ارز دیجیتال بیت‌کوین گلد (Bitcoin Gold) از معرفی تا ویژگی‌های بیت‌کوین گلد

ارز دیجیتال بیت‌کوین گلد باهدف بازگرداندن فعالیت استخراج ارز به نفع مردم عادی شکل گرفت و امکان استفاده از رایانه به‌جای ابزارهای تخصصی گران‌قیمت را فراهم کرد. از نظر فنی، بیت‌کوین گلد یک هارد فورک از بیت‌کوین است که با چرخاندن بلوک‌های شبکه، حاکمیت مستقلی را برای خود ایجاد نموده است که این حاکمیت، از اتصال و ادغام آن با بلاک‌چین اصلی بیت‌کوین جلوگیری می‌کند

رمزارز بیت‌کوین گلد یا (BTG) مشابه بیت‌کوین است اما می‌توان آن را از طریق کارت‌های گرافیک (GPU) در رایانه‌های شخصی استخراج کرد. علاوه بر این، پروژه بیت‌کوین گلد به دنبال اجرای فناوری‌های جدید در بلاک‌چین خود است. در این مقاله می‌خواهیم شما را با ارز بیت‌کوین گلد بیشتر آشنا کنیم.

ارز دیجیتال بیت‌کوین گلد

آشنایی با ارز دیجیتال بیت‌کوین گلد (Bitcoin Gold)

ارز بیت‌کوین گلد پروژه‌ای است که در سال 2017 باهدف تغییر مفهوم استخراج در بلاک‌چین بیت‌کوین راه‌اندازی شد. توسعه دهندگان این ارزهای دیجیتال معتقد بودند که فرایند استخراج بیت‌کوین به نفع کسانی است که دارای سیستم‌های استخراج فوق‌العاده قدرتمند هستند. در نتیجه این گروه، شرایطی ایجاد کردند که در آن شرکت‌های بزرگ بیت‌کوین را کنترل می‌کردند.

به همین دلیل بیت‌کوین گلد برای حمایت از مردم عادی عرضه شد؛ بنابراین می‌توان گفت که بیت‌کوین گلد برای یکسان‌سازی شرایط استخراج ارزهای دیجیتال ایجاد شده است. هدف اصلی بیت‌کوین گلد ایجاد شبکه‌ای بود تا هر فرد بتواند با استفاده از سخت‌افزار رایج و موجود در فرایند استخراج ارز دیجیتال شرکت کند.

انتخاب یک الگوریتم هش متفاوت، علت اصلی شکل‌گیری ارز دیجیتال بیت‌کوین گلد بود. در واقع این الگوریتم جدید به‌جای تمرکز بر افزایش قدرت ASIC ها، بر تأمین حافظه لازم برای پردازش، تمرکز کرد. همان‌طور که می‌دانید، بلاک‌چین بیت‌کوین از یک الگوریتم هش به نام SHA-256 برای کار خود استفاده می‌کند. در حالی که بنیان‌گذاران بیت‌کوین گلد از الگوریتم Equihash استفاده می­کنند.

سازندگان بیت­کوین گلد، الگوریتم Equihash را به‌عنوان یک الگوریتم مقاوم در برابر ASIC توسعه دادند و از آن برای استخراج ارزهای دیجیتال استفاده کردند. استفاده از  این الگوریتم باعث تمرکززدایی بیشتر بیت‌کوین شد.

آشنایی با (Bitcoin Gold)

ارز دیجیتال بیت‌کوین گلد چگونه کار می‌کند؟

بیت‌کوین گلد از یک پروتکل اثبات کار برای تعادل قدرت محاسباتی خود استفاده می‌کند تا بدین‌وسیله استخراج ارزهای دیجیتال سریع­تر صورت گیرد. الگوریتم اثبات کار بیت‌کوین گلد، Equihash است. Equihash به کاربران ارزهای دیجیتال اطمینان می‌دهد که استفاده از سخت‌افزارهای خاص شانس موفقیت آنها را در استخراج ارزهای دیجیتال افزایش نمی‌دهد.

محیط Bitcoin Gold با استفاده از الگوریتم Equihash عمل می‌کند. این الگوریتم قادر است تا خروجی بلوک را به حافظه ذخیره‌سازی تولید شده متصل کند. بیت‌کوین منبع‌باز و فناوری محور است و به یک پروژه کاربرمحور تبدیل شده است. درحالی‌که بیت‌کوین گلد ناشناس است و آدرس کیف پول واقعی را نمایش نمی‌دهد.

هدف اصلی از ایجاد ارز دیجیتال بیت‌کوین گلد، استفاده از بلاک‌چین بیت‌کوین برای انجام تراکنش‌های سریع‌تر است کهاین امر با کاهش اندازه بلوک­ها محقق شد. از سوی دیگر، ماینرها با چالش‌هایی مواجه بودند؛ بنابراین، بیت‌کوین گلد بستری را فراهم کرد که رمزگذاری، استخراج و تراکنش‌ها را بهبود بخشید. از جمله اهداف ارز دیجیتالی Bitcoin Gold عبارت‌اند از:

 • ایجاد نوعی از ارز دیجیتال برای خرید کالا و خدمات
 • ایجاد ارز برای سرمایه‌گذاری در دنیای ارزهای دیجیتال
 • ایجاد مکانیزمی برای پرداخت رمز ارزهای دیجیتال

بیت‌کوین گلد

ویژگی‌های بیت‌کوین گلد

 • BTG برای برطرف‌کردن مشکل مقیاس‌پذیری خود از segwit و lightning استفاده می‌کند.
 • بیت‌کوین گلد، تمرکززدایی را به‌عنوان هدف اصلی کار خود برگزیده است.
 • با استفاده از الگوریتم منحصربه‌فرد خود می‌کوشد تا از انحصار استخراج ارزهای دیجیتال در تجهیزات خاص و گران‌قیمت، جلوگیری نماید.
 • بیت‌کوین گلد به دنبال غیرمتمرکز کردن ارز رمزنگاری شده است.
 • از Equihash به‌عنوان الگوریتم اثبات کار خود استفاده می‌کند.
 • بیت‌کوین گلد از الگوریتم تعدیل سختی DigiShield استفاده می‌کند.
 • کیف پول‌های بیت‌کوین گلد ناشناس بوده و اغلب دارای نام مستعار هستند.
 • در اکثر صرافی‌های جهان، امکان خریدوفروش ارزهای دیجیتال بیت­کوین گلد وجود دارد.

 

نحوه خرید

نحوه خرید ارز دیجیتال بیت‌کوین گلد

ارز دیجیتال بیت‌کوین گلد یکی از بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه‌گذاری است. این نوع ارز را می­توان از طریق صرافی‌های مختلف خریداری کرد..  صرافی­هایی که این ارز دیجیتال را عرضه می­کنند، در دو گروه متمرکز و غیرمتمرکز طبقه­بندی می­شوند..

همان‌طور که می‌دانید صرافی‌های متمرکز، رایج‌ترین نوع صرافیبرای مبادله­ی ارزهای دیجیتال است. صرافی‌هایی که در این دسته قرار می‌گیرند عبارت‌اند از Coinbase ،Binance ،Kraken و Gemini. این صرافی‌ها، پلتفرم‌هایی را برای معامله ارز دیجیتال بیت‌کوین گلد ارائه می‌دهند. کاربران برای استفاده از این پلتفرم­ها می‌بایست ابتدا ثبت‌نام نموده و پس از احراز هویت خود، به معامله و تبادل ارزهای دیجیتال بپردازند.

صرافی‌های غیرمتمرکز از هیچ قانون خاصی پیروی نمی‌کنند؛ زیرا فرد یا سازمان خاصی وجود ندارد که برای این نوع صرافی‌ها، قانونی وضع کند و یا اگر تخلفی  صورت گیرد،، شخصی وجود ندارد تا به پیگیری آن بپردازد؛ بنابراین در این نوع صرافی‌ها هیچ فرد و یا گروه مشخص و معینی وجود ندارد که دولت بتواند آن را شناسایی کند و این مسئله به‌خودی‌خود موجب می‌شود تا افراد در استفاده از این پلتفرم­ها آزاد و مختار باشند.

نحوه خرید بیت‌کوین گلد

ارسال رمزارز به کیف پول شخصی هر کاربر، یکی از کارهایی است که این صرافی‌ها انجام می‌دهند. کاربران می‌توانند موجودی ارز دیجیتال خود را به کارت­های اعتباریشان منتقل کرده و از دستگاه‌های خودپرداز مدنظر خود برداشت نمایند.

پس از خرید رمزارز بیت‌کوین گلد باید آن را در کیف پول‌های مناسب نگهداری کرد. کیف پول‌های این رمزارزها عبارت‌اند از:

 • کیف پول تحت وب

کیف پول‌هایی است که توسط صرافی‌های آنلاین ارائه  می­شود. امنیت این کیف پول‌های تحت وب کم است و برای مقدار کمی از ارز دیجیتال کارایی دارند.

 • کیف پول‌های موبایل

این کیف پول‌ها غالباً برای استفاده در دستگاه‌های اندروید نظیر تلفن همراه و تبلت طراحی شده‌اند. این کیف پول‌ها معمولاً امنیت خوبی دارند زیرا این کیف پول‌ها با استفاده از رمزی که شما برای برنامه و گوشی همراهتان در نظر می‌گیرد، فعال می‌شوند  و این محیط امن‌تری را در اختیار کاربر می‌گذارد.

 • کیف پول دسکتاپ

منظور از کیف پول‌های دسکتاپ، کیف پول‌هایی است که از طریق کامپیوتر یا لپ‌تاپ برای نگهداری ارز دیجیتال بیت‌کوین گلد مورد‌استفاده قرار می‌گیرد. امنیت این کیف پول‌ها متوسط است که با احراز هویت می‌توان امنیت آنها را افزایش داد.

 • کیف پول سخت‌افزاری

کیف پول‌های سخت‌افزاری، امن‌ترین کیف پول‌های رمزنگاری شده هستند که به‌صورت آفلاین مورداستفاده واقع می‌شوند و نیاز نیست که به اینترنت متصل شوند.

 

 سخن آخر

بیت‌کوین گلد یک هارد فورک است که مدت کوتاهی پس از بیت‌کوین کش در اکتبر 2017 ایجاد شد. سازندگان این هارد فورک آن را برای بهبود بیت‌کوین یعنی تمرکززدایی ایجاد کردند. در این رمزارز از الگوریتم Equihash استفاده می‌شود که استخراج ارز دیجیتال بیت‌کوین گلد را با استفاده از GPUهای معمول برای عموم مردم ممکن کرده است و خریداران این ارز می­توانند از طریق صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز ارز دیجیتال موجود در کیف پول‌های خود را به کارت‌های اعتباری منتقل کرده و از آن استفاده کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *