ارز دیجیتال هورایزن (Horizen) چیست؟ از معرفی تا ویژگی‌های هورایزن

ارز دیجیتال هورایزن (Horizen) چیست؟ از معرفی تا ویژگی‌های هورایزن

ارز دیجیتال هورایزن یکی از جالب‌ترین اکوسیستم‌های موجود در بین بلاکچین‌های مختلف را دارد. این ارز در روزهای اخیر در بین فعالان حوزه ارزهای دیجیتال به یک موضوع برای بحث تبدیل شده به همین دلیل لازم دانستیم در این مطلب جداگانه آن را بررسی کنیم. اگر شما هم دوست دارید بیشتر درباره هورایزن بدانید این مطلب را تا انتها دنبال کنید.

ارز دیجیتال هورایزن چیست؟

این ارز برای حل مشکلات مقیاس‌پذیری در بلاکچین به وجود آمده و هدف آن به‌طورکلی بهبود فضای بلاکچین است. این شبکه ایمن است و توانایی پردازش تراکنش‌ها با سرعت مناسب دارد و رفته‌رفته در حال معرفی خودش به عنوان یکی از ارزهای مطرح در بازار ارزهای دیجیتال است. زیرساخت‌های این شبکه از نودهای بسیار زیادی تشکیل شده و در حال حاضر از بزرگ‌ترین زیرساخت‌های موجود در میان تمامی شبکه‌ها است.

هورایزن با پروتکلی به نام Zendoo با بلاک چین های دیگر تعامل دارد و روش تائید در آن اثبات هیچ‌آگاهی یا اثبات دانایی صفر است. این روش باعث شده زنجیره جانبی، فرایند اثبات، سرعت و حریم خصوصی تا حد زیادی بهبود پیدا کند. برای بسیاری روش‌های اثبات سهم (PoS) و اثبات کار (PoW) آشنا هستند اما در این شبکه با نسل جدید از روش‌های اثبات سروکار داریم.

ارز دیجیتال هورایزن چیست؟

در این روش هدف این است که به طرف مقابل از درست بودن یک موضوع اطمینان دهیم. این روش با الگوریتم‌های خاص امکان‌پذیر است اما ازآنجاکه هیچ اطلاعات اضافه دیگری جابه‌جا نمی‌شود بسیار ایمن و مناسب حریم خصوصی است.

ویژگی‌های فنی شبکه

ویژگی‌های فنی شبکهزنجیره اصلی شبکه ارز دیجیتال هورایزن از روش اثبات کار و زنجیره جانبی آن از روش اثبات سهام استفاده می‌کند. برای استخراج باید از دستگاه‌های ASIC استفاده کرد که هزینه برخی از آن‌ها زیاد است. 60 درصد سود استخراج به ماینر داده می‌شود و 40 درصد باقی‌مانده به این صورت تقسیم می‌شود:

 • 20 درصد برای توسعه شبکه
 • 10 درصد برای نودهای کامل
 • 10 درصد برای سوپر نودها (SuperNodes)

در ادامه درباره انواع نودها و کارکرد هرکدام توضیح خواهیم داد.

مقیاس‌پذیری این شبکه بسیار وسیع است و در حال حاضر این شبکه از 10 هزار زنجیره جانبی پشتیبانی می‌کند. به‌این‌ترتیب قدرت پردازش تراکنش در شبکه ارز هورایزن به 10 میلیون تراکنش بر ثانیه می‌رسد. این عدد در مقایسه با بسیاری از بلاکچین‌های موجود یک عدد خیره‌کننده است.

ویژگی‌های فنی شبکه-2

پروتکل Zendoo باعث شده که شبکه این ارز بسیار وسیع باشد. همین موضوع باعث شده تا توسعه‌دهنده‌های مختلف از کیت‌های توسعه نرم‌افزار (SDK) در اکوسیستم این شبکه استفاده کنند. اولین کیت‌های توسعه داده شده روی شبکه هورایزن Blaze و Latus هستند که توسط شرکت IOHK (یکی از شرکت‌های ناظر بر بلاکچین کاردانو) استقرار یافته‌اند. هر دوی این کیت‌ها باعث افزایش سرعت و بهبود عدم تمرکز در شبکه می‌شوند. طرح‌های دیگر برای استفاده از قرارداد هوشمند شبکه اتریوم وجود دارد که قطعا باعث بهترشدن کارایی این ارز می‌شود.

ارز بومی شبکه هورایزن با نماد ZEN شناخته می‌شود که قابل استخراج بوده و تا کنون در صرافی‌های بزرگ مانند کوین بیس (Coinbase)، Bittrex و بایننس (Binance) لیست شده است.

تاریخچه ارز دیجیتال هورایزن

تاریخچه ارز Horizen

ارز هورایزن با نام زن کش (ZEN Cash) و در سال 2017 معرفی شده شد و یک سال بعدی یعنی در 2018 نام آن به هورایزن تغییر کرد. بنیان‌گذاران اولیه آن رابرت ویگلیون (Robert Viglione)  و رولف ورس لوئیس (Rolf Versluis) بودند و هر دوی این افراد سابقه اجرایی در شرکت‌های مختلف و در حوزه بلاکچین دارند.

درماه ژوئیه سال 2017 این ارز با قیمت 9 دلار وارد صرافی‌ها شد و حتی قیمت آن به بیش از 19 دلار هم رسید. طبیعی است که این هیچان زود فروکش کند بنابراین بعد از مدتی هورایزن به قیمت 9 دلار برگشت و حتی تا 3 دلار نیز معامله می‌شد.

بررسی مزایا و معایب

به‌طورکلی مزیت‌های ارز دیجیتال هورایزن شامل موارد زیر است:

 • امنیت بالا
 • توجه به حریم خصوصی و داده‌های کاربر
 • امکان جابه‌جایی ارز بین شبکه اصلی و جانبی
 • توجه زیاد به غیرمتمرکز بودن
 • ارتباط ببین نودها به صورت رمزنگاری شده است
 • امکان انجام معامله‌های ناشناس با روش اثبات هیچ آگاهی

البته این ارز معایبی هم دارد که بهتر است با آن‌ها آشنا باشید.

 • روش اثبات کار به عنوان بخشی از این شبکه برای استخراج ارز است که روشی تقریبا قدیمی است.
 • استخراج آن به صرفه نیست.

نودهای شبکه ارز دیجیتال هورایزن

شبکه هورایزن از بیش از 30 هزار نود فعال تشکیل شده است و این گره‌ها ساختار و کارکردهای مختلفی دارند. آشنایی با این نودها باعث می‌شود درک بهتری از روش کار ارز هورایزن داشته باشید.

1- نودهای امنیتی یا Secure Nodes

این نودها که با نام نود کامل هم شناخته می‌شوند برای حفظ ارتباط امنیتی بین نودهای مختلف استفاده می‌شوند و هدف آن‌ها این است که جلوی تشکیل ارتباط جعلی را بگیرند. در این نودها تمام تراکنش‌ها و داده‌های شبکه قرار دارد.

2-سوپر نودها

این نودها در زنجیره فرعی به کار گرفته می‌‎شوند و هدف آن‌ها حفظ امنیت در آن است.

پیام‌رسان شبکه ارز دیجیتال هورایزن

پیام‌رسان شبکه

نودها تنها بخش شبکه ارز دیجیتال هورایزن نیستند و قسمت‌های دیگری هم در شبکه حضور دارند که می‌توانند نود و یا غیر از آن باشند. در شبکه هورایزن یک برنامه پیام‌رسان به نام Zenchat وجود دارد که ویژگی‌های جالبی به کاربر ارائه می‌کند. ارسال پیام امنیت بسیار بالایی دارد و شدیدا به محرمانه بودن داده‌ها تاکید شده است. این برنامه در بستر دو بخش از شبکه فعالیت می‌کند.

 • Zenpub: قسمتی از شبکه که برای ارسال ایجاد فایل‌های مختلف به‌صورت ناشناس استفاده می‌شود.
 • Zenhide: برای ارسال داده‌های محرمانه استفاده می‌شود.

کیف پول‌هایی که از این ارز پشتیبانی می‌کنند

برای نگهداری ارز دیجیتال به ویژه اگر سرمایه‌گذار طولانی‌مدت باشید استفاده از کیف پول بسیار مناسب است. موارد زیر می‌توانند برای این منظور به شما کمک کنند.

1- MyZen Wallet

کیف پول رسمی ارز دیجیتال هورایزن است و برای دریافت باید به سایت اصلی ارز مراجعه کنید و یک کیف پول جدید ایجاد کنید. برای این کار مانند تمام کیف پول‌های دیگر به شما کلید خصوصی داده می‌شود و بهتر است بعد از ایجاد حافظه پنهان مرورگر با پاک کنید.

2- کیف پول سخت‌افزاری لجر (Ledger)

کیف پول‌های سخت‌افزاری یا سرد بهترین و ایمن‌ترین روش برای نگهداری دارایی دیجیتال هستند. لجر از بهترین گزینه‌های موجود در بازار است که توانسته جایگاه خود را در میان رقبا باز کند.

3- کیف پول کوینومی (Coinomi)

یکی دیگر از کیف پول‌های نرم‌افزاری با رابط کاربری مناسب است و کارکردن با آن نیاز به دانش و مهارت خاصی ندارد.

برای خرید این ارز نیز می‌توانید از صرافی‌های زیر استفاده کنید:

 • بایننس
 • هوبی گلوبال (Huobi Global)
 • کوین بیس
 • کوکوین (Kucoin)
 • کوینکس (Coinex)

نتیجه‌گیری

به نظر می‌رسد ارز دیجیتال هورایزن با استفاده ترکیبی از روش‌های اثبات سهم و اثبات کار توانسته شبکه انعطاف‌پذیری بسازد. این دو روش درکنار الگوریتم اثبات دانایی صفر باعث شدند تا توجه بسیاری از کارشناسان به ویژه از دیدگاه فنی به هوایزن جلب شود. با وجود این در زمان سرمایه‌گذاری باید دقت کنید که این ارز مطابق با استراتژی‌های معاملاتی شما باشد.

امیدواریم این مقاله از ثروت آفرین مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *