الگوی کندل ستاره دنباله دار (Shooting Star)

الگوی کندل ستاره دنباله دار (Shooting Star)

الگوی کندل ستاره دنباله دار (شوتینگ استار) یک الگوی بازگشتی و نزولی حساب می‌شود. این الگو با یک کندل تشکیل شده و نشان می‌دهد که قیمت به سمت بالا حرکت کرده و ناگهان کاهش پیدا می‌کند. سایه بسیار بلند بالایی نشانه‌ای برای شناسایی این الگو است.

نحوه تشکیل الگوی کندل ستاره دنباله دار

الگوی کندل استیک ستاره دنباله دار زمانی تشکیل می‌شود که پس از افزایش قیمت، قیمت کاهش یافته و آخرین قیمت نزدیک به پایین کندل بسته شود.  همانطور که مشاهده می‌کنید، این کندل یک اختار نزولی را ایجاد می‌کند. چراکه قیمت‌ها در نمودار توان حفظ روند صعودی را نداشته و برای تغییر روند هشدار می‌دهد. باید توجه کنیم که الگوی ستاره دنباله دار شباهت زیادی به الگوی چکش وارونه دارد.

الگوی چکش وارونه در مقایسه با الگوی کندل ستاره دنباله دار یک الگوی بازگشتی صعودی حساب می‌شود. این الگو اغلب در پایین روند نزولی، نزدیک به سطح حمایت ایجاد می‌شود.

الگوی ستاره دنباله دار یک الگوی ساده برای معامله‌گران تازه کار است. چراکه به سادگی مشاهده شده و تشخیص آن به اطلاعات زیادی نیاز ندارد. البته در زمان معامله باید در نظر بگیریم که یک کندل بر خلاف روند اصلی می‌تواند بی اعتبار باشد. برای اطمینان حاصل کردن از تغییر روند حداقل باید با یک کندل تایید شود.

خرید و فروش با استفاده از الگوی کندل استیک ستاره دنباله دار

خرید و فروش با استفاده از الگوی کندل استیک ستاره دنباله دار

معامله با استفاده از الگوی بازگشتی ستاره دنباله دار بسیار ساده است. معامله‌گر می تواند به راحتی و پس از مشاهده الگوی ستاره دنباله دار وارد معامله شود. اما اگر محافظه کار بوده و نسبت ریسک به پاداش بهتری می‌خواهید، باید سایه کندل را مورد تحلیل قرار دهید.

در اکثر موارد قیمت‌ها بازگشته و بخشی از طول سایه را طی می‌کند. معامله‌گر این موضوع را تشخیص داده و منتظر می‌ماند تا در میانه سایه و دقیقا بعد از تشکیل الگو وارد معامله شود. اگر فرد معامله‌گر در این شرایط وارد معامله شود، قیمت اندکی بالاتر رفته و حد ضرر کوتاه‌تر می‌شود. باید در نظر بگیریم که حد ضرر به شکل ثابت باقی می‌ماند.

مدیریت ریسک در استفاده از الگوی کندل ستاره دنباله دار اهمیت بسیار زیادی دارد. مدیریت ریسک به شما اجازه می‌دهد تا در صورت حرکت منفی بازار، دارایی خود را امن نگه دارید. حد ضرر نه تنها در این الگو بلکه در تمامی معاملات باید رعایت شود. لطفا شما نیز تجربیات خود را در مورد کار با این الگو در بخش نظرات ثروت آفرین برای مطالعه دیگر خوانندگان بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *