30 سوال در مورد بیت کوین و ارزهای دیجیتال در بازار

ارز دیجیتال (Digital Currencies) چیست؟

شکلی از پول است که جا به جایی آن در شبکه رایانه‌ای انجام می‌شود.

ارز رمزنگاری (Crypto Currencies) شده چیست؟

این اصطلاح در سال 2009 اختراع شده است. به شکلی از ارزهای دیجیتال گفته می‌شود که ایجاد یا معامله آن با استفاده از الگوریتم‌های خاص رمزگذاری شده کنترل و تعیین می‌شود. روند کار آن به شکل غیر متمرکز بوده و بدون وابستگی به یک بانک یا کشور خاص بر بستر بلاکچین فعالیت می‌کند. مانند: بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال شبیه به آن.

ارز مجازی (Virtual Currencies) چیست؟

در سال 2012 توسط بانک مرکزی اروپا (ECB) اختراع شده است. ارز مجازی یک روش پرداخت در بین اعضای یک انجمن یا گروه مجازی خاص به حساب می‌آید. معاملات در این گروه به شکل آنلاین و در شبکه اختصاصی انجام می‌شود. برای مثال: سکه‌های یک بازی رایانه‌ای تنها در داخل بازی ارزش داشته و نمی‌توانیم آن را خارج از دنیای بازی هزینه کنیم.

نکته: تمام ارزهای مجازی و ارزهای رمزنگاری شده زیر مجموعه ارزهای دیجیتال به حساب می‌آیند.

تفاوت سکه‌ها و توکن‌ها چیست؟

عامه مردم هر دو را به عنوان ارز دیجیتال می‌شناسند اما بر خلاف تصور عمومی، تفاوت‌های اساسی بین آن‌ها وجود دارد. تفاوت اصلی سکه با توکن در شبکه بلاک‌چین دیده می‌شود. سکه‌ها برای تراکنش از یک شبکه مستقل و اختصاصی قدرت می‌گیرند. در مقابل، توکن‌ها از یک شبکه بلاک‌چین واسط کمک می‌گیرند.

در نتیجه توکن‌ها شبکه مستقل ندارند. اکثر توکن‌ها از شبکه اتریوم یا آمنی (Omni) استفاده می‌کنند. تفاوت دیگر سکه و توکن در نحوه کارکرد آن‌ها دیده می‌شود. از سکه‌ها برای خرید و فروش در صرافی استفاده می‌شود. یک توکن می‌تواند سهام یک شرکت باشد یا دسترسی شما به خدمات و محصولات یک شرکت را ممکن کند.

تفاوت سکه‌ها و توکن‌ها چیست؟

بلاک‌چین چیست؟

یک بانک اطلاعاتی توزیع شده است. تمام اطلاعات در این بانک رمزگذاری شده و امنیت بالایی دارد. اطلاعات شبکه در چند رایانه مختلف قرار می‌گیرد. بانک اطلاعاتی بلاک‌چین با اضافه شدن بلوک‌های جدید هر روز و هر لحظه در حال گسترش است.

هر بلوک می‌تواند شامل یک ثبت زمانی و یک پیوند به بلوک قبل باشد. در کنار هم قرار گرفتن چندین بلوک زنجیره بلوک‌ها را تشکیل می‌دهد. به همین دلیل آن را زنجیره‌بلوک یا بلاک‌چین می‌نامیم.

بانک اطلاعاتی بلاک‌چین توسط هیچ نهاد خاص اداره نمی‌شود و تمام افراد حاضر در شبکه یک کپی از تمام اطلاعات را دریافت می‌کنند. بلوک‌های قدیمی برای همیشه حفظ شده و بلوک‌های جدید به شکل غیر قابل بازگشت به شبکه اضافه می‌شوند. بلاکچین کاربردهای زیادی داشته و تنها یکی از کاربردهای آن بیت کوین و ارزهای دیجیتال است.

تفاوت بیت کوین و ارزهای دیجیتال چیست؟

اولین ارز دیجیتال در دنیا بیت کوین است و دیگر ارزهای دیجیتال که پس از بیت کوین به بازار وارد شدند، آلت کوین نام دارند. آلت کوین‌ها با هدف یک جایگزین بهتر برای بیت کوین معرفی شده‌اند. آلت کوین‌ها معمولا از تغییر در شبکه اصلی بیت کوین استفاده کرده یا بلاک‌چین مخصوص به خود را دارند.

کدام کیف پول از کدام ارز دیجیتال پشتیبانی می‌کند؟

امروز انواع کیف پول دیجیتال در دسترس کاربران قرار دارد. بسیاری از مردم می‌پرسند: کدام کیف پول برای بیت کوین و ارزهای دیجیتال بهترین گزینه است؟ پاسخ به این سوال با شرایط هر کاربر گره خورده. نوع و حجم فعالیت و دارایی نقش تعیین کننده‌ای در انتخاب کیف پول دارد.

تمام کیف‌ پول‌های دیجیتال و سخت افزاری توسط مجموعه‌ای ساخته می‌شود و آن مجموعه یک وب سایت مرجع دارد. برای اطلاع از وضعیت و مشخصات هر کیف پول باید آن وب سایت را مطالعه کنید.

در صورت فوت مالک، شرایط وراثت بیت کوین و ارزهای دیجیتال به چه شکل است؟

ارزهای دیجیتال یک دارایی با ارزش به حساب می‌آیند. اگر فرد مقداری ارز دیجیتال داشته باشد و فوت کند، تنها راه دسترسی ورثه به آن ارز دیجیتال کلید خصوصی کیف پول فرد فوت شده است. اگر کلید خصوصی در دسترس شما باشد، به راحتی می‌توانید آن ارز را جا به جا کنید.

اگر فرد فوت شده کلید خود را به شکل کاملا مخفی نگهداری کند و هیچ کس از آن خبر نداشته باشد باید ارز دیجیتال مذکور را به فراموشی بسپارید. چراکه آن دارایی از بین نمی‌رود اما برای هیچ کس قابل استفاده و بهره‌برداری نخواهد بود. آن مقدار ارز دیجیتال برای همیشه و بلا استفاده در حساب شخص باقی می‌ماند.

چند راه کار ساده

می‌توانید کلید کیف پول را در وصیّت نامه خود نوشته و برای استفاده از آن شروطی را مشخص کنید

می‌توانید کلید کیف پول را در اختیار یکی از اشخاص مورد اطمینان خود قرار دهید

می‌توانید از صندوق امانات بانک به عنوان مکانی امن برای نگهداری کلید کیف پول بیت کوین و ارزهای دیجیتال استفاده کنید

کلید عمومی و کلید خصوصی چه تفاوتی دارند؟

کلید عمومی (Public Key) شبیه به شماره کارت است. شما می‌توانید از کلید عمومی برای تایید هویت استفاده کنید. در نتیجه تمام افراد آن را مشاهده می‌کنند. کلید خصوص (Private key) نام دارد، شبیه به رمز عابر بانک است. باید آن را در امنیت کامل نگهداری کنید و نباید در اختیار شخص دیگری قرار بگیرد.

کلید عمومی و کلید خصوصی چه تفاوتی دارند؟

 چرا از بیت کوین و ارزهای دیجیتال برای معامله استفاده کنیم؟

در قدم اول باید بدانید که دولت در این بازار نقش یا نظارتی ندارد و تنها می‌تواند معاملات را سخت‌تر کند. بیت کوین و ارزهای دیجیتال مرز ندارند و می‌توانید از هر کجای دنیا به هر کجای دیگر مبلغی را انتقال دهید. هزینه‌های نقل و انتقال پول در شبکه ارزهای دیجیتال بسیار کم‌تر از شبکه بانکی است.

زمانی که ارز دیجیتال را دریافت می‌کنید، نیازی به پرداخت هزینه انتقال نیست. در زمان فروش نیز نرخ انتقال به سرعت معامله بستگی دارد. اگر به سرعت پایین رضایت داشته باشید، می‌توانید انتقال را با نرخ پایین انجام دهید.

آیا رایانه کوانتومی برای استخراج ارزهای دیجیتال یک تهدید حساب می‌شود؟

یک رایانه کوانتومی قدرت پردازش بسیار بالایی دارد. این نوع رایانه محاسباتی که رایانه معمولی در چند صد سال انجام می‌دهد را در چند ثانیه انجام می‌دهند. از طرفی رایانه کوانتومی هم‌چنان در مرحله آزمایشگاهی قرار دارد. برای پی بردن به توانایی واقعی این نوع از رایانه باید کمی صبر کنیم.

برخی از کارشناسان می‌گویند: به کمک رایانه‌های کوانتومی می‌توانیم بلاک‌چین رمزارزها را شکسته و آن را هک کنیم. آیا این کار ممکن خواهد بود؟ اگر این خبر یک روز منتشر شود، بازارهای مالی تحت تاثیر قرار می‌گیرند.

کیف پول بیت کوین و ارزهای دیجیتال چیست؟

به زبان ساده، کیف پول برابر با حساب بانکی شما است. ارزهای دیجیتال را در کیف پول خود نگهداری می‌کنید و برای دسترسی به آن‌ها یک کلید در اختیار شما قرار می‌گیرد.

انواع کیف پول در دو دسته طبقه بندی می‌شوند

کیف پول سخت افزاری: این نوع کیف پول یک وسیله الکترونیکی است که از لحاظ ظاهری شباهت زیادی به فلش مموری دارد

کیف پول نرم افزاری: تحت عنوان یک نرم افزار روی تلفن همراه یا رایانه شما نصب می‌شود

آیا تمام ارزهای دیجیتال استخراج می‌شوند؟

اگر یک جواب خلاصه بخواهید، باید بگوییم: خیر. قابل استخراج بودن یا نبودن یک ارز دیجیتال به ساختار بلاک‌چین آن ارتباط دارد. در شبکه بلاک‌چین باید صحت انجام معاملات در شبکه بررسی شده و سپس تایید شود. بعد از طی شدن روند صحت انجام معامله، یک بلوک جدید به شبکه اضافه می‌شود.

تایید معاملات بیت کوین و ارزهای دیجیتال به دو روش زیر انجام می‌شود

اگر تایید تراکنش بر مبنای اثبات کار (POW) باشد، آن ارز قابل استخراج خواهد بود. مانند: اتریوم، بیت کوین، بیت کوین کش و غیره

اگر تایید تراکنش بر اساس اثبات سهام (POS) باشد، آن ارز قابل استخراج نخواهد بود. مانند: استلار، ریپل، کاردانو و غیره.

چند روش استخراج بیت کوین و ارزهای دیجیتال وجود دارد و چه تفاوتی دارند؟

استخراج انفرادی (Solo Mining): در این روش هر شخص می‌تواند یک دستگاه استخراج خریده و به شکل مستقل ارز دیجیتال مورد نظر خود را استخراج یا معدن‌کاوی کند.

استخراج به روش استخر (Pool Mining): در این روش مجموعه‌ای از افراد قدرت پردازش دستگاه‌های خود را در یک محل جمع آوری می‌کنند. آن محل مجازی استخر نام دارد. با حل هر بلوک، هر شخص سهم خود را دریافت می‌کند. ویژگی این روش پایدار بودن درآمد است.

استخراج ابری (Cloud Mining): این نوع استخراج بر خلاف دو روش قبلی گکه گفته شد به دستگاه استخراج و یا دانش فنی خاصی نیاز ندارد. افراد با سرمایه گذاری بخشی از ظرفیت استخراج ارز یک شرکت را اجاره می‌کنند. سپس سود خود را پس از کسر هزینه‌ها دریافت کرده و روند کار ادامه پیدا می‌کند. توجه کنید که بسیاری از مجموعه‌های استخراج ابری کلاهبرداری است.

 

آیا استخراج بیت کوین و ارزهای دیجیتال با استفاده از تلفن همراه یا رایانه صرفه اقتصادی دارد؟

در قدم اول باید بدانید که این کار امکان پذیر است اما صرفه اقتصادی ندارد. چراکه سختی شبکه نسبت به گذشته افزایش یافته و در نتیجه استخراج با دشواری بیش‌تری انجام می‌شود. اگر در مورد دستگاه‌های معدن کاوی تحقیق کنید، متوجه می‌شوید که یک ماینر قدرت پردازش (هش ریت) بسیار بالایی دارد. آنقدر بالا که مقایسه آن‌ها با  تلفن همراه عجیب به نظر می‌رسد.

دو ایراد کلی در این مسیر وجود دارد

در اثر فشار بسیار بالایی که به دستگاه وارد می‌شود، تلفن همراه شما دچار خرابی شده و هزینه سنگینی را روی دست شما می‌گذارد. باید درک کنیم که تلفن هوشمند برای معدن‌کاوی ساخته نشده.

دنیای نرم افزارهای استخراج پر از تبلیغات دروغین است. پیدا کردن یک نرم افزار معتبر کار ساده‌ای نیست. بسیاری از نرم افزار تبلیغ شده در فضای اینترنت یک بدافزار حساب می‌شوند.

آیا استخراج، خرید یا فروش بیت کوین و ارزهای دیجیتال در ایران قانونی است؟

برخی از کشورهای جهان استفاده از بیت کوین را مجاز و برخی دیگر آن را غیر مجاز می‌دانند. البته، هر روز که می‌گذرد کشورهای بیش‌تری ارزهای دیجیتال را مجاز می‌دانند. در ایران قوانین مربوط به استخراج ارزهای دیجیتال مصوب و ابلاغ شده اما در خصوص روند خرید و فروش ارزهای دیجیتال تصمیمی اتخاذ نشده.

چه عواملی در سود آوری استخراج ارزهای دیجیتال تاثیر دارد؟

عوامل متعددی وجود دارد که تعدادی از آن‌ها را می‌خوانیم

قدرت پردازش یا هش ریت دستگاه

مقدار تعرفه برق مصرفی

مقدار پاداش شبکه

قیمت روز بیت کوین

مقدار سختی شبکه

هزینه دریافت شده توسط استخر

یک دستگاه ماینر خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

در زمان انتخاب یک دستگاه ماینر باید توان سرمایه گذاری، مقدار آمپر برقی که در اختیار دارید، روش استخراج و محل قرار گرفتن آن را در نظر بگیرید.

ویژگی‌های مهم در انتخاب دستگاه

قیمت دستگاه و مقایسه آن با مدل‌های مشابه

مقایسه قدرت پردازش به نسبت برق مصرفی

کیفیت مناسب قطعات و در دسترس بودن تعمیرات و قطعات یدکی

بزرگ‌ترین اشتباه در هنگام ترید ارزهای دیجیتال چیست؟

ارزهای دیجیتال روی بستر بلاک‌چین جا به جا شده و در کیف پول‌های دیجیتال یا سخت افزاری نگهداری می‌شوند. کیف پول ارزهای دیجیتال مهم‌ترین بخش در معاملات است. باید بدانید که دیگر بانک یا افراد دیگری برای نظارت بر روند وجود ندارند. تنها شما هستید که از دارایی خود محافظت می‌کنید.

بزرگ‌ترین اشتباه زمانی اتفاق می‌افتد که رمز عبور شخصی خود را گم کرده یا در دسترس دیگران قرار می‌دهید. اگر در معاملات ارز دیجیتال به اشتباه ارزی را به حساب فرد ناشناس ارسال کنید، امکان بازگشت پول وجود ندارد.

بزرگ‌ترین اشتباه در هنگام ترید ارزهای دیجیتال چیست؟

انجام پرداخت‌ها و معاملات از طریق بیت کوین چطور انجام می‌شود؟

با فراگیر شدن بلاکچین، تبادل بیت کوین و رمزارزها از خرید اینترنتی با کارت‌های بانکی ساده‌تر انجام می‌شود. شما در زمان پرداخت ارز دیجیتال تنها به آدرس کیف پول نیاز دارید و بقیه مراحل از طریق تلفن همراه یا رایانه قابل انجام است. با استفاده از فناوری ارتباطی NFC پرداخت‌ با سرعت و امنیت بسیار بالا قابل انجام خواهد بود.

چطور می‌توانیم ارزهای دیجیتال جعلی را شناسایی کنیم؟

چند نشانه و راه کار زیر در شناخت یک ارز دیجیتال جعلی به شما کمک می‌کند

وایت پیپر (Whitepaper) رمزارز را بررسی کنید، در صورت نبود یا غیر واقع بودن آن جعلی است

وعده‌های وسوسه برانگیز و دور از انتظار

تضمین سودآوری

بازاریابی سنگین و تبلیغاتی برای جذب سرمایه گذاران

مبهم، بی نام و بدون تیم پشتیبانی

ثبت نشدن ارز در بازارهای مرجع

نبود و ضعف در امکان ارتباط با توسعه دهندگان ارز

قیمت روزانه بیت کوین و ارزهای دیجیتال را چطور مشاهده کنیم؟

برای مشاهده آخرین قیمت‌ها باید از صرافی‌های نام آشنا و معتبر کمک بگیریم. مانند: بایننس.

تغییر قیمت ارزهای دیجیتال به چه مواردی بستگی دارد؟

قیمت بیت کوین و ارزهای دیجیتال تحت تاثیر عوامل زیر قرار می‌گیرد

مقدار عرضه ارزهای دیجیتال و مقدار تقاضا در بازارهای مالی

مقررات حاکم در کشورها که می‌تواند با حمایت از ارزهای دیجیتال قیمت آن را افزایش داده و بلعکس

پویایی و افزایش حجم معاملات روزانه در صرافی‌های ارز دیجیتال

وضعیت رونق یا رکود سایر بازارهای مالی بزرگ جهانی مثل بازار سهام، بازار طلا و دیگر بازارهای مشابه

مقدار موفقیت پروژه‌های توسعه دهندگان و مسیر پیش رو

عملیات تایید تراکنش چه مقدار طول می‌کشد؟

زمانی که در شبکه ارزهای دیجیتال معامله‌ای را انجام می‌دهید، یک تراکنش اتفاق می‌افتد. تراکنش باید توسط شبکه آن ارز دیجیتال تایید شود. پس از تایید تراکنش، در یک بلوک قرار گرفته و به زنجیره بلوک‌ها اضافه خواهد شد. روند تایید می‌تواند بین چند ساعت تا چند روز زمان‌بر باشد.

اگر در زمان دریافت ارز دیجیتال موبایل یا رایانه خاموش بشود، چه اتفاقی خواهد افتاد؟

این نکته را به یاد داشته باشید که اگر ارز دیجیتال در شبکه بلاکچین مبادله شود و توسط آن شبکه تایید شده باشد به کیف پول شما واریز خواهد شد. حال اگر در لحظه دریافت ارز دستگاه شما خاموش شود، جای نگرانی نیست. از لحظه‌ای که دستگاه خود را روشن کرده و کیف پول خود را راه اندازی کنید، مقدار ارز دریافت شده دیده می‌شود.

در واقع ارزهای  دیجیتال مبادله شده در یک دفتر کل توزیع شده بین نودهای شبکه به اشتراک گذاشته می‌شود و برنامه کیف پول شما تنها در زمان فعال بودن، آخرین تغییرات بلوک‌ها را دانلود می‌کند. فعال بودن کیف پول شما تنها در حالتی اهمیت پیدا می‌کند که بخواهید ارز دیجیتال را برای آدرس دیگری ارسال نمایید.

چه تعداد بیت کوین در حال گردش است؟

در حدود 18 میلیون و 569 هزار و 630 بیت کوین وجود دارد. دلیل اعلام حدودی رقم این است که هر 10 دقیقه و با ورود بلوک‌های جدید توسط ماینرها مقدار گفته شده تغییر می‌کند.

چه تعداد بیت کوین در حال گردش است؟

چه مقدار بیت کوین برای استخراج باقی مانده و چه مقدار گم شده است؟

در حدود 2 میلیون و 400 هزار بیت کوین برای استخراج باقی مانده. در مورد بیت کوین‌های گم شده اطلاعات دقیقی وجود ندارد و تا این لحظه سرنوشت 3 تا 4 میلیون از آن‌ها مشخص نیست.

روزانه چه مقدار بیت کوین استخراج می‌شود؟

روزانه و به شکل میانگین 1800 بیت کوین از دل دنیای دیجیتال استخراج می‌شود. با اضافه شدن به قدرت معدن‌کاوی میانگین استخراج یک بلوک از 10 دقیقه به 9.5 دقیقه کاهش یافته است. در نتیجه امروزه بیش از 1800 بیت کوین استخراج می‌شود.

کم‌ترین مقدار بیت کوین قابل معامله چه مقدار است؟

هر بیت کوین از صد میلیون ساتوشی تشکیل شده. نام ساتوشی از نام سازنده آن گرفته شده است. کم‌ترین مقدار بیت کوین قابل انتقال در یک تراکنش 546 ساتوشی خواهد بود.

آیا ممکن است رمزارزها یک روز بی ارزش شوند؟

در جواب کوتاه باید بگوییم: بله! همانطور که در گذشته نه چندان دور دلار زیمبابوه بی ارزش و نابود شد. البته که دلیل از بین رفتن دلار زیمبابوه تورم بی حد و حصر بود. بیت کوین به شکلی طراحی شده تا دچار تورم‌ شدید نشود. از طرفی ریسک بازار را باید در نظر بگیریم. هر لحظه یک مشکل تکنیکی در کمین معامله‌گران قرار دارد. شاید هم یک روز یک ارز بهتر اختراع شود.

آیا می‌توانیم تراکنش را لغو کیم؟

خیر، تراکنش انجام شده به هیچ عنوان لغو نمی‌شود. امکان بازگشت نیز وجود ندارد. یک بیت کوین انتقال داده شده تنها در حالتی باز می‌گردد که دریافت کننده آن، آن را به شما باز گرداند.

آیا می‌توانیم هم‌زمان در چند صرافی ثبت نام و احراز هویت کنیم؟

درست مانند روند بانکداری، ثبت نام و احراز هویت در صرافی‌های داخلی و خارجی محدودیت ندارد. اگر وقت کافی داشته باشید، تمام صرافی‌های دنیا شما را نام نویسی می‌کنند. از طرفی فراموش نکنید که ما در کشور ایران زندگی می‌کنیم. تحریم‌ها کاربران ایرانی را از ثبت نام در صرافی‌های بین الملل باز می‌دارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *