کندل دوجی (Doji)

کندل دوجی نام گروهی از الگوهای ساخته شده با کندل است که قیمت باز و بسته شدن در آن‌ها تقریباً برابر باشد. این الگو بیشتر از سایر الگوها در بازار دیده می‌شود. الگوهای کندل دوجی به‌ شکل صلیب، صلیب وارونه یا علامت جمع (+) دیده می‌شوند. الگو دوجی به تنهایی یک الگو خنثی حساب می‌شود که در کنار دیگر الگوها معنی پیدا می‌کند. الگوی دوجی می‌تواند نشان دهنده روند بازگشت بازار باشد و معامله‌گر می‌تواند این الگو را به عنوان یک هشدار تغییر روند در نظر بگیرد.

جالب است بدانید در زبان ژاپنی، دوجی “اشتباه بزرگ” یا “خطای بزرگ” معنی می‌شود؛ به عبارتی نشان می‌دهد که برابر بودن قیمت باز و بسته شدن یک سهم در بازار اتفاقی نادر است.

کندل دوجی (Doji)

پیشنهاد می کنم مقاله  700 فیلتر بورس در سایت Tsetmc را مشاهده فرمایید.

نحوه تشکیل الگوی کندل استیک دوجی (Doji)

کندل دوجی نوعی از کندل است که قیمت باز و بسته شدن آن (در هر بازه زمانی) بسیار نزدیک به یکدیگر بوده یا برابر باشد. کندلهای دوجی معمولا به شکل یک صلیب یا علامت (+) دیده می‌شود. بدنه این نوع کندل بسیار کوچک بوده یا در بسیاری از مواقع بدنه ندارد.

به زبان ساده، کندل استیک دوجی نشان می‌دهد که در بازار قطعیت وجود نداشته و کاربران برای خرید یا فروش وارد موقعیت معامله نمی‌شوند. بازار در این حالت و برای مدت زمانی محدود جهت نداشته و فشار خریداران و فروشندگان یا مقدار خرید و فروش در بازار برابر بوده یا معاملات در قیمت برابر انجام می‌شوند. هر سه حالت تشکیل کندل‌های دوجی نشان می‌دهد که بازار به سمت بالا یا پایین جهت گیری ندارد.

به عنوان یک معامله‌گر هوشمند باید دست از معامله کشیده و تنها حرکت بازار را دنبال کنید. برخی از تحلیلگران این نوع کندل را نشانه‌ای از بازگشت قیمت در بازار می‌دانند.

پیشنهاد می کنم مقاله کندل استیک شامل 35 الگوی مهم در تحلیل تکنیکال را مطالعه فرمایید.

خرید و فروش با استفاده از الگوی کندل استیک دوجی (Doji)

خرید و فروش با استفاده از الگوی کندل استیک دوجی (Doji)

همانطور که گفته شد این کندل استیک خنثی است و اطلاعات بسیار کمی از بازار در اختیار معالمه‌گر قرار می‌دهد. باید در نظر داشته باشیم کندل دوجی ابزار قابل اطمینان برای تشخیص تغییرات قیمتی نیست. این الگو هیچ حرکتی را تضمین نمی‌کند و با تشکیل این الگو نمی‌دانیم که آیا بازار به مسیر خود ادامه داده یا تغییر در روند اتفاق می‌افتد. الگوی دوجی نباید به عنوان تنها عامل ورود به معامله انتخاب شود و در کنار آن باید از دیگر ابزارها کمک بگیریم.

در زمان بررسی یک کندل دوجی، سایه‌ها می‌تواند به عنوان تاییدیه عمل کنند، به کمک سایه‌ها می‌‌توانیم کندل دوجی را نقطه‌ای برای ورود به بازار در نظر بگیریم. به این معنا که معامله‌گر باید حد ضرر خود را در جایی دیگر قرار داده یا برای ورود به معامله صبر کند. با فاصله گرفتن حد ضرر، معامله از توجیه اقتصادی خارج شده و ریسک به سود آن قابل قبول نخواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *