پذیره نویسی چیست و فرآیند پذیره نویسی چگونه است؟

پذیره نویسی چیست و فرآیند پذیره نویسی چگونه است؟

حتما برای شما هم این سوال پیش آمده که پذیره نویسی چیست؟ و فرآیند آن چگونه است؟ در این مقاله سعی کرده ایم به سوالات شما پاسخ دهیم. تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

در بازارهای مالی اصطلاحات فراوانی وجود دارد که وقتی این اصطلاحات را بدانیم با دید بهتر و گسترده تری به سرمایه‌گذاری نگاه می‌کنیم. همانطور که میدانید اساس بورس بر پایه سرمایه های اندک در راستای آفریدن به وجود آمدن بزرگ می باشد. اگر یک شرکت از کسب و کار مناسبی برخوردار باشد و در آینده توانایی گسترش آن شرکت دیده شود یا به به بیانی دیگر یک شرکت ارزشمند باشد، از همان ابتدا که وارد بورس می شود می تواند شروع به کار کند سرمایه‌گذاران را جذب خود کند. یکی از اقداماتی که شرکت ها برای ورود به بازار بورس انجام می دهند پذیره نویسی است.

پذیره نویسی چیست؟

در لغت پذیره‌نویسی به معنای نوشتن و امضا کردن در سند و نوشته می باشد در واقع به تعهد امری که در سند به آن ذکر شده یا تعهد انجام کار، اشاره دارد. در بازار بورس احتمالاً اصطلاح پذیره نویسی را شنیده اید؛ در بازارهای مالی پذیره نویسی به معنای خرید اوراق بهادار از نماینده قانونی یا ناشر و پرداخت تعهد وجه کامل، بر اساس قرارداد است. در این اصطلاح یکی از موارد مهم تسهیل تأمین مالی و تعهد می باشد، بهتر است این نکته را بدانید که فرایند پذیره نویسی در شرکت ها فرآیند مالی را آسانتر و بهتر کرده است.

فرآیند پذیره نویسی چیست و به چه روشی انجام می شود؟

در ابتدا باید در قالب پذیره‌نویسی طرحی را تهیه کنیم و تمامی موسسان شرکت آن را امضا کنند. علاوه بر این؛ اساسنامه و اظهارنامه شرکت نیز به همراه طرح پذیره نویسی به اداره ثبت شرکتها تحویل داده می شود.  پس از آن مرجع ثبت در شرکت ها اجازه انتشار کردن اعلامیه پذیره نویسی را صادر می کند و شرکت با استفاده از امیه‌ای که در روزنامه منتشر می‌کند؛ که در آن که در آن تعهد رامبد می می‌کند  اعلان عمومی می کند.

پذیره نویسی شامل مواردی است که عبارتند از:

مرکز اصلی و شعب شرکت نام شرکت زمان ثبت شرکت فعالیت شرکت و غیره.  توجه داشته باشید که شرکت های سهامی عام هیئت ۵ نفره را که متشکل از صاحبان سهام هستند تشکیل می دهد. در این جلسه در مورد چگونگی روند پذیره نویسی تصمیم گیری می کنند و  حداقل ۳۳ درصد از سهام شرکت را جهت پذیره نویسی اعلام می‌کنند. تبصره ۱ ماده ۲۳ قانون بازار اوراق بهادار، بیشتر از ۳۰ روز مدت زمان پذیره‌نویسی نخواهد بود؛ اما سازمان بورس این اوراق را می تواند ۳۰ روز دیگر تمدید کند.

به دو روش پذیره نویسی انجام می ‌شود:

تعهد پذیره‌نویسی:

  • در این این روش نهادی واسط قراردادی با متعهد پذیره نویس انجام می دهد که در صورتی که شرکت به فروش نرفت در مهلت مقرر اوراقی که باقیمانده را بخرد. کارگزار یا متعهد است که برای شخصی که در صورت فروش نرفتن اوراق قرار است در مدت معین آن را بخرد، گذارده اند.کارگزار باید با  دادن وثیقه و شواهد دیگر به سازمان بورس این اطمینان را به وجود آورد که به تعهدات پذیره نویسی خود عمل می کند.

نسبت به روش های ارزیابی اولیه در بورس یکی از مزیت های روش تعهد پذیره نویسی این است که از ایجاد قیمت کاذب و سفته ‌بازی جلوگیری میکند و با بررسی های کارشناسی و قیمت گذاری دقیق که انجام می شود؛ سهام به قیمت واقعی خود نزدیک تر خواهد شد و واسطه هایی که در بازار هستند حذف میشوند. در نتیجه ریسک بر روی سرمایه گذاری های شرکت هایی که به تازگی وارد بازار بورس شده اند، کاهش پیدا می‌کند. برای اینکه اوراق بر اساس این روش به فروش برسد؛ لازم است که ناشر از راه تعهد پذیره نویسی درخواست انتشار را ارائه  دهد.

بهترین کوشش:

  • در این روش، شرکت درخواستی بنا بر خریداری اوراق از طرف شرکت تامین سرمایه را دریافت می کند، اما در این روش هیچ اجباری بر خرید همه اوراق وجود ندارد. در واقع ممکن است بر خلاف روش تعهد پذیره نویسی، بخشی از اوراق به فروش نرود.

پذیره نویسی چیست و تفاوت آن با عرضه اولیه در چه چیزی است؟

پذیره نویسی و تفاوت آن با عرضه اولیه در چه چیزی است؟

  • عرضه اولیه سهام شرکت های مربوط می شود که برای اولین بار در بازار بورس سهام شرکت را ارائه می کنند، اما پذیره نویسی در رابطه با شرکت های انجام می شود که هنوز فعالیت خود را شروع نکرده اند و برای تامین سرمایه به پذیره نویسی اقدام می کنند.
  • در بازار بورس یا فرابورس عرضه اولیه، دارای محدوده قیمتی است. اما پذیره‌نویسی در قیمت اصلی یعنی قیمت ۱۰۰ تومان انجام می شود.
  • عرضه اولیه دارای بازه زمانی در یک روز معاملاتی یعنی معمولا دو ساعته می باشد، اما مهلت زمان در پذیره نویسی حداکثر ۳۰ روزه مد نظر قرار داده می شود.
  • نماد شرکت در عرضه اولیه بلافاصله در روز بعد از عرضه باز می شود و و معامله آن با دامنه نوسان ۵ درصدی انجام خواهد شد، اما در پذیره نویسی پس از اینکه فرآیند به اتمام می‌رسد مراحلی که مربوط به ثبت شرکت است انجام می شود که مدت زمان طولانی تری را ممکن است داشته باشد و پس از آن نماد بازگشایی شود.

آیا بهتر است در پذیره نویسی شرکت کنیم یا نه؟

  • اخیرا از سود مناسبی در پذیره نویسی نصیب سرمایه‌گذاران شده است. به مثال های زیر دقت کنید:
  • پذیره نویسی نماد “تماوند” در بهمن ماه سال ۱۳۹۸ در شهریور ماه سال ۱۳۹۷ بازگشایی شرکت انجام شد و سهامداران آن معادل با هزار و ۴۰۰ درصد کسب کردند.
  • پذیره نویسی با نماد “حگردش” در آذر ماه سال ۱۳۹۹ انجام شد و در شهریورماه سال ۱۴۰۰ بازگشایی آن صورت گرفت و سودی معادل با ۲۰۰ درصد نصیب سرمایه‌گذاران شد.
  • توجه داشته باشید که پس از تکمیل پذیره نویسی، فرایند بازگشایی و تاسیس شرکت امکان دارد تقریبا بین شش ماه تا دو سال طول بکشد؛ بنابراین برای افرادی با دید کوتاه مدت در سرمایه‌گذاری شرکت در پذیره نویسی توصیه نمی‌ شود.

در این مقاله سعی کردیم شما را با مفهوم “پذیره نویسی چیست؟ و فرآیند آن چگونه است؟” آشنا کنیم. خوشحال میشویم نظرات ارزشمند خود را در بخش نظرات ثروت افرین در انتهای این مقاله مطرح فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *