کیف پول ارز دیجیتال چیست؟

کیف پول ارز دیجیتال کلیدهای خصوصی را ذخیره می‌کند تا به‌واسطه‌ی آن‌ها معاملات را در دفتر کل زنجیره بلوکی ثبت کند. اما واقعیت این است که آینده‌ی کیف پول ارز دیجیتال بسیار فراتر از یک نگه‌دارنده ارز است. روزی خواهد رسید که کیف پول رمز ارز شما معرف وضعیت حرفه‌ای و مالی و حتی هویت شما خواهند بود. در ادامه با انواع کیف پول دیجیتال آشنا خواهید شد و نحوه‌ی عملکرد آن را خواهید خواند.

 

کیف پول ارز دیجیتال چیست؟

کیف پول ارز دیجیتال نرم‌افزاری است که در کلیدهای خصوصی را ذخیره می‌کند. اما شاید بپرسید چرا. کلیدهای خصوصی تنها چیزی هستند که فرد از طریق آن‌ها می‌تواند اثبات کند مالک چه دارایی‌هایی است. کیف پول دیجیتال را می‌توان به سوئیچ ماشین زنجیره بلوکی تشبیه کرد.

در نتیجه بدون این سوئیچ، ماشین هم حرکت نمی‌کند. از طرف دیگر، حق مالکیت دارایی‌های دیجیتال هم قابل‌تشخیص نخواهد بود. بیت کوین یا هر نوع توکنی که در بازار ارزهای دیجیتال وجود دارند، همگی جزو دارایی‌های دیجیتال هستند.

کیف پول ارز دیجیتال چیست-1

 

پیشنهاد میکنم مقاله ترید ارز دیجیتال چیست و چگونه کار می کند؟ را مطالعه کنید 

 

وظیفه کیف پول ارز دیجیتال چیست؟

کیف پول ارز دیجیتال یا به طور کل کیف پول های دیجیتالی، دو وظیفه اصلی دارند. نخست آنکه در کلیدهای خصوصی مربوط به تراکنش‌ها را نگهداری می‌کنند، و دوم آنکه آدرس خود را بر روی زنجیره بلوکی ذخیره می‌کنند. اگر فردی آدرس خود را گم کند، بدین معناست که امکان کنترل پول و دارایی دیجیتال خود را از دست داده است.

 

انواع کیف پول ارز دیجیتال

دو نمونه‌ی اصلی کیف پول ارز دیجیتال وجود دارند: کیف پول سخت افزاری و نرم افزاری. البته کیف پول های رمز ارزی را به نام‌های دیگر کیف پول سرد و گرم هم می‌شناسند. به کیف پول های گرم می‌توان از طریق سرویس‌های اینترنتی مثل صرافی کوین بیس (Coinbase) متصل شد. کوین بیس بزرگ‌ترین صرافی رمز ارز دنیاست که کیف پول های آنلاین به کاربرانش عرضه می‌کند. این کیف پول های دیجیتال هم از طریق موبایل و هم دسکتاپ قابل‌دسترسی هستند.

یک نمونه کیف پول رمز ارزی دیگر، کیف پول های کاغذی است. در این نمونه کیف پول ها، آدرس کلید‌ها روی کاغذی پرینت می‌شود و یا حتی به صورت کد QR روی کاغذ به فرد ارائه می‌شود.

در مدل کیف پول سرد، برنامه کیف پول روی حافظه USB یا موبایل دانلود می‌شود و فرد می‌تواند به‌صورت آفلاین از آن استفاده کند.  Exodus.ioو Dash QT دو نمونه از نرم افزار کیف پول سرد هستند. این نوع کیف پول‌ها را حتی می‌توان به صورت یک دستگاه مجزا خریداری کرد که نرم‌افزار مربوطه روی آن‌ها نصب شده است. این مدل کیف پول های رمز ارزی را می‌توان از خرده‌فروش‌هایی مثل Trezor  و Ledger خریداری کرد.

به عقیده هیوزبی، کیف پول سخت افزاری را می‌توان به دو نمونه کیف پول تقسیم کرد. این کیف‌ها در یک حالت نقش دستیاری را ایفا می‌کنند که مدیریت کلیدها و داده‌ها را انجام می‌دهند و گاهی به آن‌ها ماژول‌های امنیتی سخت‌افزاری (HSM) می‌گویند. و در حالتی دیگر، کیف پول های سخت افزاری نقش تولید و ثبت تمام تراکنش‌های موجود در شبکه را به عهده می‌گیرند.

زمانی که فرد به زنجیره بلوکی متصل می‌شود، کیف پول سخت افزاری هم از طریق کدهای خود به شبکه وصل می‌شود. البته این نوع کیف پول های ارز دیجیتال معمولاً چندان کاربر پسند نیستند.

 

پیشنهاد می کنم مقاله ماینینگ ارز دیجیتال چیست؟ استخراج ارزهای دیجیتال را مطالعه کنید

 

امنیت کدام یک بیشتر است؛ کیف پول گرم یا سرد؟

ازآنجایی‌که کیف پول سرد اتصالی به اینترنت ندارد، عموماً امنیت بیشتری هم به نسبت کیف پول گرم دارد. اکثر حملات سایبری رمز ارزی زمانی رخ داده‌اند که کیف پول ارز دیجیتال به اینترنت متصل بوده و هکر توانسته اطلاعات کلید خصوصی را به کیف خودش انتقال دهد.

کیف پول ارز دیجیتال چیست-2

برای مثال در سال 2014، صرافی رمز ارز ژاپنی MT.Gox مورد حمله سایبری قرار گرفت و 850 هزار بیت کوینی که در کیف پول گرم این صرافی قرار داشت به سرقت رفت. در آن زمان این مقدار بیت کوین بیشتر از 450 میلیون دلار ارزش داشت. همچنین در سال 2018، صرافی بیت کوین Coincheck هم مورد حمله قرار گرفت و تقریباً 1 میلیارد دلار از کیف پول گرمش دزدیده شد. سرقت‌های متعددی در طی سالیان گذشته انجام گرفته که اغلب از طریق هک کیف پول های ارز دیجیتال آنلاین بوده است.

 

پیشنهاد میکنم مقاله بیت کوین چیست؟ توضیحات کامل درباره بیت کوین را مطالعه کنید 

 

چگونه امنیت کیف پول ارز دیجیتال را بالا ببرید؟

شرکت گارتنر پیشنهاد می‌کند افراد رمز ارزهای خود را به پول فیات تبدیل کنند. درواقع تبدیل کوین‌ها به پول دلار، یورو، ین و دیگر ارزها می‌تواند به حفظ امنیت و ارزش آن‌ها کمک کند. راه دیگر محافظت از دارایی‌های دیجیتال این است که کلیدهای خصوصی کیف‌ها را در جایی امن قرار داد. بدین معنی که با چاپ کلیدها بر روی یک کاغذ و نگهداری آن‌ها در جایی امن مثل بانک یا گاوصندوق، می‌توان امنیت کیف پول ارز دیجیتال را بیشتر کرد.

همان‌طور که پیشتر هم گفته شد از این کاغذها می‌توان به‌عنوان یک نوع کیف پول ارز دیجیتال هم استفاده کرد و حتی با ایجاد یک کد QR امکان تراکنش‌های بلاک چینی را هم اضافه کرد. در گزارش شرکت گارتنر راه‌حل دیگری هم ارائه می‌شود. به پیشنهاد این تیم، بهتر است کاربران از صرافی رمز ارزی استفاده کنند که کیف پول آنلاین و فناوری تأیید دو مرحله‌ای ارائه می‌کند. در این فناوری تنها یک دستگاه به کیف پول دیجیتال معرفی می‌شود. بدین معنی که، در صورت تلاش دستگاهی دیگر برای اتصال به کیف پول، به صاحب اصلی پیام هشدار ارسال می‌شود.

در گذشته سرویس‌هایی که کیف پول مرکزی روی آن‌ها قرار داشت، بسیار مورد حمله قرار می‌گرفتند و طعمه پرمنفعتی برای هکرها بودند. اما موضوع این است که هکرها می‌توانند هویت سیم‌کارت و اطلاعات موبایل افراد را هم به‌راحتی مورد سرقت قرار دهند. در این حالت، اگر کیف پولی روی موبایل فرد نصب باشد، اطلاعات آن به‌راحتی از دست می‌رود.

 

اگر می خواهید یک کیف پول بیت کوین بسارید مقاله آموزش ساخت کیف پول بیت کوین در بلاک چین را حتما بخوانید

 

مهندسی اجتماعی و سرقت از کیف پول ارز دیجیتال

بسیار مهم است که افراد از روش‌های مختلف مهندسی اجتماعی آگاه باشند. مجرمان دنیای مجازی از طریق راه‌های متنوعی می‌توانند به‌راحتی اطلاعات هویتی افراد و موبایل آن‌ها را بدست آورند. برنامه‌هایی وجود دارند که از طریق آن‌ها، فرد می‌تواند تنها با وارد کردن شماره تماس فرد دوم، اطلاعاتی که می‌خواهد را در موبایل خودش دریافت کند.

یک روش دیگر استفاده از طریق بدافزارهاست. با نصب این بدافزارها بر روی گوشی هوشمند افراد مختلف، فرد هکر به‌راحتی می‌تواند اطلاعات کلید خصوصی آن‌ها را مورد سرقت قرار دهد.

کیف پول ارز دیجیتال چیست-3

روش‌های مختلفی برای محدود کردن احتمال این نوع حملات وجود دارد. اما شاید بهترین راه، استفاده از یک کیف پول سخت افزاری و داشتن نسخه پشتیبان از اطلاعات کلید خصوصی در یک جای امن باشد. آنچه باید در مورد انتخاب یک کیف پول ارز دیجیتال بدانید، موضوع توانایی حفظ امنیت آن‌هاست. بسیاری از مردم به این موضوع چندان اهمیتی نمی‌دهند و با سطوح مختلف ایمنی آشنایی ندارند. بااین‌حال، آنچه واقعاً اهمیت دارد این است که اطلاعات کاربر باید در مواجه با نفوذ خارجی حفظ شود.

 

اگر تمایل دارید از طریق سایت ها و به صورت رایگان بیت کوین استخراج کنید مقاله کسب بیت کوین رایگان با معرفی بیش از 10 روش مختلف گزینه خوبی برای کسب بیت کوین رایگان می باشد.

 

گم شدن کلیدهای خصوصی چه خطری دارد؟

یکی از مشکلات اصلی کیف پول های سرد این است که اگر از اطلاعات آن بکاپ‌گیری نکرده باشید و هیچ نسخه دومی از آن‌ها ذخیره نداشته باشید، آنگاه با گم شدن دستگاه تمام پول و دارایی خود را هم برای همیشه از دست خواهید داد. در این حالت، شما دیگر نخواهید دانست که رمز ارزهایتان کجای زنجیره بلوکی قرار دارد.

در مقایسه با این موضوع، نکته مثبت کیف پول گرم این است که کاربر می‌تواند از سیستم پشتیبانی از مشتری استفاده کند. درواقع، اگر فردی اطلاعات خود را از دست داد، به‌راحتی می‌تواند با یک تماس و پاسخ به چند سؤال، اطلاعات خود را بازیابی کند.

البته، در سیستم کیف پول سرد هم روش‌هایی برای بازیابی اطلاعات وجود دارد که چندان آسان نیست. برای مثال، در صرافی coinbase فرد هنگام عضویت یک عبارت تصادفی 24 کلمه‌ای دریافت می‌کند که اگر آن را گم نکرده باشد می‌تواند دوباره به کیف پول ارز دیجیتال خود دسترسی پیدا کند.

شیوه‌ی کار دفتر کل زنجیره بلوکی بدین گونه است که افراد برای انجام معاملات نیازی به شناخت یکدیگر ندارند. این سیستم به‌گونه‌ای طراحی شده که به تمام تراکنش‌هایی که کلید خصوص معتبر دارند، اطمینان می‌کند. به همین دلیل محافظت از کلید خصوصی بسیار مهم است.

 

پیشنهاد می کنم مقاله ارز دیجیتال ترون چیست؟ را مطالعه کنید 

 

کاربردهای مختلف کیف پول های ارز دیجیتال چیست؟

کارکرد تمام کیف پول های ارز دیجیتال این است که رمز ارزهایی مثل بیت کوین، اتریوم، ریپل، لایت کوین و غیره را ذخیره کنند. بااین‌حال، برخی نسخه‌های نرم افزاری کیف پول دیجیتالی وجود دارند که از توکن‌های مختلف، دارایی‌های مالی، و یک سری خدمات اینترنتی دیگر هم پشتیبانی می‌کنند.

برای مثال، برخی توکن‌ها معادل بلیت هواپیما یا کنسرت هستند و قابل‌معاوضه نیستند. به‌طورکل، تنها در زمینه‌ی خاصی قابل‌استفاده هستند و ارزشی دیجیتالی دارند.

تمام شبکه‌هایی که بر اساس مکانیزم توافق جمعی کار می‌کنند به یک مدل امنیتی قابل‌اتکا وابسته هستند. به بیانی دیگر، تنها افرادی که صاحب یک کلید رمزنگاری شده هستند اجازه انجام معاملات دارند. این کلید حکم یک امضای دیجیتال را ایفا می‌کند.

کیف پول ارز دیجیتال چیست-4

تمام برنامه‌هایی که روی یک شبکه نامتمرکز فعالیت می‌کنند، به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که کاربران خود را به داشتن کیف پول ارز دیجیتال ملزم می‌کنند. در مثال بیت کوین، افراد با داشتن کلید می‌توانند به کلیدهای خصوصی دیگر بیت کوین ارسال کنند.

 

پیشنهاد ثروت آفرین: استخراج بیت کوین رایگان با مرورگر CrypyoTab 

 

سخن پایانی

در این مقاله خواندید کیف پول ارز دیجیتال برای نگه‌داری و تراکنش‌های رمز ارزی استفاده می‌شود. امید است در آینده سیستم‌های مالی جدیدی روی زنجیره بلوکی ایجاد شوند که از طریق آن‌ها، کیف پول های دیجیتالی امکان انجام فعالیت‌های گسترده‌تری داشته باشند. در این پیش‌بینی‌ها، افراد می‌توانند امور مالی، اطلاعات مالیاتی، درمانی، استخدام و غیره را از طریق کیف پول دیجیتال خود انجام دهند.

اطلاعات هویتی مثل گواهینامه رانندگی، کارت ملی، پاسپورت، کارت بیمه، سوابق مالی یا انتخاباتی که اکنون به‌صورت کاغذی و مستند هستند، همگی قابلیت ذخیره بر روی کیف پول های دیجیتالی را دارند. چنین موضوعاتی، به‌طورقطع باعث می‌شوند کیف پول های رمز ارز در آینده ارزشمندتر شوند.

نکته دیگر این است که شرکت‌ها هم در آینده بیشتر بر روی سطح امنیت کیف پول ارز دیجیتال کار خواهند کرد. لطفا نظر خود را در خصوص مقاله کیف پول ارز دیجیتال در بخش نظرات بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *