۱۰ تا از بهترین های کیف پول‌ بیت کوین

در طی سال‌های اخری، صنعت رمز ارزها در ایران رشد چشم‌گیری داشته است. این روند همچنان در حال ادامه است و در بهار سال ۱۴۰۰، حجم نقدینگی حاصل از جابه‌جایی ارزهای دیجیتال در ایران، از حجم نقدینگی بازار بورس بالاتر رفت. این موضوع توجهات زیادی را جلب کرد و نوید آینده‌ی روشن و درخشانی در این صنعت را می‌دهد. بیت‌کوین در ایران نیز مانند کشورهای دیگر از اعتبار و محبوبیت بالایی برخوردار است و به عنوان پادشاه ارزهای دیجیتال، همواره مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد. از این رو، پیدا کردن بهترین کیف پول بیت کوین همواره مورد توجه بوده است.

افرادی که به‌تازگی وارد دنیای ارزهای دیجیتال می‌شوند، با چالش‌ها و سوالاتی مواجه خواهند شد. یکی از این چالش‌ها انتخاب کیف پول مناسب جهت ذخیره‌سازی بیت‌کوین در ایران می‌باشد. در این مقاله به بررسی انواع کیف پول‌ها و معرفی مناسب‌ترین آن‌ها برای کاربران ایرانی می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

کیف پول دیجیتال چیست؟

قبل از آشنا شدن با بهترین کیف پول برای ذخیره‌سازی بیت کوین، بهتر است با مفهوم کیف پول ارز دیجیتال آشنا شوید. کیف پول‌های ارز دیجیتال همانند کیف پول‌های معمولی کارکرد مشابهی دارند. تفاوت آن‌ها در این است که از کیف پول‌های ارز دیجیتال، برای نگهداری و ذخیره‌ی ارزهای دیجیتال استفاده می‌کنند، و نه پول نقد.

کیف پول ارز دیجیتال دارای دو مشخصه‌ی اصلی به نام‌های کلید عمومی و خصوصی می‌باشد. کلیدهای عمومی کابردی همانند شماره حساب یا کارت بانکی دارند. هنگامیکه قصد واریز پول به حساب شخص دیگری را دارید، از طریق شماره کارت یا حساب شخص می‌توانید مبلغ مورد نظر را انتقال دهید. کلیدهای عمومی نیز همین حالت را دارند. زمانیکه قصد انتقال ارز دیجیتال دارید، باید به وسیله‌ی این نوع کلید انتقال انجام دهید.

از سوی دیگر، کلیدهای خصوصی مانند رمز کارت بانکی شما می‌باشد. کلید خصوصی درواقع رمز عبور کیف پول دیجیتال شماست و باید در حفظ آن کوشا باشید. هرگز کلید خصوصی خود را در دسترس دیگران قرار ندهید.

کلیدهای خصوصی و عمومی عباراتی متشکل از اعداد و ارقام انگلیسی هستند.

انواع کیف پول ارز دیجیتال

حال که با مفهوم کیف پول آشنا شدیم، باید ببینیم کیف پول‌ها به چند دسته تقسیم می‌شوند.

  1. کیف پول کاغذی
  2. کیف پول نرم‌افزاری یا گرم
  3. کیف پول سخت‌افزاری یا سرد

کیف پول بیت کوین می‌تواند در هر سه دسته قرار گیرد. تعداد زیادی کیف پول مبتنی بر این سه دسته در بازار وجود دارد. در ادامه به بررسی ویژگی‌ها و خصوصیات انواع کیف پول‌ها می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

1-کیف پول کاغذی

کیف پول کاغذی

ساده‌ترین و ابتدایی‌ترین کیف پول‌ها جزو این دسته هستند. کیف پول‌های کاغذی دروقع تکه‌ای از کاغذ هستند که اطلاعات مربوط به ارزها روی آن ثبت می‌شود. هیچ‌گونه تهدید هکری شامل این نوع کیف پول نمی‌شود، اما خطر گم شدن، پارگی و … در معرض این دسته است. باید در حفظ و نگهداری این کاغذ نهایت تلاش خود را کنید.

کیف پول کاغذی جهت حفظ و نگهداری بلند مدت دارایی‌های شما بسیار مناسب است. اما به دلیل وجود چالش‌هایی در استفاده از این نوع کیف پول، چندان مورد استقبال تریدرها و سرمایه‌داران قرار نگرفته است. با وجود این چالش‌ها، شما می‌توانید اطمینان حاصل کنید که سرمایه‌ی شما مورد هک واقع نمی‌شود.

روند خاصی جهت ایجاد کیف پول کاغذی وجود ندارد. فرایند ایجاد این کیف پول صرفا چاپ کلیدهای خصوصی روی کاغذ می‌باشد. جهت تسهیل این فرایند، سایت‌هایی به وجود آمده اند اما نمی‌توان به راحتی به این سایت‌ها اطمینان کرد. در صورتی که بخواهید از این سایت‌ها استفاده نمایید، لازم است به دو نکته‌ی امنیتی توجه کنید:

  1. با ورود به این سایت‌ها، اتصال به اینترنت خود را بعد از بارگذاری کامل صفحه‌ی سایت، قطع کنید. نیازی به اینترنت جهت ادامه‌ی کار وجود ندارد.
  2. حتما از پرینتر شخصی برای چاپ کلید خصوصی روی کاغذ استفاده کنید تا اطلاعات شما به دست شخص دیگری نرسد.

سایت ساخت کیف پول بیت کوین به شکل کاغذی

می‌توان گفت سایت Bitaddress.org بهترین گزینه جهت ساخت کیف پول کاغذی است. این سایت به صورت متن باز یا اپن سورس است و برای ساخت کیف پول، هیچگونه نیازی به اینترنت وجود ندارد. یک کلید عمومی و یک کلید خصوصی پس از ساخت کیف پول در این سایت، به شما اختصاص داده می‌شود.

جهت دریافت بیت کوین یا دیگر ارزها، آدرس کیف پول خود را در اختیار شخص واریز کننده قرار دهید. هنگام انتقال بیت کوین یا ارز دیگری، باید در نرم‌افزارهای معتبر کیف پول کلید خصوصی خود را وارد کرده تا فرایند انتقال انجام شود.

می‌توان گفت بهترین کیف پول بیت کوین برای کاربران ایرانی، کیف پول کاغذی است. اما باید توجه داشته باشید که این نوع کیف پول مناسب استفاده‌ی روزمره نمی‌باشد و برای نگهداری بلند مدت باید مورد استفاده قرار گیرد.

2-کیف پول‌های نرم‌افزاری

این نوع کیف پول‌ها به صورت آنلاین هستند و برای استفاده‌ی روزمره، گزینه‌ی بسیار مناسبی می‌باشد. استفاده از این کیف پول‌ها برای ذخیره‌ی بلند مدت دارایی‌ها به دلیل آنلاین بودن، چندان مناسب نیست.

کیف پول‌های نرم‌افزاری موبایل: کیف پول‌های موبایلی بسیار محبوب هستند. افراد می‌توانند در هر زمان و موقعیت به این کیف پول‌ها دسترسی داشته باشند. این کیف پول‌ها برای سیستم عامل‌های اندروید و ios قابل استفاده هستند و در کمترین زمان ممکن می‌توان با آن‌ها کار کرد. از این نوع کیف پول جهت جابه‌جایی اتریوم، بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال می‌توان استفاده کرد.

3-کیف پول‌های سخت‌افزاری 

نوع دیگر این کیف پول‌ها، کیف پول سخت‌افزاری یا سرد هستند. کیف پول بیت کوین در هر دو دسته‌ قرار می‌گیرد. از این کیف پول‌ها هم به صورت آفلاین و هم آنلاین می‌توان بهره برد. امنیت کیف پول‌های دسکتاپ نسبت به موبایل، بیشتر است. اما توصیه می‌کنیم جهت نگهداری طولانی مدت دارایی‌های دیجیتال خود، از این کیف پول استفاده نکنید. هرگز از بهترین کیف پول‌های آنلاین هم حتی برای ذخیره‌ی طولانی مدت دارایی‌های خود استفاده نکنید.

جهت ذخیره‌سازی طولانی مدت دارایی‌های دیجیتال، کیف پول‌های سخت‌افزاری بهترین گزینه می‌باشند. این کیف پول‌های دسته‌ای دیگر از انواع کیف پول هستند که ظاهری شبیه به فلش مموری دارند. کیف پول‌های سخت افزاری به صورت آفلاین از دارایی‌های شما نگهداری می‌کنند. بنابرین احتمال هک شدن دارایی‌ها بسیار پایین می‌آید. از این رو، این نوع کیف پول‌ها بسیار مناسب نگهداری ارزهای دیجیتال در طولانی مدت می‌باشند.

معرفی بهترین کیف پول‌ بیت کوین

در این قسمت تعدادی از بهترین کیف پول‌های بیت کوین را به شما معرفی خواهیم کرد.

 

۱-کیف پول نرم افزاری تراست ولت Trust Wallet

تراست ولت Trust Wallet

می توان گفت محبوب‌ترین کیف پول نرم‌افزاری جهت ذخیره‌ی بیت کوین، تراست ولت است. تراست ولت توسط کمپانی مشهور بایننس به بازار عرضه شده است و از بیش از ۱۴۲ ارز دیجیتال و توکن پشتیبانی می‌کند. این کیف پول با سیستم عامل‌های اندروید و ios سازگار است و به صورت رایگان می توانید آن را دانلود و نصب کنید. اگر کاربر تازه‌کار هستید، توصیه می‌کنیم به دلیل رابط کاربری ساده و آسان، از این کیف پول استفاده نمایید.

تراست ولت بهترین کیف پول بیت کوین از لحاظ نرم‌افزاری می‌باشد. کلیدهای خصوصی شما فقط روی دستگاه خودتان ذخیره می‌شود و بایننس و تیم تراست ولت، هیچگونه دسترسی به آن ندارند. قابلیت‌های امنیتی از جمله رمز عبور، ورود با اثر انگشت، تشخیص هویت کاربر و نسخه‌ی پشتیبان از اطلاعات باعث افزایش سطح امنیت این کیف پول شده است. درحال حاضر تراست ولت فقط در گوشی موبایل قابل استفاده است و نسخه‌ی دسکتاپی آن هنوز توسعه داده نشده است. کاربران ایرانی براحتی می‌توانند از این کیف پول جهت ذخیره‌ی دارایی‌های دیجیتال خود استفاده کنند.

 

۲-کیف پول بیت کوین اکسودوس Exodos Wallet (نرم افزاری)

اکسودوس Exodos Wallet

اسکسودوس یکی از قدیمی‌ترین‌های این حوزه می‌باشد که در سال ۲۰۱۵ به بازار عرضه شده است. امنیت بالای این کیف پول باعث افزایش محبوبیت آن بین کاربران شده است. اکسودوس در ابتدا فقط در نسخه‌ی دسکتاپ عرضه شده بود، اما در حال حاضر توسعه دهندگان برای سیستم عامل‌های اندروید و ios نیز این کیف پول را وارد بازار کرده‌اند. اکسودوس از بیش از ۱۰۰ کوین و توکن پشتیبانی می‌کند.

نکته‌ای که هنگام استفاده از اکسودوس باید در نظر داشته باشید، عوض کردن آی پی است. با تغییر آی پی می‌توانید به راحتی از آن استفاده کنید زیرا آی پی های ایران مسدود می‌باشد. از ویژگی‌های مثبت اکسودوس، رابط کاربری آسان و زیبای آن می‌باشد. اپن سورس یا متن باز نبودن آن، یکی از معایب این کیف پول است.

 

۳-کیف پول بیت کوین الکتروم Electrum wallet (نرم افزاری)

کیف پول نرم افزاری الکتروم Electrum wallet

الکتروم قابل استفاده در سیستم عامل‌های ویندوز، لینوکس، مک و اندروید می‌باشد. قابلیت‌های زیاد و بالای آن، باعث کشش افراد حرفه‌ای به این کیف پول شده است. می‌توان گفت بهترین کیف پول بیت کوین برای استفاده‌ی تریدرهای حرفه‌ای، همین کیف پول می‌باشد.

الکتروم حدود ۱۰ سال پیش روانه‌ی بازار شد و تفاوت‌هایی که بین نسخه‌ی دسکتاپ و موبایل آن وجود دارد، قابلیت بالا در دسکتاپ و طراحی ساده‌تر در اندروید را می‌توان نام برد. برای مدیریت دارایی‌ها در این کیف پول، امکانات و قابلیت‌های فراوانی وجود دارد. توصیه می‌کنیم در صورتی که تازه‌کار هستید، از این کیف پول بدلیل منو و ابزارهای متعدد استفاده نکنید.

 

۴-کیف پول نرم افزاری مای سلیوم Mycelium

مای سلیوم Mycelium

کیف پول مای سلیوم یکی از بهترین‌های کیف پول بیت کوین است که با کیف پول‌های سخت‌افزاری سازگاری دارد. این کیف پول موبایلی است و با سیستم عامل‌های اندروید و ios سازگاری دارد. با وجود ضعیف بودن رابط کاربری آن نسبت به دیگر کیف پول‌ها، اما سطح امنیت بسیار بالایی دارد.

از ویژگی‌های مثبت مای سلیوم، پشتیبانی از بیت کوین، اتریوم و توکن‌های مبتنی بر اتریوم است. به دلیل سازگاری بالای آن با کیف پول‌های سخت‌افزاری، می‌توانید براحتی بین کیف پول‌های مختلف انتقال انجام دهید.

۵-کیف پول نرم افزاری بیت کوین ولت Bitcoin Wallet

نخستین بار برای این کوین، در سال ۲۰۱۳ کیف پول بیت کوین عرضه شد. این کیف پول رابط کاربری بسیار ساده و زیبایی دارد. از خصوصیات این کیف پول می‌توان به سازگاری با اندروید و پشتیبانی از بیت کوین اشاره کرد. یکی از مزیت‌های این کیف پول، فرآیند آسان تهیه‌ی نسخه‌ی پشتیبان از کلیدهای خصوصی است. همچنین اپن سورس یا متن باز بودن و امنیت بالا، از دیگر ویژگی‌های مثبت آن است.

۶-کیف پول نرم افزاری تحت وب بلاک‌چین Blockchain.com

کیف پول تحت وب بلاک‌چین، یک نوع کیف پول بیت کوین است که علاوه بر بیت کوین، از چندین ارز دیگر از جمله تتر، اتریوم و استلار نیز پشتیبانی می‌کند. تمام فرآیندهای این کیف پول به دلیل تحت وب بودن، نیاز به اینترنت دارد. سطح امنیت این کیف پول نسبت به دیگر کیف پول‌ها پایین‌تر است. پشتیبان‌گیری ضعیف نیز از دیگر ضعف‌های آن است.

 

۷-کیف پول نرم افزاری بلو والت BlueWallet

بلو والت BlueWallet

در سال ۲۰۲۰ این کیف پول توجهات زیادی را به خود جلب کرد. درحال حاضر بلوولت فقط از بیت کوین پشتیبانی می‌کند و با دو سیستم عامل اندروید و ios سازگار است. از ویژگی‌های انحصاری این کیف پول، پشتیبانی از شبکه‌ی لایتنینگ می‌باشد. همچنین بلو ولت به صورت متن باز یا اپن سورس طراحی شده است.

این کیف پول به کاربران تازه‌کار به دلیل رابط کاربری آسان و زیبای آن، توصیه می‌شود. بلوولت فقط با موبایل سازگاری دارد و نسخه‌ی دسکتاپ آن هنوز منتشر نشده است.

 

۸-کیف پول نرم افزاری من

کیف پول نرم افزاری من

کیف پول من اولین پلتفرم ذخیره‌سازی ارزهای دیجیتال توسعه یافته توسط ایرانیان است. کارمزد پایین و امنیت بالا از ویژگی‌های مهم و منحصر به فرد این کیف پول است. در طول مدت زمان کوتاهی که از آغاز به کار این کیف پول می‌گذرد، خدمات ارزشمندی به کاربران خود ارايه داده است. این کیف پول بیت کوین هیچ تفاوتی با دیگر همتایان خود ندارد و همین موضوع باعث جلب توجهات فراوانی به آن شده است.

 

9-کیف پول بیت کوین ترزور Trezor Wallet (سخت افزاری)

کیف پول سخت افزاری ترزور Trezor Wallet

کیف پول سخت‌افزاری یا سرد ترزور، جزو اولین انتخاب‌های کاربران حرفه‌ای جهت ذخیره‌سازی دارایی‌های خود است. ترزور به اعتقاد بسیاری از افراد، بهترین کیف پول جهت نگهداری ارزهای دیجیتال به مدت طولانی است. این کمپانی که در جمهوری چک فعالیت می‌کند، به عنوان اولین سازنده‌ی کیف پول سخت‌افزاری شناخته می‌شود. البته با روی کار آمدن کیف پول‌های جدید مانند لجر، از محبوبیت این کیف پول کاسته شده است.

مدل ترزور وان که از آن به عنوان کیف پول بیت کوین استفاده می‌شود، قیمتی معادل ۵۹ دلار دارد. مدل‌های جدیدتری نیز عرضه شده‌اند که قابلیت‌ها و امکانات بیشتری دارند، اما از لحاظ امنیتی تقریبا در یک سطح قرار دارند.

کلید خصوصی در این کیف پول‌ها به صورت آفلاین ذخیره می‌شود. از ویژگی‌های مثبت این کیف پول، به پشتیبانی از بیت کوین و بیش از ۱۰۰۰ رمز ارز متنوع دیگر می‌توان اشاره کرد. بدنه‌ی ضعیف ترزور وان از معایب آن می‌باشد که توسط کاربران گزارش شده است.

 

10-کیف پول سخت افزاری لجر Ledger

کیف پول سخت افزاری لجر Ledger یکی از 10 کیف پول‌ بیت کوین

یکی دیگر از کیف پول‌های معتبر و محبوب بازار، کیف پول‌های کمپانی لجر می‌باشد. لجر یک کمپانی فرانسوی و جزو بزرگ‌ترین تولید کننده‌های کیف پول‌های سخت‌افزاری در دنیا است. کلیدهای خصوصی در لجر به صورت آفلاین ذخیره می‌شود که از ویژگی‌های امنیتی مثبت آن می‌باشد. در این حالت هکرها تقریبا از هیچ راهی نمی‌توانند به کیف پول شما نفوذ کنند.

لجر کیف پول‌های متنوعی روانه‌ی بازار کرده است که محبوب‌ترین آن لجر نانو اس می‌باشد. قیمت لجر نانو اس در بازار معادل ۶۰ دلار و قابل دسترسی برای کاربران ایرانی است. این کیف پول در مقایسه با دیگر کیف پول‌های سخت‌افزاری، قیمت مناسب‌تری دارد.

لجر نانو ایکس مدل پیشرفته‌تر کیف پول تولید شده توسط این شرکت می‌باشد. امکانات و قابلیت‌های  لجر نانو ایکس شامل بلوتوث، صفحه نمایش و باتری است. سطح امنیتی لجر نانو ایکس به اندازه‌ی لجر نانو اس است و قیمتی حدود ۱۲۰ دلار دارد.

این کیف پول‌ها دارای گواهینامه‌ی CSPN یا گواهینامه‌ی سطح اول امنیت هستند. شایان به ذکر است که کیف پول‌های سخت‌افزاری مناسب استفاده‌ی روزانه نمی‌باشند.

کلام آخر

سعی کردیم تا در این مقاله شما را با چند کیف پول بیت کوین که محبوبیت بالایی دارند آشنا کنیم. توصیه می کنیم که قبل از انتخاب کیف پول، به سطح امنیت آن توجه کنید.

اعتبار و سابقه‌ی کیف پول را در نظر بگیرید، اعتبار به معنای وجود کاربران بیشتر و سطح اعتماد بالاتر است. کار کردن با بسیاری از کیف پول‌ها آسان است و فقط لازم است چندباری با آن کار کنید. در نهایت به شما توصیه می‌کنیم نسبت به نیازهای خود، بهترین کیف پول را انتخاب نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *