ارز دیجیتال کوزموس (ATOM) چیست؟ از معرفی تا ویژگی‌های کوزموس

ارز دیجیتال کوزموس

از مهم‌ترین ارزهایی که بر روی پلتفرم کوزموس به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های اصلی قرار دارد، ارز دیجیتال ATOM است. در این مقاله به بیان ویژگی‌ها و تغییرات قیمتی این ارز دیجیتال پرداخته می‌شود. به طور کلی می‌توان تحلیل ارز دیجیتال کوزموس را در این مقاله مطالعه نمود.

معرفی و تاریخچه ارز دیجیتال کوزموس

پروژه Blockchain Interoperabilit از جمله مهم‌ترین پروژه‌های بلاکچین است که کوزموس به عنوان یک پروتکل کامل، از آن پشتیبانی می‌کند. مقصود اصلی این پروژه نیز، ایجاد ارتباط بین بلاکچین‌های مختلف بوده است. البته باید توجه داشت ارز اتم (ATOM) را نباید با پروژه ATOMIC Coin که یکی از پروژه‌های متوقف شده است، جابه‌جا گرفت. به طور کلی هدف ارز دیجیتال کوزموس، مرتبط کردن شبکه‌های رمزنگاری شده به وسیله ابزارهای منبع باز و ایجاد تراکنش‌های میان زنجیره‌ای یا همان کراس چین است.

خدمت‌رسانی به سایر شبکه‌ها و ایجاد یک وب بلاکچین به صورت مقیاس‌پذیر و غیرمتمرکز از جمله دیگر اهداف ساخت ارز دیجیتال اتم یا همان کوزموس است. این اهداف برخلاف اغلب ارزهای دیجیتال موجود در بازار بوده و از ویژگی‌های مهم این ارز دیجیتال محسوب می‌شود. اصلی‌ترین ارز دیجیتال در پلتفرم کوزموس، ارز اتم است که برای مقیاس‌بندی، تعامل زنجیره‌های مستقل و راحتی در ارتباطات طراحی شده است.

تاریخچه ارز دیجیتال اتم

توسعه‌دهندگان و طراحان ارز دیجیتال کوزموس یا اتم،  Ethan Buchmanو Jae Kwon هستند. این دو در سال 2014 الگوریتم اجماع پلتفرم کوزموس را با نام Tendermint طراحی کردند. در راه‌اندازی و توسعه این بلاکچین یک موسسه سوئیسی با نام The Interchain Foundation نیز به طراحان کمک کرده و به همین دلیل از این پروژه با نام The Internet of Blockchain این نیز یاد می‌شود. اول توکن ارز دیجتال اتم در سال 2016 به فروش رسید و در پایان سال 2017 نیز بلاکچین این ارز دیجیتال توانست 17 میلیون دلار فروش داشته باشد.

تاریخچه ارز دیجیتال اتم

علت اصلی این فروش فوق‌العاده، میزبانی از عرضه اولیه ICO بود که در آن 75 درصد توکن‌های ارائه شده به فروش رسد و 5 درصد به سرمایه‌گذاران اولیه اختصاص یافت. 10 درصد باقیمانده توکن‌ها نیز به Interchain Fiundation و All in Bits تعلق گرفت. در 2019 اما شرکت پایه‌گذار کوزموس با هدف توسعه این بلاکچین و ارز دیجیتال، 9 میلیون دلار سرمایه به‌دست آورد.

ویژگی‌های اصلی ارز دیجتال کوزموس

  • اصلی‌ترین و اولین ویژگی ارز دیجیتال کوزموس، منبع باز بودن آن است.
  • شبکه کوزموس به صورت کاملاً غیرمتمرکز ساخته شده است.
  • یکی از کاربردهای این ارز دیجیتال، استفاده از آن برای پرداخت کارمزد تراکنش است.
  • کاربران این پلتفرم می‌توانند به وسیله استیک ارز دیجیتال اتم، کسب سود کنند.
  • با افزایش میزان اتم استیک شده، احتمال تبدیل شدن به نود اعتبارسنج نیز بیشتر خواهد شد.
  • تراکنشات و معاملات ارز دیجیتال اتم در بازار به بیش از 40 میلیون دلار در روز می‌رسد.
  • موجودی کل این ارز دیجیتال در حال حاضر، چیزی حدود ۲۳۷.۹۲۸.۲31 اتم است.
  • این نوع ارز دیجیتال را نمی‌تواند استخراج نمود.
  • یکی از الگوریتم‌های استفاده شده در طراحی ارز دیجیتال اتم و کوزموس، الگوریتم اثبات سهام است.
  • این ارز دیجیتال را می‌توان از بسیاری از صرافی‌های معتبر خریداری نمود.

مزایا و معایب ارز دیجتال اتم یا کوزموس

بهتر است قبل از بیان نحوه عملکرد شبکه کوزموس به بیان مزایا و معایب این ارز دیجیتال پرداخته شود. در ادامه مهم‌ترین مزایا و معایب ارز دیجیتال کوزموس، معرفی خواهد شد؛

مزایا:

1. شرکت‌کنندگان در استیک کردن ارز دیجیتال اتم، حق رای در تعاملات حکومتی شبکه را دارند. 

2. با استفاده از این ارز دیجیتال می‌توان بسیاری از مشکلات پلتفرم نظیر مقیاس‌پذیری، حق حاکمیت، قابلیت همکاری و غیره را رفع نمود.

3. غیرمتمرکز بودن ارز شبکه کوزموس باعث شده تا هیچ نهاد و شخصیتی نتواند در این این شبکه اختلال ایجاد کرده و در آن دست‌کاری کند.

4. شبکه ارز دیجیتال اتم به گونه‌ای طراحی شده تا بتواند هزاران تراکنش را به طور همزمان پشتیبانی کند.

معایب:

1. کاربران ارز دیجیتال اتم مانند سایر کاربران فناوری‌های بلاکچین، برای استفاده از این نوع ارز به منابع بیشتری نیاز خواهند داشت.  

نحوه عملکرد ارز دیجیتال اتم و شبکه کوزموس

هدف شبکه و ارز دیجیتال کوزموس، به وجود آوردن یک اکوسیستم تعاملی با دیگر بلاکچین‌های موجود است. از طریق این اکوسیستم نیز می‌توان داده‌ها و توکن‌ها را به طور کاملاً غیرمتمرکز و بدون نیاز به هیچ شخص سومی، اشتراک‌گذاری نمود.

این اکوسیستم می‌تواند داده‌ها و توکن‌ها را به روشی غیرمتمرکز و مستقل از هر شخص ثالثی به اشتراک بگذارد. الگوریتم اجماع استفاده شده در پروژه کوزموس از نوع Proof of Stake بوده و بر همین اساس نیز زنجیره‌های اعتبارسنج، میزان مشخصی از توکن ارز دیجیتال اتم را استیک خواهند کرد. اعتبارسنج‌های که میزان توکن بیشتری را استیک کرده باشند، برای تأیید تراکنشات خود و همچنین کسب پاداش از شانس بیشتری برخوردار هستند. اگر در حین این فرآیند تقلبی صورت گیرد، اعتبارسنج متقلب جریمه شده و توکن‌های استیک شده توسط آن نیز به طور کامل مسدود می‌شوند.

نحوه عملکرد ارز دیجیتال اتم و شبکه کوزموس

در ارز دیجیتال کوزموس بلاکچین‌های جدید به کوزموس هاب (Cosmos Hub) یا همان بخش ارتباط بلاکچین‌ها با یکدیگر، متصل خواهند شد. این شبکه از سه لایه اصلی ساخته شده که توسط مجموعه ابزارهای منبع باز به یکدیگر زنجیر شده و از این طریق توسعه‌دهندگان مجاز به ساخت اپلیکیشن‌های بلاکچین خواهند بود؛

1. لایه اول (Application): این لایه وظیفه پردازش تراکنش‌ها را به عهده داشته و وضعیت شبکه را نیز به روزرسانی می‌کند.

2. لایه دوم (Networking): در لایه نتورک، ارتباط میان بلاکچین‌های مختلف برقرار خواهد شد.

3. لایه سوم (Consensus): در این لایه از شبکه کوزموس، گره‌ها و زنجیره‌های مختلف این شبکه در رابطه با وضعیت فعلی ATOM DeFi توافقات لازم را اجرا می‌کنند.

کاربردهای ارز دیجیتال کوزموس

همانطور که در مزایای ارز دیجیتال کوزموس گفته شد، به وسیله این ارز می‌توان بسیاری از مشکلات مربوط به پلتفرم را رفع نمود. از رایج‌ترین این مشکلات، امنیت، مقیاس‌پذیری، شفافیت بوده که در کوزموس برای رفع هر یک از مشکلات راه‌حل مناسبی ارائه خواهد شد. کاربردهای این ارز برای رفع مشکلات گفته شده، در ادامه بیان می‌شود؛

کاربردهای ارز دیجیتال کوزموس

1. امنیت (Security)

تمامی تراکنشات موجود در شبکه کوزموس کاملاً رمزگذاری شده و قابل هک یا دسترسی نیستند، همین مورد موجب شده تا کاربران این شبکه دیگر نگران حمله هکرها و دیگر نقایص امنیتی نباشند. امنیت این شبکه به گونه‌ای است که اعتبارسنج‌ها زمانی تأیید تراکنش می‌شوند که معتبر بودن تراکنش مشخص شود. تمامی اعتبارسنج‌ها در شبکه کوزموس از یک نظم مشخص پیروی کرده و قادر به تغییر پیام‌های ارسال شده توسط شبکه نخواهند بود.

2. مقیاس‌پذیری (Scalability)

در این شبکه، دیگر نیازی به منابع گسترده توسط کاربران نبوده و می‌توان هزاران نود موجود در شبکه را به راحتی اجرا نمود. گره‌ها قابلیت ارتباط با یکدیگر را داشته و نبود هرگونه مانع مرتبط با پهنای باند، اختلالی در این امر به وجود نمی‌آید.

3. شفافیت (Transparency)

همانطور که گفته شد، پیام‌ها در شبکه و ارز دیجیتال کوزموس، به طور غیرمتمرکز بوده و نیازی به سرور مرکزی نیست، در نتیجه هیچ فردی قادر به دست‌کاری سرورها نخواهد بود. به همین دلیل تمامی کاربران شبکه کوزموس می‌توانند تراکنشات تأیید شده، لغو شده و غیره را مشاهده نمایند.

ارز دیجیتال کوزموس

جمع‌بندی

شبکه کوزموس یک پلتفرم غیرمتمرکز و منبع باز بوده و به وسیله یکسری ابزارهای تکنولوژیک ارتباط کافی میان بلاکچین‌های مختلف برقرار می‌کند. توکن این شبکه، ارز دیجیتال اتم یا ارز دیجیتال کوزموس است که در اغلب صرافی‌های معتبر ارائه شده و قابل خریداری خواهد بود. همچنین در انواع کیف پول‌های دیجیتالی نگهداری می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *