کندل دوجی سنگ قبر (gravestone doji)

الگوی کندل استیک دوجی نام دسته‌ای از الگوها است که قیمت باز و بسته شدن در آن‌ها تقریباً با هم برابر باشد. کندل دوجی به‌ شکل صلیب، صلیب وارونه  یا علامت جمع (+) دیده می‌شود. الگوی دوجی به تنهایی یک الگوی خنثی حساب می‌شود که در کنار دیگر الگوهای کندل استیک و ابزارهای دیگر تحلیل می شود.

کندل دوجی سنگ قبر یک الگوی نزولی است که بازگشت قیمت را نشان می‌دهد. سایه بالایی الگوی دوجی سنگ قبر نشان دهنده تلاش خریداران در بازار است که در نهایت توسط فروشندگان کنترل شده است. دوجی سنگ قبر معمولا قبل از یک روند نزولی شکل می‌گیرد.

کندل دوجی سنگ قبر (gravestone doji)

نحوه تشکیل الگوی کندل دوجی سنگ قبر

الگوی کندل دوجی سنگ قبر زمانی تشکیل می‌شود که فروشندگان در بازار اجازه حرکت قیمت به سطوح بالاتر را نمی‌دهند. از طرفی خریداران با حمایت از بازار اجازه کاهش بیش از حد قیمت را نمی‌دهند و بازار را در سطح باز شدن قیمت نگه می‌دارند. در هر حال این الگو هم در انتهای یک روند نزولی و هم در انتهای یک روند صعودی دیده می‌شود.

خرید و فروش با استفاده از الگوی کندل استیک دوجی سنگ قبر

خرید و فروش با استفاده از الگوی کندل استیک دوجی سنگ قبر

درست مانند دیگر الگوهای کندل دوجی، این کندل نیز خنثی بوده و اطلاعات کمی از بازار را در اختیار معامله‌گر قرار می‌دهد. این الگو حرکتی را تضمین نکرده و با تشکیل آن نمی‌دانیم که بازار به مسیر خود ادامه داده یا روند خود را تغییر می‌دهد. برای ورود به یک موقعیت معاملاتی باید از دیگر ابزارها کمک بگیریم. در کنار الگوی کندل استیک دوجی سنگ قبر با در نظر گرفتن حجم معاملات اعتبار الگو افزایش پیدا می‌کند.

معامله‌گران معمولا در این حالت از موقعیت معاملاتی خرید خارج شده و وارد موقعیت فروش می‌شوند. در زمان بررسی یک کندل دوجی سنگ قبر به کمک سایه‌ها می‌‌توانیم کندل دوجی را نقطه‌ ورود به بازار حساب کنیم. الگوی کندل استیک دوجی سنگ قبر می‌تواند به منظور قراردادن حد ضرر در بالای سایه و کسب سود در روند نزولی استفاده شود اما این روش‌ها دقت کم‌تری به نسبت دیگر اندیکاتورها و الگوهای معتبر در تکنیکال دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *