صف خرید و فروش در بورس به چه معناست؟

یکی از جنجالی ترین موضوعاتی که در بورس ایران وجود دارد، صف خرید و فروش بورس است و هر معامله گر و سرمایه گذار بورس باید با آنها آشنا باشد.  ریشه صف‌های خرید و فروش سهام در بورس را می توان ناشی از دو مسئله هیجان و قوانین بازار دانست که این 2 عامل در بازار سرمایه دست به دست هم داده اند تا شاهد صف های خرید و فروش سهام باشیم.

صف خرید و فروش سهام در  بازار بورس ایران

صف خرید و فروش سهام در  بازار بورس ایران

 

پیشنهاد می کنم مقاله  فیلترهای کاربردی بورس شامل 700 فیلتر در سایت Tsetmc را مشاهده فرمایید.

 

صف خرید سهام

زمانی که از یک سهام اطلاعات مثبتی منتشر شده باشد و یا فعالان بازار سرمایه، نسبت به آن سهم دارای تحلیل رشد باشند، تقاضا روی آن سهم شکل می گیرد.

با افزایش یافتن تقاضا نسبت به عرضه، در بازار سهام به اصطلاح گفته می شود که در بورس صف خرید شکل گرفته است. در واقع می توان گفت که اگر تعداد زیادی از متقاضیان خرید سهام در سقف قیمت دامنه نوسان آن روز سهام، شکل گرفته باشد و فروشنده و عرضه کننده ای برای آن وجود نداشته باشد، برای خرید آن نماد تشکیل می شود.

صف فروش سهام

صف فروش سهام در بورس به معنای تشکیل صف سفارشات فروش روزانه یک سهم در پایین ترین قیمت مجاز می باشد. صف فروش معمولا در شرایطی شکل می گیرد که برای یک سهم تعداد زیادی فروشنده وجود داشته باشد اما برای این حجم از عرضه، به اندازه کافی خریدار وجود نداشته باشد. در صف فروش هرچه تعداد سهام بیشتر باشد در اصطلاح می گویند که سنگین است.

چگونگی تشخیص صف خرید و فروش در بورس

برای اطلاع از اینکه آیا سهام مورد نظر شما دارای صف است یا خیر؟ صف معاملات آنلاین کارگزاری خود می توانید وارد شوید و آن نماد بورسی را جستجو کنید تا بخش خرید و فروش های روز آن را بتوانید مشاهده کنید.

در صورتی که در قسمت خرید، تعدادی از خریداران به همراه قیمت های سقف دامنه نوسان نشان داده شده در قسمت فروش و عرضه،هیچ خبری نباشد، برای خرید آن نماد شکل می گیرد.

به همین ترتیب در صورتی که در قسمت فروشان سهام، تعدادی از فروشندگان سهم با قیمت کف دامنه نوسان دیده شود و در قسمت خرید، از متقاضیان خرید سهام اثر نباشد، به این معنی است که صف فروش اتفاق افتاده است.

همچنین از روش دیگری نیز میتوانید استفاده کنید. شما با مراجعه به وب سایت مدیریت فناوری بورس یعنی سایت www.tsetmc.com می‌توانید به معنای دیده بان بازار وارد شوید. در این قسمت فهرستی از نمادهای بورس و جزئیات مربوط به معاملات آنها نمایش داده می شود. فقط کافی است که بر روی نماد بورسی مورد نظر کلیک کنید و به صف مربوطه آن وارد شوید.

همچنین نام نماد بورسی مورد نظر خود را میتوانید در کادر جستجو تایپ کنید و به صورت مستقیم به صف مستقل آن نماد وارد شوید. کادر چسبیده به هم یعنی خرید و فروش در  صف هر نماد دیده می شوند که با توجه به توضیحات بالا ایجاد صف را از طریق آنها می توانید بررسی کنید.

چگونه در صف خرید می توانیم سهام بخریم؟

این سوالی است که ذهن بسیاری از معامله‌گران تازه وارد بورسی را در روزهای صعودی بازار سهام به خود مشغول می کند. همانطور که گفتیم صف خرید زمانی شکل میگیرد که تقاضای خرید یک سهم در سقف مجاز قیمت روزانه از میزان عرضه آن پیشی بگیرد.  در این حالت فروشندگان چندانی وجود ندارند اما متقاضیان سفارش های خود را در سامانه معاملاتی می توانند ثبت کنند.

در این شرایط افرادی که سفارش های خود را زودتر در سیستم ثبت کرده اند برای خرید سهام از شانس بیشتری برخوردار هستند. به این ترتیب در صورت ثبت یک سفارش فروش در حالت سقف قیمت، کسانی که جایگاه بالاتری در صف دارند به صورت خودکار مالک سهم فروخته شده خواهند شد.

 چگونه مطلع شوم که نفر چندم صف خرید هستم؟

برای اینکه از جایگاه خود در صف خرید یک سهم مطلع شوید، لازم است که به صف معاملات آنلاین کارگزاری خود مراجعه کنید.

سهام خود را چگونه صف خرید کنیم؟

سهام خود را چگونه صف خرید کنیم؟

شاید این سوال برای فعالان قدیمی بازار کمی عجیب باشد اما بسیاری از تازه وارد ها بعد از مشاهده تشکیل صف خرید در یک سهم بازار این سوال برایشان پیش می‌آید که چگونه سهم موجود در پرتفوی خود را نیز می توانند روانه صف خرید کنند. واقعیت این است که هر سهم تابع روند قیمتی عرضه و تقاضا است و یک معامله گر خورد که میزان سهم پایینی داشته باشد هیچگاه این توان را ندارد که مازاد تقاضا در یک سهم بتواند ایجاد کند و در نهایت باعث تشکیل مازاد تقاضا در یک سهم شود. من که برای خرید سهام یک شرکت و همزمان اقبال عمومی تمایل پایین یک سهامدار برای به فروش رساندن سهم خود در قیمت تابلو می باشد که  یک سهم را میتواند روانی صف خرید کنند.

تابلوی سفارشات خرید و فروش سهام

زمانی که یک سقف از صف خرید می شود در قسمت سفارشات فروش همه چیز صفر است و در قسمت سفارشات خرید در بالاترین قیمت مجاز روزانه، خریداران سهام در صف خرید قرار دارند. زمانی که یک سهم از صف فروش میشود در بخش همه چیز سفر است و در قسمت سفارشات فروش در پایین ترین قیمت مجاز روزانه، فروشندگان سهام در صف فروش قرار دارند.

 

پیشنهاد ویژه ثروت‌آفرین : فیلتر طلایی بورس

 

نتیجه گیری

شکل گرفتن صف خرید و فروش سهام یکی از اتفاقاتی است که نمادهای بورسی با آن کم و بیش روبه‌رو می‌شوند و آن را نمی توان دلیلی بر رشد یا افت قطع یک نماد بورسی دانست. برخی اوقات برای ساعات یا حتی یک روز کاری این صف بورسی به صورت کامل شکل می گیرد و برخی اوقات دیگر نیز برای یک نماد بورسی برای چند روز پشت سر هم، صف تشکیل  میشود. در نهایت با توجه به نظرات تحلیلگران و کارشناسان بازار بورس توصیه می شود که در زمان گرفتن صف کمتر به فکر فروش و یا خرید سهامی خاص در زمان شکل گرفتن صف فروش باشید. همچنین در شرایط رکود بازار این موضوع خیلی مهم است که واقع بین باشید و در نوسانات بازار به سود های کوچک قناعت کنید زیرا این راه حلی است که  در بازار شما را به شدت خاص میکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *