انواع وام در ایران و روش های پرداخت وام کدامند؟

انواع وام در ایران در دو نوع کلی تقسیم بندی می‌شود: قرض الحسنه و تسهیلات. تفاوت وام قرض الحسنه و تسهیلات در محاسبه سود وام بانکی آن دیده می‌شود. وام قرض الحسنه با کارمزد 4 درصد پرداخت شده و نرخ محاسبه سود وام بانکی تا 32 درصد بالا می‌رود. تفاوت محاسبه سود وام بانکی به منبع پول نیز باز می‌گردد.

منبع تامین وام‌های قرض الحسنه از سپرده‌های بدون سود و حساب‌های قرض الحسنه مشتریان در سراسر بانک‌های کشور است. منبع تسهیلات می‌تواند از منابع دولتی یا دیگر حساب‌های مشتریان بانک‌ها باشد.

وام قرض الحسنه برای اشتغال، ازدواج، بیماری و موارد مشابه پرداخت می‌شود. تسهیلات برای خرید مسکن، خرید خودرو ایجاد یا توسعه کسب و کار در دسترس مشتریان قرار می‌گیرد.

پرداخت وام نوعی از قرض دادن پول است. در این روند پرداخت کننده قرض سود مشخصی را به شکل سالانه دریافت می‌کند. بازپرداخت آن می‌تواند به شکل ماهانه یا چند ماهه باشد. در روند بازپرداخت، محاسبه سود وام بانکی انجام شده و در کنار اصل مبلغ قرار می‌گیرد.

انواع وام در ایران

شرایط عمومی دریافت انواع وام در ایران

بانک در برابر منابعی که در اختیار او قرار می‌گیرد مسئول است. هم‌چنین باید منافع خود را در روند پرداخت وام تامین کند. شروط دریافت وام به نسبت مبلغ، اعتبار مشتری و موارد دیگر تغییر می‌کند.

کارمزد وام کمی با محاسبه سود وام بانکی تفاوت دارد. بانک برای پرداخت وام قرض الحسنه بهره دریافت نمی‌کند. به عبارتی سود پول در پرداخت وام قرض الحسنه حساب نمی‌شود. کارمزد مبلغی است که در برابر خدمات انجام شده از شما دریافت می‌شود.

ضمانت انواع وام در ایران

یکی از شروط مهم برای دریافت وام، ضامن معتبر است. ضامن معتبر می‌تواند کارمند رسمی یا کسبه معتبر بازار باشد. کارمند رسمی برای ضمانت وام باید نامه کسر از حقوق و مدارک شناسایی را آماده کند.

نامه کسر از حقوق به شکل ودیعه در اختیار بانک گذاشته می‌شود. اگر دریافت کننده وام، مبلغ مورد نظر را پرداخت نکرد، ضامن آن باید مبلغ را پرداخت کند. بانک برای هرچه ساده‌تر شدن روند دریافت مبلغ قسط وام، نامه کسر از حقوق را دریافت می‌کند.

افتتاح حساب

متقاضی برای دریافت وام باید یک حساب در بانک مورد نظر داشته باشد. حساب ایجاد شده به عنوان وثیقه در اختیار بانک قرار می‌گیرد. اگر صاحب وام نتواند قسط آن را پرداخت کند، بانک می‌تواند مبلغ موجود در حساب را به نفع خود مصادره کند.

گاهی اوقات برای مبلغ موجود در حساب مشتری چند شرط تعیین می‌شود. برای مثال: مشتری باید برابر مبلغ وام را برای مدت 6 ماه در حساب بانکی مورد نظر به شکل سپرده قرض الحسنه قرار دهد یا درصدی از وام تا زمان باز پرداخت آن در حساب مشخص مسدود می‌شود.

انواع وام و تسهیلات در ایران

انواع وام و تسهیلات در ایران

وام خرید خودرو

در قدم اول باید تفاوت خرید قسطی و دریافت وام خودرو را بدانیم. مهم‌ترین تفاوت بین آن‌ها نوع ضمانت وام است. در شرایط خرید قسطی سند خودرو در رهن شرکت فروشنده باقی می‌ماند.

تا زمانی که آخرین قسط را پرداخت نکنید، سند آزاد نخواهد شد. در تسهیلات بانکی سند خودرو در رهن بانک نمی‌ماند. بانک با تایید ضامن و تایید صلاحیت متقاضی مبلغ وام را پرداخت می‌کند.

مبلغ و محاسبه سود انواع وام در ایران برای خرید خودرو

مبلغ وام بین 15 تا 100 میلون تومان است. اقساط آن به شکل 36 ماهه پرداخت خواهد شد. یکی از مهم‌ترین شرایط دریافت وام افتتاح یک حساب قرض الحسنه است. حساب قرض الحسنه شما باید برای مدت طولانی (بین یک تا سه سال) فعال باشد.

برای مثال: بانک سامان مبلغ 100 میلیون تومان را با بازپرداخت 36 ماهه به مشتریان خود پرداخت می‌کند. اقساط وام حدود چهار میلیون تومان است. موسسه مالی ملل نیز مبالغ 15 تا 50 میلیون تومان را با محاسبه سود وام بانکی با نرخ 15 تا 20 درصد در دسترس مشتریان خود قرار می‌دهد.

در روند جدید پرداخت وام، هر مشتری یک رتبه اعتباری دارد. بالاترین رتبه اعتباری در نزد بانک می‌تواند 100 میلیون تومان دریافت کند. هرچه رتبه اعتباری شما کم‌تر باشد، مقدار وام کاهش پیدا می‌کند.

بانک‌های آینده، حکمت، پارسیان و سپه مبلغ 15 تا 30 میلیون تومان را به شکل 24 ماهه پرداخت می‌کنند. محاسبه سود وام بانکی آن‌ها با نرخ 18 تا 22 انجام می‌شود. در هر حال بهترین راه برای خرید خودرو می‌تواند دریافت وام باشد.

انواع وام در ایران برای خرید مسکن

انواع وام در ایران برای خرید مسکن

بسیاری از مردم برای خانه دار شدن روی وام مسکن حساب باز می‌کنند. وام مسکن یکی از ساده‌ترین وام‌های قابل دریافت در سیستم بانکی حساب می‌شود اما پیچیدگی‌های خاص خود را دارد.

بسیاری از جوانان درگیر آن هستند و خوشحالیم که برای حل مشکل، راه حل ما را مطالعه می‌کنند. وام مسکن مبلغ بالایی دارد. مدت بازپرداخت آن نیز به نسبت دیگر وام‌های پرداخت شده بیش‌تر است.

انواع وام خرید مسکن:

وام خرید اوراق ممتاز (بدون سپرده گذاری)

وام مسکن با سپرده گذاری

وام‌های مربوط به اوراق

در قدم اول باید اوراق مربوط را از بازار بورس خریداری کنید. برای خرید هر 500 هزار تومان اوراق مسکن باید 75 هزار تومان پرداخت کنید. آیا به دریافت 100 میلیون تومان وام فکر می‌کنید؟ باید 15 میلیون تومان اوراق تهیه کنید.

مبلغ وام برای زوجین در تهران 200 میلیون تومان، برای کلان شهرها 160 میلیون تومان و برای شهرهای بالای 200 هزار نفر جمعیت 120 میلیون تومان است. اگر وام را با بازپرداخت 12 ساله انتخاب کنید، محاسبه سود وام بانکی با نرخ 17.5 درصد محاسبه می‌شود.

با انتخاب بازپرداخت 15 ساله، نرخ بهره کاهش یافته و به 16 درصد می‌رسد. اگر ساکن کلان شهر تهران باشید، 100 میلیون تومان وام دریافت کرده و بازپرداخت 12 ساله را انتخاب کنید، مبلغ هر قسط شما 1 میلیون و 666 هزار تومان خواهد بود.

تسهیلات مسکن با سپرده گذاری

یکی از راه‌های دریافت تسهیلات مسکن سپرده گذاری است. در این روش می‌توانید یکی از راه‌های زیر را دنبال کنید.

وام مسکن یکم

بسیاری از زوجین به خرید اولین خانه خود فکر می‌کنند. وام آن‌ها “مسکن یکم” نام دارد.

مبلغ تسهیلات یکم به شکل زیر است

تهران: زوجین در مجموع 160 میلیون تومان دریافت می‌کنند

شهرهای بالای 200 هزار نفر: زوجین در مجموع 120 میلیون تومان دریافت می‌کنند

سایر مناطق: زوجین در مجموع 80 میلیون تومان دریافت می‌کنند

برای دریافت این مبلغ، باید نیمی از آن را به مدت یک سال سپرده گذاری کنید. باز پرداخت این گروه از وام 12 ساله است. شرایط مربوط به شکل دائم در حال تغییر است. پیشنهاد می‌کنیم به بانک خود مراجعه کرده و شرایط را در لحظه دنبال کنید.

انواع وام در ایران برای مسکن جوانان

برای سال‌ها است که این نوع تسهیلات در دسترس مشتریان قرار می‌گیرد. والدین می‌توانند حساب مربوط را برای فرزندان خود باز کنند تا در زمان مورد نظر، فرزند آن‌ها وام را دریافت کند.

تنها خانه اولی‌ها می‌توانند از این نوع تسهیلات استفاده کنند. محاسبه سود وام بانکی و سود دوران مشارکت این نوع وام با نرخ 9 درصد انجام می‌شود. بازپرداخت وام در نهایت 20 ساله خواهد بود. جوانان بالای 18 سال چه مجرد و چه متاهل با درآمد مستقل می‌توانند از این وام استفاده کنند.

اگر تا زمان دریافت وام مسکن جوانان از بانک مسکن یا سایر بانک‌های کشور برای ساخت یا نوسازی وام دریافت کرده باشید، وام مسکن جوانان به شما تعلق نمی‌گیرد. توجه کنید که وام برای ملک‌هایی با تاریخ صدور جواز ساخت کم‌تر از 25 سال قابل دریافت است.

حداکثر تسهیلات به شکل زیر است، توجه کنید که سند ملک در رهن بانک باقی می‌ماند

بعد از 15 سال، 250 ، 210 و 184 میلیون تومان وابسته به مقدار پرداختی ماهانه

بعد از 6  سال، 120 و 94 میلیون تومان وابسته به مقدار پرداختی ماهانه

بعد از 5  سال،150، 110 و 84 میلیون تومان وابسته به مقدار پرداختی ماهانه

انواع وام در ایران برای مسکن بازنشستگان

وام برای مسکن بازنشستگان

وام مسکن تنها به زوج‌ها و جوانان پرداخت نمی‌شود. دولت و سیستم بانکداری به سالمندان و بازنشستگان نیز توجه می‌کند. بیش‌ترین مقدار وام مسکن برای بازنشستگان در تهران 50 میلیون تومان و در دیگر شهرها و روستاهای کشور 40 میلیون تومان خواهد بود.

انواع وام در ایران برای مسکن روستایی

روستاییان عزیز هیچ گاه فراموش نمی‌شوند. نکته پرداخت وام روستایی در شرایط آن است. این نوع وام معمولا بعد از حوادث طبیعی مانند زلزله، سیل و موارد مشابه پرداخت می‌شود.

وام روستایی با مبلغ 50 میلیون تومان در دسترس مردم عزیز ایران قرار می‌گیرد. فراموش نکنید که زمین مورد نظر شما باید در طرح هادی باشد. طرح هادی قرار گرفتن زمین در بافت مسکونی را مشخص می‌کند.

مدارک عمومی مورد نیاز برای دریافت وام مسکن

اصل و تصویر تمام صفحات سند ملک

اصل و تصویر پایان کار ساختمان

ارائه قبض یا مدارک مشابه برای تایید کد پستی ساختمان

اصل و کپی کارت ملی و تمام صفحات شناسنامه مالک یا مالکین

اصل و کپی کارت ملی و تمام صفحات شناسنامه فرد یا افراد ضامن

مدارک شغلی و درآمد دریافت کننده تسهیلات مانند جواز کسب و فیش حقوقی

رسید هزینه ارزیابی ملک

تکمیل فرم درخواست وام

انواع وام در ایران برای ازدواج

دریافت وام ازدواج در مرحله اول به زمان ازدواج شما ارتباط دارد. برای دریافت این نوع وام باید تاریخ ازدواج شما پس از 01/01/1397 باشد. مبلغ تسهیلات زوجین 120 میلیون تومان خواهد بود.

اگر در زمان ازدواج سن شما کم‌تر از 25 سال باشد، مبلغ وام به 150 میلیون تومان افزایش پیدا می‌کند. دولت برای فرزند زوجین نیز وام دیگری پرداخت می‌کند. مبلغ وام برای فرزند اول 20 میلیون تومان و برای فرزند دوم 40 میلیون تومان است.

این رقم برای فرزند سوم به 60 میلیون تومان می‌رسد. اگر 4 فرزند داشته باشید، 80 میلیون تومان پرداخت خواهد شد. برای 5 فرزند و بیش‌تر، برای هر فرزند 100 میلیون تومان وام پرداخت می‌شود. منبع تامین وام‌های مربوط به ازدواج از سپرده‌های قرض الحسنه و سپرده‌های قرض الحسنه جاری خواهد بود.

انواع وام در ایران برای خرید کالا

یکی از انواع تسهیلات است که برای تامین هزینه خرید لوازم خانگی ضروری به مشتریان پرداخت می‌شود. آیا به خرید یا تعویض لوازم خانگی خود فکر می‌کنید؟ این بخش از مطلب را از دست ندهید.

مبلغ قابل پرداخت برای وام کالا 50 میلیون تومان است. محاسبه سود وام بانکی برای خرید کالا با نرخ 18 درصد انجام شده و معمولا به شکل سه ساله بازپرداخت می‌شود. برای دریافت وام به ضمانت کسر از حقوق نیاز داریم.

مبلغ وام به شکل کارت اعتباری پرداخت می‌شود. شما نمی‌توانید از کارت اعتباری مورد نظر پرداخت نقدی داشته باشید. کارت اعتباری باید در پایانه‌های فروشگاهی استفاده شده و فاکتور آن را دریافت کنید.

فهرست فروشگاه‌های معتبر در وب سایت وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار گرفته. البته که شرایط هزینه آن را می‌توانید از بانک خود سوال کنید.

شرایط انواع وام در ایران برای خرید کالا

وام خرید کالا برای کالای ایرانی پرداخت می‌شود. کالای خریداری شده باید کاملا نو باشد

بیش‌تر بانک‌ها مبلغ وام را در مقابل پیش فاکتور معتبر و در وجه فروشنده پرداخت می‌کنند

امکان دریافت وام به شکل کارت اعتباری وجود دارد

اکثر بانک‌ها گواهی کسر از حقوق را به عنوان ضمانت قبول می‌کنند. تعداد ضامن به مبلغ وام بستگی دارد

مدارک دریافت وام کالا

اصلی و کپی کارت ملی و شناسنامه خود و فرد یا افراد ضامن

اصل و کپی فیش حقوقی و گواهی کسر از حقوق فرد یا افراد ضامن

مدارک شغلی متقاضی وام کالا

انواع وام در ایران برای ایجاد و توسعه

وام ایجاد و توسعه

مشارکت مدنی

بانک‌ها در جهت گسترش فعالیت‌های اقتصادی، خدماتی و پیمانکاری تسهیلاتی را در قالب قرارداد مشارکت مدنی به متقاضی پرداخت می‌کنند. بر اساس تعریف مشارکت مدنی دارایی نقدی و غیر نقدی به مدت و مقدار معلوم در هم آمیخته می‌شود.

متقاضیان می‌توانند با عقد مشارکت مدنی از تسهیلات بانکی با موضوع تولید و فروش محصولات، واردات ماشین آلات، مواد اولیه و ابزار کار، واردات کالا به قصد فروش مستقیم، صادرات کالا، بازرگانی، ساخت مسکن و ارائه خدمات استفاده کنند.

مدت قرارداد مشارکت مدنی، حداکثر دوران مشارکت، محاسبه سود وام بانکی و موارد مشابه بر اساس ضوابط بانک مرکزی اعمال می‌شود. باید بدانید که موارد گفته بر اساس نوع فعالیت، محل فعالیت و زمان فعالیت متفاوت خواهد بود.

جعاله  

قراردادی است که در آن کارفرما در مقابل انجام عمل مشخص، مبلغی را تحت عنوان اجرت پرداخت می‌کند. در اصطلاح به درخواست کننده خدمات جاعل و به انجام دهنده خدمات عامل می‌گوییم.

این نوع قرارداد در بخش‌های مختلف صنعت و معدن، کشاورزی، مسکن و ساختمان، بازرگانی و خدمات استفاده می‌شود. در این نوع تسهیلات بین بانک و متقاضی یک قرارداد بسته می‌شود. به این معنی که بانک کار را قبول می‌کند.

سپس بانک تحت قرارداد دوم، تمام یا قسمتی از عملیات اجرایی را به شخص انجام دهنده خدمات واگذاری می‌کند. نقش بانک تسهیل روند انجام کار است که در برابر آن کارمزد مربوط را دریافت می‌کند.

درست مانند مشارکت مدنی نرخ سود، مدت زمان و دیگر ضوابط کار توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مشخص خواهد شد. برای این کار باید به شعب منتخب بانک مراجعه کرده و روند کار پیگیری می‌شود.

سخن پایانی

در هر حال دریافت وام از سیستم بانکی جمهوری اسلامی ایران عملیات غیر ممکن نیست. با رعایت پیش نیازها و اطلاعات کافی در مورد انواع وام در ایران می‌توانیم به سادگی اعتبار مورد نظر خود را تامین کنیم.

اگر در زمینه کشاورزی یا صنعت فعالیت می‌کنید، بانک‌های مخاطب شما بانک کشاورزی و بانک صنعت و معدن است که برای هر کاری یک راه کار خوب پیش روی شما می‌گذارند. شما چه راه کاری را به خوانندگان ثروت آفرین پیشنهاد می‌کنید؟ در بخش نظرات می توانید دیدگاه خود را درج فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *