کندل اینگالف صعودی (Bullish Engulfing)

اینگالفینگ (به انگلیسی: Engulfing) در ترجمه لغوی پوشش دهنده معنی می‌شود. دلیل این نام گذاری روی کندل‌ها خاصیت پوشانندگی آن‌ها است که از بالا و پایین، تمام بدنه‌ی کندل قبلی را پوشش می‌دهد. پوشش کندل باید به شکلی باشد که کندل قبلی دیده نشود.

در واقع، الگوی کندل اینگالف صعودی زمانی تشکیل می‌شود که بدنه‌ی کندل، یک یا چند کندل قبل از خود را پوشش دهد. زمانی که کندل پوشش دهنده، کندل‌های بیشتری را پوشش دهد، الگوی کندل استیک اینگالف صعودی قدرت بیش‌تری خواهد داشت.

دو نوع الگوی شمعی اینگالف صعودی و نزولی وجود دارد که در این مطلب ما الگوی صعودی را بررسی خواهیم کرد.

الگوی کندل استیک اینگالف صعودی

نحوه تشکیل الگوی کندل اینگالف صعودی

معمولا در پایان روند نزولی، یک کندل پوشش دهنده یا اینگالف دیده می‌شود. این کندل، کندل قبل از خود را پوشش داده و با تشکیل الگو، روند نزولی پایان می‌یابد. معمولا بعد از ایجاد این الگو روند صعودی آغاز شده و روند بازار تغییر می‌کند. زمانی که کندل اینگالفینگ تشکیل شود، معمولا یک کندل در خلاف جهت آن ایجاد شده و ادامه مسیر صعودی دنبال می‌شود.

زمانی که الگوی کندل استیک اینگالف صعودی تشکیل شود، می‌توانیم وارد معامله شده و خرید خود را انجام دهیم. برای تشخیص نقطه فروش یا نقطه کسب سود، باید از دیگر اندیکاتورها و روش‌های تحلیل تکنیکال کمک بگیرید.

الگوی کندل استیک اینگالف صعودی

خرید و فروش با استفاده از الگوی کندل استیک اینگالف صعودی

انواع الگوی کندل اینگالف صعودی به یک اندازه معتبر نیستند. هر کدام از انوع حالت‌های این الگو متفاوت بوده و اعتبار آن نیز تفاوت دارد. اعتبار الگو بر اساس اندازه دو کندل تشکیل دهنده الگو، شکل آن‌ها و شکل کلی الگو مشخص خواهد شد.

هرچه فاصله بین سطح قیمت بسته شدن کندل اول و باز شدن کندل دوم در این الگو بیش‌تر باشد، قدرت الگو بیش‌تر خواهد بود. در مرحله دوم باید ابعاد کندل را در نظر بگیریم. هرچه اندازه کندل دوم در الگوی شمعی اینگالف صعودی بزرگ‌تر باشد، اعتبار الگو نیز بالاتر خواهد بود. درست مانند هر معامله دیگر حد ضرر و کسب سود خود را مشخص کنید. در صورتی که نسبت سود به ضرر حداقل 1 به 1 نباشد، وارد معامله نشوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *