سامانه سجام چیست؟ – ثبت نام در سامانه بورسی سجام

سامانه سجام بورس دروازه‌ی ورود به دنیای بورس و بازار سرمایه است. این چند سال اخیر بسیاری از افراد با نام سامانه سجام آشنا شده‌اند و حداقل برای یک بار هم که شده این اصطلاح را شنیده‌اند. روزبه‌روز دانش افراد درباره بازار سرمایه و دنیای خرید و فروش سهام در بورس افزایش پیدا می‌کند و علاقمندان برای ورود به این بازار سرمایه گزاری بیشتری انجام می دهند.

در این مقاله قصد داریم توضیحات جامع و کاملی درباره سامانه سجام در بورس، به شما ارائه کنیم تا اگر قصد دارید کد بورسی اختصاصی خود را فعال کنید؛ به راحتی بتوانید این کار را انحام دهید.

سامانه سجام چیست-1

 

پیشنهاد می کنم فیلترهای کاربردی بورس شامل بیش از 700 فیلتر کاربردی در سایت دیده بان بازار را مشاهده نمایید

 

 سامانه سجام چیست؟

سامانه سجام مخقق عبارت ” سامانه جامع ثبت اطلاعات مشتریان است که برای تسریع در عملیات احراز هویت مشتریان، مبارزه با پولشویی و بسیاری از موارد دیگر راه اندازی شد. افراد مختلف اعم از حقیقی و حقوقی می‌توانند اطلاعات خود را در این سامانه ثبت کنند و وارد بازار سرمایه و بورس شوند.

به طور کلی شما با ثبت نام در سامانه سجام خواهید توانست کد بورسی اختصاصی خود را داشته‌ باشید و از کلیه خدمات بازار سرمایه استفاده کنید.

 

پیشنهاد می کنم حتما مقاله آموزش تابلو خوانی در بورس را مطالعه کنید

 

چه افرادی می‌توانند در سامانه بورسی سجام ثبت نام کنند؟

طبق دستورالعمل سازمان بورس و سرمایه گذاری، تمامی افرادی که علاقه دارند در بازار سرمایه مانند بازار بورس و بازار بدهی، صندوق‌های سرمایه گذاری فعالیت کنند؛ باید در سامانه سجام احراز هویت شوند.

این سامانه مسئولیت خودکار فرآیند جمع‌آوری و مدیریت اطلاعات مشتریان بازار سرمایه را بر عهده دارد. بعد از راه‌اندازی این سامانه‌ی ملی، سرمایه گذاران شاهد تسهیل در گردآوری اطلاعات شدند و توانستند در بازار بورس رشد قابل توجهی ایجاد کنند.

 

پیشنهاد می کنم مقاله اندیکاتورهای مهم و کاربردی بورس – 6 اندیکاتور مهم بورس را مطالعه نمایید

 

ثبت نام و احراز هویت در سامانه سجام

بر اساس آخرین مصوبه سازمان بورس، همه‌ی سرمایه گذاران اعم از کسانی که در گذشته دارای کد بورسی بوده‌اند و کسانی که به تازگی علاقه دارند وارد بازار سرمایه شوند و قصد دارند کد بورسی مخصوص به خود را داشته‌باشند؛ باید در سامانه ملی سجام ثبت نام کنند و احراز هویت شوند. حتی بسیاری از بانک‌ها نیز از سپرده گذاران خود درخواست می‌کنند برای دریافت وام در این سامانه ثبت نام کنند و احراز هویت انجام دهند.

افرادی که در سامانه سجام ثبت نام می‌کنند؛ تمام اطلاعات هویتی آن‌ها در سیستم ثبت خواهد شد و این دسته از افراد کافیست تنها یکبار فرم‌هایی که از سوی سازمان بورس تعریف شده را پر کنند. بنابراین در مراجعات بعدی خود به نهادهای مالی شامل صندوق‌های سرمایه‌گذاری، شرکت‌های تامین سرمایه و کارگزاری‌ها، دیگر نیازی به پر کردن همه فرم‌ها از اول نیست و روند بسیار کوتاه‎تری طی خواهد شد. زیرا تمام اطلاعات از قبل در سیستم ذخیره شده‌است.

اطلاعات هویتی،  شماره حساب، شماره موبایل، آدرس الکترونیکی و آدرس اقامت دائمی شما از طریق این سامانه ثبت می‌شود و از آن به بعد هیچ نهاد مالی نیازی به دریافت مجدد آن نخواهد داشت.

سامانه سجام چیست-2

 

مزایای سامانه بورسی سجام چیست؟

قبل از راه اندازی این سامانه، افراد برای ثبت نام در گارگزاری‌ها، تغییر کارگزاری و بسیاری دیگر از موارد با مشکلات متعددی روبه‎رو می‌شدند. به خصوص در شهرستان‌های دور افتاده که با کمبود امکانات روبه‌رو بودند؛ این مشکلات بیشتر سد راه سرمایه گذاران و علاقمندان به فعالیت در بازار سرمایه می‌شد.

اما خوشبختانه با راه اندازی سیستم سامانه بورسی سجام، این مشلات مرتفع گردید و در حال حاضر همگان و در سراسر ایران می‌توانند به راحتی احراز هویت شوند و کد بورسی خود را دریافت کنند.

 

صرفه جویی در وقت یکی از مزایای ثبت نام در سجام

تا چندین سال قبل و پیش از راه اندازی سامانه سجام، افراد علاقمند باید زمان زیادی را برای مراجعه حضوری و پر کردن فرم‌های مربوطه انجام می‌دادند. امروزه برای وارد کردن اطلاعات و احراز هویت دیگر هیچ نیازی به مراجعه حضوری نیست و افراد می‌توانند به صورت مجازی و از طریق سایت sejam.ir اقدام به ثبت نام و احراز هویت کنند.

یکی دیگر از مزایای سامانه بورسی سجام که به روند کار سرعت بسیار زیادی بخشیده‌است؛ اقدامات لازم جهت تغییر کارگزاری است. اگر شما مشتری یک کارگزاری هستید که از کارگزاری خود راضی نیستید؛ به راحتی و از طریق سامانه سجام می‌توانید برای تغییر کارگزاری خود اقدام کنید و مساله مهم‌ آن است که برای این کار نیز شما نیاز ندارید تا مراجعه حضوری کنید و فقط کافیست در سجام ثبت نام کرده باشید.

 

پیشنهاد می کنم حتما مقاله کاربردی حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال را مطالعه نمایید

 

ویرایش سریع اطلاعات در سامانه سجام

قبل از راه‌اندازی سامانه سجام شما موظف بودید برای تغییر اطلاعات ثبتی خود شامل، آدرس محل سکونت، شماره حساب و… در نزد یک کارگزار به سازمان‌های مختلفی مراجعه کنید. در نتیجه سرمایه گذاران بورس می بایست این تغییرات را به تمامی نهادهای بازار سرمایه شامل، صندوق‌های سرمایه‌گذاری یا کارگزاری اعلام می‌کردند.

در بعضی اوقات باید به محل مورد نظر به صورت حضوری مراجعه می‌شد. این کار زمان زیادی را از افراد می‌گرفت و حتی در برخی موارد ممکن بود باعث نگرانی سرمایه‌گذاران شود.

امروزه با راه‌اندازی سامانه بورسی سجام این مشکل برطرف شده است. در دنیا و عصر اطلاعاتی که همه چیز به صورت آنلاین در دسترس است، افراد می‌توانند بلافاصله به سایت sejam.ir مراجعه کنند و اطلاعات خود را ویرایش کنند. بدون هیچ نگرانی و بدون هیچ گونه مشکل خاصی که در روند کار ایجاد شود.

 

پیشنهاد می کنم حتما مقاله پولبک در تحلیل تکنیکال – شناسایی پولبک را مطاله نمایید

 

بهره مندی از سود مجامع

در سال های گذشته بعد از برگزاری مجامع سالانه سهام و مشخص شدن میزان سود سهام شرکت ها، سهامداران تنها از طریق مراجعه به بانک و ارسال اطلاعات به شرکت پس از مدتی قادر به دریافت سود سهام خود بودند. اما با راه اندازی سامانه بورسی سجام و ثبت نام افراد در این سامانه، سود مشخص شده برای سهام شرکت ها، بصورت خودکار به حساب افرادی که در سامانه ثبت نام کرده اند واریز می شود.

 

هزینه ثبت نام در سامانه سجام چقدر است؟

متقاضیان ثبت نام در سامانه سجام برای احراز هویت در این سامانه باید مبلغ 10٬000 تومان به‌صورت آنلاین پرداخت کنند که در نخستین مرحله ثبت‌نام و از طریق درگاه الکترونیکی بانک انجام می‌شود. در ادامه مراحل احراز هویت و مراجعه به دفاتر پیشخوان نیز متقاضی ملزم به پرداخت هزینه 5 هزارتومانی است.

در طول ثبت‌نام هیچ هزینه دیگری شامل حال متقاضی نمی‌شود و در واقع کل هزینه پرداختی برای عضویت در سامانه سجام 15 هزار تومان خواهد بود.

 

پیشنهاد می کنم حتما مقاله آموزش ابر ایچیموکو در تحلیل تکنیکال را مطالعه فرمایید

 

آموزش گام به گام ثبت نام در سامانه بورسی سجام

در گام اول برای ثبت نام در سامانه سجام و دریافت کد بورسی شما باید وارد سایت sejam.ir شوید. شماره همراه خود را وارد کنید. در این قسمت لازم است بدانید که سیم کارت شماره همراه ثبت شده باید به نام شخص خود شما باشد. بعد از وارد کردن شماره همراه خود، یک کد فعالسازی برای شما پیامک خواهد شد. بعد از وارد کردن کد به مرحله بعد خواهید رفت.

در این مرحله اطلاعات درخواست شده را به دقت پر کنید. این اطلاعات شامل مواردی مانند اطلاعات هویتی، ارتباطی، سهامداری، شغلی، مالی و اطلاعات مرتبط با حساب بانکی شما است.

بعد از طی کردن این مراحل و پذیرفتن قوانین و تعهدات لازم مانند اطلاعات هویتی، اطلاعات کدهای سهامداری و … یک کد پیگیری برای شما پیامک خواهد شد. در این مرحله شما راستی آزمایی شده و از قسمت ثبت نام اولیه، ثبت نام را باید آغاز کنید.

پس از طی کردن مراحل فوق، یک کد 10 رقمی از طرف سامانه سجام به شما ارسال خواهد شد باید با استفاده از آن، احراز هویت الکترونیکی را از طریق اپلیکیشن‌های مشخص شده انجام دهید و یا با مراجعه به یکی از شعب منتخب دفاتر دولت الکترونیک یا کارگزاری‌ها، مراحل نهایی را انجام دهید.

در حال حاضر ثبت نام و سپس احراز هویت سامانه بورسی سجام، شرط اولیه دریافت کد بورسی و شروع معاملات در بورس است.

پس از وارد شدن به سامانه بورسی سجام به بخش ثبت نام در سجام وارد شده و اطلاعات خواسته شده را مطابق تصاویر زیر تکمیل نمایید.

ثبت نام در سجام

 

وارد کردن شماره تلفن همراه و درج کد امنیتی

ثبت نام در سجام-1

 

درج کد تایید دریافت شده و کد ملی

ثبت نام در سجام-2

 

پرداخت کارمزد

ثبت نام در سجام-3

 

درج اطلاعات هویتی

ثبت نام در سجام-4

 

درج آدرس و اطلاعات تماس

ثبت نام در سجام-5

 

انتخاب نوع بازار بورس

ثبت نام در سجام-6

 

درج اطلاعات شغلی

ثبت نام در سجام-7

 

درج مشخصات نماینده

ثبت نام در سجام-8

 

درج میزان آشنایی با اطلاعات مالی

ثبت نام در سجام-9

 

درج اطلاعات بانکی

ثبت نام در سجام-10

 

پیشنهاد می کنم مقاله آموزش فیلتر نویسی در سایت دیده بان بورس را مطالعه کنید

 

منظور از راستی آزمایی در سامانه سجام چیست؟

شما بعد از تکمیل مراحل ثبت نام در این سامانه و پذیرفتن تعهدات، استعلام اطلاعات هویتی، اطلاعات کدهای سهامداری و اطلاعات حساب بانکی شما گرفته خواهد شد و در صورت تایید، یک کد پیگیری برای شما ارسال خواهد کردید. در این مرحله شما راستی آزمایی شده و از قسمت ثبت نام اولیه؛ همانطور که در قسمت قبل اشاره کردیم؛ روند ثبت نام خود را آغاز خواهید کرد. این مورد از جمله مواردی است که هنگام ثبت نام در سامانه بورسی سجام باید رعایت شوند.

 

پیشنهاد می کنم حتما مقاله کاربردی آموزش الگوهای کندل استیک در تحلیل تکنیکال را مطالعه فرمایید.

 

افراد حقوقی چطور می‌توانند سجامی شوند؟

سجامی شدن افراد حقوقی، پس از سجامی شدن اعضای هیئت مدیره، صاحبان امضا و اشخاص مجاز به سفارش آن شخصیت حقوقی به صورت خودکار انجام خواهد شد.

 

برای احراز هویت در سامانه سجام چه مدارکی نیاز است؟

تنها مدارکی که شما نیاز دارید تا کد بورسی خود را فعال کنید و در این سامانه احراز هویت شوید؛ داشتن شناسنامه و کارت ملی معتبر است.

سامانه سجام چیست-3

 

پیشنهاد ثروت آفرین : فیلتر طلایی بورس

 

جمع بندی

سامانه سجام دروازه‌ی ورود به دنیای سرمایه گذاری و بورس است. در این روزها شاهد آن هستیم که بسیاری از افراد در حال افزایش دانش خود نسبت به بازار سرمایه و سرمایه گذاری هستند. سامانه بورسی سجام ، سامانه‌ای است که به راحتی می‌توانید در آن ثبت نام کنید و با خیال راحت کد بورسی خود را دریافت کنید.

با کاربری راحت و همچنین توضیحات جامع و کاملی که در مراحل ثبت نام در سامانه سجام به شما ارائه می‌شود؛ شما به راحتی می‌توانید در این سامانه ثبت نام کنید و سریع‌ترین زمان ممکن کد بورسی خود را دریافت کنید. هر سوالی که داشتید، می‌توانید زیر همین مقاله و در قسمت نظرات از ما بپرسید تا در اسرع وقت به شما پاسخ دهیم.

امیدواریم مقاله سامانه سجام بورس مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *