ارز دیجیتال آیکون (ICON) چیست؟ ویژگی‌ها و معرفی آیکون

ارز دیجیتال آیکون (ICON) چیست؟ ویژگی‌ها و معرفی آیکون

در میان ارزهای دیجیتال مختلفی که وجود دارد هر کدام با هدف‌های مختلفی به وجود آمده‌اند. این باعث شده انتخاب زیادی برای سرمایه‌گذارانی که تمایل دارند به این حوزه وارد شوند وجود داشته باشد با وجود این، برخی دیگر نیز تنها به جنبه‌های فنی نگاه می‌کنند و دوست دارند بیشتر تمرکز خود را روی فناوری‌های موجود در ارزها قرار دهند. ارز دیجیتال آیکون (ICON) نیز یکی از این ارزهاست.

با این مطلب همراه ما باشید تا درباره یکی از جالب‌ترین پروژه‌های موجود در دنیای ارزهای دیجیتال و فناوری بلاک‌چین توضیح دهیم. در این مقاله ارز دیجیتال آیکون به طور کامل بررسی شده پس تا انتها این مطلب را دنبال کنید.

 

پیشنهاد می کنم از محصول اندیکاتور خرید و فروش (هشدار ورود به سهم) برای نتیجه گیری بهتر در بازار ارزهای دیجیتال استفاده فرمایید

 

ارز دیجیتال آیکون چیست؟

دنیای اینترنت و فناوری‌های مرتبط با آن حد و مرزی ندارند و این دقیقاً چیزی است که آیکون به دنبال آن است. هدف از ارائه آیکون این است که یک شبکه بزرگ و غیرمتمرکز وجود داشته باشد که شبکه‌های دیگری به آن متصل شوند. تصور کنید مراکز خدماتی، بیمارستان‌ها، شبکه ارزهای دیجیتال دیگر و… همگی در یک شبکه غیرمتمرکز وجود داشته باشند. در این شرایط یک شبکه بسیار گسترده از شبکه‌ها و مراکز دیگر خواهیم داشت که به راحتی می‌توانند با هم تعامل کنند.

با این توضیحات، این شبکه به‌نوعی بریج (Bridge) هم محسوب می‌شود و یا حداقل می‌توان قابلیت ارتباط بین شبکه‌ای یا همان بریج را برای آن متصور بود.

این ارز چالش‌های زیادی پیش ‌روی خود دارد که یکی از بزرگ‌ترین آن‌ها صرافی‌های متمرکز ارزهای دیجیتال هستند. به طور کلی مفهوم و هدف شبکه آیکون و این صرافی‌ها با هم در تناقض هستند. همچنین ارائه یک اکوسیستم بزرگ که در آن تمامی مراکز به هم متصل باشند کار ساده‌ای نیست اما اگر عملی شود مزیت‌های زیادی دارد.

برای مثال تصور کنید که شبکه ارزهای مختلف با این سرویس به هم متصل شوند و با یکدیگر تعامل کنند. به این ترتیب هر شبکه‌ای که در این تعامل شرکت کند پیشرفت خواهد کرد زیرا بسیاری از نقص‌های موجود در آن شناسایی می‌شود. همچنین سرعت انجام خدمات نیز کمتر می‌شود زیرا افراد بدون واسطه به هم متصل می‌شوند و با یکدیگر تعامل می‌کنند.

 

پیشنهاد می کنم مقاله استخراج ابری چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟ را مطالعه نمایید

 

تاریخچه آیکون؛ داستان رشد یک اکوسیستم

داستان رشد یک اکوسیستم

داستان ارز دیجیتال آیکون از سال 2017 و کشور کره جنوبی و زیر نظر کیم مین (Kim Min) آغاز شد. او قبلاً مدیر ارشد استراتژی در شرکت DAYLI بود که یکی از بزرگترین شرکت‌ها در کره جنوبی است. کیم همچنین مدیر عملیاتی Tapas Media هم بود که یک پلتفرم برای توزیع محتوا در ایالات متحده آمریکا است.

در همان سال 2017 و با عرضه اولیه (ICO) توکن‌های بومی شبکه آیکون که ICX نام دارد، 43 هزار دلار سرمایه جمع‌آوری شد تا آیکون کار خودش را شروع کند. البته توکن‌ها در سال 2018 به دست افراد رسید که در بیشتر پروژه‌های عرضه اولیه چنین چیزی طبیعی است. در سال 2018 نیز آیکون توانست شبکه اختصاصی خودش را راه‌اندازی کند. سال 2019 یکی از سال‌های مهم برای شبکه آیکون بود زیرا در آن سال یک استاندارد به نام IRC16  ارائه کرد که نقش مهمی در کارکردهای فعلی آن دارد.

. از آن جا که همه مؤسسات و افراد از یک واحد مشترک به نام پول ملی برای انجام تعاملات خود استفاده می‌کنند؛ همین موضوع الگویی برای توسعه نظام اقتصادی آیکون شد. منظور این است که نیاز به یک توکن بومی (Native Token) در شبکه بود که با نام ارز دیجیتال ICX شناخته می‌شود. به این ترتیب یک پول واحد در شبکه وجود دارد که همه تراکنش‌ها با آن انجام می‌شود.

 

پیشنهاد می کنم از مقاله انواع روش استخراج ارز دیجیتال (cryptocurrency mining) دیدن کنید

 

بررسی دقیق ساختار شبکه

ارز دیجیتال آیکون  یک پروژه بزرگ است که از 5 قسمت اصلی  را دارد

 • جمهوری آیکون (ICON Republic)
 • جامعه آیکون (ICON Community)
 • نماینده‌های جامعه یا C-Rep (Community Representatives)
 • نودهای جامعه یا C_Nodes (Community Nodes)
 • نودهای شهروند (Citizen Nodes)

برای آنکه درک بهتری درباره این شبکه داشته باشید بهتر است از کوچک‌ترین بخش به بزرگ‌ترین بخش درباره آیکون توضیح دهیم. نودها به هر صورتی که باشند کوچک‌ترین بخش از شبکه هستند و تفاوت در کاری است که انجام می‌دهند. در ابتدا درباره انواع نودها توضیح می‌دهیم تا روش کار قسمت‌های دیگر را درک کنید.

نوهای شهروند از نظر نوع بلاک‌های داده (Data Blocks) مشابه نودهای دیگر هستند اما تفاوت این است که در فرایند اثبات یا گواه (Proof) شرکت نمی‌کنند. فرایند اثبات عملیاتی است که در آن تراکنش‌ها در شبکه‌های بلاک‌ چین بررسی و سپس تایید می‌شوند و نودهای شهروند نقشی در این فعالیت ندارند. همچنین این نودها حق رأی هم ندارند اما می‌توانند در شبکه تعامل داشته باشند. برای مثال می‌توانند از طریق آیکون به خدمتی که نیاز دارند دسترسی پیدا کنند.

نودهای جامعه مشابه نودهای شهروند هستند اما در فرایند اثبات شرکت دارند و به ‌نوعی زیرساخت شبکه محسوب می‌شوند. برای مثال این نودها مانند کارکنان یک شرکت هستند که خدمات مختلف انجام می‌دهند اما نودهای شهروند افرادی هستند که از این خدمات استفاده می‌کنند.

در این میان، نودهایی وجود دارند که با رای گیری بین خود نودها به‌عنوان نماینده انتخاب می‌شوند. این فرایند دقیقاً مانند نظام‌های سیاسی است که در آن یک نماینده از طرف گروهی از مردم انتخاب می‌شود. نماینده یا همان C_Rep وظیفه پل ارتباطی را دارد. وظیفه آن‌ها این است که بلاک ‌چین‌های دیگر را به ICON Republic متصل کنند که بزرگترین نهاد در سیستم آیکون است.

 

پیشنهاد می کنم از مقاله ۵ نمونه از بهترین کیف پول ارز دیجیتال برای اندروید بازدید نمایید

 

بخش‌های بزرگتر شبکه

از اجتماع نودها جامعه به وجود می‌آید بنابراین یک واحد سازنده بزرگ‌تر در شبکه شکل می‌گیرد که وظایف خاصی دارد.

جمهوری به‌ نوعی مانند مدیر و سرپرست برای تمامی اعضا و مشارکت‌کننده‌ها در شبکه آیکون است و اعضای جمهوری توسط نماینده‌ها انتخاب می‌شود.  برای مثال اگر جمهوری مانند یک کشور باشد، نماینده‌ها مانند استان‌های آن هستند. بلاک‌چین جمهوری با نام نکسوس (Nexus) شناخته می‌شود و تکنولوژی سازنده آن لوپ‌چین (LoopChain) است که وظیفه  دارد این جوامع را به یکدیگر وصل کند.

 

پیشنهاد می کنم مقاله رابطه‌ نفت و بیت کوین  را حتما مطالعه فرمایید

 

بررسی ویژگی‌های ارز دیجیتال آیکون

بررسی ویژگی‌ها

اولین ویژگی ارز دیجیتال آیکون این است که توکن دارد و از آن برای پاداش دادن به نماینده‌های جامعه استفاده می‌شود. قبلا درباره وظیفه این نماینده‌ها توضیح دادیم و گفته شد که با مرتبط کردن شبکه‌های دیگر به آیکون پاداش دریافت می‌کنند. البته افراد عادی هم می‌توانند توکن یا همان ارز دیجیتال شبکه را خریداری کنند که هم برای ترید کردن و هم سرمایه‌گذاری طولانی‌مدت قابل‌استفاده است.

یکی دیگر از ویژگی‌های آیکون این است که می‌توان با استفاده از شبکه آن اپلیکیشن غیرمتمرکز (Dapp) راه‌اندازی کرد. این ویژگی آیکون را به یک شبکه منحصربه‌فرد و رقیب بزرگ برای پروژه‌های دیگر تبدیل کرده است.

این شبکه وسیع و پیچیده از الگوریتم اثبات سهام (PoS) استفاده می‌کند به این ترتیب امکان استیک کردن و سود گرفتن از ارز آن وجود دارد. مهم‌ترین مزیت ارز آیکون افزایش سرعت و امنیت است. آخرین به‌روزرسانی الگوریتم آن با نام Loop Fault Tolerance 2.0 شناخته می‌شود که در 8 آوریل سال 2020 معرفی شد. در این به‌روزرسانی سرعت و امنیت شبکه تا حد زیادی بهبود پیدا کرد و باعث شد تا آیکون توجه افراد زیادی را به سمت خود جلب کند.

 ویژگی بعدی آیکون این است که در آن ذخایر یا همان نقدینگی DEX موجود است. منظور از DEX صرافی غیرمتمرکز است که بدون نظارت یک نهاد واحد کار خودش را انجام می‌دهد. به این ترتیب در این شبکه نیز با اصطلاحی به نام TVL یا Total value locked روبرو هستیم. این اصطلاح نشان می‌دهد چه میزان سرمایه در یک پلتفرم قفل شده است. هرچه مقدار TVL بیشتر باشد نشان می‌دهد سرمایه بیشتری در شبکه آیکون قفل شده که نشان‌دهنده نقدینگی و اعتماد کاربران به آن است.

البته از آنجا که آیکون یک صرافی غیرمتمرکز نیست نمی‌توان آن را از این نظر با رقیب‌های موجود در بازار مقایسه کرد.

 

پیشنهاد می کنم از مقاله نهنگ ها در بازار ارز دیجیتال چه کسانی هستند؟ بازدید کنید

 

مقایسه مزایا و معایب

برای اینکه بهتر بتوانیم درباره یک ارز دیجیتال نقد و بررسی منصفانه داشته باشیم بهتر است مزیت‌ها و معایب آن را در کنار هم بررسی کنیم. مزیت‌های ارز دیجیتال آیکون شامل موارد زیر است:

 • به دلیل ارتباط بین شبکه‌های مختلف، امکان انتقال پول و داده به ‌سادگی وجود دارد.
 • در ضمن حفظ قوانین و سیاست‌های شبکه‌های مختلف، فضایی برای اتصال آن‌ها به یکدیگر ایجاد می‌کند.
 • واسطه‌های غیرضروری را حذف می‌کند به این ترتیب داده یا پول بین مبدأ و مقصد به‌سادگی منتقل می‌شود. با این کار هزینه‌های ناشی از کارمزد نیز برای دو طرف کمتر می‌شود.
 • آیکون در نظر دارد که بتوان از آن در تراکنش‌های روزانه استفاده کرد.

با وجود موارد مثبتی که توضیح داده شد، معایبی هم وجود دارد که اطلاع از آن‌ها خالی ‌از لطف نیست:

 • قانون‌گذاری در آن سخت است زیرا با پلتفرم‌ها و شبکه‌های بسیار زیادی سروکار دارد.
 • برای ارتباط برقرار کردن بین پلتفرم‌های مختلف چالش وجود دارد که مهم‌ترین آن چالش‌های فنی است و رسیدن به چنین هدفی نیازمند توسعه بسیار زیاد است.
 • یکی از بزرگ‌ترین مشکلات این شبکه مقیاس‌پذیری است و نمی‌توان به‌سادگی از کنار آن گذشت.
 • ازآنجاکه همه چیز توسط نودهای دیگر تأیید می‌شود، ممکن است با محدودیت تراکنش روبه‌رو شویم.

 

پیشنهاد می کنم مقاله بهترین سخت افزار ASIC برای استخراج بیتکوین را مطالعه کنید

 

جنبه‌های مالی و سرمایه‌گذاری ارز دیجیتال آیکون

جنبه‌های مالی و سرمایه‌گذاری

با وجود تمام توضیحاتی که داده شد ترید کردن یا سرمایه‌گذاری در ارز آیکون بر اساس تحلیل و سلیقه شخصی خودتان باید انجام شود. پیش از هر تصمیم همه جوانب را به طور دقیق بسنجید بعد اقدام کنید. می‌توان این شبکه را در نوع خود بی‌نظیر دانست و اگر رقیبی برای آن وجود داشته باشد تا این لحظه به‌اندازه آیکون رشد نکرده است.

در حال حاضر این ارز در رتبه 104 بازار است و این احتمال وجود دارد که موقعیت آن تغییر کند (بالا یا پایین برود). محدودیتی برای تعداد عرضه کوین‌های آن وجود ندارد و تا این لحظه حدود 693 میلیون و 378 هزار و 615 توکن در گردش هستند. از آن جا که تا‌به‌حال بیشتر از این تعداد کوین تولید شده است نشان می‌دهد تعدادی از کوین‌های ICX سوزانده شده‌اند. ارزش بازار این ارز 861 میلیون دلار است و ممکن است در آینده شاهد رشد بیشتر آن باشیم.

 

پیشنهاد می کنم از محصول اندیکاتور پول هوشمند (شناسایی پول هدفمند) در بازار ارزهای دیجیتال استفاده نمایید

 

مزایای ارز دیجیتال آیکون چیست؟

از مزایای ارز دیجیتال آیکون می توان به موارد زیر اشاره کرد: امکان انتقال پول و داده به ‌سادگی وجود دارد. واسطه‌های غیرضروری حذف شده و به این ترتیب پول بین مبدأ و مقصد به‌ راحتی منتقل می‌شود. همچنین هزینه‌های ناشی از کارمزد برای دو طرف کمتر است.

ویژگی‌های ارز دیجیتال آیکون کدامند؟

از جمله ویژگی های ارز دیجیتال آیکون این است که دارای توکن است. همچنین می‌توان با استفاده از شبکه آن اپلیکیشن غیرمتمرکز (Dapp) راه‌اندازی نمود. ارز دیجیتال آیکون از شبکه وسیع و پیچیدهای از الگوریتم اثبات سهام (PoS) استفاده می‌کند و در آن ذخایر یا همان نقدینگی DEX موجود می باشد.

نتیجه‌گیری

آیکون یک پروژه با اهداف بسیار بزرگ است که ایده‌های بسیار مناسبی دارد. با وجود این راه طولانی پیش ‌روی توسعه‌دهندگان وجود دارد و باید در فضای رقابتی موجود تمام تلاش خودشان را بکنند. تعدادی از کارشناسان نیز آینده ارز دیجیتال آیکون را درخشان می‌دانند.

به ‌هر حال آینده هر چیزی که باشد باید برای رسیدن آن صبر کنیم. شاید در آینده همه چیز تغییر کند و ارز دیجیتال آیکون (ICON) یکی از ارزهای دیجیتال محبوب همانند بیت کوین شود. امیدواریم از این مقاله که در ثروت آفرین منتشر شده است استفاده کرده باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *