الگوی کندل فرفره یا اسپینینگ تاپ

گاهی اوقات در بازه زمانی معاملاتی خریداران یا فروشندگان هیچ کدام بازار را در دست ندارند. در این حالت دو طرف بازار دچار تردید است. خریداران بازار را به سمت بالا و فروشندگان بازار را به سمت پایین پایین حرکت می‌دهند.

معمولا در این شرایط آخرین قیمت معامله به اولین قیمت روز بسیار نزدیک خواهد بود. در چنین حالتی اطلاع نداریم که روند بازار به کدام سو حرکت خواهد کرد. باید منتظر نشانه‌ای برای تایید باشیم. الگوی کندل فرفره یا اسپینینگ تاپ دائما در بازارهای مختلف دیده می‌‌شود که می‌تواند نشان دهنده معکوس شدن حرکت باشد. این اتفاق معمولا در بالا یا پایین یک نمودار رخ می‌دهد.

الگوی کندل استیک فرفره یا اسپینینگ تاپ

نحوه تشکیل الگوی کندل فرفره یا اسپینینگ تاپ

الگوی کندل فرفره یا اسپینینگ تاپ در لحظات تردید و دودلی در بازار اتفاق می‌افتد. این الگو در نمودارهایی تشکیل می‌شود که فروشندگان و خریداران دست بالا را نداشته و قیمت بسته شدن کندل نزدیک به قیمت باز شدن آن خواهد بود. این الگو متقارن بوده و سایه بالا و پایین آن طول برابر داشته و بدنه آن کوتاه است.

بدنه اصلی کندل نشان دهنده حرکت کوچک بازار است. سایه‌ها رقابت خریداران و فروشندگان را نشان می‌دهد. وجود سایه برابر در هر دو طرف کندل نشان می‌دهد که هیچ یک از طرفین پیروز نشده است. به دلیل تغییرات کم کندل، آن را به عنوان یک الگوی ادامه دهنده می‌شناسند.

رنگ کندل می‌تواند سبز یا قرمز باشد. کندل سبز زمانی شکل می‌گیرد که بازار صعودی بوده و قیمت پایانی بالاتر از قیمت باز شدن آن باشد. کندل نزولی زمانی اتفاق می‌افتد که قیمت باز شدن کندل بالاتر از قیمت پایانی باشد. شاید دوره معاملاتی با تغییرات کم رو به رو باشد اما قیمت در همان دوره معاملاتی به شکل قابل توجه افزایش و کاهش داشته یا در اصطلاح نوسانی بوده است.

خرید و فروش با استفاده از الگوی کندل استیک فرفره یا اسپینینگ تاپ

اگر الگوی کندل استیک فرفره در یک روند صعودی شکل بگیرد، معمولا به معنای تخلیه خریداران بوده و احتمال برگشت بازار به سمت پایین تقویت می‌شود. اگر الگوی کندل فرفره در روند نزولی شکل بگیرد به معنای تخلیه فروشندگان بوده و ممکن است بازار مسیر صعودی در پیش بگیرد.

الگوی کندل استیک فرفره یا اسپینینگ تاپ
الگوی کندل استیک فرفره یا اسپینینگ تاپ

از طرفی نباید الگوی کندل استیک فرفره را به عنوان تنها ابزار برای ورود به معامله انتخاب کنیم. این الگو زمانی معتبر می‌شود که کندل‌های بعدی و اندیکاتورها آن را تایید کنند. در نتیجه پیشنهاد می‌کنیم از این کندل به عنوان سیگنال ورود استفاده نکنید یا در ترکیب با دیگر کندل‌ها از آن کمک بگیرید.

الگوی کندل فرفره شباهت زیادی به الگوی دوجی دارد و ممکن است در زمان معامله آن دو را با یکدیگر اشتباه بگیرید. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم برای درک بهتر موضوع بخش کندل‌های دوجی را مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *