسترش و محبوبیت روز افزون این ارز دیجیتال شده است.

لطفاً اگر نظر و تجربه‌ای در زمینه ارز دیجیتال استلار دارید، با ما در میان بگذارید. به طور کلی آیا به سرمایه گذاری در زمینه ارز دیجیتال علاقه‌مند هستید؟

خوشحال می شویم نظرات شما را در در ثروت آفرین منتشر کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *