ارز دیجیتال ای کش (eCash) چیست؟ از معرفی تا ویژگی‌های ای کش

ارز دیجیتال ای کش (eCash) چیست؟ از معرفی تا ویژگی‌های ای کش

ارز ای کش (eCash) یکی دیگر از رمز ارزهای دیجیتال می باشد. در سال‌های اخیر روش‌های مختلفی برای توسعه روش‌های پرداخت و افزایش قدرت تراکنش در بستر فناوری دیجیتال به وجود آمده است. بیشتر این پروژه‌ها که با نام ارز دیجیتال شناخته می‌شوند یک هدف دارند و آن جایگزین شدن یا کمک به پول‌های فعلی است.

ارز ای کش (eCash) یکی از پروژه‌های موجود است که بررسی آن خالی‌ از لطف نیست. در این مقاله از ثروت آفرین درباره ارز دیجیتال ای کش و تمام ویژگی‌ها و کارکردهای آن توضیح می‌دهیم. پس به‌ هیچ وجه این مطلب آموزنده را از دست ندهید.

تاریخچه شکل‌گیری ارز دیجیتال ای کش

تاریخچه شکل‌گیری ارز دیجیتال ای کش

داستان به‌وجودآمدن این ارز به طور غیرمستقیم با بیت‌کوین شروع شد. زمانی که بیت‌کوین برای اولین‌بار در سال 2009 به وجود آمد، جرقه ایجاد ارزهای دیگری هم زده شد. در سال 2017 یک هاردفورک (Hardfork) از شبکه اصلی بیت‌کوین با نام بیت‌کوین کش با توکن BCH به وجود آمد. در سال 2020 نیز یک هاردفورک دیگر از شبکه بیت‌کوین کش با نام بیت‌کوین کش ای بی سی (ABC) به وجود آمد. توکن بومی شبکه بیت‌کوین کش ای بی سی با نام BCHA شناخته می‌شود.

در سال 2021 نام بیتکوین ای بی سی تغییر کرد و اکنون به طور رسمی با نام ای کش (eCash) شناخته می‌شود. با این توضیحات ای کش همان بیت‌کوین کش ای بی سی است و تنها نام خود را تغییر داده و برنامه‌ها و اهداف شبکه همان است. توکن بومی شبکه‌ای کش با نام XEC شناخته می‌شود و بعد از تغییر نام، تمام توکن‌های BCHA با نسبت یک به یک میلیون به XEC تبدیل می‌شوند (به‌ازای هر BCHA به تعداد 1 میلیون واحد XEC دریافت می‌کنید).

کدهای بیت‌کوین کش ای بی سی توسط فردی به نام آموری سشه (Amaury Sechet) ارائه شد و هدف او تنها این بود که برخی از ایرادهای موجود در شبکه بیت‌کوین کش را حل کند. با وجود این تغییرات شبکه آن‌قدر زیاد بود که نتیجه آن هاردفورک و یک توکن جدید بود.

ویژگی‌های فنی شبکه

همان‌طور که ممکن است از نام شبکه ای کش حدس زده باشید، هدف از به‌وجودآمدن این ارز دیجیتال این است که از آن برای پرداخت استفاده شود. به این معنی که در برابر کالا یا خدماتی که دریافت می‌کنید به‌جای پول از ارز دیجیتال ای کش استفاده می‌کنید. با این توضیحات ای کش اهداف جاه‌طلبانه‌ای دارد زیرا می‌خواهد توکن خود را جایگزین پول‌های فیات فعلی کند. بررسی این موضوع که آیا این جایگزین شدن یا نشدن امکان‌پذیر است یا خیر در چهارچوب این مطلب نیست اما از آن جا که یکی از اهداف ای کش است لازم بود آن را ذکر کنیم.

یکی از ویژگی‌های ای کش این است که امکان جابه‌جایی ارز به‌صورت ناشناس وجود دارد و برای کاربرانی که به حریم شخصی و داده‌های خود اهمیت می‌دهند یک انتخاب مناسب است. همچنین به دلیل اینکه روش انتقال آن به‌صورت امضای کور است تا زمانی که معامله امضا نشود امکان برداشت وجود ندارد. یکی دیگر از ویژگی‌های این شبکه این است که پس از تغییر نام، ظرفیت بلاک‌های خود را افزایش داده است. با این تغییرات تراکنش‌ها با سرعت بیشتری انجام می‌شود که بسیار مطلوب است.

ای کش برای توکن‌های خود محدودیت قائل است و تنها 21 میلیون واحد از این ارز قابل استخراج است که تا این لحظه 90 درصد از آن استخراج شده است. این مقدار در حدود 18 میلیون و 899 هزار توکن است. به‌این‌ترتیب درصورتی‌که شبکه بتواند به‌خوبی نظر کاربران را جلب کند این شانس وجود دارد که توکن آن رشد مناسبی داشته باشد. البته همه این موارد مفروضاتی هستند که بر اساس احتمالات سنجیده می‌شوند و هیچ‌کدام قطعیت ندارند.

اهداف و چشم‌انداز آینده

اهداف و چشم‌انداز آینده

ارز دیجیتال ای کش به‌طورکلی 3 هدف اصلی را دنبال می‌کند که شامل موارد زیر است:

  • افزایش مقیاس‌پذیری: در حال حاضر شبکه اصلی ارز قادر است در هر ثانیه 5 میلیون تراکنش انجام دهد.
  • بهبود تجربه پرداخت با کاهش زمان انجام تراکنش
  • توسعه پروتکل و به‌روزرسانی بدون نیاز به فورک (fork)

ای کش برای تأیید تراکنش‌ها از الگوریتم اجماع سهام یا PoS (Proof Of Stake) به نام آوالانچ (Avalanche) استفاده می‌کند. دقت داشته باشید که منظور ما ارز آوالانچ (AVAX) نیست و نباید این دو با هم اشتباه گرفته شوند. به این ترتیب این ارز قابلیت استیک کردن (Steaking) دارد و کاربران می‌توانند با استیک کردن سود کسب کنند.

بررسی مزیت‌های ارز دیجیتال ای کش

بررسی مزیت‌های ارز دیجیتال ای کش

مانند هر پروژه دیگری، اگر بخواهیم یک بررسی منصفانه داشته باشیم باید هم نقاط مثبت و هم نقاط منفی موجود را بررسی کنیم. ای کش یکی از صدها یا حتی هزاران پروژه دیگری است که برای ارائه یک روش پرداخت یا حل مشکلات مقیاس‌پذیری به وجود آمده‌اند. با وجود این، موارد زیر باعث می‌شوند که ارز دیجیتال ای کش در میان رقبا جایگاه خود را حفظ کند.

  • شبکه این ارز از الگوریتم PoS برای تأیید تراکنش استفاده می‌کند. به‌این‌ترتیب هم سرعت آن بیشتر است و هم می‌توانید از قابلیت استیک کردن استفاده کنید.
  • امکان ارسال وجه به‌صورت ناشناس با قابلیت‌های مانند کش فیوژن (Cash Fusion)
  • وجود قانون کوین بیس (CoinBase Rule) در شبکه که بر اساس آن 8 درصد از پاداش استخراج بلاک وارد صندوق توسعه می‌شود. سپس نیمی از مبالغ این صندوق به توسعه دهندگان و نیمی دیگر به توسعه نقشه راه یا Road Map اختصاص پیدا می‌کند.
  • سرعت و امنیت بالا در تراکنش‌ها

معایب و نقاط منفی

با وجود همه مزایا، معایبی هم در ارز دیجیتال ای کش وجود دارد که باید حتماً آن‌ها را بررسی کنیم. اولین مورد این است که این ارز هنوز در بسیاری از صرافی‌ها لیست نشده و این موضوع همان‌طور که ممکن است مزیت باشد یک مشکل محسوب می‌شود.

از آن‌ جهت که لیست نشدن آن نشان می‌دهد هنوز فرصت برای رشد انفجاری قیمت آن وجود دارد یک مزیت است اما همه چیز به این بستگی دارد که تا چه میزان از این ارز استقبال شود. نمی‌توان با قطعیت در باره این موضوع نظر داد و لیست نشدن آن در بسیاری از صرافی‌ها به دلیل این است که هنوز به‌اندازه کافی فراگیر نشده است.

یکی دیگر از مشکلات آن این است که کیف پول‌های محبوب قابلیت نگهداری این ارز را ندارند. در حال حاضر داو ولت (Dove Wallet)، الکتروم ای بی سی (Electrum ABC) و وایا ولت (Via Wallet) تعدادی از کیف پول‌های موجود هستند. همان نقدی که برای لیست نشدن در صرافی‌ها وجود داشت درباره کیف پول هم وجود دارد.

نتیجه‌گیری

ارز دیجیتال ای کش یکی از چندین ارز موجود در بازار است که با افزایش استقبال از ارزهای دیجیتال شانس رشد دارد. با وجود این هنوز راه زیادی در مقابل توسعه دهندگان آن وجود دارد پس نمی‌توان با قطعیت درباره رشد یا سقوط آن نظر داد.

با یک نقد منصفانه می‌توان این ارز را یکی از پروژه‌های مناسب در نوع خود دانست و حجم بازار 2 میلیارد دلاری و رتبه 65 آن نشانه‌های مثبت هستند. خوشحال می شویم نظرات ارزشمند خود را در مورد ارز دیجیتال ای کش در بخش نظرات بیان کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *