روش ارسال سفارش آنلاین و آفلاین در بورس

سفارش آنلاین و آفلاین در بورس یکی از روش هایی است که علاقه مندان به بازار سرمایه می توانند در منزل و حتی محل کار خود در بازار بورس سرمایه گذاری کنند. خرید سهام در بازار بورس، یکی از روش‌های مهم سرمایه گذاری و کسب سود است که افراد می‌توانند با سرمایه گذاری پس اندازهایشان، درآمد پرسودی برای خود کسب کنند.

اما همانطور که بورس می‌تواند موجب سود بسیار شود، به همان اندازه هم می‌تواند پرتگاهی باشد که شما را به سوی ورشکستگی سوق دهد. این پرتگاه برای افرادی است که اطلاعات درست و کاملی نداشته و فقط از روی ظاهر پر سود و تبلیغات تصمیم به سرمایه گذاری می کنند و تمام اموال و پس انداز خود را وارد بازار بورس می نمایند.

شروع سرمایه گذاری و ارسال سفارش آنلاین و آفلاین در بورس، ملزم به دانستن کلیاتی در مورد آن و آشنایی با مفاهیم بازار بورس است. استفاده از تمامی مفاهیم اگر در کنار مهارتها و روش‌های مهمی مانند تحلیل تکنیکال باشد، سبب به سود رسیدن شما در بورس خواهد شد. ما در ادامه این مقاله، در مورد نحوه ورود به بازار بورس، روش ارسال سفارش آنلاین و آفلاین در بورس و مهارت تحلیل تکنیکال توضیحاتی خواهیم داد. پیشنهاد می‌شود قبل از شروع سرمایه گذاری حتما این مقاله را مطالعه کنید.

سفارش آنلاین و آفلاین در بورس-1

 

پیشنهاد ثروت آفرین : جادوی فیلتر و اندیکاتور

 

سهام‌دار شدن در بورس را از کجا شروع کنیم؟

در ابتدا باید با استفاده از سایت سجام و انجام مراحل احراز هویت، کد بورسی خود را دریافت کنید. پس از دریافت این کد امکان انجام معاملات برای شما فراهم خواهد شد. تمام اطلاعات معامله‌های بورسی در سایتی به آدرس tsetmc قابل مشاهده است. در این سایت اطلاعات مهمی مانند پرطرفدارترین سهام، نمادهایی که معامله‌های بیشتری داشتند و شاخص‌های منفی و مثبت نمادها وجود دارد.

پس از کسب اطلاعات لازم درباره امکانات موجود در سایت و نحوه کار با آن، باید یک کارگزاری را برای شروع معاملات خود انتخاب کنید. کارگزاری‌ها برای سهولت استفاده سهامداران، به صورت جداگانه سایت یا اپلیکیشن‌های مشخصی دارند که با نصب و ثبت نام در آن می‌توان به اطلاعات جدید و مهم در مورد سهام‌ها دست یافت.

روش ارسال سفارش آنلاین و آفلاین در بورس-2

 

روش ارسال سفارش آنلاین و آفلاین در بورس-3

 

پیشنهاد می کنم مقاله آموزش کار با اندیکاتور باند بولینگر (bollinger band) را مطالعه کنید 

 

چگونه سهام بخریم؟

برای شروع خرید سهام، باید با یکی از سه روش موجود، به حسابتان در سایت کارگزاری پول واریز کنید. در روش اول مقدار پول مورد نظر خود را به صورت اینترنتی و از طریق درگاه پرداخت بانکی موجود در سایت واریز کرده و بعد از آن می‌توانید به تعداد دلخواه سهام خریداری کنید. روش دوم این است که اگر می‌خواهید با پول نقد سهام بخرید، باید وجه خود را به بانک برده و از این طریق مقدار لازم جهت خرید سهام را به حساب کارگزاری مورد نظر خود واریز کنید.

در سومین روش فرد سهام‌دار باید به بانک مراجعه کرده و حساب بانکی خود را به حساب بانکی کارگزاری وصل کند تا بتواند مستقیما خرید و فروش را انجام دهد. البته برای انجام این کار محدودیت وجود دارد؛ چون همه بانک‌ها امکان انجام این کار را ندارند. سپس می‌توان با مراجعه به سایت و جستجوی نماد یا اسم کارگزاری مورد نظر، خرید سهام به تعداد دلخواه را انجام داد. قبل از انجام تمامی این اقدامات، شما می‌بایست برای خرید یا فروش سهام از مهارت تحلیل تکنیکال استفاده کنید تا معامله شما در بازار بورس پرسود باشد.

سفارش آنلاین و آفلاین در بورس-4

 

سفارش آنلاین و آفلاین در بورس-5

 

پیشنهاد می کنم مقاله آموزش کار با اندیکاتور ابر ایچیموکو (Ichimoku indicator) را مطالعه کنید 

 

تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال علمی است که با استفاده از آن می‌توانید نتیجه ای که ممکن است یک سهام از لحاظ رشد یا افت در آینده از خود نشان دهد مانند قیمت، تحولات حجمی و… را پیش بینی کنید. مباحث تحلیل تکنیکال نه تنها در بازار بورس بلکه در خرید و فروش طلا، سکه و ملک هم کاربرد‌‌های فراوانی دارد. افرادی که با علم تحلیل تکنیکال آشنایی دارند، با استفاده از روند تغییرات قیمت سهم، رفتار آن در گذشته و نمودار تغییرات حال حاضر آن می‌توانند رفتار آینده سهم را پیش بینی کنند.

روش تحلیل تکنیکال معایبی نیز دارد؛ از جمله اینکه ممکن است فرد رفتار سهم را اشتباه تحلیل کرده و یا تحت تأثیر شایعات قرار گیرد. تحلیل تکنیکال شامل ابزارها و روش‌های گسترده‌ای است که که اگر با تجربه بالا، دقت بسیار و توجه نکردن به تبلیغات انجام گیرد، سبب سود بیشتر شما در بازار بورس خواهد شد.

سفارش آنلاین و آفلاین در بورس-6

 

پیشنهاد می کنم مقاله مدیریت ریسک و سرمایه در بازارهای مالی را مطالعه کنید

 

چگونه سفارش آنلاین و آفلاین در بورس و سفارش‌های خرید و فروش در بورس را ثبت کنیم؟

پس از انجام تمامی مراحل قبل، حالا شما می‌توانید به عنوان یک سهام‌دار در بازار بورس وارد شده و سفارش‌های خرید و فروش خود را ثبت کنید. ثبت و ارسال سفارش‌ها در بورس به 4 روش قابل انجام است. در روش اول شما می‌توانید در کارگزاری حضور فیزیکی یافته و فرم مربوط به ثبت سفارش را پر کنید. در دومین روش می‌توانید با کارگزاری تماس تلفنی برقرار کرده و درخواست خود در مورد سفارش‌ها را ارائه کنید. سومین و چهارمین روش به ترتیب ارسال سفارش آنلاین و آفلاین در بورس است.

در دو روش اول و روش آفلاین، شما سفارش خود را به کارگزار تحویل داده و امور ثبت سفارش و خرید و فروش را به عهده او می‌گذارید؛ اما در روش آنلاین، خود شما وارد عمل شده و سفارش‌های مورد نظر را ثبت می‌کنید. البته این روش، محدودیت زمان داشته و تمام وقت در دسترس شما نیست. در مقابل، کارگزاری هم می‌بایست نسبت به درخواست‌ها و اطلاعات شما امانت دار بوده و از آن‌ها به خوبی مراقبت کند.

سفارش آنلاین و آفلاین در بورس-7

 

سفارش آنلاین و آفلاین در بورس-8

 

پیشنهاد می کنم مقاله کاربردی آموزش الگوهای کندل استیک در تحلیل تکنیکال را مطالعه فرمایید.

 

روش ارسال سفارش آنلاین و آفلاین در بورس

در عنوان قبلی، توضیحاتی در مورد چهار روش ارسال سفارش ارائه کردیم؛ اما روش ارسال سفارش آنلاین و آفلاین در بورس، بین سایر روش‌ها، کاربرد بیشتری دارد. بنابراین لازم است که به صورت جداگانه به آن بپردازیم.

 

روش سفارش آنلاین

در روش ارسال سفارش به صورت آنلاین، باید در ابتدا قراردادی تحت عنوان قرارداد معاملات یا سفارشات آنلاین، با کارگزاری مورد نظر خود ببندید. پس از انجام مراحل اداری آن و تایید قرارداد از طرف کارگزاری، به شما نام کاربری و رمز عبور داده خواهد شد تا بتوانید هروقت که خواستید داخل حساب کاربری خود رفته و سفارش‌های خود در بورس را به صورت آنلاین ارسال و ثبت کنید.

با استفاده از این روش شما می‌توانید بدون هیچ واسطه‌ای از طرف کارگزاری، سفارش‌های خرید یا فروش خود را ارسال کنید. همان طور که در قبل گفته شد، این روش دارای محدودیت زمان بوده و فقط در روزهای کاری هفته و در ساعاتی خاص، امکان استفاده از این روش وجود دارد.

پس از ارسال سفارش با این روش، درخواست شما روی سایت قرار گرفته و همه می‌توانند آن را مشاهده کنند. اگر شما در خرید و فروش سهام خود در بورس مهارت داشته باشید، این عمل در مدت زمانی بسیار کوتاه انجام شده و شما به نتیجه دلخواه خود در خرید یا فروش خواهید رسید.

وقتی که می‌خواهید سهمی را خریداری کنید باید به این نکته دقت داشته باشید که بین افراد متقاضی خرید آن سهم، کدام یک پیشنهاد بهتری داده اند و امکان قبولی آن بیشتر است. شما هم باید آن قیمت را به عنوان قیمت پیشنهادی سفارش خرید خود اعلام کنید. در زمان فروش هم باید توجه کنید که کدام قیمت پیشنهادی افراد بیشتری را جذب خرید سهام شما می‌کند و سبب فروش سریع‌تر  و پرسودتر شما خواهد شد.

سفارش آنلاین و آفلاین در بورس-9

 

سفارش آنلاین و آفلاین در بورس-10

 

پیشنهاد می کنم مقاله آموزش فیلتر نویسی در سایت دیده بان بورس را مطالعه کنید 

 

روش سفارش آفلاین

برخلاف تصوری که کلمه آفلاین در ذهن ما پدید می‌آورد، ارسال سفارش آفلاین به صورت اینترنتی انجام شده و بر روی سایت کارگزاری قابل اجرا است. در این روش شما باید سفارش خود را در سایت کارگزاری اعلام کنید. کارگزار به عنوان واسطه بین شما و سایت معاملات، سفارش شما را می‌گیرد و در صورتی که انجام پذیر بود و یا به ضرر شما نبود، آن سفارش را بر روی سایت قرار خواهد داد.

در روش آفلاین فرد نمی‌تواند به صورت مستقیم عمل خرید یا فروش را انجام دهد. این روش نسبت به ثبت سفارش حضوری، سرعت بالاتری داشته و شما می‌توانید در تمام طول روز و بدون محدودیت زمان، سفارش‌های خود را ثبت کنید. کارگزار نیز موظف است تا در نخستین روز اداری، به درخواست شما رسیدگی کند.

برای ثبت سفارش آفلاین باید ابتدا وارد سایت کارگزاری شده و با استفاده از نام کاربری و رمز عبورتان، به حساب شخصی خود در سایت ورود پیدا کنید. پس از آن می‌توانید با مقایسه عملکرد سهم‌ها و قیمت آن‌ها، درخواست خرید یا فروش خود را برای کارگزار ارسال کنید. بعد از انجام این مراحل شما باید منتظر بمانید تا کارگزار در خواست شما را ببیند و به مرحله تایید برساند. به این صورت سفارش آفلاین شما ثبت شده و انجام خواهد شد.

سفارش آنلاین و آفلاین در بورس-11

 

سفارش آنلاین و آفلاین در بورس-12

 

پیشنهاد می کنم مقاله ترس و طمع در بورس (آموزش شاخص ترس و طمع) را مطالعه کنید 

 

چه فرقی بین سفارش آنلاین و آفلاین در بورس وجود دارد؟

تفاوت اصلی بین روش ارسال سفارش آنلاین و آفلاین در بورس، وجود داشتن یا نداشتن واسطه در انجام معاملات است. همانطور که خواندید سفارش آنلاین بدون حضور واسطه و توسط خود فرد انجام شده اما سفارش آفلاین با حضور کارگزار و نظر او انجام خواهد شد.

افراد باید با توجه به مهارت ها و تجربه های خود، یکی از دو روش ارسال آنلاین و آفلاین در بورس را برای سرمایه گذاری انتخاب کنند. بدیهی است که در هر دوی این روش‌ها، مطالعات و دانش فرد از بورس تعیین کننده مقدار سود او خواهد بود.

سفارش آنلاین و آفلاین در بورس-13

 

پیشنهاد می کنم مقاله مراحل ساخت استراتژی معاملاتی در بورس ایران را مطالعه کنید 

 

کدام روش بهتر است؟

روش ارسال سفارش آنلاین و آفلاین در بورس، دارای مزایا و معایبی هم هست که در ادامه به آن می‌پردازیم.

در روش آنلاین، سرعت انجام معاملات بسیار بالا است و تنها چیزی که می‌تواند موجب اخلال در انجام معامله شود، قطعی اینترنت یا سرعت پایین آن است. اما این سرعت بالا در معامله می‌تواند درصد خطا را افزایش دهد. بنابراین روش ارسال سفارش آنلاین به افرادی که مهارت بالایی در بورس ندارند، پیشنهاد نمی‌شود. همچنین یکی از شروط صدور نام کاربری و رمز عبور از طرف کارگزاری برای سفارش آنلاین، داشتن حداقل مدرک دیپلم است. استفاده از این روش برای سرمایه گذاران زیر 18 سال نیز امکان پذیر نیست.

در روش آفلاین چون سفارش‌ها قبل از ثبت و تایید نهایی، توسط فرد کارگزار، بررسی می‌شود امکان خطا و اشتباه در آن بسیار کمتر است و به افرادی که سن زیر 18 دارند یا مدرک دیپلم ندارند، این روش پیشنهاد می‌شود.

در مجموع اگر مهارت شما در بازار بورس زیاد نیست و دارای تجربه کافی نیستید، پیشنهاد می‌شود که حتما از روش آفلاین استفاده کنید.

 

پیشنهاد می کنم مقاله استراتژی مدیریت ریسک در معاملات بورس را مطالعه کنید 

 

نکاتی مهم در زمان ثبت سفارش

در زمان تایید و نهایی کردن سفارش، از طرف کارگزاری سوالاتی مانند قیمت پیشنهادی و مدت زمان قرار گرفتن سفارش شما بر روی سایت معاملات بازار بورس، تا رسیدن به نتیجه دلخواهتان پرسیده خواهد شد. در مورد اول شما چه برای خرید و چه برای فروش، باید قیمت دلخواه خود را اعلام کنید. مثلا برای خرید سهم باید اعلام کنید که تا چه میزان می‌توانید برای خرید یک سهم هزینه کنید و یا اینکه دوست دارید سهام خود را با چه قیمتی به فروش برسانید. در این مورد استفاده از مباحث تحلیل تکنیکال به کسب سود بیشتر شما هنگام ارسال سفارش آنلاین و آفلاین در بورس، کمک خواهد کرد.

منظور از دومین مورد این است که اگر عملیات خرید یا فروش شما با قیمت‌هایی که پیشنهاد دادید، در یک روز انجام نشد، چه مدت دیگری این درخواست بر روی سایت نگه داشته شود. در این قسمت می‌توان انتخاب کرد که سفارش فقط تا مدت محدود یا خاصی بر رو سایت باشد یا اینکه  محدودیت نداشته و تا زمان انجام سفارش روی سایت قرار داشته باشد.

سفارش آنلاین و آفلاین در بورس-14

 

پیشنهاد ثروت آفرین : فیلتر پول هوشمند

 

سخن آخر

هدف ما از ارائه این مقاله افزایش سطح دانش شما نسبت به بازار بورس و یادگیری در مورد روش ارسال سفارش آنلاین و آفلاین در بورس بود. ما در ابتدای مطلب گفتیم که برای شروع سرمایه گذاری، لازم است کد بورسی را تهیه کرده و سپس کارگزاری مورد نظر خود را انتخاب کنید. سپس با معرفی سایتی که اطلاعات لازم در مورد کارگزاری‌ها را به شما می‌دهد، این قسمت را تکمیل نمودیم. در ادامه گفتیم که برای خرید هر سهم، داشتن دقت بالا و استفاده از مهارت تحلیل تکنیکال بسیار کارآمد است.

همچنین گفتیم که روش‌های ارسال سفارش در بورس چهار نوع بوده که ارسال سفارش به روش آنلاین و آفلاین مهم ترین آن‌ها است. در روش آنلاین، ثبت سفارش توسط شما و در روش آفلاین، توسط کارگزار انجام خواهد شد و این نکته را هم توضیح دادیم که روش آفلاین برای افرادی که مهارت کمتری در بورس دارند،ظ0 مفیدتر است.

مقاله سفارش آنلاین و آفلاین در بورس تنها اندکی از اطلاعات لازم برای سرمایه گذاری در بورس است که می‌تواند به شما در سرمایه گذاری پرسود و مطمئن تر کمک کند. امیدواریم از نکات مقاله سفارش آنلاین و آفلاین در بورس استفاده لازم را برده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *