نصب دستگاه استخراج ارزهای دیجیتال (مراحل نصب)

عمل تولید رمزارزهای جدید، به اصطلاح استخراج نام دارد. اما این عمل با کار اشخاصی که به صورت فیزیکی طلا و فلزات گرانبها استخراج می‌کنند، کاملا متفاوت است. شما باید برای کسب درآمد از این طریق، آموزش کامل نصب دستگاه استخراج ارزهای دیجیتال را ببینید. به چه دلیل؟ درواقع، رمز ارزی که به عنوان پاداش توسط رمز ارز استخراج شده به کمک کامپیوترهای قوی بدست می‌آید، استخراج نام دارد که توسط ماینرها انجام می‌شود. بنابرین علاوه بر انتخاب رمز ارز مناسب جهت استخراج، باید درمورد نحوه‌ی ساخت و راه‌اندازی ریگ ماینینگ (دستگاه استخراج) نیز اطلاع داشته باشید.

استخراج ارز دیجیتال چیست؟

می‌توان به طور ساده گفت که به کمک کامپیوتر یا مجموعه‌ای از کامپیوترها، برای حل معادلات رمزنگاری شده و ثبت داده‌ها در بلاک‌چین استفاده می‌شود. ماینرها در ازای بررسی کردن معاملات هش بلوک‌های تایید نشده، پاداشی برای تایید هر هش دریافت می‌کنند. این فرایند از نظر محاسباتی بسیار فشرده است، در نتیجه برای پیشبرد پروسه، نیاز به سخت افزارهای پیشرفته است. اکنون نکته اینجاست که برای شروع فرآیند استخراج، چه تجهیزات و مواردی مورد نیاز است؟ با ما همراه باشید تا جواب این سوال را دریابید.

ریگ استخراج چیست؟

درواقع، ریگ نوعی کامپیوتر شخصی سازی شده است. ریگ مواردی همچون برد اصلی، واحد پردازش مرکزی CPU، فضای ذخیره سازی و کارت حافظه که عناصر مشترک کامپیوتر می‌باشد را دارا است. در زمان استخراج، بیش از یک عدد GPU نیاز است و سختی کار در زمان استخراج مربوط به کارت گرافیک می‌باشد، نه CPU.

در واقع شما می‌توانید یک کامپیوتر تقریبا ارزان را همراه با یک یا چند کارت گرافیک، به عنوان یک ریگ استخراج راه‌اندازی کنید. شما لازم است که به کمک مادر برد، چندین کارت گرافیک را به یک سیستم واحد متصل نمایید. می‌توانید با استفاده از بیش از یک واحد منبع تغذیه یا Power supply unit، همه‌ی شرایط را به سطح خیلی بالایی ارتقا دهید. جدا از این موارد، موارد دیگری نیز جهت آماده‌سازی دستگاه استخراج اهمیت بالایی دارند.

 

چه مواردی در نصب دستگاه استخراج ارزهای دیجیتال اهمیت دارند؟

مواردی که اهمیت بالایی در آماده‌سازی ریگ استخراج دارند شامل موارد زیر می‌باشد:

  1. شروع فعالیت را کم هزینه درنظر نگیرید. این پروسه هزینه‌های بسیار زیادی را در بر می‌گیرد.
  2. میزان و هزینه‌ی مصرف برق را در نظر بگیرید. اگر به این موضوع دقت نکنید، ممکن است سود شما را به کل از بین ببرد.
  3. راه‌اندازی و نصب دستگاه ماند راه‌اندازی کامپیوتر یا لپ تاپ نمی‌باشد. لازم است صبور باشید تا مراحل را به نتیجه برسانید.

مراحل نصب دستگاه استخراج ارزهای دیجیتال

مراحل نصب دستگاه استخراج ارزهای دیجیتال

قابلیت استخراج تمام رمز ارزهای موجود در بازار وجود ندارد و همچنین فرایند استخراج رمزارزهای قابل استخراج، ممکن است با یکدیگر متفاوت باشند. در صورتی که قصد کسب سود و درآمد از این روش هستید، ابتدا باید اطلاعات کاملی در رابطه با نوع رمز ارزها و فرایند استخراج آن‌ها بدست آورید. بعد از کسب اطلاعات و انجام تحقیقات، باید به صورت قطعی تصمیم بگیرید که کدام رمز ارز را می‌خواهید استخراج کنید.

یکی از رمز ارزهای بزرگ و معتبر جهانی که قابلیت استخراج دارد، بیت‌کوین می‌باشد. در حال حاضر که ۱۲ سال از راه‌اندازی بیت کوین می‌گذرد، سود حاصل از استخراج این رمز ارز نسبت به چندین سال قبل، کمتر شده است. افزایش چشم‌گیر ماینرها دلیل این امر می‌باشد. علاوه بر افزایش تعداد ماینرها و گذشت زمان، افزایش سختی استخراج به عوامل دیگری نیز ارتباط دارد.

برای انتخاب درست تجهیزات و قطعات، باید علاوه بر یادگیری مراحل استخراج، ارز دیجیتال مناسب جهت استخراج را نیز در نظر گرفت. برخی از رمز ارزها جهت استخراج نیاز به تجهیزات بسیار قدرتمندی دارند که به خاطر افزایش تقاضا، نرخ تهیه این تجهیزات بسیار سنگین می‌باشد. این موضوع در حالی است که تجهیزات مورد نیاز جهت استخراج برخی از رمز ارزها، بسیار پایین می‌باشد.

اصول اولیه جهت نصب دستگاه استخراج ارزهای دیجیتال

اصول اولیه جهت نصب دستگاه استخراج ارزهای دیجیتال

سه مولفه‌ی اصلی برای انجام استخراج نیاز است:

  • کیف پول ارز دیجیتال: جهت ذخیره‌ی رمز ارزهای استخراج شده در جایی امن و مطمئن، نیاز به یک کیف پول رمزنگاری شده‌ی مناسب دارید. کیف پول‌ها در واقع حساب‌های بانکی رمز نگاری شده‌ی آنلاین می‌باشند که به شما امکان ارسال و دریافت ایمن رمز ارزهای گوناگون را با ارائه‌ی یک آدرس عمومی منحصر به فرد، می‌دهند. کیف پول‌های سخت افزاری از جمله کیف پول‌های ارز دیجیتال هستند که خدمات آنلاین ارائه نمی‌دهند و جهت نگهداری رمز ارزها بسیار مناسب می‌باشند. این نوع کیف پول‌ها از حمله‌ی هکرها کاملا در امان هستند.
  • نرم‌افزارهای استخراج رمز ارز: نرم‌افزارهای استخراج به صورت آنلاین قابل دانلود هستند و می‌توانید در انواع سیستم عامل‌ها از آن‌ها استفاده کنید. چندین نوع نرم‌افزار برای ارزهای معروفی مانند بیت‌کوین وجود دارد.گرچه برای استخراج اغلب گزینه‌ها می‌توانند موثر باشند، اما تفاوت‌های جزئی بین این گزینه‌ها وجود دارد. این تفاوت‌های جزئی عموما بر عملکرد پروسه‌ی استخراج شما تاثیر گذار هستند. پس بهتر است مناسب‌ترین مورد را پس از انجام تحقیقات کامل، انتخاب کنید.
  • سخت‌افزارهای استخراج: سخت‌ترین مولفه در راه‌اندازی ریگ استخراج، همین مورد می‌باشد. شما به یک کامپیوتر بسیار قدرتمند که ترجیحا به طور خاص برای استخراج طراحی شده است، نیاز دارید. برخی از این کامپیوترها و تجهیزات مورد نیاز از جمله کارت‌های گرافیک، ممکن از تا ۱۵ هزار دلار هزینه داشته باشند.

کسب سود از طریق استخراج ارز دیجیتال

روش‌های جدید و کم هزینه‌تری برای استخراج با گران‌تر شدن تجهیزات و محبوبیت این صنعت، به وجود آمده است. عضویت در استخر استخراج Mining pool یکی از این روش‌های جدید می‌باشد. به گروهی از استخراج کنندگان که قدرت محاسباتی خود را برای استخراج رمز ارزها جمع کرده و با یکدیگر همکاری می‌کنند، استخر استخراج می‌گویند. سود حاصل از این فرایند، در نهایت بین اعضا تقسیم می‌شود و هر ماینر با توجه به قدرت دستگاهی که در اختیار مجموعه قرار داده است، سود می‌برد.

عضویت در این استخرها، معایب و مزایایی را به همراه دارد. می‌توان گفت هزینه‌ی کمتری پرداخت خواهید کرد زیرا هزینه‌های راه‌اندازی اقدامات اولیه استخر نسبت به زمانی که بخواهید ریگ شخصی خود را راه‌اندازی کنید، بسیار پایین‌تر است. از طرفی، سودی که بدست می‌آورید به دلیل تقسیم این سود بین اعضا، کمتر از حالتی خواهد بود که خودتان ریگ شخصی راه‌اندازی می‌کنید.

نحوه‌ی راه‌اندازی و نصب دستگاه استخراج ارزهای دیجیتال

نحوه‌ی راه‌اندازی و نصب دستگاه استخراج ارزهای دیجیتال

در این قسمت قصد داریم تا قدم به قدم مراحل نصب دستگاه استخراج را به شما توضیح دهیم. با ما همراه باشید.

برد اصلی Motherboard

مادر برد یا برد اصلی، اصلی‌ترین قسمت یک کامپیوتر است که وظیفه‌ی کنترل پردازشگر مرکزی و مرتبط کردن آن با سایر اجزا را دارد. مادر برد یک مدار الکتریکی است و RAM، CPU، GPU و … که واحدهای اصلی یک کامپیوتر هستند، روی آن قرار می‌گیرد.

انتخاب یک مادربرد مناسب، برای نصب دستگاه استخراج ضروری است. برای مثال، یکی از بهترین مادر برداها که امکان نصب ۱۹ کارت گرافیک را فراهم کرده است، مادربرد Asus B250 Mining Expert می‌باشد. با وجود اینکه این مدل سال ۲۰۱۷ به بازار عرضه شده و جدید نمی‌باشد، اما همچنان به عنوان یکی از بهترین مدل‌ها شناخته می‌شود.

کارت‌های ۱۹، ۱۳ و ۱۱ از طرف کمپانی Asus برای چیدمان GPU پیشنهاد شده است که توصیه می‌کنیم حتما این طرح پیشنهادی توسط سازنده پیروی کنید. علاوه بر این طرح‌ها، استفاده از ویندوز ۱۰ نیز توسط کمپانی توصیه شده است.

واحد پردازش مرکزی CPU

مهم‌ترین واحد پردازش کننده‌ی ریگ استخراج یا کامپیوتر، CPU می‌باشد. اجرای برنامه‌ها، انجام محاسبات و سایر اقدامات لازم، وظیفه‌ی اصلی این واحد می‌باشد. تهیه‌ی CPU به دلیل اینکه GPU اصلی‌ترین بخش ریگ استخراج می‌باشد، هزینه‌ی زیادی ندارد. یکی از گزینه‌های مناسب، CPU چهار هسته Core i5 می‌باشد. این قطعه با مادربرد انتخاب شده به خوبی همخوانی دارد.

کارت حافظه RAM مورد نیاز در زمان نصب دستگاه استخراج ارزهای دیجیتال

فضایی که کامپیوتر برای انجام کارها از آن استفاده می‌کند، کارت حافظه یا RAM نام دارد. هزینه‌ی RAM نیز همانند  CPU هزینه‌ی زیادی ندارد و نیازی نیست یک مدل گران‌قیمت انتخاب کنید. باید طبق مادربرد انتخاب شده، RAM را انتخاب نمایید. مادربردی که در بخش قبلی عنوان کردیم، از DDR 2400 پشتیبانی می‌کند. این کیت از برند G.SKILL و ۲×۸GB گیگابایتی است.

فضای ذخیره‌سازی Storage

به یک هارد دیسک HHD یا درایو حالت جامد SSD، فضای ذخیره‌سازی گفته می‌شود. در این قسمت از کامپیوتر، اطلاعات شما برای همیشه ذخیره می‌شود و در زمانی که نیاز باشد، در فضای ذخیره سازی فراخوانده می‌شود. چند عدد SSD یا HHD برای راه‌اندازی دستگاه استخراج مورد نیز است. از بین این دو، می‌توانید به دلخواه یکی را انتخاب نمایید. به عنوان مثال می‌توان از چند SSD یک ترابایتی استفاده نمود.

واحد منبع تغذیه PSU

واحد منبع تغذیه PSU

یکی از اجزای مهم جهت راه‌اندازی و نصب دستگاه استخراج ارزهای دیجیتال، PSU یا Power supply unit می‌باشد. انرژی الکتریکی مورد نیاز سخت‌افزارها و قطعات کامپیوتر، توسط این عضو حیاتی تامین می‌شود. گاهی در برخی شرایط به بیش از یک PSU برای تامین جریان برق نیاز است.

تعداد PSU مورد نیاز بسته به تعداد کارت گرافیکی که استفاده می‌کنید دارد. توصیه می‌کنیم به دنبال مدل‌های ارزان قیمت نباشید و مدل‌های بهتر را استفاده کنید، چون در فرایند استخراج، این قطعه تحت فشار قرار خواهد گرفت. گزینه‌ی مناسبی که می‌توانیم معرفی کنیم و عملکرد مناسب و قابل اعتمادی دارد، PSUهای Segotep می‌باشد.

Rise card GPU

این قطعه، موجب اتصال کارت‌های گرافیک به مادربرد می‌شود. اگر تابه‌حال کامپیوتر شخصی راه‌اندازه کرده‌اید، احتمالا به Riser card GPU نیازی نداشته‌اید. عامل تفکیک کامپیوتر شخصی از ماینر، همین بخش می‌باشد. در حالت عادی، امکان متصل کردن مستقیم چندین کارت گرافیک به مادربرد وجود ندارد، اما به کمک رایزرها می‌توان این امکان را فراهم کرد تا به صورت غیر مستقیم کارت‌های گرافیک به مادربرد متصل شوند.

برای اتصال هر کارت گرافیک، به یکی از این قطعات نیاز خواهید داشت. یکی از گزینه‌های مناسبی که در بازار وجود دارد، مدل PCI-e Riser می‌باشد. این مدل یک پک شش تایی رایزر می‌باشد که برای کارت‌های گرافیک شما، توان پایداری فراهم خواهد کرد. توصیه می‌کنیم از None-powered Riser استفاده نکنید زیرا باعث ایجاد مشکلاتی مرتبط به توان می‌شود.

کارت گرافیک GPU برای نصب دستگاه استخراج ارزهای دیجیتال

وظیفه‌ی این قطعه، نمایش تصاویر روی صفحه نمایش کامپیوتر و سایر دستگاه‌ها می‌باشد. همانطور که قبلا گفتیم، در فرایند استخراج حتما به کارت گرافیک نیاز خواهید داشت. یکی از بهترین کارت گرافیک‌های موجود در بازار جهت راه‌اندازی و نصب دستگاه استخراج ارزهای دیجیتال، کارت گرافیک Nvidia می‌باشد. این مدل خنک کنندگی بالایی دارد. از دیگر ویژگی‌های مهم این کارت گرافیک، کاهش مصرف برق و هزینه‌های استخراج می‌باشد که در نتیجه، کارآمدی بسیار بالایی خواهد داشت. اما می‌توان گفت تنها جنبه‌ی منفی این کارت گرافیک، قیمت بالای آن می‌باشد که در صورت تهیه‌ی چندین کارت گرافیک به صورت همزمان، هزینه‌ها افزایش خواهد یافت. یکی دیگر از گزینه‌های مناسب، کارت گرافیک AMD می‌باشد. این کارت گرافیک عملکرد خوب، قدرت و کارآمدی بسیار بالایی دارد/

کلام آخر

به دلیل محبوبیت بالا در این حوزه، همواره در انتظار کشف روش‌های جدید استخراج و ارزهای جدید هستیم. از این رو، همچنان استخراج یک روند هیجان‌انگیز و سودآور می‌باشد. اما نباید مشکلات احتمالی موجود در این راه را نادیده گرفت، زیرا همواره ماینرهایی بوده‌اند که با وجود پرداخت هزینه‌های گزاف راه‌اندازی ریگ استخراج، نتوانسته‌اند سود مناسبی کسب کنند. حتما دقت کنید که اطلاعات لازم جهت ورود به این حوزه و نصب دستگاه استخراج ارزهای دیجیتال را بدست آورید تا بتوانید به سود مناسبی دست پیدا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *