ارز دیجیتال رپد بیت کوین (wrapped bitcoin) چیست؟

بیت کوین رپد  (CRYPTO:WBTC)یا ارز دیجیتال رپد بیت کوین با هدف منعکس کردن ارزش ارز دیجیتال بیت کوین همراه با سرعت تراکنش بالاتر و عملکرد غنی‌تر در شبکه اتریوم است.

پس از زمستان نسبتاً پرنوسانی که در 2020/2021، ارز دیجیتال بیت کوین از خود نشان داد، رپد بیت کوین امروزه کار برای نزدیک ماندن به قیمت بیت کوین در حال تلاش است.

رپد بیت کوین نقدینگی بیشتری را برای اکوسیستم اتریوم از جمله صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) و برنامه‌های مالی به ارمغان آورده است.

امروزه اکثر معاملاتی که در مبادلات متمرکز با بیت کوین انجام می‌شود، رپد بیت کوین آن را تغییر می‌دهد و نقدینگی بیت‌کوین را به صرافی‌های غیرمتمرکز DEX می‌آورد و استفاده از بیت‌کوین را برای معاملات ممکن می‌کند.

با ما در این مقاله همراه باشید تا در خصوص ارز دیجیتال رپد بیت کوین اطلاعات بیشتری کسب کنیم و این ارز دیجیتال جدید را بیشتر بشناسیم.

صرافی‌های غیرمتمرکز چیست؟

صرافی‌های غیرمتمرکز، که به نام DEX نیز شناخته می‌شوند، بازارهای همتا به همتا هستند که در آن معامله‌گران ارزهای رمزنگاری شده را مستقیماً بدون واگذاری مدیریت به واسطه یا متولی، معاملات را انجام می‌دهند.

این تراکنش‌ها از طریق استفاده از توافق‌نامه‌های خوداجرایی (self-executing) که با کد نوشته شده‌اند به نام قراردادهای هوشمند تسهیل می‌شوند.

صرافی‌های غیرمتمرکز برای حذف الزام هر مرجعی برای نظارت و مجوز دادن به معاملات در صرافی خاص ایجاد شده است.

صرافی‌های غیرمتمرکز امکان تجارت همتا به همتا (P2P) ارزهای دیجیتال را فراهم می‌کنند.

همچنین لازم به ذکر است که همتا به همتا به بازاری اطلاق می‌شود که خریداران و فروشندگان ارزهای دیجیتال را به هم مرتبط می‌کند.

آن‌ها معمولاً غیرقانونی هستند، به این معنی که کاربران کنترل کلیدهای خصوصی کیف پول خود را حفظ می‌کنند.

صرافی‌های غیرمتمرکز چیست؟

کلید خصوصی نیز نوعی رمزگذاری پیشرفته است که کاربران را قادر می‌سازد به ارزهای دیجیتال خود دسترسی داشته باشند.

کاربران می توانند بلافاصله پس از ورود به صرافی‌های غیرمتمرکز DEX با کلید خصوصی خود به موجودی ارزهای دیجیتال خود دسترسی پیدا کنند.

آن‌ها نیازی به ارائه اطلاعات شخصی مانند نام و آدرس ندارند که برای افرادی که حریم خصوصی خود را گرامی می‌دارند، نکته‌ای بسیار مهم است.

چرا رپد بیت کوین؟

علاقه‌مندان به ارزهای دیجیتال ممکن است نام ارز دیجیتال رپد بیت کوین را شنیده باشند.

بلاک چین‌هایی مانند بیت کوین و اتریوم، پروتکل‌ها و عملکردهای متفاوتی دارند و به دلیل تفاوت اساسی در الگوریتم هایشان، نمی‌توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

در حالی که این استقلال، حاکمیت و امنیت بلاک چین‌ها را حفظ می‌کند و وجود اکوسیستم قابل همکاری را نیز به چالش می‌کشد که در آن داده‌ها و اطلاعات باید به راحتی مبادله شوند.

به عنوان مثال، در امور مالی غیرمتمرکز (DeFi)، که در آن جابجایی کارآمد، روان و سریع وجوه بسیار مهم است، توکن‌های رمزنگاری رپد کاربرد معتبری پیدا می‌کنند.

برخی از بلاک چین‌های جدیدتر برای غلبه بر مشکلات قابلیت همکاری، ایجاد شده‌اند.

با این حال، یافتن راه حل و امکان برقراری ارتباط بین شبکه های اولیه مانند بیت کوین و اتریوم امروزه امری ضروری است، به همین دلیل توکن‌های خاصی مانند ارز دیجیتال رپد بیت کوین ایجاد شده است.

رپد بیت کوین‌ها در اصل ارزهای دیجیتالی هستند که به ارزش رمزارز اصلی یا دارایی‌هایی مانند طلا، سهام، سهام و املاک و مستغلات متصل شده‌اند و روی پلتفرم‌های DeFi کار می‌کنند.

دارایی اصلی در خزانه دیجیتال نگهداری می‌شود و ارز دیجیتال جدید ساخته شده برای انجام تراکنش در سایر پلتفرم‌ها قابل اجرا است.

ارز دیجیتال رپد بیت کوین کوین به دارایی‌ها اجازه می‌دهند در هر بلاک چین استفاده شوند، پل‌هایی بین شبکه‌ها ایجاد کنند و قابلیت همکاری را در فضای ارزهای دیجیتال پیاده‌سازی کنند.

این ارز دیجیتال در هر چیزی از هنر و کلکسیون، کالاها، دارایی‌های رمزنگاری، سهام و حتی ارزهای کلاسیک و املاک و مستغلات، قابل استفاده است.

چرا رپد بیت کوین؟

درواقع رپد بیت کوین که با نام wBTC شناخته می‌شود، اولین ارز دیجیتال از نوع بیت کوین است که در بلاک چین اتریوم از طریق قراردادهای هوشمند استفاده شده و به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد که درآمد ثابتی را کسب کنند.

علاوه بر بیت کوین، لیست دیگر ارزهای دیجیتال رپد شامل دارایی‌های دیگری است که عمدتاً با اتریوم ERC-20 و زنجیره هوشمند بایننس BEP-20 مطابقت دارند.

امروزه بلاک چین‌های دیگر مانند Cardano، Polkadot و Solana شروع به آزمایش با ارز دیجیتال رپد بیت کوین برای تسهیل دسترسی به برنامه‌های DeFi کرده‌اند.

ارز دیجیتال رپد بیت کوین چگونه عمل می‌کند؟

بنا به درخواست تاجرانی مانند Airswap، CoinList، 0x، AAVE یا Maker، که به عنوان متولی مثال زده شدند، مقدار ارز دیجیتال اصلی ارسال شده را بر روی پلتفرم خاصی مانند اتریوم را مدیریت می‌کنند.

با فرآیند مشابه، زمانی که ارز دیجیتال رپد باید دوباره به دارایی اصلی مانند بیت کوین تبدیل شود، کاربر از متولی درخواست می‌کند تا ارز دیجیتال را از ذخایر آزاد کند.

به عبارت ساده، به ازای هر ارز دیجیتال رپد بیت کوین که وجود دارد، برای مثال، یک بیت کوین وجود دارد که یک متولی در اختیار دارد.

فرآیند ایجاد و مدیریت توکن‌های رپد نشان‌دهنده محدودیت در بازار ارزهای رمزنگاری شده است.

زیرا نیاز متولی به اعتماد برای نگهداری وجوه، هدف اکوسیستم بلاک چین باز و غیرمتمرکز را شکست می‌دهد.

از آنجایی که معامله گران نمی‌توانند به طور مستقل از ارز دیجیتال برای تراکنش‌های زنجیره‌ای متقابل استفاده کنند، همچنان به موردی به عنوان نگهبان نیاز دارند.

اما می‌دانیم که فناوری به سرعت در حال پیشرفت است و ممکن است به زودی به گزینه‌های غیرمتمرکز دست پیدا کنیم.

هنگامی که در ژانویه 2019 ، ارز دیجیتال رپد بیت کوین راه‌اندازی شد، اولین پروتکل پیچیده بیت کوین برای آوردن پتانسیل بیت کوین و نقدینگی به شبکه اتریوم همراه با انعطاف پذیری توکن ERC-20 در نظر گرفته شد.

ارز دیجیتال رپد بیت کوین چگونه عمل می‌کند؟

در حالی که BTC اصلی نمی‌تواند برای تراکنش های مالی غیرمتمرکز (DeFi) استفاده شود، بیت کوین رپد می تواند جایگزین دارایی اصلی شود و در اکوسیستم DeFi یا هر برنامه غیرمتمرکز دیگری در شبکه اتریوم تراکنش را انجام دهد.

ارز دیجیتال رپد بیت کوین افزوده مهمی در دنیای ارزهای دیجیتال است. در حالی که ارزش رپد بیت کوین با بیت کوین اصلی یکسان است، جنبه عملکردی آن به شدت افزایش می‌یابد و امکان استفاده از بیت کوین برای موارد استفاده دیگر مانند DeFi را افزایش می‌دهد.

به بیان ساده، دارندگان بیت کوین می‌توانند بیت کوین را از طریق قراردادهای هوشمند با اتصال کیف پول خود به پلتفرم غیرمتمرکز و کسب نرخ بهره ثابت در سال به بیت کوین قرض دهند.

در همان زمان، وام گیرندگان از ارزهای رمزنگاری خود به عنوان وثیقه استفاده می‌کنند که در صورت عدم پرداخت به طور خودکار به وام‌دهنده می‌رسد.

با استفاده از این نوع تامین مالی، وام‌دهندگان سرمایه‌گذار می‌توانند حتی در بازارهای نزولی زمانی که ارزش دارایی کاهش می‌یابد، مقداری سود دریافت کنند.

سه بازیگر که نقش اصلی در ایجاد و مدیریت پروتکل رپد بیت کوین دارند:

  • DAO (سازمان خودمختار غیرمتمرکز) متشکل از 17 عضو از فضای DeFi است که قرارداد چند امضایی (چند امضایی) برای اضافه کردن یا حذف متولیان رپد بیت کوین دارند.
  • بازرگانان و مدیرانی هستند که با ارسال مقدار معینی بیت کوین به متولی و درخواست ضرب کردن معادل آن در رپد بیت کوین، طبق خواسته سرمایه‌گذاران و معامله‌گران، فرآیند معامله را آغاز می‌کنند.
  • نگهبان‌ها مانند خزانه‌هایی هستند که قابلیت اطمینان و امنیت را برای رپد بیت کوین فراهم می‌کنند و تضمین می‌کنند که همه رپد بیت کوین به طور کامل از طریق اثبات ذخایر زنجیره‌ای پشتیبانی و تأیید می‌شوند.

آن‌ها بیت کوین را ضرب می‌کنند و مقدار معادل رپد بیت کوین (یک به یک به ارزش بیت کوین) را برای تاجر ارسال می‌کنند.

در اصل، تاجر، بیت کوین واقعی را به آدرس نگهبان بلاک چین بیت کوین که در آن قفل است، منتقل می‌کند.

هنگامی که بیت کوین واقعی دریافت می‌شود، آدرس متولی مبلغی معادل رپد بیت کوین را در اتریوم برداشت می‌کند.

هنگامی که عکس این عمل اتفاق می‌افتد و رپد بیت کوین باید دوباره به بیت کوین واقعی تبدیل شود، رمزارز ERC-20 BTC از بین می‌رود و بیت کوین قفل شده آزاد می‌شود.

سه بازیگر که نقش اصلی دارند

باید به این نکته توجه داشت که از بین رفتن ارزهای دیجیتال در بلاک چین، قابل ردیابی و قابل تایید است.

نیاز به چنین ارز دیجیتالی، با رشد DeFi به وجود آمد و اکنون میلیاردها دلار ارزش دارد که برای وام‌دهی، و دیگر برنامه‌های مالی مصرف می‌شود.

تقاضا برای استفاده از بیت کوین در DeFi به عنوان یک دارایی اساسی به میزانی بود که برای مشارکت در اکوسیستم که عمدتاً بر روی اتریوم توسعه یافته بود، باید به ارز دیجیتالی سازگار با بلاک چین تبدیل می‌شد و ارز دیجیتال رپد بیت کوین این عمل را به آسانی انجام داد.

رپد بیت کوین

 

نتیجه‌گیری

 

ارز دیجیتال رپد بیت کوین (wBTC) نسخه اصلاح شده بیت کوین است که از نظر قیمت با بیت کوین برابر است و می‌تواند در اتریوم استفاده شود.

این ارز دیجیتال به منظور امکان تعامل با اکوسیستم مالی غیرمتمرکز اتریوم (DeFi) ایجاد شده است.

مزیت دیگر آن نیز بهبود سرعت تراکنش اس

 

ت. تراکنش‌های پرد بیت کوین‌ها سریع‌تر از تراکنش‌های بیت کوین معمولی صورت می‌گیرند.

طریق توکن‌های رپد بیت کوین، راه‌حلی را می‌توان پیشنهاد کرد تا دارایی‌ها را قابل تعویض و نمایش در زنجیره اتریوم کرد.

نقدینگی جهانی، افزایش مالکیت، قابلیت برنامه‌ریزی قرارداد هوشمند و کاهش کارمزد تراکنش‌ها برخی از مزایای کلیدی توکن‌سازی هستند که رپد بیت کوین این امکان را فراهم آورده است.

ارز دیجیتال رپد بیت کوین اولین ارزهای دیجیتالی خواهد بود که امکان دسترسی آسان به بیت کوین را می‌دهد. همه تراکنش‌ها، قراردادها و ممیزی‌ها برای حفظ شفافیت و ایجاد اعتماد در شبکه به صورت عمومی قابل مشاهده خواهند بود.

همچنین این چارچوب راهی را ارائه می‌کند که در آن چندین مؤسسه در فضای ارزهای دیجیتال می‌توانند نقش‌های متفاوتی را برای عبور از مشکلات رایجی که ارزهای دیجیتال دارای پشتوانه دارایی، با آن مواجه هستند، ایفا کنند.

امروزه بازار ارزهای دیجیتال به سمتی پیش می‌رود که برای کسب سود در آن باید به صورت دائم به‌روز بود و از آخرین امکانات و تحولاتی که در این دنیای بزرگ و عجیب رخ می‌دهد، آگاه بود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *