استخراج ابری چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟

در این مقاله قصد داریم در رابطه با استخراج ابری صحبت کنیم. اما قبل از اینکه بدانیم استخراج ابری چیست، باید با مفهوم استخراج ارزهای دیجیتال آشنا شویم. فرصت‌های زیادی برای درآمدزایی از طریق حوزه‌ی ارزهای دیجیتال به وجود آمده است. یکی از معروف‌ترین روش‌های درآمد زایی، استخراج رمز ارزها می‌باشد. ماینرها که همان استخراج کنندگان ارز دیجیتال هستند، به وسیله‌ی سخت‌افزارهای مخصوص محاسبات اعتبار سنجی و تراکنش‌ها را انجام داده و قدرت شبکه را تامین می‌کنند. روش‌های متنوعی برای استخراج وجود دارد که یکی از این روش‌ها استخراج ابری یا cloud mining می‌باشد.

مفهوم استخراج ارزهای دیجیتال چیست؟

مجموعه‌ای از کارها غیرمتمرکز برای حفظ امنیت شبکه‌ی بلا‌چین که به صورت زنجیره‌ای انجام داده می‌شود، استخراج یا ماینینگ ارز دیجیتال نامیده می‌شود. ماینرها معاملات و تراکنش‌ها را از طریق انجام این فرآیندها، بررسی و در نهایت تایید می‌کنند. بر اساس این بررسی‌ها، یک رمز ارز جدید ایجاد و به چرخه‌ی دیگر رمز ارزها اضافه می‌شود.

باید این موارد را برای داشتن یک ماینر انجام دهید:

 • در ابتدا باید یک نود یا گره در شبکه‌ی بلاک‌چین ایجاد نمایید.
 • تسک‌هایی که برای ایجاد بلاک جدید مشخص شده است، با موفقیت همه را انجام دهید.
 • روی بلاک‌چین، اطلاعات تراکنش‌های انجام شده را بارگذاری نمایید.
 • حتما مطمئن شوید که double-spending یا حمله‌ی دوبار خرج کردن، رخ نداده باشد.

با پشت سر گذاشتن مراحل بالا، شبکه‌ی بلاک‌چین از طریق ایجاد رمز ارز جدید، به صورت خودکار پاداش ماینرها را پرداخت می‌کند. این مکانیسم که توسط بلاک‌چین‌های اثبات کار POW (بلاک‌چین‌های پشتیبان استخراج) استفاده می‌کند، مکانیسم اصلی توزیع می‌باشد. در واقع تعیین کردن وظایف خاص برای ماینرها، توسط الگوریتم اثبات کار انجام می‌شود. در نتیجه، فرایند استخراج با توجه به الگوریتم‌های مختلف، متفاوت خواهد بود.

به عنوان مثال، حل معادلات ریاضی سخت و پیچیده در شبکه‌ی بیت کوین و بلاک‌چین‌هایی که از SHA-256 (الگوریتم هش امن ۲۵۶ بیتی)، به عده‌ی ماینرها می‌باشد.انجام این کار در نگاه اول ساده به نظر می‌آید، اما سخت‌افزارهای بسیار قوی برای انجام این معادلات سخت نیاز است. در واقع شانس استخراج ارز دیجیتال در صورتیکه سرمایه‌ی ماینرها بیشتر باشد، افزایش می‌یابد. این موضوع به این دلیل است که سرمایه‌ی زیادی جهت خرید دستگاه و پرداخت هزینه‌های نگهداری و تعمیر آن نیاز است.

علاوه بر این موضوع، جهت ثابت ماندن فاصله بین بلاک‌های تولید شده، سختی شبکه‌های بلاک‌چین طوری طراحی شده که به مرور زمان، افزایش یابد. بنابرین، زمانیکه قدرت محاسبه‌ی گره‌های ماینینگ یا تعداد نودهای ماینینگ یک شبکه افزایش یابد، شاهد افزایش سختی استخراج نیز خواهیم بود. در غیر این صورت، دشواری معادله‌ی SHA-256 با تنظیم شدن خودکار شبکه، کاهش می‌یابد.

ماینر موفق چه چیزهایی را باید بداند؟

در صورتی که بخواهید تبدیل به یک ماینر موفق شوید، باید مواردی که در ادامه می‌گوییم را در نظر داشته باشید:

 • حتما در ریگ‌های استخراجی که بسیار قوی هستند سرمایه‌گذاری کنید. قیمت یک دستگاه استخراج با کیفیت بالا، حدود ۸ هزار دلار قیمت دارد.
 • باید اطلاعات و تخصص در مورد کدگذاری داشته باشید تا به یک نود کامل در بلاک‌چین تبدیل شوید.
 • باید از سود خود، هزینه‌های لازم برای تامین برق و انرژی جهت خنک نگه‌داشتن تجهیزات خود را، به صورت ۲۴ ساعته و ۷ روز در هفته، کم کنید. به دلیل همین موضوع، اغلب ماینرها مناطقی که آب و هوای خنک دارند و یا تعرفه برق کمتری دارند را انتخاب می‌کنند.
 • علاوه بر سرمایه‌ی اولیه‌ی کلان، برای شروع به کار به عنوان یک ماینر موفق و مستقل، لازم است تا توانایی فنی هم داشته باشید. در این صورت می‌توانید شانس موفقیت خود را افزایش دهید.

تمام ماینرها قادر به تهیه‌ی این الزامات اولیه نیستند، بنابرین جهت کسب درآمد باید به دنبال راه‌های دیگری از جمله استخراج ابری باشند. در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت.

استخراج ابری چیست؟

درک مفهوم استخراج ابری و لزوم استفاده از این روش، حالا که با مفهوم ماینینگ ارزهای دیجیتال آشنا شده‌اید، ساده‌تر خواهد بود. همانطور که از نام این روش پیداست، در استخراج ابری برای انجام محاسبات مربوط به استخراج رمز ارزها، از فضای ابری استفاده می‌شود. در این حالت از استخراج، همه تجهیزات توسط اشخاص ثالث انجام خواهد گرفت و لازم نیست شما به فکر تهیه لوازم باشید.

شما قادر خواهید بود تا چند ریگ استخراج یا قدرت هش را به واسطه‌ی پیوستن به استخرهای ابری، اجاره کنید. توان ریگ استخراج همان قدر هش است که در واحد‌های Gh/s و Th/s معمولا محاسبه می‌شوند. شرایط خرید و فروش برای تمام افراد توسط ارائه دهندگان استخراج ابری، به واسطه‌ی راه اندازی یک مزرعه‌ی استخراج، فراهم می‌شود.

البته باید ارائه دهندگان خدمات استخراج ابری در نظر داشته باشند که هزینه‌های انجام این کار را به وسیله‌ی ایجاد مزرعه در مکانی با دسترسی به برق ارزان و آب و هوای سرد، برای هر دو طرف مقرون به صرفه کنند.

استفاده از روش استخراج ابری، برای افرادی که بودجه و مکان لازم را ندارند و همچنین علاقه‌مند به کسب درآمد از طریق استخراج هستند، بسیار ایده‌آل می‌باشد. در بسیاری از موارد، از طریق تلفن هوشمند می‌توان روند و سود حاصل از استخراج ابری را، ردیابی کرد. در برخی از استخرهای ابری، امکانی فراهم شده است تا کاربر بتواند با توجه به سختی شبکه، قدرت هش را در بهترین حالت جهت کسب بیشترین میزان سود تنظیم کنند.

انواع مدل‌های استخراج ابری چیست؟

انواع مدل‌های استخراج ابری چیست؟

ماشین‌های استخراج میزبان mining machines

در این حالت، از شخص ثالث که همان میزبان است، ماینرها تجهیزات سخت‌افزاری و ASICها را اجاره و به صورت ماهانه به کمپانی میزبان، مبلغی پرداخت می‌کنند. از مزایای این حالت از استخراج، می‌توان به عدم پرداخت هزینه‌ی برق، هزینه‌های نگهداری تجهیزات و نگرانی بابت آلودگی صوتی ناشی از فعالیت دستگاه‌ها، اشاره کرد.

پلتفرم‌های استخراج میزبان Hosted platform mining

کامپیوترهای مجازی در این حالت از استخراج ابری، اجاره داده می‌شود. یکی از پلتفرم‌هایی که برای ارائه خدمات استخراج ابری از این مدل استفاده می‌کند، Amazon EC2 می‌باشد. پلتفرم‌های میزبان بعد از اجرای تمام API، مانند سرورهای معمول، قابل استفاده خواهند بود. ماینر می‌تواند به کامپیوتر مجازی خود دسترسی کامل داشته باشد و در صورت نیاز، نرخ هش را متناسب با سختی شبکه، تغییر دهد. معمولا از چند رویکرد در این پلتفرم‌ها برای ایجاد امنیت اطلاعات کاربران استفاده می‌شود. پس توجه داشته باشید در صورتی که پلتفرم خوبی را انتخاب کنید، احتمال حمله‌ی هکرها بسیار پایین خواهد بود.

لیزینگ قدرت هش Lease hash power

قدرت هش در این روش، از ارائه‌دهندگان خدمات اجاره می‌شود. قدرت هشینگ از طریق ASIC‌های متعدد و یا سایر ماشین‌آلات متعلق به شرکت، گرفته می‌شود. ماینرها بسته به قدرت هشی که نیاز دارند، از طرح‌های اشتراکی یکی را انتخاب و هزینه‌های مربوطه را پرداخت می‌کنند. عموما پرداخت هزینه‌ها به صورت ماهانه می‌باشد، اما امکان پرداخت به صورت سالانه همراه با تخفیف نیز وجود دارد.

مزایای استخراج ابری چیست؟

ضروری نبودن نیاز به دانش فنی

بهترین و راحت‌ترین روش برای کسب درآمد از ارزهای دیجیتال در صورتی که دانش زیادی در این حوزه ندارید، استفاده از استخرهای ابری می‌باشد. هیچگونه دانش تخصصی هنگام پیوستن به این شرکت‌ها وجود ندارد.

شما نیاز ندارید تا در رابطه با بهترین استخرها و نحوه‌ی اتصال آن‌ها، تجهیزات ASIC و نحوه استفاده از پروتکل‌ها اطلاعات تخصصی داشته باشید. فقط لازم است یکی از طرح‌های اشتراکی استخراج ابری را خریداری و حساب خود را مدیریت نمایید.

عدم نیاز به خرید لوازم و تجهیزات سخت افزاری استخراج

در بالا به این موضوع اشاره کردیم که با افزایش سختی شبکه‌ی رمز ارزها مخصوصا بیت کوین، برای افزایش موفقیت باید تجهیزات سخت‌افزاری قوی تهیه نمایید. جهت تهیه‌ی تجهیزات قوی و نصب آن‌ها، به دانش فنی و تخصص نیاز است.

هیچگونه نگرانی بابت افت کیفیت دستگاه‌ها و نحوه‌ی نگهداری آن‌ها در این روش وجود ندارد. همچنین نیازی به تجهیزات ASIC و GPU نیست.

 عدم نیاز به پرداخت هزینه‌ی نگهداری و تعمیر

آیا زمانی که تجهیزات سخت افزاری در حال کار کردن هستن، آن‌ها را از نزدیک دیده‌اید؟ در نتیجه‌ی فعالیت دستگاه که به طور متوسط ۱۵۰۰ وات در ساعت انرژی مصرف می‌کند، گرما و صدای زیادی ایجاد می‌شود. در خانه امکان نگهداری این تجهیزات وجود ندارد و باید در محیطی غیر از خانه وسایل تهویه هوا را تهیه و نصب کنید.

معایب استخراج ابری چیست؟

معایب استخراج ابری چیست؟

پایین بودن درآمد حاصل از استخراج

در این روش، مسئولیت اجرا و راه‌اندازی تجهیزات استخراج، بر عهده‌ی اشخاص ثالث می‌باشد. در نتیجه‌ی این‌کار، بخشی از درآمد شما متعلق به این افراد خواهد بود. همچنین، سختی شبکه با گذشت زمان افزایش خواهد یافت و همچنین با کاهش ارزش ارزهای دیجیتال، کاهش سود استخراج نیز به احتمال زیاد به همراه خواهد بود.

اگر قصد سرمایه‌گذاری بلند مدت ندارید و قصد دارید خیلی سریع رمز ارز استخراج شده را به ارز فیات تبدیل کنید، این روش به قطع برای شما مناسب نخواهد بود. علاوه براین، استفاده از این روش برای رمزارزهایی مانند بیت کوین که سختی شبکه‌شان مداوم در حال افزایش است، مقرون به صرفه نخواهد بود.

وجود احتمال کلاهبرداری

احتمال از دست رفتن دارایی و کلاهبرداری در دنیای ارزهای دیجیتال، همیشه وجود دارد. با استفاده از روش استخراج ابری، این احتمال بیشتر هم خواهد شد. درواقع ممکن است سود حاصل از استخراج شما، در برخی از پلتفرم‌ها بعد از دریافت هزینه از شما، پرداخت نشود.

 

به نکات زیر هنگام انتخاب پلتفرم استخراج ابری توجه کنید

طبق بررسی‌هایی که تاکنون انجام شده است، ۹۰ درصد از پلتفرم‌های استخراج ابری در حال حاضر کلاهبردار شناخته شده‌اند. حتما قبل از سرمایه‌گذاری و ریسک کردن روی دارایی‌هایتان، باید از معتبر بودن پلتفرم مطمئن شوید. سعی کنید اطلاعات کاملی از پلتفرم و نظرات کاربران بدست آورید. برای جلوگیری از به خطر انداخت دارایی‌هایتان و جلوگیری از کلاهبرداری، نکات زیر را در نظر داشته باشید:

 • پلتفرم‌هایی که سرمایه‌گذاری اندک و سود زیاد را توصیه می‌کنند، کاملا فراموش کنید.
 • حتما درباره‌ی پیشینه‌ی شرکت مورد نظر تحقیق کنید. مطمئن شوید که فعالیت آن قانونی است و اطلاعات کاربران را در دسترس دیگر شرکت‌ها قرار نمی‌دهد.
 • به هیچ عنوان حرف‌های آنان درباره‌ی کسب سود فراوان و چند هزار دلاری را باور نکنید.
 • در صورتی که پلتفرم قابل اعتمادی پیدا کردید، حساب کنید که چه مقدار سود در ازای هزینه‌ای که پرداخت می‌کنید دریافت خواهید کرد.
 • در صورتی که پلتفرم مورد نظر هیچگونه اطلاعاتی در مورد تیم و فعالیت پلتفرم در اختیار شما نگذاشت، به هیچ عنوان به آن اعتماد نکنید.

 

کلام آخر

سعی کردیم در این مقاله به شما توضیح دهیم که استخراج ابری چیست. استخراج ابری یکی از انواع روش‌های استخراج رمز ارز می‌باشد که جدا از مزایایی که دارد، به دلیل کلاهبرداری‌هایی که در این روش انجام شده، چندان قابل اعتماد نیست. با استفاده از این روش، نیازی نیست تا مبالغ هنگفتی را صرف خرید تجهیزات سخت‌افزاری و تعمیر و نگهداری آنان کنید. سوال مهمی که پیش می‌آید این است که آیا بعد از مدت زمان تعیین شده، ارائه دهنده‌ی خدمات استخراج ابری سود حاصل از استخراج را پرداخت می‌کند یا خیر؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *