مهم­ترین دلیل زیان در بورس چیست؟ (losses stock market)

مهم­ترین دلیل زیان در بورس طمع برای کسب سود بیشتر است. مقالات و کتاب­ های بسیاری درباره مشخصات و ویژگی های افراد موفق در بازار بورس وجود دارد. در مورد مهم­ترین دلیل زیان در بورس معامله­ گران عادی و چه سرمایه­ گذاران بلند مدت، صحبت کرده ­اند. اما چرا کسی به شکست­ها و نیز خطای معامله­ گران در اتخاذ تصمیمات صحیح بر اساس مباحث تحلیل تکنیکال و روند بازارهای مالی، اشاره نمی­کند؟

در این مقاله بر آن شدیم تا به سرمایه گذاران کمک کنیم تا بدانند اصلا مهم­ترین دلیل زیان در بورس چیست؟ و چگونه باید زیان در بورس را به حداقل رساند.

مهم­ترین دلیل زیان در بورس چیست-1

پیشنهاد ثروت آفرین : فیلتر پول هوشمند

مهم­ترین دلیل زیان در بورس چیست؟

در ابتدا بگذارید موضوع را کمی واکاوی کنیم. به نظر شما مهم­ترین دلیل زیان در بورس چیست؟ یا که کیست؟ بهتر آن است که بگوییم مسئول ضرر و زیان در بورس را کدام موارد هستند؟ بازار؟ یا سرمایه گذار؟

برخلاف تصور رایج که مبتنی بر کلیشه “لعنت بر بازار” است، در واقع این خود سرمایه گذار است که مقصر شناخته می­شود. چرا؟ زیرا به عنوان مثال بازار بورس هند، مانند اکثر بازارهای بورس دیگر، روند افزایش خود را در طول سالیان متمادی حفظ کرده است. اما با این حال یک از سهام های آن در سال 1991 در عدد 1908 بسته شد و سطح فعلی این سهام در حدود 29000 است. هنوز هم گمان می­کنید مشکل از بازار است؟!

مهم­ترین دلایل زیان در بازهای مالی بورس

در این یادداشت ما قصد داریم 3 تا از برجسته ­­ترین پاسخ­ ها به سوال “مهم­ترین دلیل زیان در بورس را بدهیم. گرچه دلایل بسیاری وجود دارد، اما این 3 مهم­تر از همه به نظر می­رسند و گرچه این دلایل ساده به چشم می ­آید، اما دانستن زیان در بازار بورس به این دلایل ساده تجربه مهمی می باشد که می بایست حتما آن را فرا بگیرد

مهم­ترین دلیل زیان در بورس چیست-2

پیشنهاد می کنم مقاله آموزش کار با اندیکاتور MFI را مطالعه کنید 

پیروی از نظر شخصی دیگر

هرگز نباید هیچ­کس، بدون تجهیز به سلاح دانش و آگاهی از شیوه و ابزار تحلیل تکنیکال، وارد بازارهای مالی و سرمایه­ گذاری در آن شود. گرچه ما اهمیت داشتن مربی و راهنمایی­ های او در معامله و سرمایه­ گذاری را زیر سوال نمی­بریم اما شاید بد نباشد بر این نکته نیز تاکید کنیم که سرمایه­ گذاری همواره مانند مسواک زدن یک امر شخصی و خصوصی است.

لازم است که شرایط این امر مد نظر قرار گیرد و بدان توجه شود. درست مانند مسواک که شما هیچگاه نمی­توانید با استفاده از مسواک دیگری و نه خودتان، از پاکیزگی دهان خود مطمئن شوید. این مساله اولین پاسخ به سوال “مهم­ترین دلیل زیان در بورس چیست؟”، است.

مهم­ترین دلیل زیان در بورس چیست-8

پیشنهاد می کنم مقاله مراحل ساخت استراتژی معاملاتی در بورس ایران را مطالعه کنید 

ورود به بازار بورس به عنوان معامله­ گر یا سرمایه­ گذار، به خودی خود مسئولیت بسیار بزرگی است. بیشتر مردم در بورس اوراق بهادار شکست می­خوردند و در بررسی مباحث تحلیل تکنیکال، خطا می­کنند، زیرا آنها به عنوان افراد تازه وارد، بدون سرنخ وارد فرایند معامله یا سرمایه­ گذاری می­شوند. نظرات مختلف دیگران را جویا می­شوند و انتظار دارند که از طریق “کپی پیست”، درآمد زیادی  نیز کسب کنند.

مهم­ترین دلیل زیان در بورس چیست-3

پیشنهاد می کنم مقاله کاربردی آموزش کار با اندیکاتور فیبوناچی در بورس را مطالعه نمایید

نکته:

در بازار بورس راهنماهای زیادی وجود دارد از جمله انواع الگوها در نمودار، تجزیه و تحلیل­های مالی، شاخص­ های تحلیل تکنیکال، مدیریت ریسک، انتخاب­ های هفتگی سهام و …)، اما موفقیت یا عدم موفقیت یک شخص در بازار بورس به میزان توانایی او در اجرای طرح معاملات یا سرمایه­ گذاری، بستگی دارد.

به بیانی دیگر، در واقع سرمایه گذاران با اهداف مالی متفاوت وارد بورس می­شوند که در نتیجه بر طرح و برنامه آنان در معاملات و سرمایه­ گذاری اثر می­گذارد. از این رو در پاسخ به این سوال که “مهم­ترین دلیل زیان در بورس چیست؟” می­توان به همین امر اشاره کرد که بسیاری از تازه ­کاران بدون توجه به اهداف مالی خویش و صرفا با نظر به رای دیگران، تصمیم به خرید سهم می کنند.

بنابراین عاقلانه این است که با چشمان باز وارد بورس شوید. در نظر گرفتن نظر و رای دیگران و توجه داشتن به مباحث تحلیل تکنیکالی که ارائه می­دهند، می تواند توصیه ای صحیح باشد؛ اما نباید فقط سبک و روش شخص دیگری را کپی کنید. اشتهای شما برای ریسک ممکن است در قطب های مخالف باشد و در نهایت ممکن است کار بدانجا کشد که شما در سرمایه گذاری ضرر جبران ناپذیری را متحمل شوید.

مهم­ترین دلیل زیان در بورس چیست-5

پیشنهاد می کنم حتما مقاله پول هوشمند در بورس چیست؟ را مطالعه نمایید

برای این مورد، داستانهای بی­شماری نیز وجود داشته است: یک نوسانگیر که از یک سرمایه­ گذار بلند مدت تقلید می­کند و یک سرمایه­ گذار بلند مدت که تلاش می­کند تا از یک نوسانگیر در بورس پیروی کند بسیار خطرناک می باشد چون ین دو با توجه به انگیزه های متفاوت نمی توانند در یک راستا برنامه ریزی صحیحی داشته باشند. در هر حال، افتادن در دام پیروی از نظر شخصی دیگر و لحاظ کردن تصمیمات او، می­تواند به شدت مخاطره انگیز باشد.

نکته:

از طرفی دیگر، پیروی بیش از حد نظر از دیگران در مورد سرمایه گذاری ها و معاملات، می­تواند تفکر شخصی شما را با تمایلات و گاها تعصبات شخصی آنها محو کند. تصمیم گیری در مورد سرمایه گذاری یا معامله فقط به این دلیل که “آنها این کار را کردند” یا “آنها این را گفتند” بسیار خطرناک و نادرست است. همانطور که پیشتر نیز گفته شد، شما همیشه می­توانید از مشورت و توصیه های دیگران و به ویژه مباحث تحلیل تکنیکال که به طور کلی از روند بازار می­دهند استفاده کنید. اما تصمیمات نهایی را خودتان و بر اساس اهداف مالی خویش بگیرید.

افرادی که در گروه مذکور قرار دارند به جای صرف وقت و تلاش برای یادگیری و مطالعه در  نحوه سرمایه گذاری های خود، بیشتر اوقات خویش را با سیر در نظرات دیگران سپری می کنند و افراد دیگر را به خاطر ضرر و زیان، خطا در تحلیل تکنیکال روند بازار و تصمیمات اشتباه خود، مقصر می دانند. درحالیکه در پاسخ به سوال این یادداشت “مهم­ترین دلیل زیان در بورس چیست؟”، در این خصوص، تنها می­توان  تقلید و عدم علم به سرمایه گذاری در زمان مناسب را ذکر کرد.

پس برای جلوگیری از شکست در بازار بورس، اهداف مالی خودتان را مشخص کنید، برنامه خود را بسازید و همان را اجرا کنید. چرا که در غیر اینصورت ممکن است در نهایت سرمایه خود را از دست بدهید.

برای دومین پاسخ به سوال “مهم­ترین دلیل زیان در بورس چیست؟”، در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

پیشنهاد می کنم مقاله استراتژی مدیریت ریسک در معاملات بورس را مطالعه کنید 

نداشتن اهداف مالی مشخص از مهم­ترین دلایل زیاد در بورس

دومین دلیل زیان دیدن بسیاری از مردم در بازار بورس اوراق بهادار، نداشتن اهداف مالی مشخص است. اگرچه این درست است که هیچ کس نمی­تواند روند بازار بورس را به طور دقیق پیش­ بینی کند و از روند بازار به شکل روشن و بی نقصی با استفاده از تحلیل تکنیکال ارائه دهد، اما داشتن اهداف مالی از همان ابتدای ورود به بازار، کارساز خواهد بود و بازدهی معاملات یا سرمایه گذاری شما را بالا خواهد برد.

اما بیشتر مردم بدون اینکه تصور کنند سرانجام به کجا می­روند، سوار قایق بورس شده ­اند. مشخصا بدون داشتن اهداف مالی روشن و استفاده از مباحث تحلیل تکنیکال برای پیش بینی روند بازار نیز هر چند دقیق، چندان مفید و کارساز نخواهد بود.

مهم­ترین دلیل زیان در بورس چیست-7

پیشنهاد می کنم مقاله کاربردی آموزش الگوهای کندل استیک در تحلیل تکنیکال را مطالعه فرمایید.

از جمله سوالات معمولی که می­تواند در شناسایی اهداف مالی به شما کمک کند، موارد زیر است:

 • انتظار چه مقدار بازدهی دارم؟
 • چند سال می­خواهم بر روی برنامه مالی خود زمان بگذارم تا میزان بازدهی مورد انتظارم را به دست آورم؟
 • باتوجه به میزان بازدهی مطلوب و درنظر گرفته شده در سرمایه گذاری، بهتر است یک معامله­ گر تمام وقت باشم یا یک سرمایه گذار متعادل و یا سرمایه گذاری بلند مدت؟
 • اگر من معامله­ گری تمام وقت را انتخاب کنم، چه فشارها و استرس­ هایی در انتظارم است؟
 • چگونه می­خواهم منبع قابل اعتمادی از دانش را برای خود پیدا کنم تا بتوانم به بازدهی مورد انتظارم دست یابم؟

بسیاری از مردم تصور می کردند که به محض ورود به بازار، حال به عنوان سرمایه گذار و یا معامله­ گر، از سوددهی در بازار بورس اطمینان دارند ولی در بسیاری مواقع به دلیل نداشتن هدف صحیح این اتفاق نمی افتد.

مهم­ترین دلیل زیان در بورس چیست-4

پیشنهاد می کنم فیلترهای کاربردی بورس شامل بیش از 700 فیلتر کاربردی در سایت دیده بان بازار را مشاهده نمایید

چرایی ورود به بورس

ورود به بازار بورس یک چیز است و دانستن اینکه چرا وارد آن شده ­اید، چیزی دیگر. دانستن “چرایی”، عامل محرکه ای است که می­تواند شما و اهداف مالی­تان را به پیش ببرد.

برخی افراد فکر می­کنند موفقیت آنها در معاملات بورس و یا سرمایه­ گذاری بر سهامی خاص، به استراتژی که با آن کار می­کنند بستگی دارد؛ شاید، اما همه چیز بدان متکی نیست. مدرن­ترین نرم ­افزار یا محبوب­ترین کارشناسان امور مالی هم، یک چیز را نمی توانند به شما بدهند: و آن هم اهداف مالی شخصی و متعلق به خودتان است. پس اهداف مالی خود را بدانید و مطمئن باشید که هرگز در طولانی مدت مسیر خود را گم نخواهید کرد و هیچگاه در بازار بورس طمع نکنید.

بهتر است اهداف مالی خود را بنویسید تا همیشه در صورت خطا و اشتباه به آن رجوع کنید و بتوانید از حواس­پرتی­ های اقتصادی یا تعصبات و یک­­سونگری­ ها برکنار باشید. این گونه شما همیشه می­توانید به مسیر خود بازگردید؛ زیرا چرایی ماندن­تان در بازار بورس را به خاطر می ­آورید.

مهم­ترین دلیل زیان در بورس چیست-6

پیشنهاد می کنم مقاله روش ارسال سفارش آنلاین و آفلاین در بورس را مطالعه کنید 

قماردیدن بورس، پاسخی به سوال «مهم­ترین دلیل زیان در بورس چیست؟»

سومین پاسخ به مساله این مقاله یعنی “مهم­ترین دلیل زیان در بورس چیست؟”، مشاهده بورس به مانند قمار است. بسیاری از مردم در بازار بورس شکست می­خورند، زیرا تمایل دارند مانند یک بازی بزرگ قمار، به تحولات بورس نگاه کنند. که در نتیجه آن، از ابزارهای تحلیل تکنیکال روند بازار و اشراف بر کنش ­ها و تحولات بازار غافل می­مانند.

مهم­ترین دلیل زیان در بورس چیست-9

انجام معاملات بورس و یا سرمایه­ گذاری به گونه ­ای که گویی در حال بازی در قماری بزرگ هستید می­تواند باعث ایجاد این تفکر نادرست در بین مردم شود که هدف اصلی آنها صرفا این است: «من پول بیشتری می­گذارم تا بتوانم امید بیشتری بخرم برای کسب پول بیشتر! این یک چرخه معیوب و بسیار استرس ­زا است! البته بله، ممکن است به دلیل غیرقابل پیش­بینی بودن و نوسانات، بازار بورس همانند قمار به نظر برسد. اما، برای اینکه در طولانی مدت پیروز شوید و پا برجا بمانید و به اهداف مالی خود برسید، لاجرم باید این بازار را متفاوت ببینید و از ابزارهای تحلیل تکنیکال برای به دست آوردن بهترین الگوی معامله در بازار، استفاده کنید.

پیشنهاد می‌کنم حتما مقاله استراتژی گپ و اسکالپ در بورس (Gap & Scalp) را بخوانید

نکته:

طوری به بازار سهام نگاه کنید که گویی در حال اداره امور شخصی خود و یا در حال ساخت امپراتوری خود هستید. آن را به عنوان یک مفهوم تجاری، که برای شما بسیار عزیز است و برنامه ­ای برای اجرای اهداف مالی خود ببینید. توجه داشته باشید که هر شغلی نیاز به مطالعه مستمر دارد و به همین ترتیب، همه مشاغل برای رسیدن به هدف خود، نیاز به تلاش مداوم دارند.

هیچ صاحب کسب و کاری، در چارچوب ذهنیت درست خود پس از تنها یک تصمیم اشتباه، دارایی­ های مالی خود را کاملاً به فروش نمی­رساند. او همیشه می­تواند برنامه های خود را برای اجرای بهتر اهدافش تنظیم کند. در سرمایه گذاری در سهام­ های بازار بورس، تمام تلاش خود را برای محافظت از پول خود و رشد حداکثر پتانسیل خود انجام دهید و هیچگاه تمام سرمایه خود را وارد یک سهم نکنید. 

مهم­ترین دلیل زیان در بورس چیست-10

پیشنهاد ثروت آفرین : فیلتر طلایی بورس

نتیجه گیری

اکنون و بعد از اشاره به پاسخ های «مهم­ترین دلیل زیان در بورس چیست؟»، بهتر است که به نکاتی هر چند کوتاه اما خردمندانه اشاره کنیم که رمز و رازهای پیروزی و سودآوری در بازار بورس را برای شما آشکار می­سازد:

 • قبل از سرمایه گذاری در یک سهم حتما اطلاعات کافی از وضعیمت مالی شرکت مورد نظر بدست آورید.
 • قدرت ریسک پذیری داشته باشید ولی به طور معقول سرمایه گذاری و ریسک داشته باشید.
 • هیچگاه تمام سرمایه خود را بر روی یک سهم سرمایه گذاری نکنید.
 • به هیچ عنوان سهمی را برای مدت های طولانی نگهداری نکنید.
 • هرگز بطور دائمی نوسانگیری نکنید. نوسان گیری طولانی مدت ریسک سرمایه گذاری و ضرر را بسیار افراش می دهد.
 • سرمایه گذاری موفق به زمان، نظم و صبوری نیاز دارد. مهم نیست چقدر استعداد دارید یا تلاش می­کنید؛ برخی چیزها در هر صورت زمان­بر هستند.
 • قانون شماره 1: هرگز ضرر نکنید. قانون شماره 2: قانون شماره 1 را هرگز فراموش نکنید.

در این مقاله در خصوص مهم­ترین دلیل زیان در بورس صحبت کردیم. برای سرمایه گذاری در بار باید بر معاملات کنترل داشته باشید و دوری از طمع در بورس باعث می شود از زیان نیز دور شوید. گرچه احتمال ضرر هیچگاه به صرف نخواهید رسید ولی ضرر در بورس را به مقدار بسیار بسیار زیادی کاهش خواهد داد.

امیدواریم مقاله مهم­ترین دلیل زیان در بورس مورد توجه شما قرار گرفته باشد. خواهشمندیم نظرات خود را با خوانندگان وب سایت ثروت آفرین به اشتراک بگذارید.

6 دیدگاه

 1. درود بر شما
  به نظر من در قسمت های متعدد این مطلب اشکال بود. بطور مثال در اینکه اهداف مالی برای خود شناسایی کنید، شاید در بسیاری از مشاغل و سرمایه گذاری و غیره بشود ولی در بورس امکانپذیر نیست، اهداف مالی و نتایج و بازخورد آن، هر سال با حرکت روند بورس و میزان تجربیات ما و … متغیر است. – آنهایی که زمان زیادی در بورس باشند میدانند که اصلا نمیشود همیشه سود برد و زیان نکرد، حتی شناخت بعضی استراتژی ها با باختن و ضرر بدست می آید پس قانون اول و دوم وجود ندارد. – من دوستی دارم که بطور دائم نوسانگیری می کند البته نه در دوره ی زمانی خیلی کوتاه ولی بسیار سودساز است. – فقط تریدرهایی از وضعیت مالی شرکتها اطلاعات بدست می آورند که بخواهند بنیادی و حداقل میان مدت خرید داشته باشند.
  سپاسگزارم از مقاله ای که نشر دادید

  • سلام شروین عزیز
   نظر شما کاملا دقیق و صحیح است و ممکن است هر ساله نیاز باشد استراتژی متفاوتی در بازار بورس درنظر گرفت. ولی بطور کلی مشخص کردن اهداف مالی منطقی و اصولی که فرمودید می‌تواند تا حد زیادی از ریسک‌های پرخطر در بازار جلوگیری کند. همچنین از توجه شما به مقاله مهم­ترین دلیل زیان در بورس بسیار سپاسگزاریم.
   موفق باشید

 2. عالی بود دستتان درد نکند

  • سلام ایرج عزیز
   از اینکه مقاله مهم­ترین دلیل زیان در بورس مورد توجه شما قرار گرفته است بسیار خوشحالیم.
   موفق باشید

 3. ابراهیم یوسفی

  نظرات بسیار با ارزش وجالب بود

  • سلام ابراهیم عزیز
   از توجه شما به مقاله مهم­ترین دلیل زیان در بورس سپاسگزاریم.
   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *