جواب آزمون طراحی معماری نظام مهندسی مهر 96 (جواب صحیح)

جواب آزمون طراحی معماری نظام مهندسی مهر 96 

شامل سه طرح متفاوت

این محصول تنها پاسخ آزمون مهر 96 می باشد که به صورت کامل طراحی شده است

ویژه مهندسین معمار 

آزمون طراحی معماری نظام مهندسی مهر 96 یکی از سخت ترین آزمون های این چند سال بوده است. کسانی که جواب آزمون طراحی معماری نظام مهندسی مهر 96 را بدانند با آمادگی کامل در آزمون بعدی شرکت خواهند نمود. این آزمون توسط تیمی چند نقره از اساتید معماری طراحی شده است و تنها جواب صحیح آزمون می باشد که توسط چندین استاد خبره طراحی شده است.

پاسخنامه آزمون طراحی نظام مهندسی مهر 96

 

اگر شما هم تصمیم دارید در امتحانات آزمون معماری نظام مهندسی شرکت کنید پیشنهاد می کنم جواب آزمون طراحی معماری نظام مهندسی مهر 96 که حاوی نکات بسیار کلیدی می باشد را تهیه کنید.

جواب آزمون طراحی معماری نظام مهندسی مهر 96

خرید دانلودی

 

نکته مهم : دوستانی که جواب آزمون طراحی معماری نظام مهندسی مهر 96 را تهیه کرده باشند می توانند جواب آزمون طراحی معماری نظام مهندسی اردیبهشت 97  را با 50 درصد تخفیف تهیه کنند.

مثلا اگر جواب آزمون طراحی معماری نظام مهندسی مهر 96 را تهیه کرده باشید می توانید مجددا درخواست خرید محصول دیگر را بدهید و با وارد کردن کد تخفیف جواب آزمون طراحی نظام مهندسی معماری اردیبهشت 97 را با نصف قیمت تهیه کنید.

 

چگونه از کد تخفیف جواب آزمون طراحی معماری نظام مهندسی مهر 96 استفاده کنیم:

مهندسین معمار به دو صورت می توانند کد تخفیف پکیج دوم را تهیه کنند.

روش اول : برای دریافت کد تخفیف ابتدا باید یکی از پکیج های آزمون را خریداری کنید. کد تخفیف در پکیجی که خریداری می کنید وجود دارد و برای محصول دوم قابل استفاده است. بعد از اینکه برای خرید پکیج دوم اقدام کردید کد تخفیف را وارد کنید و پکیج دوم را با نصف قیمت تهیه کنید.

روش دوم : بعد تهیه هر کدام از جواب های آزمون از طریق بخش تماس با ما با مدیر سایت تماس بگیرید تا کد تخفیف در اختیار شما قرار گیرد.

جواب آزمون طراحی معماری نظام مهندسی مهر 96

خرید دانلودی

 

پیشنهاد می‌کنم جواب آزمون طراحی معماری نظام مهندسی اردیبهشت 97 را مشاهده کنید

 

صورت سوال برای رسیدن به جواب آزمون طراحی معماری نظام مهندسی مهر 96

در نظر است ساختمانی مسکونی به صورت ردیفی و متصل (با رعایت الزامات عمومی مربوط به ارتفاع، شامل طبقات زیرزمین (بدون پنجره نورگیر از نما ) و دو طبقه مسکونی روی هم کف، در زمینی جنوبی مطابق نقشه با موقعیت داده شده طراحی شود.

 

مشخصات طرح مورد نظر:

پلان طبقه زیرزمین : محل توقف برای سه خودرو، سه انبار هر کدام به مساحت 2 متر مربع و یک انبار به مساحت حداقل 10 متر مربع

پلان طبقه همکف : الف)یک واحد تجاری به مساحت حداقل 30 متر مربع و دارای میان طبقه ، ارتفاع از کف تا زیر سقف واحد تجاری حداقل در نظر گرفته شده و مساحت میان طبقه، حداکثر مشخص شده در مقررات ملی ساختمان (برای اینکه جزء فضای زیرین آن محسوب شود)در نظر گرفته شود ب)یک واحد مسکونی دو خوابه

پلان طبقه یکم: یک واحد مسکونی سه خوابه(خواب والدین همراه با سرویس کامل بهداشتی مجزا)

پلان طبقه دوم: یک واحد مسکونی چهار خوابه (خواب والدین همراه با سرویس کامل بهداشتی مجزا) به مساحت حدودا 170 متر مربع

 

تذکر:

 • رعایت مقررات ملی ساختمان و موارد ذکر شده در این برگه الزامی است.
 • در هر برگه حداکثر محدوده طراحی مشخص شده است.
 • اتاق های خواب حتما دارای کمد دیواری به عمق حداقل 60 سانتی متر باشند.
 • مساحت فضای ورودی ساختمان حداقل 8 متر مربع و تراز ورودی و کف واحد تجاری حداکثر 17 سانتی متر از تراز پیاده رو بالاتر باشد.
 • ضخامت سقف ها 30 سانتی متر در نظر گرفته شود مگر ضخامت سقف زیرزمین،سقف واحد تجاری و ضخامت سقف بام که 40 سانتی متر در نظر گرفته شود.
 • عدم ترسیم صحیح تمام نقشه هایطبقات به معنی عدم امکان ارتباط صحیح میان آنها و حل نشدن نقشه ها خواهد بود.
 • نظام سازه ای صحیح اهمیت ویژه و تعیین کننده در طرح دارد.
 • بام به شکل تخت و دارای جان پناه
 • سرمایش و گرمایش توسط پکیج و اسپیلیت تامین می شود.
 • یک دستگاه آسانسور برای استفاده ساکنین در نظر گرفته شود.

 

نقشه های مورد نظر

1- پلان زیر زمین در مقیاس 1/100 با نمایش تراز کف، محورها و محل ستون ها و اندازه گذاری، محل توقف خودروها ، انبارها

2- پلان همکف در مقیاس 1/100 با نمایش تراز کف، محورها و محل ستون ها و اندازه گذاری، مبلمان

3- پلان طبقه یکم در مقیاس 1/100 با نمایش تراز کف، محورها و محل ستون ها و اندازه گذاری، مبلمان

4- پلان طبقه دوم در مقیاس 1/100 با نمایش تراز کف، محورها و محل ستون ها و اندازه گذاری، مبلمان

5- برش در محل و در جهت مشخص شده در پلان موقعیت ارائه شده در مقیاس 1/200 ترسیم شود

 

راه حل تشریحی برای رسیدن به جواب آزمون طراحی معماری نظام مهندسی مهر 96

ویژگی­ها و الزامات عمومی ساختمان مربوط به مبحث 4 :

باتوجه به استانداردهای موجود در مبحث 4 ویرایش سال 92 سه طرح متفاوت ترسیم شد

در نظر است ساختمان مسکونی به صورت ردیفی و متصل شامل طبقات زیرزمین(بدون پنجره از نما) و دو طبقه مسکونی روی همکف در زمینی جنوبی مطابق نقشه با موقعیت داده شده طراحی شود.

طبق صورت سؤال آزمون تعداد طبقات داده شده 3 طبقه  و فاقد نورگیرمی­باشد.

بند ب: در گروه­ های ساختمانی 4 و 5(در حالت 3 طبقه) در ساختمان­های دارای زیرزمین با پنجره نورگیر از نما ، حداکثر 11/70 متر  و در ساختمان­های فاقد آن حداکثر 10/50 متر.

در این بند ارتفاع مجاز برای ساختمان مورد نظر 10/50 متر می­باشد. قدم بعد دقت به کاربری های مورد نیاز ساختمان مسکونی است.

مشخصات طرح مورد نظر:

بند 4-2-4-11 انواع توقفگاه­هاخصوصی و عمومی:

کوچک(دارای حداقل 3 محل توقف خودرو) با حداقل ارتفاع کف تا زیر سقف 2.20

متوسط (دارای 4 تا حداکثر 25 محل توقف خودرو) با حداقل ارتفاع کف تا زیر سقف 2.40

بزرگ(دارای بیش از 25 محل توقف خودرو)با حداقل ارتفاع کف تا زیر سقف 2.40

بند  پ از 4-4-2-4 مساحت میان طبقه­ ها: مساحت میان طبقه از یک سوم مساحت زیرزمین آن یا مقادیر تعیین شده در مقررات یا ضوابط اختصاصی تصرف­ها بیشتر نباشد.

بند 4-5-1-3-2 فضای ورودی ساختمان باید دارای امکان ایستادن چند نفر و دارای سطح آزاد و بدون مانعی برابر با حداقل 1/40 * 1/40 متر باشد

بند 4-5-1-4-1 حداقل پهنای مفیدآزاد و بدون مانع فضای راهروهای ارتباطی ساختمان که در مسیر دسترس و خروج قراردارند  1/40 متر باشد.

بند 4-5-1-6-1 ایوان ها یا بالکن­های بیرونی که در ابتداو انتهای مسیر دسترش یا خروج قرار دارند باید دارای سطح آزاد و بدون مانعی با حداقل ابعاد 1/40 * 1/40 متر باشند و این سطح نباید برای هیچ فعالیت یا منظور دیگری در نظر گرفته شود. چنانچه در اصلی به سمت بالکن باز شود، نباید در تمام مسیر باز شدن عمق و پهنای الزامی بالکن رابه کمتر از 90 سانتی­متر کاهش دهد.

بند4-5-1-7-3 در تمام ساختمان­ها میزان حداقل پله الزامی، بر حسب نوع و بار تصرف و مناسب با تعداد استفاده کنندگان تعیین می­گردد. در هر صورت پله ­هایی با عرض مفید کمتر از 1/10 متر وقفسه پله­ های دارای پاگردی که عموم از آن استفاده کنند با عرض کمتر از 2/40 متر مجاز نیست مگر آن که در مقررات اختصاصی تصرفی به گونه­ای دیگر تعیین شده باشد.

بند 4-5-2-2-2 فضای اقامت باید حداقل 2/15 متر عرض داشته باشد.

بند 4-5-2-2-3 حداقل ارتفاع فضای اقامت باید 2/40 متر باشد. این حداقل باید در تمام سطح الزامی رعایت شود.البته در جای دیگر از مبحث 4 ، حداقل ارتفاع را 2.60 ذکر کرده است.

بند 4-5-2-2-5 در صورت تعبیه میان طبقه در فضای اقامتی به عنوان بخشی از آن فضا، ارتفاع قسمت بالا و پائین آن باید به ترتیب حداقل 2/10 و 2/40 متر باشد.

بند 4-5-2-8-3 عمق نورگیری در هر اتاق یا فضا یا فاصله مورد قبول برای نورگیری از یک پنجره، حداکثر 7 متر است. در صورتی که قسمتی از اتاق یا فضا با فاصله بیش از 7 متر از پنجره قرار داشته باشد، آن قسمت از نورگیری بی­ بهره به حساب می­ آید. در صورت نورگیری فضا از طریق یک فضای نیمه باز سرپوشیده مانند ایوان عمق نورگیری مجاز از لبه خارجی آن فضای نمیه باز محسوب می­شود.

بند4-5-3-1 فضاهایی که هم برای اقامت و هم صرف غذا مورد استفاده قرار می­گیرند، باید حداقل 14/50 متر مربع زیر بنا داشته باشند.

بند 4-5-4-2-1 فضاهای اشتغال باید حداقل 2/40 متر ارتفاع آزداد از کف تا سقف داشته باشد. این حداقل باید در تمام سطح الزامی رعایت شود.

بند 4-5-5-2 اندازه آشپزخانه یا فضای پخت مستقل یا باز بر اساس نوع تصرف و نحوه استفاده تعیین می­شود. اما در هر صورت حداقل سطح آن­ها، امل سطوح زیر قفسه­ها،5/5 مترمربع و حداقل ابعاد آشپزخانه مابین دیوارهای اصلی 1/80 متر است. در هر آشپزخانه سطحی برابر حداقل 2/75 متر مربع، خارج از قفسه بندی و بصورت آزاد برای فضای کار حفظ شود.

بند4-5-6-2-1 اندازه افقی تمام شده برای ضلع کوچکتر هر فضای بهداشتی در هیچ شرایطی نباید از 1/10 متر کمتر باشد مگر آنکه در مقررات اختصاصی تصرفی به گونه ای دیگر تعیین شده باشد.در صورتی که محدوده ای به عنوان پیش ورودی در داخل فضای دوش مستقل پیش بینی شود یکی از ابعاد فضای دوش باید 1/50 تا 1/60 متر باشد.

بند 4-5-8-3-5 در ساختمان­های گروه 1تا 5، حیاط­های خلوت یا پاسیوهایی که برای تامین نور و تهویه فضاهای اقامت و اشتغال در طبقات پیش بینی می­شوند، باید دارای حداقل 12متر مربع مساحت با حداقل 3 متر عرض باشند، مگر در مقررات اختصاصی تصرفی به گونه­ای دیگر مطرح شده باشد.

بند 4-5-10-2-1 ارتفاع مجاز توقفگاه­های کوچک خودرو، به منظور تقلیل خطرات ناشی از حریق، از کف تا سطح زیرین سقف و یا در صورت وچود تاسیسات یا عناصر سازه ای در زیر سقف، تا پایین ترین نقطه آن­ها حداقل 2/20 متر است.

بند 4-5-10-2-2 ابعاد لازم جهت توقف دو خودرو، در صورتی که کنار یکدیگر قرار گیرند، هر یک 2/5*5 متر می­باشد.در توقفگاه­های سرپوشیده در صورتیکه فاصله محور ستون­ها 5 متر و فاصله داخلی بین دو ستون حداقل 4/5 متر باشد، دو خودرو می­توانند بین دو ستون قرار گیرند. قرارگیری خودروها به تعداد بیشتر، بسته به افزایش فاصله بین محور ستون­ها به ازای 2/5 متر برای هر خودرو مجاز است.

بند 4-5-10-2-4 حداکثر شیب در شیب راه توقفگاه­ها 15% می­باشد. حداکثر شیب ابتدا و یک متر انتهای آن باید مساوی یا کمتر از 10% باشد.

بند 4-5-10-3-1 پهنای معبر ورودی و شیب راه در توقفگاه­های بزرگ نباید کتر از 5 متر و در توقف­گاههای متوسط نباید کمتر از 3/5 متر باشد. حداقل عرض ورودی برای توقفگاه­های کوچک 2/5 متر است.

بند 4-5-11-1 حداقل ارتفاع در فضاهای انباری که برای مدت طولانی در آنها توقف نمی­شود، 2/10 متر است.

بند 4-7-1-1-2 در ساختمان­های مسکونی گروه 4-7، حداقل عرض پله مستقیم 1/10 متر و حداقل عرض قفسه پله ای که دارای پاگرد باشد، 2/40 متر است.

بند 4-7-1-1-22 در تمام واحدهای مسکونی، در صورت عدم دسترسی مستقیم واحد به فضای باز ، تعبیه حداقل یک فضای نیمه باز اختصاصی الزامی است.

جواب آزمون طراحی معماری نظام مهندسی مهر 96

خرید دانلودی

7 دیدگاه

 1. سلام خدمت شما
  من سال ۹۶ توی آزمون شرکت کردم ولی قبول نشدم واقعا آزمون سختی بود. ولی جواب آزمون طراحی معماری سال ۹۶ رو از سایت شما خریداری کردم امسال آزمون طراحی رو قبول شدم واقعا خوشحالم خیلی ممنون از جوابی که توی سایتتون گذاشتین

 2. سلام جواب های آزمون طراحی معماری اردیبهشت ۹۷ و مهر ۹۶ رو خریداری کردم واقعا عالی بود مرسی از تخفیفی که برای خرید دوم در نظر گرفتید سپاس

 3. سلام با توجه به اینکه آزمون طراحی معماری مهر 96 واقعا سخت بود و جواب درستی هم تا حالا ندیده بودم این طرح و نکات رعایت شده در اون بسیار عالی بود امیدوارم امسال قبول بشم. با تشکر از وقتی که می گذارید

 4. سلام من چند وقت پیش آزمون طراحی مهر 96 رو خریداری کردم ولی اون موقع کد تخفیفی توی سایت نبود. من الان میخوام آزمون اردیبهشت 97 هم تهیه کنم چطور باید کد تخفیف رو بگیرم؟

  • سلام فهیمه عزیز
   کد تخفیف به ایمیلی که در پیغام درج کردید ارسال شد و می توانید برای محصول دوم از تخفیف 50 درصدی استفاده کنید.
   موفق باشید

 5. سلام
  پاسخنامه آزمون طراحی معماری مهر 96 سازمان نظام مهندسی رو از سایت شما خریداری کردم اما بعد از کسر مبلغ پیام عدم موفقیت خرید ارسال شده ولینک دانلود هم به آدرس ایمیل من ارسال نشد. لطفا پیگیری بفرمایید.

  • با عرض سلام
   پاسخ آزمون طراحی معماری مهر 96 ارسال شد. لطفا در صورت عدم دریافت از همین طریق با ما در ارتباط باشید.
   با آرزوی موفقیت برای شما در آزمون پیش رو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *