ارز دیجیتال نم NEM چیست؟ از معرفی تا ویژگی‌های نم

ارز دیجیتال نم NEM یا نهضت اقتصادی تازه (New Economy Movement) یک پاسخ سازمانی است که با قصد ساخت یک بلاک‌چین زیرکانه و پیشرفته از منظر تکنولوژی تولید شده است. به سخن دیگر این ارز دیجیتال نه‌تنها به‌عنوان جانشینی برای آلت کوین بلکه به‌عنوان ناظر یک پلتفرم بلاک‌چین تازه و جانشینی برای پلتفرم‌های قدیمی و سنتی مدیریت اموال پا به میدان رمزارزها گذاشته است. NEM که خود را بلاک‌چین دارایی باهوش فراوان می‌داند، پلتفرمی بر پایه دانش فنی بوده و تلاش می‌کند تا مسیری کارآمد برای تدبیر و مدیریت راحت، روشن و کم‌هزینه اموال و داده‌ها فراهم آورد. در این مقاله قصد داریم در مورد ارز دیجیتال NEM و توکن XEM، ویژگی‌ها، مزایا و کاربردهای این رمزارز بپردازیم؛ با ما همراه باشید.

ارز دیجیتال نم

ارز دیجیتال نم چیست؟

نم در مارس سال ۲۰۱۵ میلادی به‌عنوان یک نسخه فورک NXT شروع به کارکرد. NXT یکی از ارزهای مجازی ساخته شده بر مبنای بلاک‌چین و پلتفرم شبکه پرداخت است و دارای خریداران و طرف‌داران مخصوص به خود در جامعه کریپتوکارنسی است.

مقر اصلی سازمان غیردولتی NEM.io واقع در سنگاپور است که دارای مالکیت این رمزارز است. در پی مراحل فورک NXT، تصمیم این سازمان بر این شد تا کدهای مختص به NEM را برای مقیاس‌پذیری و افزایش سرعت آن وسعت بخشد؛ بنابراین نِم چونان یک پلتفرم ارز دیجیتال تازه و متفاوت با NXT نخستین شناسایی می‌شود. NEM دارای توکن مختص به خود به اسم توکن XEM است و اگرچه این توکن برخلاف بعضی از باقی سکه‌های رمزارز مثل بیت‌کوین به‌عنوان یک راه پرداخت در معامله‌ها استفاده نمی‌شود، با‌وجوداین، ارزش XEM باگذشت زمان دارای رشد بسیار بالایی بوده است.

NEM به‌وسیله یک سازمان و بنیاد غیرانتفاعی با افراد ناشناس به اسم بنیاد NEM.io  پشتیبانی می‌شود. مقصود اصلی این بنیاد، معرفی، آموزش و بالابردن استفاده از پلتفرم تکنولوژی بلاک‌چین ارز دیجیتال نم در بین همه مشاغل و سازمان‌ها در سراسر جهان است.

تاریخچه کلی ارز دیجیتال نم

تاریخچه آغاز به فعالیت پلتفرم نم مربوط به سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ است. طرح اصلی ارز دیجیتال NEM که یک رونوشت فورک شده از NXT است، فاز عملیاتی آن اولین‌بار در ماه مارس سال ۲۰۱۵ آغاز شد و زیاد طول نکشید که وسعت دهندگان آن تصمیم به آغاز NEM به طور کاملاً مستقل از NXT گرفتند.

به همین علت کدهای مخصوص NEM تا اواخر سال ۲۰۱۵ تکمیل شد و در تصرف این پلتفرم قرار گرفت. اصلاحات انجام شده در NEM این پلتفرم را به‌صورت کمی‌تر و در ادامه آن بسیار سریع‌تر از پلتفرم اولیه NXT ساخته است.

به‌مرورزمان طرفداران این طرح بیشتر شدند و در سال ۲۰۱۶، بنیاد NEM پا به میدان بازار رمزارزها گذاشت. این سازمان غیرانتفاعی بر شراکت، وسیع شدن، بازاریابی و شناختن برند به‌عنوان اهداف کلیدی خود برای تسریع روند  پذیرش NEM تمرکز دارد.

 

تاریخچه کلی ارز دیجیتال نم

ویژگی‌های ارز دیجیتال نم

یکی از مزایای دارای اهمیت پلتفرم NEM، بهره‌وری بالاتر آن و متعاقباً سطح وسیع‌تر کارایی در این پلتفرم است. اول آنکه، الگوریتم EigenTrust++ در بلاک‌چین نم به‌کاررفته است، به‌عنوان پشتیبان طرح پرطرف‌دار PoI به‌حساب می‌آید. این طرح می‌تواند بادقت تمام گره‌های شبکه را کشف کند و از جای‌داده شدن کاربران فعال در تمامی سازوکارهای نظرسنجی اطمینان پیدا کند. اما باید توجه داشت که سیستم به طور کاملاً خودکار گره‌های بدون مشارکت را حذف خواهد کرد.

علاوه بر این، ارز دیجیتال نم الگوریتم خوشه‌بندی امنیتی بسیار ایمنی را دارد که اعمال و سابقه‌های گره‌ها را بررسی می‌کند و به گره‌هایی که در خوشه‌ها وجود دارند امکان اتصال به گره‌های همسایه خود را می‌دهد که این امتیاز به امتیاز خوش‌نامی مشهور است.

ایده نام دامنه ارز دیجیتال نم

ایده نام دامنه ارز دیجیتال نم

ایده فضای نام اولین‌بار توسط NEM پا به عرصه بلاک‌چین‌ها گذاشت. در فضای مجازی و وب، Namespace به آنچه ما به‌عنوان «نام دامنه» از آن شناخت داریم شبیه است. در این بلاک‌چین شما توانایی ایجاد و کنترل نام دامنه مخصوص به خود را دارید. کاربران و اعضا توانایی پیاده‌سازی یک نام دامنه دارای سه‌لایه را دارند که چندان متداول نیست و به این وسیله کاربران و شرکت‌ها توانایی بالابردن انعطاف‌پذیری و قابلیت پذیرش را برای سیستم ایجاد خواهند کرد.

مزیت‌ها و عیب‌های ارز دیجیتال نم

ویژگی‌های فنی ارز دیجیتال نم آن را از بقیه رمزارزهای موجود در بازار متفاوت می‌کند. در ادامه به بعضی از معایب و مزایای رمزارز نِم اشاره خواهیم کرد.

 

مزیت‌ها

مزیت‌ها و عیب‌های ارز دیجیتال نم

بلاک‌چین NEM دارای یک سیستم باکیفیت و تکرارشونده است که به‌صورت خودکار بلوک‌ها را می‌سازد. از طرف دیگر، هر بلوک فقط در عرض زمان یک دقیقه ساخته می‌شود که خود رکوردی در بین بقیه رمزارزهای شناخته شده در بازار محسوب می‌شود.

استفاده کردن از این رمزارز بسیار آسان است. شما می‌توانید نرم‌افزارهای مورداستفاده برای این ارز دیجیتال را از وب‌سایت سازمان NEM یا io دانلود کنید و مورداستفاده قرار دهید. این نرم‌افزارها بر روی همه انواع سیستم‌های عامل (حتی سیستم‌عامل تلفن همراه) قابلیت اجرا دارند و حتی کاربران و اعضای تازه هم می‌توانند به‌آسانی با آن‌ها کار کنند.

سیستم Catapult در این ارز دیجیتال به امنیت بسیار زیاد در برابر حملات سایبری و هک شدن معروف است. زنجیره بلوک‌ها به شکل کاملاً منظم از سمت خود سازمان ارز دیجیتال بازبینی می‌شوند؛ به همین خاطر هر نوع احتمال برداشت وجه چندباره در سیستم مورد شناسایی و تعیین ماهیت قرار خواهد گرفت.

تراکنش‌ها به‌صورت آنی انجام می‌شوند و وقت تأیید برای آن‌ها فقط در حد چند ثانیه و کوتاه است. هم اکنون سیستم بلاک‌چین NEM توانایی پردازش هم‌زمان ۴۰۰۰ تراکنش را داراست.

عیب‌ها

به علت ناشناس بودن اعضای گروه سازنده این رمزارز و عدم برخورداری از توان تبلیغات و بازاریابی وسیع، معمولاً فهمیدن این مسئله که NEM در کدام قسمت مسیر پیشرفت خود قرار دارد و یا تفکرات آن برای آینده دور یا نزدیک چیست سخت بوده و نمی‌توان به‌آسانی به تولیدکنندگان ناشناس آن اطمینان کرد.

وجود رقیبان زیاد و بسیار قوی در عرصه عرضه پلتفرم معامله‌های هوشمند باعث می‌شود که پیشرفت یا عدم پیشرفت این پروژه و طرح غیرقابل‌پیش‌بینی باشد و نتوان ارزیابی دقیقی از آینده ارز دیجیتال نم در بازار کریپتو به دست آورد.

 

کاربردهای ارز دیجیتال نم

اکوسیستم NEM قابلیت نمایش چندین نوع کاربرد بالقوه را در جهان دارد. این کاربردها شامل مهارت‌های واریز و نقل‌وانتقال اموال تا مهارت‌های لجستیک، سیستم‌های نظرسنجی و ثبت گزارش‌ها می‌شود که همگی شاید در وسعت بخشیدن و گستردگی استفاده این پلتفرم نقش داشته باشند.

نتیجه‌گیری

توکن XEM با اجتماع در حال گسترش خود و دارابودن از پلتفرم بلاک‌چین NEM دارای نتایج بسیار مناسبی در دنیای رمزارزها بوده است. الگوریتم نظرسنجی (PoI) و آپگرید Catapult و همچنین امکان انجام تراکنش‌هایی با چند امضا در  ارز دیجیتال نم همگی باعث شده‌اند که توکن XEM اکنون بی‌هیچ شکی به‌عنوان یکی از پلتفرم‌های رمزارز رو به توسعه در بازار شناخته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *