کندل اینگالف نزولی (Bearish Engulfing)

کندل اینگالف نزولی به عنوان یک الگوی بازگشتی در نظر گرفته می‌شود. این الگو معمولا در انتهای یک روند صعودی شکل می‌گیرد. زمانی که قیمت‌ها به اوج خود رسیده و بازار وارد فاز اصلاح می‌شود. الگوی اینگالف نزولی از دو شمع تشکیل می‌شود که کندل اول همسو با روند صعودی بوده اما کندل دوم قرمز است و تمام کندل صعودی را پوشش می‌دهد. از طرفی باید در نظر داشته باشید که کندل اول یک کندل دوجی نباشد.

کندل اینگالف نزولی

نحوه تشکیل الگوی کندل اینگالف نزولی

همانطور که گفته شد، الگوی کندل استیک اینگالف نزولی از دو کندل ساخته می‌شود. کندل اول یک کندل صعودی در جهت روند بوده و کندل دوم نزولی است. در زمان تشکیل این الگو ابعاد کندل سفید اهمیت زیادی ندارد. بدنه کندل نزولی باید به شکل کامل کندل صعودی را پوشش دهد.

اگر کندل نزولی ساخته شده بدنه کندل صعودی را همراه با سایه‌های آن پوشش دهد، اعتبار الگو افزایش می‌یابد. بین این الگو و الگوی ابر سیاه چند شباهت وجود دارد اما الگوی کندل استیک اینگالف نزولی اعتبار بیش‌تری دارد. در زمان تشکیل الگوی اینگالف نزولی فروشندگان بازار را کاملا در دست می‌گیرند.

نحوه تشکیل الگوی کندل اینگالف نزولی

خرید و فروش با استفاده از الگوی کندل اینگالف نزولی

پس از تشکیل این الگو، معامله‌گران وارد موقعیت معاملاتی فروش می‌شوند. اگر معاملات خود را با ریسک بالا دنبال می‌کنید، نیازی نیست برای کندل تایید صبر کنید. سفارش خود را در قیمت بسته شدن کندل صعودی قرار داده و حد سود و حد ضرر خود را مشخص کنید.

اگر روند کلی بازار صعودی باشد، در کنار الگوی کندل استیک اینگالف نزولی باید از اندیکاتورها نیز استفاده کنیم. گاهی اوقات الگوی اینگالف هشدار نا درست صادر کرده و معامله‌گران را دچار زیان می‌کند. این الگو می‌تواند تنها یک عقب نشینی جزئی خریداران باشد که فروشندگان از موقعیت استفاده کرده و یک کندل پوشاننده ایجاد می‌کنند.

اگر بازار در محدوده حمایت باشد، باز کردن موقعیت فروش در این حالت توصیه نمی‌شود. بهتر است تا تایید تغییر روند با یک یا چند کندل صبر کنید.

اگر بازار در محدوده مقاومت باشد، باید یک کندل منتظر بمانید تا تغییر روند تایید شود. در این حالت کندل دوم باید پایین‌تر از خط مقاومت تشکیل شده و بسته شود.

به طور کلی نباید فراموش کنیم که الگوی اینگالف نزولی یک الگو با ضریب اطمینان بالا نیست. اگر حجم معاملات به قدر کافی بالا بوده و بازه زمانی ایجاد الگو بزرگ‌تر باشد (برای مثال روزانه) می‌توانید وارد موقعیت فروش شوید. ورود شما به معاملات باید با تایید یک یا چند اندیکاتور دیگر باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *