اندیکاتور SOPR و آشنایی با نحوه استفاده از SOPR

شاخص یا اندیکاتور SOPR (نسبت سود خروجی مصرف شده) به عنوان نماینده‌ای برای سود و زیان کلی بازار با استفاده از داده‌های بلاک چین است و برای اولین بار از طریق Glassnode Studio به صورت زنده و رایگان قابل دسترسی است.

در این تجزیه و تحلیل، دو نقطه عطف روانشناختی مهم که به طور قابل توجهی عرضه ارزهای دیجیتال را تغییر می‌دهند، با معرفی اندیکاتوری جدید توصیف می‌شود که با استفاده از داده‌های بلاک چین، زمانی که این تغییرات عمده عرضه رخ می‌دهد، سیگنال را برای افراد ارائه می‌دهد.

باید در نظر داشت یکی از بهترین نکات در مورد بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال این است که چگونه داده‌ها برای تجزیه و تحلیل در دسترس هستند.

زنجیره بلوکی می‌تواند اطلاعات زیادی در مورد جریان پول ارائه دهد و از چنین مواردی می‌توانیم درباره احساسات و رفتار فعالیت افراد در بازار، نتیجه‌گیری کنیم.

این اندیکاتور کمک می‌کند تا وضعیت اقتصاد را در اکوسیستم ارزهای دیجیتال درک کنیم و زمانی که سهامداران در حالت سود یا زیان هستند را برای ما برجسته می‌کند.

با ما در این مقاله همراه باشید تا در خصوص اندیکاتور SOPR اطلاعات بیشتری کسب کنیم و آن را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهیم.

چرا باید از اندیکاتور SOPR استفاده نمود؟

SOPR نشان‌دهنده نسبت سود ارزهای دیجیتال جابه جا شده در زنجیره است که از طریق تغییر بین قیمت خرید و قیمت فروش اندازه‌گیری می‌شود.

همچنین این شاخص با تقسیم ارزش تحقق یافته خروجی هزینه شده (به دلار) بر ارزش در زمان ایجاد (به دلار) محاسبه می‌شود.

به این ترتیب، ارزش SOPR بیشتر از 1 نشان می‌دهد که مردم به طور متوسط با سود می‌فروشند (زیرا قیمت فروخته شده بیشتر از قیمت پرداخت شده است).

همچنین زمانی که شاخص SOPR کمتر از 1 باشد، نشان می‌دهد معامله‌گران با ضرر در حال فروش هستند.

اندیکاتور SOPR

استفاده از اندیکاتور SOPR برای پیش‌بینی حرکات قیمت

با بررسی SOPR می‌توان الگوهای جالبی را در بازارهای با فشار فروش و با فشار خرید شناسایی کرد.

در طول دوره‌های صعودی، بازار به سرعت قیمت‌هایی را اصلاح می‌کند که ارزش SOPR را به زیر ۱ می‌برد (یعنی قیمت‌هایی که به این معنی است که معالمه‌گران با ضرر می‌فروشند).

چنین امری به دلیل افزایش اطمینان از ادامه افزایش قیمت‌ها در طول بازار صعودی است، بنابراین فروش با ضرر در زمانی که سود قریب الوقوع است، امری غیرمنطقی است.

در حالت عکس آن در بازارهای نزولی، بازار به سرعت قیمت‌هایی را اصلاح می‌کند که ارزش SOPR را به بالای 1 می‌رساند (یعنی قیمت‌هایی که در آن‌ها سود حاصل می‌شود).

چنین امری نیز به دلیل ترس از ادامه کاهش قیمت‌ است، بنابراین فروش در نقطه سر به سر به عنوان نتیجه خوب در نظر گرفته می‌شود.

چگونه باید SOPR را اندازه‌گیری نمود؟

SOPR با تقسیم ارزش تحقق یافته خروجی مصرف شده (به دلار) بر ارزش ایجاد UTXO اصلی (به دلار) محاسبه می‌شود.

نحوه محاسبه این اندیکاتور بر اساس معادله زیر است:

سیگنال‌هایی برای اندیکاتور SOPR

به طور کلی، مقادیر بالاتر SOPR نشان می‌دهد که سود بیشتری در آن روز محقق شده است. پیک‌های متوالی SOPR بالا (ایجاد روند صعودی شاخص) نشان‌دهنده توزیع مستمر در طی افزایش قیمت‌های صعودی است.

در حالت عکس آن نیز مقادیر SOPR کمتر، یک یا هر دو سناریو زیر را نشان می‌دهد:

سرمایه‌گذارانی که ارزهای دیجیتال سودآور دارند، هزینه‌های خود را کاهش داده‌اند که نشان‌دهنده بازگشت اعتقاد به این است که قیمت‌های فعلی در بازار گران نیستند.

در بازارهای صعودی، این مورد می‌تواند نشان دهد که اصلاح، فروشندگان را خسته کرده است و ممکن است انباشت در جریان در حال وقوع باشد.

سرمایه‌گذارانی که رمزارزها را با ضرر نگهداری می‌کنند، ارزهای دیجیتال خود را خرج می‌کنند. هنگامی که نسبت زیان تحقق یافته از سود تحقق یافته بیشتر شود، SOPR به زیر 1 می رسد.

چنین موردی نیز به طور کلی نشان‌دهنده فروش بسیار زیاد، تسلیم شدن، یا شرایط نزولی بازار است.

سیگنال‌هایی برای اندیکاتور SOPR

مثال‌هایی از کاربرد SOPR

تجمعات بازار با فشار خرید بالا

با افزایش قیمت‌ها در بازارهای صعودی، بخش بیشتری از ارزهای دیجیتال در سود خواهد بود. علاوه بر این، با ادامه بازار صعودی، میزان سود نگهداری شده توسط معاله‌گران لانگ یا بلندمدت افزایش خواهد یافت.

همانطور که این حجم از سود تحقق نیافته افزایش می‌یابد، انگیزه سرمایه‌گذاران برای فروش و تحقق سود نیز افزایش می‌یابد و عرضه قبلی غیر نقدینگی را به گردش مالی مایع باز می‌گرداند.

تفسیر اندیکاتور SOPR در طول صعودهای بازار صعودی به شرح زیر است:

 • تنظیم مجدد SOPR: پس از اصلاح قیمت در جایی که احساسات در خرید و فروش در بازار پایین است، دارندگان پول هوشمند وارد عمل می‌شوند تا افت ارزش را خریداری کنند و تقاضا از عرضه فراتر می‌رود.

در صورتی که SOPR پایین باشد (نزدیک یا کمتر از 1) و نشان دهد ارزهای دیجیتال سودآور غیرفعال هستند، یعنی بیشتر هزینه‌ها توسط فروشندگان در حالت ترس و بدون فکر بوده است.

 • توزیع با قدرت: با افزایش قیمت، انگیزه ارزهای دیجیتال سودآور برای دستیابی به سود افزایش می‌یابد و منجر به توزیع می‌شود.

SOPR اغلب در اوج ‎های متوالی افزایش می‌یابد زیرا عرضه بیشتر و با حاشیه سود بالاتر به گردش در می‌آید.

 • بازار کلان: عرضه جدید تقاضای ورودی را تحت تاثیر قرار می‌دهد و بازار کلان ایجاد می‌شود. SOPR بالا نشان می‌دهد حجم زیادی از سود محقق شده است.

اصلاحات بازار با فشار خرید بالا

به طور کلی، شرکت‌کنندگان جدیدتر و بی‌تجربه‌تر بازار «قیمت بالا را خریده‌اند» و متعاقباً در هنگام اصلاحات، ارزهای دیجیتال خود را با ضرر به فروش می‌رسانند.

درحالت عکس آن نیز دارندگان سرمایه بلندمدت و سرمایه‌گذاران با تجربه بیشتر صاحب ارزهای دیجیتالی هستند که در سطوح ارزان‌تری خریداری می‌شوند و مایل به استفاده از سرمایه برای خرید افت آن هستند.

تفسیر SOPR  در طول اصلاحات به شرح زیر است:

 • بازار کلان: عرضه توزیع شده بازار کلان را ایجاد می‌کند.
 • تصحیح قیمت: سرمایه‌گذاران بلندمدت به احتمال کمتر از فروش ارزهای دیجیتال سودآور در قیمت پایین‌تر وحشت دارند.

در حالی که سرمایه‌گذاران جدیدتر احتمال بیشتری می‌دهند که در طول اصلاحات متحمل ضرر خالص شوند.

چنین امری SOPR را به سمت روند نزولی و به سمت مقادیر پایین‌تر سوق می‌دهد.

 • تنظیم مجدد SOPR: در نهایت، تسلیم سرمایه‌گذاران جدید منجر به ارزش‌های SOPR پایین (نزدیک یا کمتر از 1) می‌شود و نشان‌دهنده اعتقاد سرمایه‌گذاران به نگهداری یا انباشت پول است.

اصلاحات بازار با فشار خرید بالا

حالت‌های معکوس بازار با فشار خرید بالا

بازارهای صعودی در نهایت، سطح کلانی را ایجاد می‌کنند که با دوره طولانی ملاحظات نزولی دنبال می‌شود.

روند کلی و سطوح اوج شاخص SOPR می‌تواند بینشی را در مورد میزان نسبی سودی که محقق شده است ارائه دهد و سپس عرضه شروع به غلبه بر تقاضا می‌کند.

توالی برای شناسایی بازارهای صعودی کلان با استفاده از اندیکاتور SOPR به شرح زیر است:

 • اوج SOPR نشان می‌دهد که میزان سود حاصل از هر افزایش قیمت در حال افزایش است.

همچنین به این معنی است که حجم بیشتری از سرمایه ورودی برای جذب ارزهای دیجیتال فروخته شده با قیمت‌های بالاتر مورد نیاز است.

 • دوره‌های پایدار SOPR بالا نشان می‌دهد که هزینه‌ها بر روی ارزهای سودآور کاهش قیمت ندارند. بنابراین ممکن است احساس رو به رشدی را نشان دهد که ارزها در حال گران شدن هستند.
 • پایین بودن مقادیر SOPR در طی اصلاح قیمت نشان‌دهنده وحشت گسترده در بازار است. زیرا سرمایه‌گذاران متوجه ضررهای بزرگ می‌شوند.
 • افت عمیق SOPR به زیر 1 نشان می‌دهد که بخش بزرگی از بازار در حالت سکون قرار دارد و ممکن است به عرضه بزرگی تبدیل شود و شرایط نزولی بازار را ایجاد کند.

بازار با فشار فروش بالا

در بازارهای نزولی، SOPR  معمولاً به همان منطق بازارهای صعودی پایبند است، اما در حالت عکس آن. در بازارهای نزولی، علاقه عمومی و تقاضا در طول زمان کاهش می‌یابد و نوسانات بالا سرمایه‌گذاران را هم در فروش و هم در افزایش‌های بازار نزولی از بین می‌برد.

بازارهای با فشار فروش در نهایت کف قیمت نهایی ایجاد می‌کنند، جایی که خریداران پول هوشمند در آخرین گزینه خود، ارزها را از دارندگانی که در مقابل ضررهای شدید تسلیم می‌شوند، جمع‌آوری می‌کنند.

توالی و تفسیر SOPR در طول بازارهای نزولی به شرح زیر است:

 • بازار کلان زمانی ایجاد می‌شود که عرضه توزیع شده در نهایت بر تقاضا غلبه کند. هم سرمایه‌گذاران بلندمدت و هم سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت، ارزهای گران قیمت را با سودهای بالا توزیع می‌کنند که منجر به ارزشSOPR بالا می‌شود.

با روند پایین قیمت غالب، سرمایه‌گذارانی که تسلیم می‌شوند و ارزهای دیجیتال خود را با ضرر می‌فروشند، منجر به مقادیر بسیار پایینSOPR  می‌شوند.

 • بازگشت به سودآوری: هنگامی که قیمت در بازار نزولی افزایش می‌یابد، معامله‌گران از چرخه صعودی قبلی به سودآوری باز می‌گردند.

همانطور که این ارزهای دیجیتال خرج و فروخته می‌شوند، روند SOPR بالاتر از 1 به عنوان سود محقق می‌شود.

از آنجایی که عرضه از ارزهای دیجیتال مصرف‌شده بر کاهش تقاضای بازار نزولی غلبه می‌کند، قیمت بازار ممکن است تغییر کند و فاز بازگشت به سودآوری تکرار شود.

 • با رسیدن بازار نزولی به سطح نهایی که حداکثر سطح مقطع دارندگان ارزهای دیجیتال است، SOPR برای مدت زمان طولانی زیر 1 باقی بماند.
 • چنین امری نشان‌دهنده زمانی است که ارزهای دیجیتال سودآور باقیمانده از چرخه قبلی غیرفعال هستند و ارزهای به سمت غیرنقد بودن حرکت می‌کنند و در نهایت فشار افزایشی عرضه ایجاد می‌شود.

بازار با فشار فروش بالا

نتیجه‌گیری

اندیکاتور SOPR با تقسیم ارزش تحقق یافته خروجی مصرف شده (به دلار) بر ارزش ایجاد شده اولیه محاسبه می‌شود.

به عبارت ساده، قیمت فروخته شده را بیش از قیمت پرداخت شده برای هر UTXO که در زنجیره حرکت می‌کند، محاسبه می‌کند.

مقادیر SOPR بیشتر از 1 نشان می‌دهد که به طور متوسط، سود بیشتری محقق می‌شود در حالی که مقادیر SOPR کمتر از 1 نشان می‌دهد که به طور متوسط، زیان بیشتری محقق می‌شود.

اگر شما نیز تجربه ای در خصوص کار با اندیکاتور SOPR دارید خوشحال می شویم دیدگاه خود را برای دیگر خوانندگان ثروت آفرین در انتهای این مقاله مطرح فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *