کندل دوجی پایه بلند (long legged doji)

الگوی کندل دوجی پایه بلند از زیر مجموعه‌های شمع‌ دوجی است. دوجی نام گروهی از الگوهای ساخته شده با کندل است که قیمت باز و بسته شدن در آن‌ها تقریباً برابر باشد. الگوهای کندل دوجی به‌ شکل صلیب، صلیب وارونه  یا علامت جمع (+) دیده می‌شوند. الگوی دوجی به تنهایی یک الگوی خنثی حساب می‌شود که در کنار دیگر الگوها معنی پیدا می‌کند. الگوی دوجی می‌تواند نشان دهنده روند بازگشت بازار باشد و معامله‌گر می‌تواند این الگو را به عنوان یک هشدار تغییر روند در نظر بگیرد.

این احتمال وجود دارد که پس از تشکیل این کندل، بازار در محدوده دوجی پایه بلند نوسان داشته باشد و در اصطلاح بازارهای مالی به شکل رنج معامله می‌شود.

دوجی پایه بلند

نحوه تشکیل الگوی کندل استیک دوجی پایه بلند

همانطور که گفته شد کندل دوجی نوعی از کندل است که قیمت باز و بسته شدن آن (در هر بازه زمانی) بسیار نزدیک به یکدیگر بوده یا برابر باشد. کندلهای دوجی معمولا به شکل یک صلیب یا علامت (+) دیده می‌شود.

الگوی کندل استیک دوجی پایه بلند نشان دهنده جنگ شدید بین خریداران و فروشندگان سهام است. به این معنا که معامله‌گران در حالت عدم تصمیم گیری قرار دارند. این الگو می‌تواند پایان هر دو روند صعودی و نزولی را پیش بینی کند.

خرید و فروش با استفاده از این کندل

نحوه تشکیل الگو

این کندل خنثی است و اطلاعات بسیار کمی از بازار در اختیار معالمه‌گر قرار می‌دهد. باید در نظر داشته باشیم این شمع ابزار قابل اطمینان برای تشخیص تغییرات قیمت در بازار نیست. این الگو هیچ حرکتی را تضمین نمی‌کند و با تشکیل این الگو نمی‌دانیم که آیا بازار به مسیر خود ادامه داده یا تغییر در روند تغییرات قیمت اتفاق می‌افتد. الگوی دوجی پایه بلند نباید به عنوان عامل ورود به معامله انتخاب شود و در کنار آن باید از دیگر ابزارها کمک بگیریم.

در زمان بررسی یک کندل دوجی پایه بلند، سایه‌ها می‌تواند به عنوان تاییدیه عمل کنند، به کمک سایه‌ها می‌‌توانیم کندل دوجی را نقطه‌ ورود به بازار حساب کنیم. به این معنا که معامله‌گر باید حد ضرر خود را در نقطه ای دیگر قرار دهد یا برای ورود به معامله صبر کند. البته که با فاصله گرفتن حد ضرر، معامله از توجیه اقتصادی خارج شده و ریسک به سود آن قابل قبول نخواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *