تعدیل قیمت سهام در بورس چیست؟ به همراه فرمول

تعدیل قیمت سهام در بورس شامل روش های مختلفی می باشد. تعدیل قیمت ابزاری است که شکاف قیمتی را پوشش می دهد این شکاف قیمتی بنام Price Gap شناخته می شود. همچنین این شکاف قیمتی در بورس ناشی از افزایش سرمایه و تقسیم سود نقدی است. شاید بد نباشد بدانید که بحث افزایش سرمایه در مجمع عمومی فوق العاده و موضوع سود نقدی در مجمع عمومی عادی سالیانه در هر شرکت مطرح می شود.

مجمع عمومی عادی سالیانه به منظور بررسی صورت های مالی، بررسی گزارش های مدیران و بازرسان شرکت و همچنین تصویب میزان سود نقدی تقسیم شده بین صاحبان سهام هر ساله تشکیل می شود. مجمع عمومی فوق العاده در مورد موضوعاتی از قبیل تغییر سرمایه، تغییر اساسنامه و انحلال شرکت برگزار می شود. در نهایت می توان مشخص کرد قیمت هر سهم پس از افزایش سرمایه یا تقسیم سود نقدی در زمان هر مجمع کاهش می یابد.  با استفاده از این ابزار، قیمت قبل از مجمع تعدیل می شود و در نتیجه شکاف بین قیمت ها پوشش داده خواهد شد. در ادامه به روش های تعدیل قیمت سهام در بورس می پردازیم.

پیشنهاد می کنم فیلترهای کاربردی بورس شامل بیش از 700 فیلتر کاربردی در سایت دیده بان بازار را مشاهده نمایید

تعدیل قیمت سهم

 

پیشنهاد ویژه ثروت آفرین : محصول فیلتر پول هوشمند

 

روش های تعدیل قیمت سهام در بورس

1- افزایش سرمایه

در افزایش سرمایه، سرمایه قبلی شرکت بر سرمایه جدید تقسیم خواهد شد، سپس عدد حاصل در تمامی قیمت ها قبل از تاریخ افزایش سرمایه ضرب می شود. این باعث می شود قیمت گذشته هر سهم با افزایش سرمایه شرکت تعدیل شود. همچنین در صورت افزایش سرمایه، برای محاسبه قیمت تعدیل شده فقط کاهش قیمت سهم لحاظ می شود و محل تامین افزایش سرمایه (دریافتنی ها، پاداش ها یا صرف سهام) تاثیری در محاسبات تعذیل قیمت ندارند.

2- سود نقدی و افزایش سرمایه

در روش سود نقدی میزان تقسیم سود نقدی شرکت و درصد افزایش سرمایه در زمان محاسبه قیمت تعدیل شده در نظر گرفته می شود اما محل افزایش سرمایه تاثیری در محاسبات ندارد. برای محاسبه اثر تقسیم سود، نسبت تغییر قیمت پس از تقسیم سود نقدی به قیمت پیش از مجمع محاسبه می شود و این عدد در تمامی قیمت های پیش از مجمع ضرب خواهد شد. برای محاسبه ضریب افزایش سرمایه از فرمول افزایش سرمایه استفاده می شود.

3- سود نقدی و افزایش سرمایه با احتساب آورده نقدی

این روش نیز همانند روش قبلی است با این تفاوت که حق تقدم اعطایی به سهامداران نیز در محاسبات تحت تأثیر قرار می گیرد. اما شاید ندانید حق تقدم چیست؟ حق تقدم با هدف حفظ منافع سهامداران فعلی شرکت می باشد و نشان دهنده این موضوع است که در صورت انتشار سهام جدید توسط یک شرکت، سهامداران فعلی در خرید این سهام جدید اولویت دارند. در واقع این اولویت در خرید سهام نسبت به سهامداران جدید، حق تقدم خرید سهام اطلاق می شود.

 

پیشنهاد می کنیم مقاله آموزش فیلتر نویسی در سایت دیده بان بورس را مشاهده کنید

 

4- افزایش سرمایه با در نظر گرفتن آورده

در روش افزایش سرمایه با احتساب آورده نقدی، علاوه بر میزان کاهش قیمتی که در زمان افزایش سرمایه اتفاق می افتد، حق تقدم سهامداران (در صورتی که تمام یا قسمتی از افزایش سرمایه از محل مطالبات و آورده باشد) در محاسبات لحاظ خواهد شد.

 

پیشنهاد می کنیم مقاله نهنگ ها در بازار ارز دیجیتال چه کسانی هستند؟ را مطالعه نمایید

 

5- روش عملکردی

در این روش، اثرات تقسیم سود نقدی و میزان افزایش سرمایه در قیمت سهام در نظر گرفته شده است. چنانچه تمام یا بخشی از افزایش سرمایه شرکت از محل مطالبات و حق تقدم سهامداران باشد، درآمد سهامداران جدید نیز در محاسبه قیمت تعدیل شده منظور خواهد شد. در این فرمول تاثیر همزمان تمامی عوامل موثر بر تعدیل قیمت سهام در نظر گرفته شده است. بدیهی است که اگر هر کدام از موارد  تغییر نکند، مقدار آن متغیر خاص صفر خواهد شد. به عنوان مثال، در صورت عدم افزایش سرمایه، قیمت سهام فقط از کاهش مقداری مساوی با تقسیم سود نقدی متاثر می شود. فرمول تعدیل قیمت سهام به شرح زیر است:

فرمول تعدیل

 

پیشنهاد می کنیم مقاله استراتژی معاملاتی فراکتال بلستر (fractal blaster) و تکنیک‌های معاملاتی فراکتال را مشاهده نمایید

 

توجه داشته باشید در فرمول تعدیل قیمت سهام در بورس در صورتیکه نمادی افزایش سرمایه داشته و با قیمت تعدیل شده باز شود، تاثیری در تغییر قیمت در شاخص نخواهیم داشت. همچنین اگر نمادی با قیمتی بالاتر از قیمت تعادلی باز شود، شاهد افزایش شاخص و اگر با قیمتی کمتر از قیمت تعادلی باز شود، شاخص کاهش خواهیم یافت. فرمول ذکر شده جهت محاسبه قیمت سهم پس از افزایش سرمایه و پرداخت سود نقدی می باشد و انتظار می‌رود پس از این موارد، سهم در محدوده قیمت‌های ذکر شده بازگشایی شود، هرچند بسته به عرضه و تقاضا در بازار، قیمت جدی سهم ممکن است بیشتر یا کمتر از قیمت های مذکور داد و ستد شود.

 

تعدیل قیمت سهام چیست؟

تعدیل قیمت سهام ابزاری است که شکاف قیمتی یا گپ قیمتی بوجود آمده در سهام را پوشش می دهد. این شکاف قیمتی می تواند ناشی از افزایش سرمایه و تقسیم سود نقدی باشد.

روش های تعدیل قیمت سهام کدامند؟

از روش های تعدیل قیمت سهام در بورس می توان به افزایش سرمایه، سود نقدی، سود با احتساب آورده نقدی، افزایش سرمایه با در نظر گرفتن آورده و همچنین روش عملکردی اشاره نمود.

 

پیشنهاد ویژه ثروت آفرین : محصول فیلتر طلایی بورس

 

نتیجه گیری

در صورت افزایش سرمایه به هر یک از روش های تعدیل قیمت سهام قیمت سهام کاهش خواهد یافت. در نتیجه با کاهش قیمت سهام پس از افزایش سرمایه، ارزش روز دارایی سهامداران پس از افزایش سرمایه تغییر نخواهد کرد، زیرا به تعداد سهام سرمایه گذاران قبلی به همان میزان اضافه می شود و یا حق تقدم به آنها اختصاص می یابد.

همچنین در صورت تقسیم سود نقدی در مجمع و کاهش قیمت سهام که پس از بازگشایی و به میزان سود نقدی رخ می دهد، سهامداران می توانند به طرق مختلف مبلغ ریالی سود نقدی را از شرکت دریافت خواهند کرد.

بر این اساس، قیمت سهام در زمان بازگشایی محاسبه خواهد شد و پس از بازگشایی قیمت جدید، بسته به عرضه و تقاضای سهام در بازار بورس، ممکن است سهم مورد نظر بالاتر یا کمتر از این قیمت خرید و فروش شود.

همچنین در افزایش سرمایه از محل آورده نقدی سهامداران، سرمایه گذاران حق تقدمی معادل درصد افزایش سرمایه شرکت دریافت می کنند.

 شایان ذکر است برای تبدیل حق تقدم به سهام، پرداخت مبلغ اسمی هر سهم (1000 ریال) الزامی است. بنابراین، قیمت حق تقدم و قیمت سهام عادی پس از مجمع معمولاً رابطه زیر را با یکدیگر دارند.

پرداخت مبلغ اسمی

شایان ذکر است در صورت مناسب بودن قیمت سهام در بازار بورس، قیمت خرید و فروش حق تقدم ممکن است کمتر و یا بیشتر از قیمت تعدیل شده  آن معامله شود. لطفا نظرات ارزشمند خود را در خصوص تعدیل قیمت سهام در بورس در بخش نظرات درج نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *