پیش گشایش در بورس چیست؟ (سفارش گیری)

پیش گشایش در بورس

پیش گشایش در بورس یکی از اصطلاحات پایه‌ای بازار بورس است. در واقع اصطلاحات و مفاهیم متداول در بورس اوراق بهادار بسیار گسترده و تخصصی هستند. آشنایی با هرکدام از این مفاهیم برای سرمایه‌گذاران از اهمیت بسیاری برخوردار است. چون هر کدام از آن‌ها نوعی دانش و آگاهی هستند که افراد را یک گام در مسیر انجام معاملات موفق و سودآور جلو می‌برند. بسیاری از افرادی که به تازگی وارد بازار بورس شده‌اند ممکن است این اصطلاح را شنیده و به دنبال معنای عبارت دوره یا مرحله پیش گشایش و سفارش گیری در بورس باشند. در این مطلب در مورد این اصطلاح، مزایا و ویژگی‌هایش و هم‌چنین عبارت «بدون مرحله پیش گشایش در بورس» اطلاعاتی به شما ارائه خواهیم داد.

 

پیشنهاد می کنم از محصول فیلترهای نوسان گیری در بورس که شامل 3 فیلتر تخصصی می باشد بازدید نمایید. برای توضیحات تکمیلی در خصوص این 3 فیلتر که به صورت تخصصی کدنویسی شده و فقط در وب سایت ثروت آفرین موجود می باشد محصول فیلترهای کاربردی بورس (نوسانگیری کوتاه مدت) را مشاهده کنید.

 

مرحله پیش گشایش در بورس چه زمانی است؟

مرحله پیش گشایش یا سفارش گیری اولین مرحله از بازار است که بازه زمانی آن از 8:30 تا 9:00 صبح می‌باشد. پس از اتمام این بازه زمانی، معاملات بر روی نمادهای مختلف انجام می‌گیرد.

در واقع این نیم ساعت اول در بازار بورس روند بازار را تعیین می‌کند و توجه به آن در کسب سود بیشتر برای سهامداران اهمیت زیادی دارد. بسیاری از حرفه‌ای ها این مرحله را یکی از کلیدی‌ترین مراحل در بازار سرمایه می‌شناسند. دلیل این همه تاکید این است که ایجاد صف خرید و فروش در هر نماد، وضعیت آن نماد و شاخص‌های بورس را در روز معاملاتی جاری برای سرمایه‌گذاران مشخص می‌سازد.

نکته مهمی که در مرحله پیش گشایش یا سفارش گیری باید به آن توجه کنید این است که در این نیم ساعت هیچ گونه معامله‌ای صورت نمی‌گیرد. بلکه سهامداران صرفا امکان ثبت، ویرایش و یا حذف سفارشاتشان را دارند.

مرحله پیش گشایش یا سفارش گیری در بورس با چه هدفی طراحی شده است؟

هدف از آغاز بازار بورس با مرحله پیش گشایش ایجاد یک ساز و کار مناسب برای کشف قیمت است. یعنی خریداران و فروشندگان در این بازه زمانی با توجه به در نظر گرفتن اخبار، پیش‌بینی‌ها، و تحولات روز، سفارشات خرید و فروش خود را وارد سیستم ‌می‌کنند و کشف قیمت از همین روش انجام می‌گیرد.

در واقع مرحله پیش گشایش در صورت انجام درست و بدون اختلال آن توسط سهامداران حقوقی‌، قابلیت تاثیرگذاری روی قیمت معاملات را به عنوان یک عامل موثر دارد.

به این صورت که سفارشات در مرحله پیش گشایش دریافت شده، در صف نوبت‌دهی قرار می‌گیرد و بلافاصله پس از شروع معاملات، بر مبنای ترتیب جایگاه هر سفارش در صف، معاملات مربوط به آن سهم انجام می‌شود.

به همین دلیل در مرحله سفارش گیری در صورتی که تقاضا برای خرید و یا فروش یک سهم بسیار بالا باشد، ترتیب و اولویت بر حسب هر ثانیه برای ثبت سفارش هم اهمیت پیدا می‌کند. چون در صف خرید و یا صف فروش، هر چه فرد سفارش خود را زودتر ثبت کرده باشد، شانس بیش‌تری در انجام معاملات مورد نظر دارد و کمتر در صف‌های سنگین خرید و فروش منتظر خواهد ماند.

البته همان‌گونه که بیان شد، همه این موارد به انجام صحیح فرایند دوره پیش گشایش و درج قیمت‌های غیرواقعی توسط معامله‌گران بستگی دارد.

یکی از نکات قابل ذکر در مرحله سفارش گیری این است که به ثبت سفارش در این مرحله، سرخطی‌زدن گفته می‌شود.

 

پیشنهاد میکنم مقاله آموزش فیلتر نویسی در سایت دیده بان بورس را حتما مطالعه فرمایید

 

اردر ترس در مرحله پیش گشایش در بورس چیست؟

اردر ترس در مرحله پیش گشایش در بورس چیست؟

اردر ترس به سفارشات دارای حجم‌های سنگین اشاره دارد که در مرحله پیش گشایش یا سفارش گیری توسط سهامداران حقوقی و یا بازیگران سهم ثبت می‌شوند. در واقع این افراد، در مرحله سفارش گیری، سفارش‌های خرید و یا فروششان را با حجم بالا ثبت می‌کنند و موجب شکل‌گیری صف‌های سنگین خرید و یا فروش می‌شوند. این صف‌های سنگین موجب فریب سرمایه‌گذاران تازه وارد و آموزش ندیده شده و در واقع آن‌ها برای ورود به صف‌های خرید و فروش سنگین در آن سهم تشویق می‌شوند.

سپس سهامدار حقوقی و یا بازیگران سهم، قبل از اتمام زمان سفارش گیری، سفارش‌های خود را حذف کرده و به این ترتیب با فریب سهامداران حقیقی، موفق به فروش سهامشان با قیمت بالا و خرید آن با قیمت پایین می‌شوند. بنابراین همواره پیش از اقدام به ثبت سفارش یک سهم در مرحله سفارش گیری، ارزش واقعی آن سهم را بررسی کنید.

یکی از نکات قابل ذکر در این بخش این است که مطابق با قانون جدید سازمان بورس و اوراق بهادار، امکان ویرایش یا حذف سفارش از ساعت ۸:۵۵ تا ۹:۰۰ وجود ندارد.

در مرحله پیش گشایش در بورس معاملات چگونه صورت می‌گیرد؟

همان‌گونه که بیان شد، مرحله پیش گشایش به منظور ارائه قیمت‌های مختلف برای خرید و فروش توسط معامله‌گران و کشف قیمت انجام  می‌شود.

در این مرحله افراد قادر به درج قیمت مورد نظر و سفارش خود برای معاملات سهامشان هستند. ولی هیچ‌گونه تضمینی برای ثبت سفارشات آن‌ها وجود ندارد و لازم است تا سفارشات پس از بررسی بازرسان بورس کالا و ناظر بازار مورد تایید قرار بگیرد.

 

پیشنهاد می کنم حتما مقاله کاربردی 35 الگوی کندل استیک در تحلیل تکنیکال بورس (Candle Stick) را مطالعه فرمایید

 

چرا در مرحله پیش گشایش در بورس (سفارش گیری) برخی سفارشات حذف می‌شوند؟

چرا در مرحله پیش گشایش در بورس (سفارش گیری) برخی سفارشات حذف می‌شوند؟

در صورت ایجاد شرایط زیر، سفارشات افراد در مرحله پیش گشایش حذف می‌شود. در واقع این عمل به معنی مقابله بورس با برخی سفارشات است.

– زمانی‌که سهامداران برای سهامشان قیمت غیر واقعی در نظر بگیرند.

– سفارش سهامدارانی که فاقد ثبات در عملکرد بوده و همواره در حال ثبت و حذف سفارشات سرخط باشند.

– زمانی‌که سهامدار تصمیم بگیرد سفارش خود را به قیمتی که در مرحله گشایش یا مچینگ باز می شود ثبت کند و با توجه به وضعیت معامله خود (خرید یا فروش)  قیمتی بالاتر یا پایین‌تر از سرخط را در نظر بگیرد.

به منظور جلوگیری از اختلال در کشف قیمت و حذف شدن سفارشات، سفارشات خود را در لحظه آخر پیش گشایش درج کنید و یا سفارشتان را پس از کشف قیمت و قیمت‌های سرخط وارد نمایید.

منظور از قیمت نظری گشایش چیست؟

همان‌گونه که اشاره شد، سرمایه‌گذاران در مرحله پیش گشایش و قبل از شروع به کار خرید و فروش و معامله سهام در بازار سرمایه سفارشات خود را ثبت می‌کنند و در این زمان قادر به حذف سفارشات و یا تغییر آن‌ها هستند. به قیمت مورد توافق خریدار و فروشنده در مرحله پیش گشایش، قیمت نظری گشایش گفته می‌شود.

 

پیشنهاد می کنم مقاله روانشناسی بازار بورس و تابلو خوانی حجم معاملات را مطالعه کنید.

 

بازگشایی نماد بدون مرحله پیش گشایش در بورس چیست؟

حالا که با مفهوم مرحله پیش گشایش در بورس آشنا شدید، لازم است بدانید که برخی نمادها هم در بورس می‌توانند بدون مرحله پیش گشایش مورد معامله قرار گیرند. یعنی راس ساعت ۹ صبح امکان انجام معاملات و ثبت سفارش خرید و فروش برای این نمادها وجود دارد که به آن بازگشایی بدون مرحله پیش گشایش گفته می‌شود.

پیش گشایش چیست؟

پیش گشایش در بورس مدت زمانی است که در اختیار سرمایه گذاران بورس قرار داده می شود تا سفارشات خرید و فروش را در سیستم ثبت نمایند. در این مدت کشف قیمت صورت می گیرد و معامله گران با روانشناسی رفتار سرمایه گذاران دیگر می توانند تصمیم گیری نمایند.

پیش گشایش در بورس چه زمانی است؟

پیش گشایش از ساعت 8:30 تا 9:00 و قبل از شروع معاملات صورت می گیرد. می توان گفت نیم ساعت اولیه بازار از اهمیت بسزایی برخوردار است البته باید این نکته را یادآوری کرد که پیش گشایش می تواند باعث فریب معامله گران شود.

 

پیشنهاد ویژه ثروت‌آفرین : فیلتر طلایی بورس

 

سخن نهایی

قطعا پس از مطالعه این مطلب متوجه اهمیت بالای این مرحله در بازار سرمایه شده‌اید. چون سفارشات خرید و فروش بر روی نمادهای معاملاتی در بازه زمانی پیش گشایش، در ادامه و تا پایان زمان معاملات بورس در روز معاملاتی بر روند انجام معاملات تاثیرگذار خواهد بود. هم‌چنین اجتناب از گرفتار شدن در دام اردر ترس را در این مرحله فراموش نکنید تا از زیان‌های احتمالی جلوگیری شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *