شاخص پوئل (Puell Multiple) چیست؟ نحوه استفاده از شاخص پوئل

شاخص پوئل (Puell Multiple) را شخصی به نام دیوید پوئل اختراع کرده است. این شاخص فروش دسته جمعی معدن‌کاوان یا ماینرهای بیت کوین را نشان می‌دهد. ماینرهای بیت کوین پس از مدتی جمع آوری سکه‌ها، آن‌ها را به فروش می‌رسانند. فروش دسته جمعی ماینرها باعث کاهش قیمت بیت کوین در بازار می‌شود.

سیگنال‌های خارج شده از شاخص پوئل دقت بسیار بالایی داشته و افراد زیادی از این شاخص برای معاملات خود استفاده می‌کنند. پس از هر بار صعود کلی بیت کوین، بسیاری از سرمایه گذاران صبر می‌کنند تا این شاخص روند صعودی را تایید کند. آیا می‌خواهید این ابزار فوق العاده را به تحلیل‌های خود اضافه کنید؟ با ما همراه باشید.

شاخص پوئل (Puell Multiple) چیست؟

آن را به شکل Puell Multiple یا به طور خلاصه PM در وب سایت‌ها و نرم افزارهای تحلیل مالی مشاهده می‌کنیم. هدف اصلی آن محاسبه درآمد ماینرهای بیت کوین نسبت به قیمت بیت کوین است. این شاخص محاسبه می‌کند که ماینرهای بیت کوین چه زمانی سکه‌های خود را به شکل جمعی عرضه می‌کنند.

فرمول و روند محاسبه شاخص پوئل (Puell Multiple) چیست؟

فرمول و روند محاسبه شاخص پوئل (Puell Multiple) چیست؟

فرمول به دست آوردن شاخص پوئل (Puell Multiple) دشوار نیست. در 24 ساعت گذشته چه مقدار بیت کوین معدن‌کاوی شده است؟ ارزش آن را حساب کرده و بر میانگین متحرک 365 روزه بیت کوین تقسیم می‌کنیم. فراموش نکنید که تمام محاسبات بر اساس دلار آمریکا انجام می‌شود. به طور کلی شاخص پوئل به معامله‌گران و معدن‌کاوان بیت کوین بهترین حالت برای فروش را نشان می‌دهد.

هدف پوئل (Puell Multiple) چیست؟

مهم‌ترین هدف شاخص PM و شاخص‌های مشابه، تعیین زمان یا دوره‌های بیت کوین از نظر بنیادی است. پوئل با محاسبه مقدار بیت کوین اضافه شده به زنجیره، هدف خود را به سرانجام می‌رساند. شاخص پوئل به زبان ساده چرخه‌ها را از دیدگاه یک معامله گر زیر ذره بین قرار می‌دهد.

فرمول محاسبه پوئل را به یاد دارید؟ مقدار “Bitcoin’s Daily Issuance” ارزش دلاری بیت کوین‌های معدن‌کاوی شده در 24 ساعت گذشته را نشان می‌دهد. ما می‌توانیم از آن برای پیدا کردن کم‌ترین نوسانات قیمتی بازار بر اساس سابقه قیمتی گذشته استفاده کنیم.

کاربرد شاخص پوئل (Puell Multiple) چیست؟

مکانیزم آن ساده به نظر می‌رسد اما با تنظیم میانگین متحرک سالانه به ابزار قدرتمند در دست معامله‌گران تبدیل شده است. افراد مختلف از این شاخص برای پیدا کردن زمان مناسب معامله استفاده می‌کنند. تفاوتی ندارد که معامله افراد در سمت خرید یا فروش باشد.

کاربرد شاخص پوئل (Puell Multiple) چیست؟

یکی از مهم‌ترین وقایع در بازار تغییر روند است. آیا بیت‌کوین به صعود یا نزول خود ادامه می‌دهد؟ جواب به این سوال را می‌توانیم به کمک شاخص پوئل پیدا کنیم. این روند با محاسبه سودآوری استخراج بیت کوین انجام می‌شود.

برخی از معامله‌گران در مورد تاثیر “هاوینگ” بیت کوین در شاخص پوئل سوال می‌پرسند. باید بدانید که این شاخص مساله هاوینگ را به خوبی در نظر گرفته و می‌توانید آن را شامل کل درآمد روزانه ماینرها در نظر بگیرید.

خوبی‌ها و بدی‌های پوئل (Puell Multiple) چیست؟

به کمک این شاخص می‌توانیم فعالیت ماینرها را به شکل گسترده تحت نظر بگیریم، از طرفی میانگین‌ها و معادلات مختلف موجود در محاسبه این شاخص باعث می‌شود که تحلیلگران منحرف شوند. دلیل انحراف را در ترکیب این شاخص با دیگر شاخص‌های بازار مشاهده می‌کنیم.

بسیاری از افراد تلاش کردند تا با ترکیب این شاخص با دیگر شاخص‌ها نتیجه بهتری کسب کنند اما ناکام ماندند. پس این نتیجه را می‌گیریم که شاخص پوئل برای گاوهای بازار (شرایط صعودی) بسیار با دقت عمل کرده است اما در برخی موارد باعث شده تا تحلیل‌گر تصمیم اشتباه داشته باشد.

در مورد ترکیب‌ها، دیوید پوئل مثال می‌زند: ترکیب شاخص پوئل و هش ریت بیت کوین برای دریافت سیگنال خرید ریسک بالایی دارد، چراکه با توجه به سرکوب ماینرها در چین، نرخ هش ریت در ماه‌های اخیر به شدت کاهش داشته و نباید این مساله را نادیده بگیریم.

خوبی‌ها و بدی‌های پوئل (Puell Multiple) چیست؟

به طور کلی هش ریت بیت کوین با قیمت آن گره خورده است اما نباید استثنا را فراموش کنیم. استثنا در بازار بیت کوین کم اتفاق نمی‌افتد. پوئل می‌تواند بر اساس موقعیت استثنا سیگنال خرید اشتباه صادر کند.

نحوه استفاده از Puell Multiple

به کمک شاخص پوئل به راحتی می‌توانیم بازه‌هایی که ارزش بیت کوین نسبت به حالت نرمال کم یا زیاد می‌شود را تشخیص دهیم. زمانی که این شاخص وارد محدوده قرمز (بالاتر از مقدار 8) یا سبز رنگ (محدوده 0.5) باشد، نشان می‌دهد که ارزش کار ماینرها نسبت به قیمت بیش‌تر یا کم‌تر است.

در زمینه معاملات، اگر شاخص در محدوده سبز رنگ باشد، احتمال صعود قیمت‌ها وجود دارد و اگر در محدوده قرمز رنگ باشد، احتمال ریزش بیش‌تر خواهد بود. برخی از معامله‌گران پیشنهاد می‌کنند از این شاخص در کنار اندیکاتور RSI با بازه زمانی 24 ساعته استفاده کنید.

چراکه اگر اندیکاتور RSI و شاخص پوئل سیگنال همسو را نشان دهند، احتمال موفقیت معامله شما بالا و بالاتر می‌رود. هر شخص با توجه به نیاز خود می‌تواند از این شاخص استفاده کند. شما از شاخص پوئل در کدام جهت استفاده می‌کنید؟

نحوه استفاده از Puell Multiple

سخن آخر

در مقاله‌ای که خواندید به سوال مهم “شاخص پوئل (Puell Multiple) چیست” پاسخ داده شد. حالا می‌دانید که چطور می‌توانیم از آن در معاملات خود استفاده کنیم. شاخص‌های مختلف مثل نور در تاریکی بازارهای مالی عمل می‌کنند. آن‌ها دنیایی از اطلاعات را به شکل خلاصه نمایش می‌دهند.

جالب است بدانید که شاخص پوئل دفعات بسیار کمی سیگنال خرید صادر کرده است و معامله‌گران بازار ارزهای دیجیتال سیگنال آن را با ارزش می‌دانند. شما این شاخص را با کدام اندیکاتور ترکیب می‌کنید؟

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *