الگوی کندل چکش معکوس (Inverse Hammer)

یکی از الگوهای کندل استیک، کندل چکش معکوس (Inverse Hammer) نام دارد که الگوی بازگشتی به حساب می‌آید. چکش معکوس خلاف الگوی چکش، با یک سایه بلند در بالای بدنه و سایه پایین بسیار کوتاه ساخته می‌شود. اجزای الگو و معامله با آن را در ادامه می‌خوانیم.

الگوی کندل استیک چکش معکوس معمولا در انتهای روند نزولی شکل می‌گیرد و به عنوان نشانه‌ای از برگشت بازار شناخته می‌شود، روند قیمت پس از مشاهده این الگو به معامله‌گران جهت قیمت را نشان می‌دهد.

الگوی کندل چکش معکوس (Inverse Hammer)

نحوه تشکیل الگوی کندل چکش معکوس (Inverse Hammer)

الگوی چکش معکوس زمانی تشکیل می‌شود که قیمت باز و بسته شدن کندل در یک محدوده بوده و بدنه‌ای کوچک را می‌سازد. هم‌چنین قیمت بالای کندل باید به شکلی باشد که سایه آن حداقل دو برابر بدنه کندل باشد. در الگوی کندل استیک چکش و چکش معکوس رنگ اهمیت بالایی ندارد اما رنگ کندل این الگو معمولا قرمز است.

اگر این الگو را در خط مقاومت مهم مشاهده شود، می‌توانیم با رعایت حد ضرر و مدیریت سرمایه معامله خود را باز کنیم. این نکته را در نظر داشته باشید که اگر بدنه کندل به رنگ سبز باشد، قدرت بالای فروشندگان را نشان می‌دهد. هم‌چنین باید در نظر گرفت که کندل چکش روی مقاومت اعتبار بیش‌تری به نسبت الگوی کندل استیک چکش معکوس دارد؛ چراکه کندل چکش به این معنی است که از کف کندل، خریداران وارد بازار شده و حمایت کرده‌اند.

خرید و فروش با استفاده از الگوی کندل استیک چکش معکوس (Inverse Hammer)

خرید و فروش با استفاده از الگوی کندل استیک چکش معکوس (Inverse Hammer)

ریسک انجام معاملات با الگوی کندل استیک چکش معکوس به نسبت الگوی چکس کمی بیش‌تر است؛ این الگو پتانسیل تغییر روند در بازار را نشان می‌دهد اما نباید به عنوان یک سیگنال خرید از آن استفاده کنیم. الگوی چکس معکوس باید به همراه کندل‌های تایید کننده یا شکست خط روند به عنوان سیگنال خرید استفاده شود.

با توجه به روند نزولی، سمت فروشنده بازار تلاش می‌کند تا قیمت را کاهش دهد اما طرف خریدار قدرت را در دست گرفته و از کاهش بیش‌تر قیمت جلوگیری می‌کند. در این بازار خریداران قیمت را بالاتر از قیمت شروع کندل نگه داشته و چکش معکوس در انتهای روند نزولی تشکیل خواهد شد. به عبارتی ایجاد الگوی کندل چکش معکوس کاهش قیمت فروشندگان را نشان می‌دهد و هشداری برای بازگشت بازار است.

در زمان معامله بر اساس الگوی چکش معکوس در نظر داشته باشید که هر مقدار طول سایه بلندتر باشد، اعتبار الگو بیش‌تر بوده و چکش معکوس صعودی به نسبت چکش معکوس نزولی قدرت بیش‌تری دارد. در نهایت توجه کنید که الگوی چکش معکوس در ناحیه حمایتی باشد چرا که در این حالت قدرت بیش‌تری خواهد داشت و ریسک معامله را کاهش می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *