استراتژی معاملاتی فراکتال بلستر (fractal blaster) و تکنیک‌های معاملاتی فراکتال

آیا با روش معامله بهترین استراتژی معاملاتی فراکتال بلستر آشنا هستید؟ در این مقاله به سوالات استراتژی معاملاتی فراکتال بلستر پاسخ خواهیم داد. در این مطلب قصد داریم روش استفاده از این استراتژی را جهت دستیابی به معاملاتی پرسود و بهصورت گام‌به‌گام  برای شما شرح دهیم.

در این مطلب قصد داریم استراتژی را بررسی کنیم که معاملات آن بر اساس شاخص فراکتال بیل ویلیامز و الیگیتور بیل ویلیامز صورت می‌گیرد. شاید نام این شاخص را در مقاله‌های مربوط به تحلیل تکنیکال در بورس دیده باشید.

قبل از اینکه روش دستیابی به معاملات پرسود با استفاده از این شاخص را یاد بگیرید، بهتر است ابتدا در مورد فراکتال و بیل ویلیامز صحبت کنیم. این مطالب به شما کمک می‌کنند بهتر بتوانید اهمیتی که این شاخص برای انواع بازارهای مالی، مانند بازار بورس دارد را درک کنید. پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

استراتژی معاملاتی فراکتال بلستر (fractal blaster) و تکنیک‌های معاملاتی فراکتال

 

پیشنهاد ویژه ثروت آفرین : محصول جادوی فیلتر و اندیکاتور

 

فراکتال چیست؟

شاخص فراکتال بر اساس یک الگوی قیمتی ساده است که معمولاً در بازارهای مالی مانند بورس دیده می‌شود. در واقع، فراکتال یک الگوی هندسی تکرار شونده بوده که در تمام بازه‌های زمانی تکرار می‌شود و شاخص فراکتال بر مبنای چنین مفهومی ابداع شد. این شاخص، نقاط عطف احتمالی را بر روی یک نمودار قیمت جدا می‌کند. سپس با رسم چند پیکان، وجود یک الگو را به نمایش می‌گذارد.

الگوی صعودی فراکتال، نشان‌دهنده این است که احتمال دارد قیمت‌ها افزایش پیدا کنند. الگوی نزولی فراکتال نیز ممکن است نشان دهنده پایین آمدن قیمت‌ها باشد. فراکتال‌های صعودی با یک پیکان رو به پایین و فراکتال‌های نزولی با یک نماد رو به بالا نشان داده می‌شوند.

نکات کلیدی در مورد استراتژی معاملاتی فراکتال بلستر

 • یک فراکتال صعودی زمانی نشان داده می‌شود که یک نقطه نزولی دارای دو کندل نزولی بالاتر از خود در هر طرف باشد. 
 • یک فراکتال نزولی زمانی نشان داده می‌شود که یک نقطه صعودی دارای دو کندل صعودی بالاتر از خود در هر طرف باشد. 
 • یک پیکان رو به بالا نشان‌دهنده محل یک فراکتال نزولی و یک پیکان رو به پایین نشان‌دهنده یک فراکتال صعودی است. 

بررسی فراکتال‌های معاملاتی بیل ویلیامز

آقای ویلیامز با ترکیب نظریه آشوب و روانشناسی معاملاتی و اثراتی که هر یک از این دو عامل بر روی جنبش‌های بازار دارند، یک نظریه منحصر به‌ فرد ایجاد کرده است. دانش گسترده بیل ویلیامز در مورد بازار بورس، کالاها و بازار ارزهای خارجی، سبب شد که او شاخص‌های زیادی، ازجمله استراتژی معاملاتی فراکتال بلستر را ایجاد کند.

برخی از این شاخص‌ها شامل شاخص نوسان افزایشی/ کاهشی شتاب، الیگیتور، نوسانگر عالی یا AO، فراکتال‌ها، نوسانگر Gator و شاخص تسهیل بازار هستند.

هریک از این شاخص‌ها دارای مقدار مشخصی هستند. اگر مفهوم پایه هر یک از این شاخص‌ها را یاد بگیرید، می‌توانید در بازارهای مالی مانند بازار بورس به‌راحتی با آن‌ها معامله کنید.

بر اساس دیدگاه آقای ویلیامز، برای اینکه بتوانید در بازارهای مالی معامله کنید، باید حداقل با ساختار پایه بازار آشنا باشید. برای مثال، اگر بورس را در نظر بگیریم، شما قبل از معامله باید با تحلیل تکنیکال آشنا باشید. شما باید با بخش‌های داخلی بازار که آقای ویلیامز به آن‌ها ابعاد بازار می‌گوید، آشنا شوید.

ابعاد بازار شامل موارد زیر هستند:

 • فراکتال‌ها (فاز فاصله)
 • مناطق (فاز ترکیب انرژی و نیرو)
 • شتاب (فاز انرژی)
 • کاهش/ افزایش (فاز نیرو)
 • خط تعادل (مجذوب‌کننده‌های غیرعادی)

مطالب زیادی در مورد ویلیامز وجود دارد که می‌توانیم در مورد آن‌ها صحبت کنیم، اما مهم‌ترین نکته‌ای که باید در مورد او به خاطر داشته باشیم، این است که تحلیل و دیدگاه او از بازار متفاوت بود. برخلاف ادعای برخی افراد، هنوز تاریخ انقضاء این شاخص‌های قدرتمند به سر نرسیده است و زمانی که از استراتژی درست استفاده کنید، می‌توانید به نتایج خوبی برسید.

شاخص‌های ویلیامز برای بسیاری از سیستم‌های معاملاتی، مانند بازار بورس ایران، استاندارد هستند. اکثر این شاخص‌ها بر اساس نام آقای ویلیامز نام‌گذاری شده‌اند و معمولاً آن‌ها را با نام‌ شاخص‌های ویلیامز یا بیل ویلیامز می‌شناسیم.

 

پیشنهاد می کنیم مقاله روانشناسی بازار بورس | تابلو خوانی حجم معاملات را مطالعه فرمایید

 

از چه شاخص‌هایی برای استراتژی معاملاتی فراکتال بلستر استفاده می‌شود

در این بخش قصد داریم با کاربردهای شاخص فراکتال آشنا شویم. در واقع، فراکتال‌ها همان پیکان‌هایی هستند که در بالا یا زیر کندل‌های داخل چارت‌ها قرار دارند. اگر با تحلیل تکنیکال آشنا هستید، ممکن است فراکتال‌ها را در نمودارهای بورس بررسی کرده باشید. این فراکتال‌ها زمانی تشکیل می‌شوند که پنج کندل تکرار شونده بر اساس یک وضعیت مشخص باهم تراز شوند. برای پیدا کردن بالاترین حداکثر قیمت و یا پایین‌ترین حداقل قیمت، به کندل یا میله پنجم نیاز پیدا خواهید کرد.

از چه شاخص‌هایی برای استراتژی معاملاتی فراکتال بلستر استفاده می‌شود

 

پیشنهاد می کنم فیلترهای کاربردی بورس شامل بیش از 700 فیلتر کاربردی در سایت دیده بان بازار را مشاهده نمایید

 

شاخص الیگیتور بیل ویلیامز چطور کار می‌کند؟

این شاخص از میانگین سه متحرک خاص تشکیل‌شده است:

 • خط دوره 13 که آرواره آبی نامیده می‌شود
 • خط دوره 8 که دندان قرمز نام دارد
 • خط دوره 5 با نام لب‌های سبز

هریک از این خطوط، دارای نام خاصی هستند. دلیلش هم این است که بعداً در استراتژی معاملاتی فراکتال بلستر به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

در تصویر زیر می‌توانید شاخص الیگیتور را مشاهده کنید:

شاخص الیگیتور بیل ویلیامز چطور کار می‌کند؟

شاخص‌های نامبرده شده، تنها دو مورد از پنج شاخصی هستند که بیل ویلیامز ایجاد کرده است.

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، این پنج شاخص قدرتمند بیل ویلیامز بصورت استاندارد در سیستم‌های معاملاتی مانند بورس ارائه می‌شوند.

همه این پنج شاخص استاندارد هستند، اما بعد از تحقیقات گسترده متوجه شدیم که شاخص الیگیتور و فراکتال، نه تنها ساده‌ترین راه معامله در میان شاخص‌های ویلیامز است، بلکه در صورت استفاده از استراتژی مناسب، روشی قدرتمند بری کسب سود محسوب می‌شود.

 

پیشنهاد می کنیم مقاله تعدیل قیمت سهم در بورس چیست؟ را مطالعه نمایید

 

تکنیک‌های معاملاتی استراتژی معاملاتی فراکتال بلستر

در تحلیل تکنیکال معمولاً روش‌های معاملاتی مختلفی بررسی می‌شوند. اگر شما هم قصد فعالیت در بازار بورس را دارید، می‌توانید با بررسی مراحلی که در ادامه گفته شده است، استراتژی معاملاتی خود را با آگاهی بیشتری انتخاب کنید.

مرحله اول: هر دو شاخص فراکتال و الیگیتور بیل ویلیامز را بر روی نمودار خود اعمال کنید

اولین کاری که باید انجام دهید، اعمال کردن این شاخص‌های مهم بر روی نمودار خود است. برای تحلیل نمودارها، باید با تحلیل تکنیکال آشنایی داشته باشید. همانطور که قبلاً هم گفتیم، این شاخص‌ها برای تمام سیستم‌های معاملاتی، ازجمله بازار بورس ایران استاندارد هستند. بنابراین انجام این کار برای شما خیلی ساده خواهد بود. با اعمال کردن شاخص‌ها، نمودار شما به شکل زیر درمی‌آید:

مرحله اول: هر دو شاخص فراکتال و الیگیتور بیل ویلیامز را بر روی نمودار خود اعمال کنید

 

پیشنهاد می کنیم مقاله نهنگ ها در بازار ارز دیجیتال چه کسانی هستند؟ را مطالعه نمایید

 

تکنیک دوم: فراکتال‌های معاملاتی بیل ویلیامز: مکان شکل‌گیری فراکتال را مشخص کنید (در بالا یا پایین دندان‌های الیگیتور یا همان تمساح)

نکته: برای این مثال ما از یک وضعیت معاملاتی خرید استفاده می‌کنیم، پس تمام این قوانین برای خرید اعمال خواهد شد. در ادامه در مورد فراکتال‌ها توضیح کلی ادائه می دهیم.

فراکتال‎ها یکی از دو جهت بالا یا پایین را نشان می‌دهند. شاخص فراکتال پایه‌ای که قصد داریم برای شما بررسی کنیم، حداقل 5 میله دارد. پس زمانی که یک فراکتال می‌بینید، یکی از اتفاقات زیر برای آن رخ داده است:

 • در اینجا حداقل یک سری پنج‌تایی از میله‌های پی‌درپی وجود دارد که بلندترین میله در وسط و سپس دو میله بلند دیگر در اطراف آن قرارگرفته‌اند.
 • یک سری معکوس شامل حداقل پنج میله در اینجا وجود دارد که کوتاه‌ترین میله در وسط و دو میله کوتاهی که از آن بلندتر هستند، در دو طرفش قرار گرفته‌اند. (این شکل، فراکتال فروش را ساخته است)
 • ممکن است فراکتال‌ها فقط با یک کندل در سمت راست ظاهر شوند، اما باید دقت داشته باشید که این یک فراکتال تائید نشده است، زیرا قیمت ممکن است داخل سطح آن نفوذ کند. پس برای اینکه یک فراکتال در یک نمودار ظاهر شود و برای همیشه در آن باقی بماند، معامله‌گر باید منتظر تشکیل شدن 2 کندل در سمت راست فراکتال بماند.
 • فراکتال ها دارای مقدارها زیاد و کم هستند. این بر اساس پیکان‌های رو به بالا یا رو به پایین مشخص می‌شود.

برای بررسی استراتژی معاملاتی فراکتال بلستر بهتر است سراغ مثال نمودار خود برویم.

تکنیک دوم: فراکتال‌های معاملاتی بیل ویلیامز: مکان شکل‌گیری فراکتال را مشخص کنید (در بالا یا پایین دندان‌های الیگیتور یا همان تمساح)

در بالا می‌توانید خطوط منحصر به‌ فرد شاخص الیگیتور یا تمساح را بر روی نمودار مشاهده کنید. حالا باید یاد بگیرید که با استفاده از این استراتژی برای این شاخص خاص، فراکتال‌ها در کدام قسمت کندل ها جای می‌گیرند.

در زیر، فراکتال مورد نظر ما را می‌توانید مشاهده کنید:

فراکتال

می‌بینید که دور یک فراکتال خاص، یک دایره زرد رنگ کشیده‌ایم. این فراکتال در بالای خط قرمز یا روی دندان‌های تمساح روی این کندل ظاهر شده است. این معیار اول استراتژی فراکتال بلستر است.

در یک معامله خرید، فراکتال باید بالای خط قرمز کندل یا روی دندان‌های تمساح ظاهر شوند.

اتفاقی که در اینجا می‌افتد را بررسی می کنیم. همانطور که احتمالا در تحلیل تکنیکال هم یاد گرفته‌اید، این فراکتال یک نقطه اوج جدید نسبت به فراکتال قبلی ایجاد می‌کند و باعث به وجود آمدن یک فراکتال رو به بالا بر روی کندل می‌شود.

به‌منظور رسیدن به گام دوم در یک معامله خرید، باید یک فراکتال رو به بالا بر روی دندان‌های تمساح ظاهر شود.

مرحله سوم: برای حداقل 5 کندل متوالی حرکت قیمت باید در بالای دندان الیگیتور بماند (معامله خرید)

می‌توانید تمام اتفاقات جادویی را در این مرحله مشاهده کنید. در اغلب مواقع، زمانی که یک فراکتال مانند مثال بالا ظاهر می‌شود، حرکات قیمت همچنان ثابت باقی می‌مانند. ممکن است در تحلیل تکنیکال بسیاری نمادها در بازار بورس ایران چنین چیزی را مشاهده کرده باشید. منظور ما این است که در بازه زمانی اخیر شکست واقعی قیمت رخ نداده است.

دلیل اینکه برای اجرای این استراتژی باید تا تشکیل حداقل پنج کندل متوالی صبر کنیم، این است که در این زمان ممکن است پولبک (بازگشت رو به عقب قیمت‌ها) رخ بدهد، یک فرآیند معکوس ایجاد شود و یا حرکات قیمت همچنان در یک بازار مسطح در حال تثبیت باشد.

مرحله سوم: برای حداقل 5 کندل متوالی حرکت قیمت باید در بالای دندان الیگیتور بماند (معامله خرید)

همانطور که مشاهده می‌کنید، قیمت حرکت آرامی دارد و خیلی در این پنج کندل بالا یا پایین نمی‌رود. این دقیقاً همان چیزی است که هنگام استفاده از استراتژی معاملاتی فراکتال بلستر در بازار بورس یا هر بازار مالی دیگری باید ببینید.

قبل از اینکه بیشتر در مورد این استراتژی صحبت کنیم، بهتر است شرایطی را که باعث «شروع مجدد» این استراتژی می‌شوند و ورودی معاملاتی خرید را در آینده بی‌اعتبار می‌سازند، بررسی کنیم:

1- در صورتی استراتژی جدید رخ می‌دهد که: قبل از باز شدن یک موقعیت، یک فراکتال فروش در زیر دندان تمساح ظاهر می‌شود. مانند نمودار زیر:

1- استراتژی جدید

همانطور که مشاهده می‌کنید، اگر چنین چیزی در مثال معاملاتی خرید ما رخ دهد، باید بدانیم که این معامله خرید دیگر بی‌اعتبار است و به دنبال موقعیت دیگری بگردیم. زیرا این ممکن است به معنای شروع یک روند نزولی بلندمدت باشد.

2- در صورتی استراتژی جدید رخ می‌دهد که: هر یک از دو خط شاخص الگیتور بعد از مشخص شدن فراکتال کندلی که در گام اول به آن اشاره کردیم، همدیگر را قطع کنند. مانند تصویر زیر:

2- استراتژی جدید

 مرحله چهارم: حرکت قیمت باید در بالای کندل فراکتالی که در گام اول مشخص شد دچار شکست شود

زمانی که پنج کندل متوالی هیچ حرکت شدید رو به پایینی انجام نمی‌دهند و در جایی بین بالای کندل فراکتال و دندان الیگیتور باقی می‌مانند، زمان آن است که سفارش ورود بدهیم.

برای مثال،با بررسی نمودارهای تحلیلی می‌توانید به‌ محض رخ دادن چنین رویداری وارد بازار شوید. از آنجایی‌ که معیارهای لازم برقرار هستند، استفاده از هر دو روش مشکلی ندارد.

در این مورد می‌توانید تصویر زیر را مشاهده کنید:

 مرحله چهارم: حرکت قیمت باید در بالای کندل فراکتالی که در گام اول مشخص شد دچار شکست شود

همانطور که مشاهده می‌کنید، ما جایی را که فراکتال اصلی مشخص شد علامت زده‌ایم. اتفاقی که بعد از آن رخ داد، شامل پنج کندل یا تعداد بیشتری بود که به سمت دندان تمساح پایین کشیده نمی‌شدند، خطوط الیگیتور از هم عبور نکردند و حرکت قیمت هم در نهایت در بالای کندل فراکتال شکست و باعث شروع معامله شد. این روند اجرای استراتژی معاملاتی فراکتال بلستر بود.

مراحل اجرای استراتژی معاملاتی فراکتال بلستر چیست؟

در این بخش می‌توانید مراحل استفاده از این استراتژی در معاملات فروش را مشاهده کنید:
مرحله اول: هر دو شاخص فراکتال و الیگیتور بیل ویلیامز را بر روی نمودار خود اعمال کنید.
مرحله دوم: یک فراکتال رو به پایین باید در زیر دندان الیگیتور ظاهر شود و حرکت قیمت هم باید برای حداقل 5 کندل متوالی در زیر دندان الیگیتور بماند.
مرحله سوم: حرکت قیمت باید در زیر کندل فراکتالی که در گام اول مشخص شد شکسته شود.
مرحله چهارم: زمانی که دو خط الیگیتور از هم عبور کردند، باید از معامله خارج شوید.

 

استراتژی معاملاتی فراکتال بلستر چیست؟

فراکتال‌ها پیکان‌هایی هستند که با فعال کردن آن ها در بالا یا پایین نمودار نشان داده می شوند. استراتژی معاملاتی فراکتال بلستر زمانی تشکیل می‌شود که پنج کندل تکرار شونده بر اساس یک وضعیت مشخص با یکدیگر تراز شوند.

فراکتال چیست؟

شاخص فراکتال بر مبنای یک الگوی قیمتی ساده می باشد که در بازارهای مالی مشاهده می شود. می توان گفت فراکتال یک الگوی هندسی تکرار شونده است که در کلیه بازه‌های زمانی تکرار می‌شود.

 

پیشنهاد ویژه ثروت آفرین : محصول فیلتر پول هوشمند

 

جمع‌بندی

فرقی ندارد که به دنبال یک استراتژی خوب برای معامله در بازار بورس هستید یا می‌خواهید استراتژی معاملاتی فراکتال بلستر را در بورس و یا بازارهای مالی دیگر به کار بگیرید. در هر صورت می‌توانید با استفاده از این استراتژی از شاخص‌های بیل ویلیامز استفاده کنید.

در تحلیل تکنیکال با استراتژی‌های مختلفی آشنا خواهید شد، ولی تجربه ثابت کرده است که این استراتژی که ترکیبی از شاخص‌های بیل ویلیامز است و بسیار استاندارد است. امیدوارین ار مقاله استراتژی معاملاتی فراکتال بلستر بتوانید استفاده کنید و معاولات موفق تری در بازارهای مالی را تجربه کنید.

 

7 دیدگاه

 1. سلام خسته نباشید
  فیلتر فرکتال رو میخوام که کندلها بالای دندان
  تمساح بسته شده باشند
  ممنون از سایت خوبتون

  • درود کمال الدین عزیز
   فیلتر درخواستی شما فعلا در آرشیو موجود نیست. درخواست شما به بخش کدنویسی ارجاع شده است و در صورتی که امکان کدنویسی این فیلتر محیا باشد فیلتر درخواستی در سایت قرار خواهد گرفت.

 2. سلام مفید بود پایدار باشید امیدوارم بازم استراتژیهای کاربردی ولی آسون رو آموزش بدین

 3. سلام وسپاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *