نهنگ ها در بازار ارز دیجیتال چه کسانی هستند؟ (توضیحات کامل)

شناسایی نهنگ ها در بازار ارز دیجیتال یکی از موارد مهم برای شناسایی ارز دیجیتال مناسب است. اگر در بازار ارزهای دیجیتال فعالیت دارید بدون شک نام نهنگ بازار را با عباراتی مانند نهنگ تغییر داده اید، یا نهنگ ها بیت کوین خود را فروخته اند و غیره نام این اصطلاح را شنیده اید.

بسیاری از افراد نمی دانند اصطلاح نهنگ های بازار ارزهای دیجیتال چه کسانی هستند و رابطه بین نهنگ ها و بازار ارزهای دیجیتال چیست. در این مقاله از سری مقالات ثروت آفرین تصمیم داریم در خصوص نهنگ ها در بازار ارز دیجیتال و همچنین اهمیت نهنگ ها در این بازار را ذکر کنیم. پیشنهاد می کنیم برای آشنایی با نهنگ ها در بازار ارزهای دیجیتال، تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

نهنگ ها در بازار ارز دیجیتال چه کسانی هستند؟

 

پیشنهاد ویژه ثروت آفرین : محصول فیلتر طلایی بورس

 

نهنگ بیت کوین چیست؟

نهنگ ها در ارزهای دیجیتال به  افراد یا نهادهایی گفته می‌شود که بیشترین مقدار ارز دیجیتال رمزنگاری را در اختیار دارند یا از آن استفاده می‌کنند. این افراد با این مقدار ارز دیجیتال می توانند بازار را به سمتی که مدنظر دارند سوق دهند.

نهنگ بیت کوین معمولاً به یک آدرس کیف پول فردی که دارای با بیش از 1000 بیت کوین است اشاره دارد. با این وجود، افرادی که مقادیر قابل توجهی ارزهای دیجیتال دیگر دارند را می توان به عنوان نهنگ های کریپتو یا نهنگ ارز دیجیتال نامید.

به عبارت دیگر نهنگ در بازار ارز دیجیتال می تواند یک شخص ثروتمند، یک شرکت، یک موسسه یا سازمانی باشد که مالکیت بخش بسیار بزرگی از یک ارز رمزگذاری شده را در اختیار دارد به نحوی که بتواند بازار را بالا یا پایین کند.

نهنگ های بازار ارز دیجیتال چه کسانی هستند؟

همانطور که میدانید شناسایی صاحب کیف رمزارزها بسیار مشکل می باشد و همچنین پیوند دادن حساب‌ها به طور مستقیم به افراد یا موسسه های خاص دشوار است. اما با مشاهده داده‌های بلاک چین از افرادی که آدرس عمومی خود را اعلام کرده‌اند، می‌توانید حداقل افرادی را شناسایی کنید که مقادیر قابل توجهی از ارزهای دیجیتال را در اختیار دارند. در واقع، برخی از این نهنگ های بیت کوین در این بازار بسیار شناخته شده می باشند.

یکی از این افراد ساتوشی ناکاموتو خالق بیت‌کوین است. بنظر می رسد ساتوشی ناکاموتو حدود ۱ میلیون بیت‌کوین در اختیار داشته باشد. دوقلوهای Winklows با بازی آرمی همر در شبکه های اجتماعی در یک زمان مالکیت 1 درصد بیت کوین را در اخیار داشتند.

همچنین صرافی هایی مانند Huobi، Binance  و Bitfinex نیز به داشتن کیف پول بیت کوین بزرگ مشهور هستند. با این حال، این وجوه بیشتر متعلق به کاربران این صرافی ها است و انتقال وجه در صرافی‌های ارزهای دیجیتال تأثیر کمی بر بازار دارد.

 

پیشنهاد می کنیم مقاله روانشناسی بازار بورس | تابلو خوانی حجم معاملات را مطالعه فرمایید

 

علت اهمیت نهنگ ها در بازار ارز دیجیتال چیست؟

همانطور که میدانید ارزش ارزهای دیجیتال تا حد زیادی توسط عرضه و تقاضا تعیین می شود. به این معنی که اگر بخش زیادی از عرضه یک سکه خاص از چرخه داد و ستد خارج شود، باعث افزایش قیمت سکه های در گردش خواهد شد.

بنابراین می توان گفت که اگر تعداد زیادی از سکه ها به طور ناگهانی از چرخه خارج  شوند، ارزش آن سکه ها کاهش می یابد. به همین دلیل، نهنگ ها توانایی منحصر به فردی برای دستکاری اساسی بازار کریپتو به نفع خود دارند. برای درک بهتر اهمیت نهنگ ها در بازار ارز دیجیتال، به مثال زیر دقت کنید:

به عنوان مثال، اگر یک نهنگ ارز دیجیتال بخواهد سکه های بیشتری با قیمت ارزان دریافت کند، چه اتفاقی رخ می دهد؟ تنها کار ساده ای که آنها باید انجام دهند این است که برخی از دارایی های موجود در کیف پول خود را بفروشند.

این کار فشارفروش بر بازار وارد می کند و احتمالاً فروش نقره ای را افزایش می دهد که سکه را به سمت قیمت پایین تر می کشد. سپس می توانند به راحتی سکه های خود را با قیمت های ارزان تر مجددا خریداری کنند.

این نهنگ ها سپس می توانند این سکه ها را نگهداری کرده و عرضه را کاهش دهند. در نتیجه قیمت ها افزایش یافته و ارزش سکه هایی را که قبلا خریداری کرده بودند افزایش می یابد و این یک نمای ساده از قدرت نهنگ ها در بازار ارزهای دیجیتال می باشد.

علت اهمیت نهنگ ها در بازار چیست؟

 

پیشنهاد می کنیم مقاله استراتژی معاملاتی فراکتال بلستر (fractal blaster) و تکنیک‌های معاملاتی فراکتال را مشاهده نمایید

مزایا و معایب نهنگ ها در بازار ارز دیجیتال کدامند؟

نهنگ ها نقش بیشتری در بلاک چین ایفا می کنند و البته این افزایش نقش، قدرت آنها را افزایش می دهد. البته وجود نهنگ ها دارای مزایا و هم معایبی نیز هست.
یکی از مزیت های آنها انگیزه بالای نهنگ ها  برای شبکه سازی و شرکت در نظرسنجی ها می باشد و یکی از بزرگترین معایب آنها این است که تمایل دارند بازار را به سمت متمرکز شدن سوق دهند در حالی که با فلسفه بلاک چین و عدم تمرکز آن در تضاد است. در ادامه به پیش بینی و کنترل رفتار نهنگ ها در بازار ارز دیجیتال خواهیم پرداخت.

کنترل و پیش بینی رفتار نهنگ ها در بازار ارزهای دیجیتال

خوشبختانه با توجه به متن باز بودن بیت کوین و سایر دفاتر بلاک چین، سایت هایی برای ردیابی و تحلیل در این زمینه وجود دارند و قادر به کنترل عملکرد نهنگ ها هستند. به همین دلیل است که شرکت های بزرگ و رهبران پروژه های مختلف در این زمینه فعال هستند تا بتوانند پاسخگوی مردم باشند و از بودجه آنها به درستی استفاده کنند.

کنترل و پیش بینی رفتار نهنگ ها

 

پیشنهاد می کنیم مقاله تعدیل قیمت سهم در بورس چیست؟ را مطالعه نمایید

 

آیا ممکن است همه به نهنگ ارز دیجیتال تبدیل شوند؟

ممکن است فکر کنید برای تبدیل شدن به نهنگ باید ثروت زیادی داشته باشید. اما اینگونه نیست و تنها در برخی مواقع باید تصمیم عاقلانه ای بگیرید و زمانی که برخی توکن ها با قیمت بسیار پایین فروخته می شوند رمز ارزها را خریداری کنید. در این شرایط می توانید به یکی از نهنگ های بازار ارزهای دیجیتال تبدیل شوید.

همچنین به خاطر داشته باشید که قبل از سرمایه گذاری در هر پروژه ای، همیشه تمام جنبه های آن را بررسی کرده تا وارد پروژه هایی شوید که پانزی یا کلاهبرداری نیستند.

پیگیری داد و ستد نهنگ ها در بازار ارز دیجیتال

ردیابی رفتار نهنگ ها در بازار ارز دیجیتال برای همه افراد ضروری نیست. زیرا بررسی رفتار تمامی نهنگ ها و امواجی که در بازار کریپتو ایجاد می کنند زمان زیادی از شما می گیرد. بنابراین اگر می خواهید در این زمینه موفق باشید، ابتدا اطمینان پیدا کنید که کنترل کاملی بر بازار دارید. در نتیجه با استراتژی بلند مدت و مشخص کردن سود و زیان خود در هر معامله یا به عبارتی تعیین زمان ورود و خروج از بازار ارزهای دیجیتال، می توانید بدون صرف زمان زیاد به بررسی رفتار نهنگ ها پرداخته و از تصمیمات عجولانه پرهیز کنید.

چگونه از شر نهنگ ها در بازار ارزهای دیجیتال خلاص شویم؟

همانطور که میدانید دستکاری و تقلب در همه بازارهای ممکن است وجود داشته باشد و تنها محدود به بازار ارزهای دیجیتال نیست. رهایی یافتن از شر نهنگ ها در بازار ارزهای دیجیتال تنها به دو عامل بستگی دارد: عرضه و شناخت بیشتر.

بعنوان مثال اگر در گذشته زمانی که قیمت بیت کوین ۲ دلار بود و افراد بسیار کمی آن را می خریدند، می توانستید مقدار قابل توجهی پول در بیت کوین سرمایه گذاری کنید، اکنون بخش بزرگی از ارز بازار را در اختیار داشتید.

همانطور که گفته شد نهنگ ها با کاهش عرضه و تقاضا، قیمت های بازار ارز دیجیتال را به نفع خود دستکاری می کنند. در نتیجه شما می توانید با شناخت درست از بازار در مقابل نهنگ ها تصمیمات درستی بگیرید. به عنوان مثال، هر زمان افراد بیشتری اقدام به خرید بیت کوین می کنند، نقش نهنگ ها با کاهش نسبت نهنگ ها به کل دارندگان بیتکوین کاهش می یابد. در این هنگام در حالی که نمی توانیم بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را از نهنگ ها بگیریم، می توانیم با شناخت بازار و عدم خرید و فروش و یا خرید و فروش به موقع، بازار را متعادل کنیم.

چگونه از شر نهنگ ها خلاص شویم؟

نهنگ های بیت کوین به چه کسانی گفته می شود؟

ماهیت آدرس های بیت کوین و طراحی خاص آدرس های آن می تواند تا حد زیادی هویت و مشخصات کاربران در شبکه بیت کوین را غیر قابل شناسایی کند. در نتیجه، مهندسی معکوس و شناسایی کیف پول های بیت کوین ارزشمند کار آسانی نیست. اما توجه داشته باشید این کار غیر ممکن نیست. بر اساس مطالعاتی که توسط منابع مختلف در مورد هویت و فعالیت نهنگ های ارز دیجیتال انجام شده است، نهنگ های بیت کوین به چهار گروه کلی تقسیم می شوند:

صرافی ها

در طی این سال‌ها، صرافی‌های ارز دیجیتال بصورت دائم مقدار بیت‌کوین خود را افزایش داده‌اند و به همین علت صرافی ها به یکی از بزرگترین دارندگان بیت‌کوین تبدیل شده اند. البته شایان ذکر است صرافی ها خرید و فروش و نگهداری بیتکوین را برای افزایش نقدینگی و افزایش تعداد معاملات انجام می دهند.

تجزیه و تحلیلی که در سایت Token Analyst در سال 2019 انجام شد نشان داد تقریبا حدود 6.7 درصد از بیت کوین های در گردش در کیف پول هایی که متعلق به صرافی ها است نگهداری می شوند. جالب است بدانید چهار کیف پول از شش کیف پول اصلی بیت کوین متعلق به صرافی های Bitfinex، Binance  و OKEx می باشند.

موسسات

برخی موسسات بنام نهنگ ها در بازار ارز دیجیتال و یا بیت کوین وجود دارند. این موسسات شرکت های انتفاعی هستند و یا به عنوان صندوق های سرمایه گذاری از طرف سرمایه گذاران معتبر در بازار فعالیت می کنند. در این میان یکی از بزرگترین دارندگان ارز درجیتال بیت کوین، صندوق سرمایه گذاری دیجیتال گری اسکیل است.

این شرکت یکی تابعه شرکت دیجیتال کارنسی است. این شرکت حدودا 29 میلیارد دلار بیت کوین را کنترل می کند. این مقدار بیت کوین معادل بیش از 3 درصد ارزش فعلی بازار می باشد. در حال حاضر، Grayscale Bitcoin Trust  بزرگترین صندوق بیت کوین در جهان با 654600 بیت کوین است.

اشخاص

جالب است بدانید بسیاری از ثروتمندان و اشخاص مشهوری که با سرمایه گذاری در ارز دیجیتال بیت کوین ثروتمند شدند، همان هایی هستند که بیت کوین را در ابتدای تشکیل آن شناخته و مقداری پول در آن سرمایه گذاری کردند. در زمانی که ارزش بیت کوین بسیار بسیار کمتر از امروز بود و کمتر کسی در جهان نام آن را شنیده بود.

گفته می شود کامرون و تایلر وینکلواس که از بنیانگذاران صرافی ارز دیجیتال جمینی هستند 11 میلیون دلار در بیت کوین در سال 2013 سرمایه گذاری کردند. جالب است بدانید بیت کوین در آن زمان با قیمت 141 دلار معامله می شد. یک بررسی ساده نشان می دهد آن ها با این مبلغ حدود 78000 بیت کوین خریداری کرده اند. امروزه ارزش این بیت کوین حدود 3.5 میلیارد دلار است.

تیم دریپر، سرمایه‌گذار کهنه‌کار آمریکایی، در حراجی که FBI برای بیت‌کوین‌های ممنوعه برگزار کرد، زمانی که قیمت هر بیت‌کوین ۶۳۲ دلار بود، ۲۹۶۵۶ بیت‌کوین خرید. ثروت او اکنون بیش از 1 میلیارد دلار است.

بری سیلبرت، بنیانگذار و مدیر عامل گروه DCG در همین حراج شرکت کرد و امروز 48000 بیت کوین به ارزش 2 میلیارد دلار خریداری کرد.

ساتوشی ناکاموتو

ساتوشی ناکاموتو خالق ناشناس بیت کوین یکی دیگر از افزادی است که عنوان نهنگ ها در بازار ارز دیجیتال را به خود اختصاص داده است. سرجیو دمیان لرنر، یکی از محققان ارزهای دیجیتال تخمین می زند ناکاموتو ممکن است بین ژانویه تا جولای 2009 بیش از 1 میلیون بیت کوین استخراج کرده باشد.

اگرچه در حال حاضر هیچ کیف پولی با 1 میلیون بیت کوین وجود ندارد، اما بر اساس تحقیقات لرنر، حداقل 1.8 میلیون بیت کوین در روزهای اولیه شبکه سازی بیتکوین تولید شده است و 63 درصد از این مقدار بیت کوین هرگز خرج نشده است. جالب اینکه درصورتیکه ناکاموتو همه این بیت کوین ها را در اختیار داشته باشد، ثروت فعلی او بیش از 40 میلیارد دلار خواهد بود.

با این حال، همه نهنگ ها در بازار ارز دیجیتال شناخته شده نیستند و بیشتر آنها مانند ساتوشی ناکاموتو ناشناس هستند. آنچه در مورد نهنگ ها در بازار ارز دیجیتال می دانیم این است که 64 آدرس از 100 آدرس برتر موجود هنوز هیچ بیت کوینی را برداشت یا انتقال نداده اند. یکی از آنها کیف پول سرد بایننس می باشد که دارای ۲۸۸۱۲۶ بیت کوین و معادل ۱۳ میلیارد دلار است.

وقتی نهنگ های بیت کوین معامله میکنند

درحال حاضر می‌خواهیم ببینیم زمانیکه یک نهنگ معامله می‌کند چه اتفاقی رخ می دهد. همانطور که گفته شد نهنگ ها در بازار ارز دیجیتال بیت کوین زیادی در اختیار دارند و این مقدار بیت کوین به آن ها قدرت نفوذ و تغییر در بازار را می دهد. در نتیجه سفارش های خرید یا فروش بسیار بزرگ که توسط هر یک از این نهنگ ها در بازار ارسال می شود، می تواند تأثیر چشمگیری در بازار داشته باشد.

نهنگ های ارز دیجیتال همچنین مراقب هستند هنگام خریدهای بزرگ قیمت ها را در بازار افزایش ندهند. برای مثال مایکرواستراتژی را در نظر بگیرید. این شرکت دارای 105000 بیت کوین (4.7 میلیارد دلار) است. به گفته مایکل سیلور، مدیرعامل این شرکت، Microstrategy  از “استراتژی خرید کلان” برای خرید نزدیک به 20000 بیت کوین استفاده کرده است، او این معامله را به هزاران معامله کوچکتر تقسیم کرد.

سیلور در زمان خرید این مقدار بیتکوین، این شرکت 74 ساعت به طور مداوم معامله کرده و 88617 معامله انجام داده است. او با استفاده از این استراتژی، زمانیکه قیمت بیت کوین 1 تا 2 درصد کاهش یافت، آماده بود تا در طی این 74 ساعت بین 30 تا 50 میلیون دلار از دارایی شرکت را در مدت چند ثانیه بیتکوین خریداری کند.

شایان ذکر است سفارشات خرید انبوه می توانند به سرعت قیمت ها را افزایش دهند. همچنین سفارشات فروش عمده نیز می توانند برعکس عمل کنند و به سرعت قیمت را کاهش دهد. اگر معامله گران تلاش  کنند بیت کوین های خود را به پول نقد یا سایر ارزهای دیجیتال تبدیل کنند، کاهش همزمان نقدینگی به همراه افزایش حجم معاملات می تواند بازار را تحت فشار قرار داده و شیب نزولی ایجاد کند و قیمت بیت کوین را کاهش دهد.

وقتی نهنگ های بیت کوین معامله میکنند
نهنگ در بازار ارز دیجیتال چیست؟

نهنگ ها در بازار ارزهای دیجیتال به افراد یا نهادهایی اطلاق می شود که میزان بسیار زیادی از دیجیتال رمزنگاری را در اختیار دارند. لازم به ذکر است این افراد با این مقدار قابل توجه از ارز دیجیتال می توانند بازار را به هر سمتی که دوست دارند سوق دهند.

مزایای نهنگ های ارز دیجیتال چیست؟

انگیزه بالای نهنگ ها برای شبکه سازی و شرکت در نظرسنجی ها یکی از مزیت های نهنگ ها می باشد. همچنین با بررسی رفتار نهنگ ها می توان پیش بینی کرد که بازار ارزهای دیجیتال به چه سمتی سوق پیدا می کند.

 

پیشنهاد می کنم محصول فیلترهای نوسان گیری در بورس که شامل 3 فیلتر تخصصی می باشد را مشاهده کنید. برای توضیحات تکمیلی در خصوص این 3 فیلتر که به صورت تخصصی کدنویسی شده و فقط در وب سایت ثروت آفرین موجود می باشد محصول فیلترهای کاربردی بورس (نوسانگیری کوتاه مدت) را مشاهده کنید.

 

نتیجه گیری

همانطور که گفته شد نهنگ ها در بازار ارز دیجیتال کسانی هستند که قدرت دستکاری در بازار را دارند. همچنین باید با بررسی پیشینه و منبع ارز دیجیتال مناسب، اجازه ندهیم در این مورد از ما کلاهبرداری شود. البته سودمندی و مضر بودن نهنگ ها در بازار ارزهای دیجیتال را نمی توان به طور قطع بیان کرد زیرا در بسیاری مواقع حضور نهنگ ها می تواند بسیار مفید باشد.

توجه داشته باشید شکار نهنگ کار مشکلی نیست و اگر به دنبال خرید ارزهای رمزپایه مانند بیت کوین با قیمتی مقرون به صرفه تر از امروز هستید و درصدد خرید مقدار قابل توجهی از آن هستید می توانید با شناسایی نهنگ ها در زمان و قیمت مناسب اقدام به خرید کنید. اگر شما نیز تجربه ای در خصوص مقاله نهنگ ها در بازار ارز دیجیتال دارید در بخش نظرات مطرح نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *