الگوی کندل ستاره شامگاهی (evening star)

الگوی کندل ستاره شامگاهی (The Evening Star) در تحلیل تکنیکال به عنوان الگوی بازگشتی نزولی شناخته می‌شود. این الگو عموما در انتهای روند صعودی ساخته می‌شود. الگوی کندل ستاره شامگاهی در واقع میتواند یک سیگنال فروش قابل توجه باشد.

الگوی کندل ستاره شامگاهی

نحوه تشکیل الگوی کندل ستاره شامگاهی

بخش اول الگوی کندل ستاره شامگاهی یک کندل سبز صعودی و بزرگ است. در روز اول خریداران بازار را در دست داشته و قیمت به سقف‌های جدید می‌رسد.

بازار در کندل دوم با یک گپ به سمت بالا آغاز شده و خریداران در بازار قدرت خود را نشان می‌دهند. آن‌ها هم‌چنان کنترل بازار را در دست دارند اما نمی‌توانند قیمت را به سطوح بالاتر افزایش دهند. کندل دوم کوچک‌تر بوده و ممکن است صعودی، نزولی یا دوجی باشد. اگر کندل دوم نزولی و با قدرت کافی باشد، اعتبار الگو بیش از پیش خواهد بود.

مهم‌ترین کندل، سومین کندل است. این کندل با شکاف قیمت به سمت پایین باز شده و فروشندگان می‌توانند قیمت را به پایین حرکت دهند. قیمت معمولا به سطح پایین‌تر از قیمت باز شدن در روز اول رفته و خریداران را از معامله خارج می‌کند.

نحوه تشکیل الگوی کندل ستاره شامگاهی

شناسایی الگوی کندل استیک ستاره شامگاهی کمی دشوارتر است. معامله‌گر برای شناسایی الگو باید تمام روند را در نظر بگیرد. یکی از عوامل مهم شناسایی الگو، محل تشکیل شدن آن به حساب می‌آید. اگر این الگو روی ناحیه تشکیل شود، اطمینان بالاتری خواهد داشت.

خرید و فروش با استفاده از الگوی کندل استیک ستاره شامگاهی

برای خرید و فروش با الگوی کندل ستاره شامگاهی باید یک روند صعودی را شناسایی کنید. بازار مورد معامله شما باید سقف‌ها و کف‌های بالاتری تشکیل دهد. پس از آن یک کندل بزرگ صعودی را تحت نظر قرار دهید. این کندل توسط خریداران ساخته شده و آخرین حرکت آن‌ها در بازار به حساب می‌آید.

در این مرحله معامله‌گران به معاملات خرید فکر می‌کنند چراکه هم‌چنان نشانه‌ای از بازگشت بازار وجود ندارد. کندل دوم یک کندل کوچک خواهد بود که معمولا به شکل دوجی تشکیل می‌شود. این کندل اولین نشانه کاهش قدرت خریداران است. اکثر اوقات این کندل به دلیل افزایش قیمت یک گپ رو به بالا تشکیل داده ولی صعودی یا نزولی بودن این کندل اهمیت چندانی ندارد. به طور کلی بلاتکلیف بودن بازار را نشان می‌دهد.

اولین فشار فروش در کندل سوم نمایان خواهد شد. بازار فارکس به دلیل عمق معاملات اجازه ایجاد گپ را نمی‌دهد اما در بازارهای غیر از فارکس این کندل از قیمت بسته شدن کندل میانی یک گپ رو به پایین تشکیل داده و روند نزولی را آغاز می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *