پول داغ چیست؟ همه چیز درباره پول داغ (Hot Money)

پول داغ چیست و در چه بازارهایی وارد می شود؟ پول داغ مبلغ درشتی است که به سرعت و به طور منظم بین بازارهای مالی مبادله می‌شود. این نوع پول، تضمین می‌کند سرمایه گذاران، در بالاترین نرخ بهره کوتاه مدت موجود، سرمایه گذاری خود را با امنیت بالا انجام دهند.

ویدیو معرفی پول داغ

پول داغ به طور مداوم از کشورهایی با نرخ بهره پایین به کشورهای با نرخ بالاتر منتقل می‌شود. این نقل و انتقالات مالی، بر نرخ ارز تأثیر می‌گذارد و بر تعادل پرداخت‌های یک کشور نیز موثر است‌‌. برای اینکه کاملا بدانید پول داغ چیست و همه چیز در مورد پول داغ را بدانید، پیشنهاد می‌کنیم در این مقاله با ما همراه باشید.

پول داغ چیست-1

 

موارد کلیدی که در این متن خواهید یافت:

 • پول داغ در بورس، سرمایه‌ای است که سرمایه گذاران آن را به طور منظم، بین اقتصاد و بازارهای مالی مبادله می‌کنند تا از بالاترین نرخ بهره کوتاه مدت برخوردار شوند.
 • بانک‌ها، به وسیله ارائه گواهی سپرده کوتاه مدت با نرخ بالاتر از حد متوسط​​، پول داغ را وارد یک اقتصاد می‌کنند.
 • اقتصاد چین، نمونه‌ای از بازار پول داغ است که پس از رفتن (Flight) سرمایه‌ گذاران، تبدیل به بازار سرد شد.

 

پیشنهاد می کنم مقاله اندیکاتور میانگین متحرک چیست؟ – انواع میانگین متحرک ها را مطالعه کنید

 

پول داغ چیست؟ درک مفهوم پول داغ

اینکه پول داغ چیست باید عنوان کرد پول داغ یا پول در گردش علاوه بر ارزهای کشورهای مختلف، ممکن است به ارزش‌های سرمایه گذاری شده در کسب و کار‌های رقیب نیز اشاره کند. بانک‌ها، با ارائه گواهی سپرده کوتاه مدت (CD) با نرخ بهره بالاتر از متوسط، ​​به دنبال جمع آوری پول داغ هستند. اگر بانک نرخ بهره خود را کاهش دهد، یا اگر یک موسسه مالی رقیب نرخ بالاتری را ارائه کند، سرمایه گذاران قادر به انتقال پول داغ به بانک از طریق معاملات بهتری هستند.

پس از رفع موانع تجاری و ایجاد زیر ساخت‌های مالی پیچیده، پول داغ می‌تواند در سطح جهانی، در اقتصاد جریان پیدا کند. در مقابل این دورنما، پول به مناطقی با رشد بالا سرازیر می‌شود که پتانسیل بازدهی زیادی را فراهم خواهد کرد. برعکس، پول داغ از کشورها و بخش‌های اقتصادی که عملکرد پایین دارند، خارج خواهد شد.

پول داغ چیست-2

 

پیشنهاد می کنم بخش اول مقاله روانشناسی بازار بورس و تابلو خوانی حجم معاملات را مطالعه کنید. بخش دوم مقاله در مورد شناسایی کد به کد و بلوکی و بخش سوم مقاله نیز در مورد نسبت خریداران به فروشندگان می باشد را حتما مشاهده نمایید.

 

مفاهیم دیگر پول در گردش چیست؟

 • ممکن است به پول سود آور اشاره داشته‌ باشد. پول داغ یا پول در گردش به این مفهوم، سرمایه‌ای است که به شکل یک ارز یا نوعی سرمایه گذاری نگهداری می‌شود. اما ممکن است ناگهان و سریع برای دست یافتن به سود بیشتر، به ارز یا سرمایه گذاری دیگری تبدیل شود. با این مفهوم، مقدار پول داغی که اکنون در سراسر کره زمین در جریان است، در مقایسه با بیست یا سی سال پیش بسیار بیشتر است.
 • عبارت پول داغ، همچنین می‌تواند به پول‌های سرقتی که علامت گذاری شده‌اند اشاره داشته‌باشد. این پول‌های سرقتی، چون علامت گذاری شده‌اند، می‌توانند به راحتی ردیابی و شناسایی شوند.
 • پول داغ در شرط بندی، بیشترین پولی است که مردم در یک مسابقه روی آن شرط بسته‌اند.
 • همچنین می‌تواند به معنای درآمد اختیاری باشد. در‌آمد اختیاری، بخشی از درآمد یک شخص، شرکت یا هر پولی است که برای هزینه کردن در موارد غیر ضروری یا ضروری به کار می‌رود. میزان کل درآمد اختیاری یک کشور، شاخص اصلی رشد تولید ناخالص  ملی و هدف تمام تبلیغات تجاری است.

 

پیشنهاد می کنم حتما مقاله آموزش اندیکاتور میانگین متحرک – استراتژی های میانگین متحرک را مطالعه نمایید

 

منشا پول در گردش چیست؟

اینکه منشا پول داغ چیست می توان گفت پول داغ معمولاً از اقتصاد‌های پیشرفته و غنی از سرمایه نشات می‌گیرد. این اقتصادها، دارای نرخ رشد و بهره کمتری نسبت به اقتصادهای نوظهور مانند چین، هند، برزیل، روسیه و مکزیک  هستند.

از دلایل جابه‌جایی سریع پول داغ بین کشورها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نرخ بهره در اقتصادهای پیشرفته در طولانی مدت کاهش می‌یابد. پایین بودن نرخ بهره، سرمایه گذاران را ترغیب می‌کند سرمایه خود را به اقتصادهای نوظهور منتقل کنند. برای مثال،آمریکای لاتین و مناطقی از آسیا نرخ‌ها به طور قابل توجهی بالاتر هستند.
 • تنوع بین المللی، یک روند پرطرفدار در بین بیشتر سرمایه گذاران جهان است. به ویژه با یکپارچه شدن بازارهای سرمایه جهانی، این مساله افزایش یافته‌است.
 • سیاست‌های مالی و پولی صدا، توسط بسیاری از اقتصادهای نوظهور جهان اتخاذ شده‌است. این سیاست‌ها در کنار آزادسازی بازار سرمایه، انتقال سرمایه به آن کشور را برای سرمایه گذاران آسان و جذاب کرده‌اند.

منشا پول در گردش چیست؟-5

 

پیشنهاد می کنم مقاله کاربردی آموزش الگوهای کندل استیک در تحلیل تکنیکال را مطالعه فرمایید.

 

روش تخمین زدن مقادیر پول داغ چیست؟

تخمین دقیق این که چه مقدار پول داغ به یک کشور وارد می‌شود غیرممکن است. زیرا این نوع پول به سرعت جریان می‌یابد و مقامات نظارت کمی بر آن دارند. یک روش معمول برای تخمین میزان جریان پول داغ، کسر صادرات تجاری یک کشور به اضافه کسر جریان خالص سرمایه‌ گذاری مستقیم خارجی، از تغییرات ذخایر ارزی است.

میزان پول داغ= تغییرات ذخایر ارزی خارجی (صادرات جدید) سرمایه گذاری مستقیم خارجی(FDA)

 

اثر مخرب پول در گردش

پول داغ معمولا سبب ایجاد مجموعه‌ای از ضررهای اقتصادی می‌شود. تصور کنید کشور الف، در حال از سرگذراندن یک بحران مالی است. با ترس ایجاد شده در سرمایه گذاران، شرکت‌ها و اشخاص مختلف، پول از چرخ اقتصاد خارج می‌گردد. ضمن اینکه همه آن‌ها به دنبال مقصد مناسب‌تری برای جذب سرمایه‌های خود هستند. در نتیجه، پول را در کشور ب سرمایه گذاری می‌کنند. در کشور ب، ورود سرمایه سبب رونق اقتصاد می‌شود. بدهی‌های شخصی و تجاری به طور قابل توجهی افزایش می‌یابند، قیمت سهام بالا می‌رود و مصرف نیز رونق می‌یابد. اما این رونق اقتصادی، فقط زمان کوتاهی دوام می‌آورد‌.

در این میان نقش پول داغ چیست؟ اغلب اوقات، پس از ورود سرمایه‌های عظیم به کشور ب، یک بحران بزرگ رخ می‌دهد. اقتصاد کشور ب به دلیل پول داغی که وارد شده، به میزان قابل توجهی آسیب می‌بیند.

 

پیشنهاد می کنم مقاله آموزش فیلتر نویسی در سایت دیده بان بورس را مطالعه کنید 

 

چین به عنوان بازاری برای پول داغ و سرد

اقتصاد چین، نمونه بارزی از عدم موفقیت در پول داغ است. از اوایل این قرن، اقتصاد در حال گسترش، همراه با افزایش بی‌سابقه قیمت سهام، چین را به یکی از داغ‌ترین بازارها در تاریخ تبدیل کرد. با این حال، به دنبال کاهش قابل توجه ارزش یوان چین، همراه با اصلاح بزرگی در بازار بورس، جریان پول در چین به سرعت معکوس شد. تخمین زده شده که طی فقط شش ماه، از سپتامبر 2014 تا مارس 2015، این کشور  300 میلیارد دلار را از طریق پول داغ از دست داده ‌‌است.

دگرگون شدن بازار پول چین، تاریخی است. از سال 2006 تا 2014، ذخایر ارزی این کشور چند برابر شد و تعادلی 4 تریلیون دلاری را ایجاد کرد. در نتیجه بخشی از آن، به سبب سرمایه گذاری طولانی مدت خارجی در مشاغل چینی حاصل شده‌ بود. اما نقش پول داغ چیست؟ بخش عمده این سود، از پول داغ حاصل شده‌ بود. به این شکل که سرمایه گذاران، اوراق قرضه با نرخ بهره زیاد و سهام انباشته با پتانسیل بازده بالا را، خریداری کردند.

اگر چه به لطف رونق بازار سهام و ارز قوی، بازار چین به مقصدی جذاب برای پول داغ تبدیل شد، اما هجوم پول در سال 2016 بسیار کاهش یافت. زیرا قیمت سهام به اندازه‌ی کمی صعود کرد. همچنین، از سال 2013، نوسانات یوان نیز باعث واگذاری گسترده شد. در نتیجه، طی 9 ماه بین ژوئن 2014 و مارس 2015، ذخایر ارزی کشور بیش از 250 میلیارد دلار سقوط کرد. اتفاقات مشابهی در سال 2019 نیز اتفاق افتاد. زمانی که طبق برآوردهای موسسه مالی بین المللی، بیش از 60 میلیارد دلار سرمایه بین ماه‌های مه و ژوئن، از اقتصاد چین  از دست رفت. دلیل این ضرر، افزایش کنترل سرمایه‌ها در کنار کاهش ارزش یوان بود.

 

پیشنهاد می کنم مقاله واگرایی در تحلیل تکنیکال – آموزش انواع واگرایی را مطالعه نمایید

 

چگونه می‌توان اثر مخرب پول در گردش بر کشورهای در حال توسعه را کاهش داد؟

کشورهای در حال توسعه با اقتصادهای نوظهور، هدف اقدامات سودجویانه سرمایه گذاری هستند. در این کشورها، حباب افزایش ارزش پول و سهام رخ می‌دهد. بسیاری از آن‌ها، برای جلوگیری از جریانات مخرب، مقررات احتیاطی سرمایه را به کار می‌گیرند. با این حال، این اقدامات ممکن است فقط کمی مشکل را حل کند. اقدامات لازم، باید با استراتژی‌های کشورهای پیشرفته همراه شود. تا سرمایه به طور کامل به سمت تولید هدایت شده و از بحران های آینده ناشی از پول داغ، جلوگیری شود.

 

پیشنهاد می کنم حتما مقاله اندیکاتور CCI چیست را مطالعه کنید همچنین می توانید برای کار با اندیکاتور CCI مقاله آموزش کار با اندیکاتور CCI را مطالعه نمایید

 

روش کنترل جریان پول داغ چیست؟

کشورهای در حال توسعه از ورود سرمایه‌ها مانند سرمایه گذاری مستقیم خارجی استقبال می‌کنند. اما به دلیل تأثیرات منفی پول داغ بر اقتصادشان سیاست‌هایی را برای جلوگیری از ورود پول داغ به کشورشان وضع می‌کنند. با اینکار پیامدهای منفی آن را به حداقل می رسانند.

کشورهای مختلف، از روش‌های متنوعی استفاده می‌کنند که دو شیوه از آن‌ها به شرح زیر هستند:

 • افزایش نرخ ارز: کنترل نرخ ارز، می‌تواند به عنوان ابزاری برای زیر نظر گرفتن ورود پول داغ (پول در گردش) مورد استفاده قرار گیرد. اگر باور عمومی بر کم ارزش بودن ارز باشد، می‌تواند دلیلی بر ورود پول داغ باشد. در چنین شرایطی، اقتصاددانان افزایش ناگهانی و زیاد نرخ ارز را پیشنهاد می‌کنند. زیراافزایش تدریجی پول داغ بیشتری را به کشور جذب می‌کند. نقطه ضعف این روش، این است که افزایش نرخ، باعث کاهش رقابت در بخش صادرات خواهد شد.

 

 • کاهش نرخ بهره: کشورهایی که این سیاست را اتخاذ می‌کنند نرخ بهره معیار بانک مرکزی خود را کاهش می‌دهند تا انگیزه ورود سرمایه کاهش یابد. اثر این روش بر پول داغ چیست؟ برای مثال، در 16 دسامبر 2010، بانک مرکزی ترکیه با کاهش نرخ بهره در زمان تورم و رشد اقتصادی نسبتاً بالا، بازارها را غافلگیر کرد. دلیل این اقدام، این بود که کاهش تدریجی نرخ، بهترین راه برای جلوگیری از ورود سرمایه بیش از حد به صورت پول داغ بود.

 

پیشنهاد می کنم مقاله کاربردی آموزش کار با اندیکاتور MACD را مشاهده کنید

روش کنترل جریان پول در گردش-8

 

پیشنهاد ثروت آفرین : فیلتر پول هوشمند

 

سخن آخر

در این مقاله فهمیدیم پول داغ چیست و گفتیم پول داغ در بورس پولیست که از یک ارز به ارز دیگر یا از یک بازار مالی به بازار دیگر منتقل می‌شود تا سرمایه گذاران و دلالان، بهترین بازده ممکن را به دست بیاورند.

همچنین پول داغ می‌تواند اثر مخربی داشته باشد. اما با تکنیک‌های لازم، می‌توان آن را کنترل کرد و ضررهای آن را به حداقل رساند.

امیدواریم در این مقاله توانسته باشیم توضیح دهیم پول داغ چیست. لطفا نظرات خود را در خصوص پول داغ در بخش نظرات ثروت آفرین درج نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *