دستگاه ماینر چیست و به چه کسی ماینر گفته می شود؟

دستگاه ماینر چیست؟ این دستگاه چگونه کار می‌کند؟ استخراج ارزهای دیجیتال به وسیله‌ی دستگاه ماینر، از دیگر روش‌های کسب درآمد از طریق ارزهای دیجیتال می‌باشد. بسیاری از معامله‌گران، علاوه بر معامله‌ی ارزهای دیجیتال به استخراج آن نیز می‌پردازند. حال باید بدانیم این دستگاه چه انواعی دارد و چگونه باید با آن کار کنیم. در این مقاله قصد داریم تا با این دستگاه آشنا شویم. توصیه می‌کنیم حتما قبل از ورود به این حوزه، اطلاعات کافی و مناسب کسب نمایید.

به چه کسی ماینر می‌گویند؟

در سراسر دنیا افراد مختلفی به جهت کسب درآمد، از طریق کامپیوترهای خود اقدام به استخراج رمزارزها کرده‌اند. درواقع می‌توان گفت ماینر به افرادی گفته می‌شود که سیستم‌های خود را در اختیار شبکه‌ی بلاک‌چین قرار می‌دادند. همه‌ی نودها ماینر بودند درواقع.

استخراج بیت کوین با گذشت زمان و سخت شدن شبکه، برای هر کسی امکان پذیر نبود و افرادی می‌توانستد ماین کنند که کارت گرافیک خاص برای استخراج ارزهای دیجیتال تهیه کرده بودند.

کارت‌های گرافیک نیز به مرور زمان کارساز نبودند و برای استخراج ارزهای دیجیتال، نودها یا سیستم‌های متصل به شبکه بلاک‌چین، دستگاهی که قدرت و سرعت پردازش بالایی داشته باشد تهیه می‌کردند که توانایی رقابت با دیگر سخت‌افزارهای موجود و در حال استخراج را داشته باشد.

با سخت‌تر شدن فرایند استخراج و رواغج ارزهای بیشتر، شاهد به وجود آمدن استخرهای استخراج هستیم. با این صورت ماینرها قدرت پردازش دستگاه سخت افزاری خود را به دلیل پایین بودن شانس پیروزی در رقابت استخراج، در اختیار شبکه می‌گذارند. پاداش ماینرها با توجه میزان قدرت هشی که دستگاه در اختیار استخر استخراج قرار می‌دهد، توسط استخر مشخص و به ماینر تعلق می‌گیرد.

صاحبان دستگاه‌های سخت‌افزاری در واقع همان ماینرها هستند. ماینرها با توجه به نظر خد، از طریق حل مسائل پیچیده سعی می‌کنند تا امتیاز و پاداش حاصل از اتصال یک بلاک را به انتهای زنجیره‌ی بلاک‌چین بدست آوردند. همچنین می‌توانند شانس خود برای دریافت سود را از طریق به اشتراک گذاری قدرت هش دستگاه ماینر خود در استخر، افزایش دهند.

دستگاه ماینر چیست؟

دستگاه ماینر چیست

در بازار کنونی هزاران ارز دیجیتال وجود دارد. این ارزهای دیجیتال برای اعتبار سنجی یک بلاک در شبکه‌ی بلا‌چین، از روش‌های مختلف اجماع استفاده می‌کنند. ارزهایی مانند بیت‌کوین، از Proof of work (POW) یا روش اجماع اثبات انجام کار استفاده می‌کنند.

برای استخراج رمز ارزهایی که از روش اجماع اثبات انجام کار استفاده می‌کنند، استفاده از دستگاه ماینر با قدرت محاسباتی بسیار بالا امکان پذیر است.

معرفی انواع دستگاه ماینر

همان طور که در بالا اشاره کردیم، دستگاه ماینر برای استخراج ارزهای دیجیتالی که از روش POW استفاده می‌کنند، توان پردازشی شبکه‌ را فراهم می‌کند.

می‌توان از دستگاه‌های ماینر مختلف با توجه به ارز دیجیتال مد نظر استفاده کرد.

CPU

در سال ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ کاربران زیادی توانستند به کمک رایانه‌های شخصی خود مقادیر بالایی بیت کوین که اولین روز ارز شناخته شده بود را، استخراج کنند.

در ابتدا استخراج ارزهایی مانند بیت کوین از طریق رایانه‌های شخصی امکان پذیر بود. اما با گشترش شبکه بلاک‌چین بیت کوین، استخراج به وسیله‌های کامپیوترهای شخصی بسیار دشوار شد. زیرا قدرت هش شبکه نیز افزایش پیدا کرده بود و CPU ها نمی‌توانستند قدرت مورد نیاز را فراهم کنند.

GPU

برای هش کردن داده‌های موجود در بلاک، کارت‌های گرافیک یا پردازنده‌های گرافیکی، از قدرت پردازش کارت گرافیک که بیشتر از پردازنده‌ی مرکزی است، استفاده می‌کند.

با وجودیکه منطقی نیست که از کارت گرافیک برای استخراج بیت کوین استفاده کرد، اما همچنان با استفاده از GPU ارزهای دیجیتال زیادی قابلیت استخراج دارند. شما علاوه بر اینکه باید بدانید دستگاه ماینر چیست، باید با نوع کارکرد و ارزهای قابل استخراج هرکدام نیز آشنا شوید.

FPGA

FPGA

مدار مجتمع دیجیتال برنامه‌پذیر یا Field Programmable Gate Array قابلیت شخصی سازی دارد.

این نوع ماینرها با مصرف برق کمتر، می‌توانند قدر هش بیشتری ایجاد کنند. این مسئله در بهبود فرایند استخراج رمز ارزها می‌تواند بسیار مهم باشد. هنگامیکه این نوع ماینرها به بازار عرضه شدند، بسیار از افراد به جای CPU و GPU، به استفاده از ماینرهای FPGA روی آوردند.

دستگاه‌های جدیدتری بعد از معرفی دستگاه FPGA وارد بازار شدند. با ورود این دستگاه‌های جدید، عملا استفاده از FPGAها برای استخراج بیت کوین بی‌فایده بود. اما همچنان ارزهای دیجیتال دیگری وجود دارند که توسط FPGA بتوان آن‌ها را استخراج کرد. کادنا و نروس نتورک از جمله این ارزهای دیجیتال هستند.

ASIC

توان محاسباتی بسیار بالای ماینرهای ای سیک، باعث جذب افراد بسیاری به سمت خود شده است. این ماینرها با قدرت هش بیشتر و مصرف برق کمتری نسبت به ماینرهای FPGA دارند.

ماینرهای ای سیک فقط با هدف استخراج رمز ارزها ایجاد شده‌اند. با توجه به شبکه‌ی ارزهای دیجیتال، برخی ارزها فقط با ای سیک‌ها قابل استخراج هستند. درواقع ماینرهای FPGA, GPU, CPU برای استخراج تمام ارزها مناسب نیستند. رمز ارزهایی مانند بیت کوین، لایت کوین و بیت کوین کش فقط به وسیله‌ی ماینرهای ای‌سیک استخراج می‌شوند.

مدارهای الکتریکی در ماینرهای ای سیک، به صورت اختصاصی برای حفظ اطلاعات استخراج بیت‌کوین توسعه داده شده‌اند. در صورتی که حافظه و ریزپردازنده‌های رایانه‌های شخصی، دسترسی تصادفی را برای افراد فراهم می‌کنند.

توان محاسباتی و سرعت عملیاتی تراشه‌های ماینرهای ای‌سیک،  بسیار بالاتر از تراشه‌های معمولی در رایانه‌ها می‌باشد. البته این موضوع را باید در نظر بگیرید که این تراشه‌ها فقط به منظور استخراج طراحی شده‌اند.

بهترین برندهای دستگاه ماینر چیست؟

حال که با مفهوم دستگاه ماینر آشنا شدید، بهتر است درباره‌ی تولیدکنندگان و کارآمدترین دستگاه‌های ماینر شناخت داشته باشید.

Bit Main

شرکت بیت مین تکنولوژی در سال ۲۰۱۳ در پکن تاسیس شد. انت ماینر AntMiner که یک دستگاه استخراج است، جزو بهترین ماینرهای موجود به حساب می‌آید.

Micro BT

یکی از اعضای شرکت انت ماینر از شرکت مربوطه در سال ۲۰۱۶ جدا شد. این عضو ماینر AntMiner S9 را در شرکت بیت مین طراحی کرده بود. بعد از جدایی میکرو بی تی را تاسیس کرد. ماینرهای WhatsMinerساخت این شرکت و از مهم‌ترین رقبای بین مین محسوب می‌شود.

Ebang

محصولات ماینر این شرکت با نام Ebit به بازار عرضه شده است. یکی از سردمداران تولیدکننده‌ی ماینرهای ای سیک، شرکت Ebang می‌باشد.

Canaan

برای افرادی که دستگاه ماینر با قدرت هش بسیاری بالایی می‌خواهند، ماینرهای کنان چندان مناسب نیست. اما این ماینرها نیز کاربرد خود را دارند. آوالون Avalon ماینر ای سیک عرضه شده توسط این شرکت می‌باشد.

چرا افراد ارزهای دیجیتال استخراج می‌کنند؟

چرا افراد ارزهای دیجیتال استخراج می‌کنند؟

بیت کوین از نظر بسیاری از افراد  به عنوان طلای دیجیتال شناخته می‌شود. استخراج ارزهای دیجیال نیز همانند استخراج طلا و سنگ‌های مختلف از دل معدن می‌باشد. البته که بین این دو استخراج تفاوت‌هایی وجود دارد.

ارزهای دیجیتال همانند اسمشان ماهیت دیجیتالی دارند و به صورت فیزیکی در دسترس نیستند. از این رو عملیات استخراج آن‌ها نیز متفاوت از فرایند استخراج فیزیکی در معادن است.

همچنین ابزارها و دستگاه‌های استخراج دیجیتال نیز متفاوت است. بعد از متوجه شدن موضوع اینکه دستگاه ماینر چیست، اکنون با این سوال روبرو می‌شویم که استخراج ارزهای دیجیتال چه خدمتی را قرار است انجام دهد؟

امنیت

قدرت هش بدلیل فعالیت آن در یک دسته از رمز ارزها بر اساس پروتکل POW یا اثبات کار،  در کل شبکه‌ی بلاک‌چین توزیع می‌شود. به عبارتی ماینرها ارز دیجیتال مورد نظر را به یک ارز دیجیتال کاملا غیر متمرکز تبدیل می‌کنند و به توزیع پذیری قدرت هش کل شبکه به دلیل قرار گرفتن در نقاط مختلف دنیا، کمک می‌کند.

با وجود این موارد، خطری امنیتی برای شبکه ممکن است ایجاد شود. زیرا شخص یا سازمانی می‌تواند بیش از ۵۰ درصد قدرت کل هش شبکه را در اختیار داشته باشد.

اما در رمز ارز بزرگی مانند بیت‌کوین، این نگرانی بی مورد است. زیرا شبکه‌ی این ارز دیجیتال بسیار بزرگ است. اما بهرحال باید به این مورد در رمز ارزهایی که کوچکتر هستند اهمیت داده شود.

استخراج رمزارزهای ماین نشده

در هر زمانی که دولت‌ها و بانک مرکزی کشور ها تصمیم بگیرند، می‌توانند ارزهای فیات چاپ کنند. اما این موضوع درمورد ارزهای دیجیتال صدق نمی‌کند. هر ارز دیجیتال از یک سیستم خاص برای تولید و استخراج پیروی می‌کند و قوانین خاصی هنگام طراحی آن وضع شده است.

در رابطه با بیت‌کوین، از همان ابتدا مشخص بود که فقط ۲۱ میلیون واحد بیت کوین قابل استخراج است. برای چگونگی و میزات استخراج این رمز ارز، پروتکل‌هایی در بازه‌های زمانی از قبل معین شده است. به این شکل، از بی‌ارزش شدن و تورم بیت‌کوین جلوگیری می‌شود.

ماینرهای ارزهای دیجیتال، از طریق حل مسائل پیچیده به وسیله‌ی دستگاه‌های ماینر، با یکدیگر رقابت می‌کنند. هر ماینری که بتواند معادله‌ را حل کند، می‌تواند در ازای پاداش بلاک جدیدی که تولید می‌شود را به بلاک‌چین اضافه نماید. این بلاک‌ جدید حاوی تراکنش‌های جدید می‌باشد.

انجام این کار توسط ماینرها به صورت رایگان نیست. در نهایت قرار است از این کار پاداشی به شکل بیت کوین یا رمز ارز جدید استخراج شده، دریافت کنند. در حال حاضر این پاداش ۲۵.۶ واحد بیت کوین به ازای اضافه کردن هر بلاک به شبکه می‌باشد. این مقدار در رمز ارزهای مختلف، متفاوت است.

تایید تراکنش

اشخاص می‌توانند در صورت میل به انجام تراکنش، میزانی که قصد ارسال دارند را مشخص کرده و به شبکه ارسال کنند. اعتبار شخص و تراکنش بعد از ارسال تراکنش برای گروهی از نودها، بررسی می‌شود. برای انجام اعتبار سنجی، دارایی شخص فرستنده با الگوریتم‌هایی بررسی می‌شود. این الگوریتم‌ها، با بررسی تراکنش‌ها و فعالیت‌های اخیر فرد فرستنده، دارایی او را محاسبه می‌کند.

تجهیزات مورد نیاز برای استخراج چیست؟

تجهیزات مورد نیاز برای استخراج چیست؟

تا به اینجا متوجه شدیم که دستگاه ماینر چیست و چرا ماین کردن طرفداران زیادی دارد. اکنون باید با تجهیزاتی که برای اینکار لازم است آشنا شویم. با ما همراه باشید.

۱-اینترنت پر سرعت

دارایی‌های دیجیتال به صورت ارزهای دیجیتالی هستند که باید به کمک اینترنت آن‌ها را استخراج کرد. اینترنت پرسرعت یکی از اوولین نیازها برای استخراج ارزهای دیجیتال است.

۲-کیف پول دیجیتال ایمن

اگر به صورت انفرادی در حال ماین کردن هستید و یا اینکه قدرت هش ماینر خود را در اختیار استخر استخراج قرار داده باشید، باید یک کیف پول دیجیتال داشته باشید. به کمک یک کیف پول دیجیتال امن می‌توانیدسود دریافتی از استخر و یا پاداش استخراج خود را ذخیره نمایید.

۳- دستگاه سخت‌افزاری ماینر

اصلی‌ترین ابزار مورد نیاز، دستگاه استخراج یا ماینر است. شما ممکن است به یک یا چند دستگاه ماینر با توجه به رمزارزی که قصد استخراج آن را دارید، نیاز پیدا کنید.

حتما به رمز ارزی که می‌خواهید استخراج کنید دقت کنید تا دستگاه مناسب آن را تهیه نمایید. خرید دستگاه ماینر FPGA و یا دستگاه ماینر ای‌سیک، برای استخراج بیت‌کوین به هیچ عنوان منطقی نیست.

آینده‌ی استخراج ارزهای دیجیتال چگونه است؟

نمی‌توان به طور همیشگی استخراج انجام داد و به هرحال روزی ای امر به پایان می‌رسد. همچنین با افزایش سختی شبکه، استخراج ارزهای دیجیتال درحال حاضر بسیار دشوارتر از گذشته است.

همانطور که در بالا مطرح کردیم، در ابتدای عرضه‌ی هر ارزی، مقدار کل آن ارز مشخص شده است. به هرحال روزی این عملیات به پایان می‌رسد.

برای نمونه، هیچ فعالیتی در زمینه‌ی استخراج بعد از استخراج ۲۱ میلیون واحد بیت کوین، صورت نخواهد گرفت. بیت‌کوین‌های استخراج شده برای دارندگان خود با توجه به کارایی که روز به روز بیشتر می‌شود، سودآور خواهند بود.

درحال حاضر نیز که ارزهای مختلف در حال استخراج هستند، شاهد آن هستیم که تغییراتی با گذر زمان شامل حال این روش شده است. به احتمال زیاد در آینده نیز همچنان تغییراتی شامل فرایند استخراج خواهد شد.

ویژگی بهترین دستگاه ماینر چیست؟

طیف عظیمی از انواع دستگاه ماینر در بازار وجود دارد. تصمیم گیری برای خرید دستگاه ماینر برای افرادی که به تازگی وارد این حوزه شده‌اند، کار آسانی نیست. برای انتخاب دستگاه باید به عوامل مختلفی توجه کنید.

ماشین حساب‌ ماینینگ کمک زیادی در این زمینه می‌تواند به افراد کند. می‌توان در این ماشین حساب‌ها ارقامی مانند قدرت هش ریت دستگاه، هزینه‌ی مصرفی برق، سختی شبکه و … را وارد کرد. با کنار هم گذاشتن نتایج و بررسی‌ها می‌توانید انتخاب بهتری داشته باشید.

نکته‌ی حائز اهمیت دیگر، نوع رمز ارزی است که قصد استخراج آن را دارید. به عنوان نمونه می‌توانیم به بیت کوین اشاره کنیم که دیگر به وسیله‌ی CPU رایانه‌های شخصی قابل استخراج نیست.

همچنین شما می‌توانید رمز ارزهای دیگری را به کمک رایانه شخصی ماین کنید. پس خرید دستگاه ماینر عملا هزینه‌ی سنگین اضافی خواهد بود.

استخراج رمز ارزی مانند بیت کوین به وسیله‌ی رایانه شخصی عملی مضحک است. در این حالت علاوه بر آسیب زدن به رایانه‌ی خود، هیچ رمز ارزی را نیز استخراج نخواهید کرد.

پس حتما به مواردی که اشاره کردیم توجه کنید.

کلام آخر

در این مقاله سعی کردیم اطلاعاتی در رابطه با اینکه دستگاه ماینر چیست، انواع دستگاه ماینر چه هستند و همچنین چه کاری انجام می‌دهند، به شما ارائه دهیم.

کسب سود و درآمد در حوزه‌ی کریپتوکارنسی فقط معطوف به معامله‌گری و سرمایه‌گذاری نیست. راه‌های زیادی برای کسب سود وجود دارد. ماین کردن یا استخراج ارزهای دیجیتال یکی از انواع این راه‌ها می‌باشد. در صورتی که قصد ماین کردن دارید، توصیه می‌کنیم این مقاله را با دقت مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *