خرید عرضه اولیه در روز دوم چگونه است؟

عرضه اولیه سهامی است که برای اولین بار توسط یک شرکت در بازار بورس عرضه می‌شود. البته این به معنای تازه کار بودن شرکت نیست، بلکه به این معنی است که شرکت مزبور به تازگی وارد بازار بورس شده و مجوز خرید و فروش سهام را کسب کرده است. سهام عرضه اولیه یا IPO که کوتاه‌ شده‌ی عبارت Initial Public Offering است، همیشه گزینه جذابی برای خرید توسط سهامداران بوده است.

به دلیل این‌که معمولا این نوع سهام پس از حدود یک تا دو ماه از عرضه، روند صعودی و افزایشی را تجربه کرده و خریداران خود را به سود حداقل ۵۰ درصدی می‎رساند. در این مطلب ابتدا دلایل محبوبیت عرضه اولیه را با هم مرور کرده و سپس اطلاعاتی در مورد دلایل اهمیت خرید عرضه اولیه در روز دوم و راهکارهای موفقیت در این امر به شما ارائه خواهیم داد.

خرید عرضه اولیه در روز دوم

 

پیشنهاد ویژه ثروت‌آفرین : فیلتر طلایی بورس

 

چرا عرضه اولیه محبوب است؟

دلایل محبوبیت عرضه اولیه‌ها در میان سرمایه‌گذاران شامل موارد زیر است:

– برای خرید عرضه اولیه‌ به تحلیل خاصی نیاز نیست، بنابراین برای سرمایه‌گذاران تازه وارد گزینه‌های مناسبی هستند.

– به دلیل سابقه‌ی سوددهی مناسبی که عرضه اولیه‌ها در سال‌های گذشته داشته‌اند، در میان سرمایه‌گذاران تمایل زیادی برای خرید حجم بالایی از عرضه اولیه‌ها وجود دارد.

– به دلیل این‌که معمولا عرضه اولیه‌ها در زمان عرضه کمتر از ارزش واقعی قیمت‌گذاری می‌شوند، قیمت بسیار پایینی دارند و خرید آن‌ها موجب کسب سود بیشتر برای سرمایه‌گذاران می‌شود.

خرید عرضه اولیه در روز اول چگونه انجام می‌شود؟

به دلیل محبوبیتی که این نوع سهام دارند، معمولا با هر عرضه ‌اولیه‌ یک سهم در بورس، صف طولانی خرید برای آن شکل می‌گیرد. البته با توجه به این نکته که اولین سهام یک شرکت به روش بوک بیلدینگ و با تعداد سهام محدود عرضه می‌شود، به هر کد بورسی حجم محدودی در روز اول معاملات، تعلق خواهد گرفت.

در واقع در روز اول عرضه، یک زمان مشخص برای ثبت سفارش تعیین و در سایت کدال اعلام می‌شود. به علاوه گاهی اوقات به علت زیاد بودن تعداد کدهای بورسی که تقاضای خرید دارند، تعداد سهم تعلق گرفته به هر کد، کمتر هم می‌شود.

 

پیشنهاد میکنم مقاله آموزش فیلتر نویسی در سایت دیده بان بورس را حتما مطالعه فرمایید

 

چرا خرید عرضه اولیه در روز دوم انجام می‌شود؟

در چنین شرایطی با توجه به این که سرمایه‌گذاران تمایل به خرید حجم بیشتری از سهم دارند، و به احتمال زیاد در روز اول خرید عرضه اولیه، نتوانسته‌اند به اندازه حجم مورد نظرشان سهم دریافت کنند. اقدام به قرار گرفتن در صف خرید عرضه اولیه در روز دوم یا در واقع فردای روز عرضه می‌کنند.

توجه به این نکته ضروری است که خرید عرضه اولیه در روز دوم به بعد در قالب سهم انجام می‌شود و نه عرضه اولیه. هم‌چنین، عرضه سهم در ده روز اول معاملات هم چنان محدود خواهد بود.

بنابراین هنوز هم خرید عرضه اولیه در روزهای بعدی مخصوصا روز دوم سخت خواهد بود و در واقع افراد عادی شانس کمی خواهند داشت. چون شرایط بالا بودن تقاضا برای خرید سهم و محدود بودن عرضه، هم‌چنان برقرار است. ولی با این حال راهکارهایی برای افزایش احتمال خرید عرضه اولیه در روز دوم وجود دارد. با رعایت این راهکارها احتمال موفقیت شما افزایش می‌یابد و در صورتی که سرمایه‌گذاران حقوقی، به ارائه عرضه‌های سنگین اقدام کنند و یا سهامداران خرد سهام قصد فروش سهامشان را داشته باشند، شما مالک سهم عرضه شده خواهید بود.

چرا خرید عرضه اولیه در روز دوم انجام می‌شود؟

 

پیشنهاد می کنم مقاله بیش از 700 فیلتر مهم و کاربردی بورس در سایت Tsetmc را مشاهده فرمایید.

 

برای افرایش شانس خرید عرضه اولیه در روز دوم باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

به منظور خرید سهامی که در روز گذشته در قالب عرضه اولیه ارائه شده است، می‌توانید نکاتی را رعایت کنید تا در صف خرید جایگاه مناسبی برای خود پیدا کنید. 

1. افتتاح حساب در کارگزاری دارای عملکرد سریع و منظم

همان‌گونه که می‌دانید، این کارگزاری‌ها هستند که سفارش شما را به هسته‌ی معاملاتی ارسال می‌کنند. بنابراین در صورتی شانس قرار گرفتن در جایگاه‌های اول صف خرید را کسب خواهید کرد که کارگزاری شما عملکرد خوبی در ارسال سفارشتان از خود نشان دهد.

2. ورود به پرتفوی قبل از ساعت 8:45

به دلیل بالا بودن تقاضای سرمایه‌گذاران برای خرید عرضه اولیه در روز دوم و رقابت شدیدی که میان کدهای بورسی وجود دارد، بهتر است مشکل کندی سرعت اینترنت و تاثیر آن بر دیرتر رسیدن سفارش به هسته معاملات را در نظر بگیرید.

برای حل این مشکل و برای به موقع رسیدن سفارشتان به هسته معاملات، لازم است آن را چند ثانیه زودتر از ساعت 8:45 صبح ثبت نمایید. در این حالت اگر کارگزاری مشکلی نداشته باشد، سفارشتان سریع‌تر به هسته معاملات ارسال شده و شانس بیشتری برای خرید عرضه اولیه دارید.

3. داشتن سرور مجازی

برای این‌که سفارشتان سریع‌تر به ثبت برسد و در صف خرید معاملات جزو اولین نفرات قرار بگیرید، در اختیار داشتن اینترنت با سرعت مناسب ضروری است.

یکی از روش‌های کاربردی به منظور افزایش سرعت اینترنت، استفاده از یک سرور مجازی است. به طور کلی سرور مجازی یا وی پی اس (Virtual Private Server) یک کامپیوتر است که به صورت شبانه‌روزی در حال فعالیت می‌باشد و شما را به یک اینترنت فوق‌العاده پر سرعت متصل می‌کند.

عرضه اولیه چیست؟

عرضه اولیه به سهامی گفته می شود که برای اولین بار در بازار بورس عرضه شده است. البته خیلی از شرکت ها سابقه زیادی دارند ولی به تازگی مجوز عرضه سهام در بورس را کسب نموه اند.

خرید عرضه اولیه در روز دوم چگونه است؟

در روز اول عرضه سهام بصورت عرضه اولیه و با محددیت حجم خرید انجام می شود. خرید عرضه اولیه در روز دوم در قالب سهام می باشد. شایان ذکر است عرضه سهم در ده روز اول معاملات با محدودیت انجام می شود.

 

پیشنهاد می کنم از محصول فیلترهای نوسان گیری در بورس که شامل 3 فیلتر تخصصی می باشد بازدید نمایید. برای توضیحات تکمیلی در خصوص این 3 فیلتر که به صورت تخصصی کدنویسی شده و فقط در وب سایت ثروت آفرین موجود می باشد محصول فیلترهای کاربردی بورس (نوسانگیری کوتاه مدت) را مشاهده کنید.

 

سخن نهایی

همان‌گونه که بیان شد، احتمال خرید عرضه اولیه در روز دوم برای سرمایه‌گذاران عادی کم است. ولی سرمایه‌گذاران می‌توانند در صورت توجه به نکات گفته شده و فراهم کردن شرایط مورد نیاز، شانس خود را برای قرار گرفتن در جایگاه‌های مناسب صف خرید افزایش دهند. مهم‌ترین نکته داشتن سرعت بالای اینترنت و موفقیت در ثبت سفارش به موقع است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *