الگوی کندل ستاره صبحگاهی (morning star)

الگوی کندل استیک ستاره صبحگاهی

الگوی کندل ستاره صبحگاهی در انتهای یک روند نزولی تشکیل شده و هشداری برای به پایان رسیدن روند نزولی و شروع روند جدید صعودی در بازار است. این الگو یکی از الگوهای کندل استیک به حساب می‌آید که برای شناخت و روانشناسی بازار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نحوه تشکیل الگوی کندل ستاره صبحگاهی

الگوی کندل استیک ستاره صبحگاهی با سه کندل ساخته می‌شود. کندل اول یک کندل بزرگ نزولی، کندل دوم با شکاف قیمت باز شده و کندل سوم که با گپ صعودی آغاز می‌شود. کندل دوم یک کندل دوجی بوده و کندل سوم ماروبزو سفید خواهد بود.

به این نکته توجه کنید که هرچه بدنه کندل سوم الگو بزرگ‌تر باشد و بتواند کندل اول را پوشش دهد، قدرت بالاتر خریداران را نشان داده و اعتبار الگو افزایش پیدا می‌کند.

از نشانه‌های تشخیص این الگو، قرار گرفتن آن در انتهای روند است. به این شکل که اولین نشانه می‌تواند الگوی دوجی شکل و بدون بدنه باشد که با گپ نزولی در انتهای روند تشکیل شده است. این کندل همچنان نشانه قطعی از پایان روند نیست و معامله‌گران سرگردان هستند. باید گفت که رنگ کندل میانی اهمیت چندانی ندارد.

از دیگر نشانه‌ها می‌توانیم به گپ نزولی بین کندل اول، کندل میانی و گپ افزایش قیمت بین کندل میانی و کندل سوم اشاره کنیم. این گپ اعتبار الگو را به مقدار قابل توجه افزایش می‌دهد. فراموش نکنید که کندل سوم حتما باید بالاتر از کندل میانی بوده و نصف کندل اولیه الگو را پوشش دهد.

نحوه تشکیل الگوی کندل ستاره صبحگاهی

خرید و فروش با استفاده از الگوی کندل استیک ستاره صبحگاهی

کندل اول این الگو نشان می‌دهد که فروشندگان قیمت را کاهش داده و کندل نزولی پرقدرتی را تشکیل می‌دهند. کندل دوم معاملاتی را نشان می‌دهد که در بازه کوچک قیمتی اتفاق می‌افتد. در این بخش از الگو سردرگمی خریداران و فروشندگان به وضوح قابل مشاهده است.

در نهایت کندل سوم با گپ صعودی آغاز به کار کرده و خریداران با قدرت زیادی وارد معامله می‌شوند. آن‌ها قیمت را به شدت افزایش داده و با مشاهده این سه کندل به عنوان یک الگو می‌توانیم از در دست گرفتن بازار توسط خریداران اطمینان حاصل کنیم.

کندل ستاره صبحگاهی معمولا در انتهای روند نزولی تشکیل شده و نشانه‌ای از به پایان رسیدن روند نزولی را به همراه دارد. از طرفی در نظر داشته باشید که این الگو به تنهایی نمی‌تواند سیگنال ورود به معامله باشد. از الگوی ستاره صبحگاهی در کنار دیگر ابزارهای تکنیکال باید استفاده کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *