کندل دوجی سنجاقک (doji dragonfly)

الگوی کندل استیک دوجی نام گروهی از الگوهای کندل استیک است و قیمت باز و بسته شدن در آن‌ها تقریباً برابر باشد. الگوهای کندل دوجی به‌ شکل صلیب، صلیب وارونه  یا علامت جمع (+) هستند. الگوی دوجی به تنهایی یک الگوی خنثی می‌باشد و در کنار الگوهای دیگر معنی پیدا می‌کند.

الگوی کندل استیک دوجی سنجاقک سیگنال تغییر قیمت را نشان می‌دهد اما این تغییر به حرکات قیمت بعد از ایجاد کندل دوجی سنجاقک گره خورده است. سایه طولانی در پایین کندل سنجاقک فشار فروش زیاد در بازار را گوشزد می‌کند. از طرفی نشان می‌دهد که خریداران توانسته‌اند فشار فروش را کنترل کرده از کاهش بیش‌تر قیمت جلوگیری کنند.

کندل دوجی سنجاقک (doji dragonfly)

نحوه تشکیل الگوی کندل دوجی سنجاقک

یک الگوی کندل استیک دوجی سنجاقک پس از افزایش یا کاهش قیمت‌ها تشکیل می‌شود. قیمت باز شدن و قیمت بسته شدن کندل باید با یکدیگر برابر بوده و پایین‌ترین قیمت بازه زمانی معاملاتی باید به اندازه‌ای کاهش داشته باشد که باعث شکل‌گیری یک سایه طولانی زیر کندل شود. ما می‌توانیم شکل کندل را به حرف T بزرگ انگلیسی تشبیه کنیم.

نحوه تشکیل الگوی کندل دوجی سنجاقک

خرید و فروش با استفاده از الگوی کندل استیک دوجی سنجاقک

دو استراتژی در زمان تشگیل این الگوی می‌توان در نظر داشت. یکی اینکه شکل گیری الگوی کندل استیک دوجی سنجاقک پس از افزایش قیمت‌ها می‌تواند هشداری در جهت کاهش احتمالی قیمت‌ها باشد. در این حالت شکل گیری و بسته شدن یک کندل نزولی پس از الگوی دوجی سنجاقک می‌تواند آن را تایید کند.

همچنین شکل گیری یک کندل دوجی سنجاقک پس از کاهش قیمت‌ها می‌تواند هشداری در جهت افزایش قیمت باشد، به خصوص اینکه، پس از الگوی دوجی سنجاقک کندل صعودی تشکیل شود. معامله‌گرانی که از کندل‌ها برای معامله استفاده می‌کنند، معمولا برای کندل بعدی صبر کرده و پس از آن وارد معامله می‌شوند.

الگوی کندل استیک دوجی سنجاقک یک الگوی متداول در بازارهای مالی نیست. شمع تشکیل شده پس از این کندل باید بازگشت قیمت را تایید کند، قیمت در کندل دوم باید در سطح پایین‌تر از سطح کندل دوجی سنجاقک بسته شود. اگر قیمت‌ها افزایش پیدا کرد و در سطح بالاتر قرار گرفت، دوجی سنجاقک بی اعتبار بوده و نمی‌توانیم از آن به عنوان یک هشدار برای بازگشت قیمت استفاده کنیم.

یک معامله‌گر زمانی که بخواهد با توجه به الگوی کندل استیک دوجی سنجاقک وارد معامله شود، می‌تواند حد ضرر خود را در سطحی بالاتر از سطح این کندل قرار دهد. البته که پیشنهاد می‌کنیم از دیگر اندیکاتورها برای تایید ورود به معامله کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *