الگوی کندل چکش (Hammer)

الگوی کندل چکش (Hammer)

کندل چکش (Hammer Candlestick) یک الگوی شمعی یا کندل استیک به حساب می‌آید که در آن قیمت سهم در قیمتی بسیار پایین‌تر از سطح قیمت باز شدن بازار معامله می‌شود، اما معاملات در این سطح قیمت پایدار نبوده (سایه ایجاد می‌شود) و قیمت‌ها در معامله به سطوح ابتدای باز شدن بازار باز می‌گردند. قیمت‌ این کندل نزدیک به قیمت باز شدن آن بسته خواهد شد.

شکل این الگو بسیار شبیه به چکش بوده که اندازه سایه آن حداقل باید دو برابر بدنه اصلی کندل باشد. بدنه کندل تفاوت بین قیمت باز شدن و بسته شدن بازار را نشان می‌دهد و ابعاد سایه بالاترین قیمت کندل و پایین‌ترین قیمت آن را بیان می‌کند.

نحوه تشکیل الگوی کندل چکش (Hammer)

الگوی چکش زمانی ساخته می‌شود که قیمت بازار در حالت نزولی باشد، که این کاهش می‌تواند نشان ‌دهنده تلاش معامله‌گر برای پیدا کردن نقطه کف بازار باشد. چکش‌ها نا امیدی و تسلیم شدن فروشندگان را برای شکل دادن به یک نقطه کف نشان می‌دهد؛ این تلاش با افزایش قیمت و تغییر جهت قیمت‌ها در بازار همراه خواهد شد. تمام موارد گفته شده زمانی اتفاق می‌افتد که قیمت کاهش پیدا کرده و سپس کندل چکش در محدوده‌ای نزدیک به محدوده باز شدن قیمت بسته شود.

اگر سه کندل نزولی پیش از الگوی چکش تشکیل شده باشد، اعتبار الگو را بیش از پیش افزایش می‌دهد. فراموش نکنید که منظور از کندل نزولی، کندلی است که قیمت پایین‌تر از کندل قبل بسته شده باشد.

خرید و فروش با استفاده از الگوی کندل استیک چکش (Hammer)

خرید و فروش با استفاده از الگوی کندل استیک چکش (Hammer)

الگوی کندل استیک چکش به شکل حرف T تشکیل می‌شود و نشان‌ دهنده احتمال بازگشت قیمت به سمت بالا است، قابل از معامله باید منتظر بمانیم تا بازگشت قیمت تائید شود.تایید بازگشت قیمت زمانی اتفاق می‌افتد که چند کندل پس از الگوی چکش شکل بگیرد و در قیمت بالاتر از سطح قیمت بسته‌ شدن کندل چکش شکل بسته شوند.

در حالت ایده آل، کندل تایید کننده الگو باید روند صعودی قوی (ورود شدید خریداران به بازار) را نشان دهد. معامله‌گرانی که از الگوهای کندل استیک برای معامله کمک می‌گیرند، معمولاً در زمان شکل‌ گرفتن یا پس از شکل‌ گیری کندل تایید کننده، با توجه به موقعیت بازار وارد موقعیت معامله خرید شده یا از موقعیت معاملاتی فروش خارج می‌شوند.

فراموش نکنید هیچ‌ نوع تضمینی وجود ندارد که قیمت به حرکت در جهت کندل تائیدیه ادامه دهد. به طور کلی الگوی چکش با سایه بلند و یک کندل تایید که تشکیل شود، می‌تواند قیمت‌ها را تا سطح قابل توجهی افزایش دهد. در این حالت موقعیت مناسبی برای خرید اتفاق نمی‌افتد؛ چرا که فاصله قیمت استاپ لاس و کسب سود به شکلی خواهد بود که معامله را از توجیه اقتصادی خارج کرده و ریسک آن را به مقدار قابل توجهی افزایش می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *