فیلتر نسبت حجمی (دیده‌بان بازار بورس)

برای نشان داده سهم هایی که بیشترین نسبت حجم را داشته اند از فیلتر نسبت حجمی در بازار بورس استفاده می شود. واژه فیلتر به معنی جداکردن یا صاف کردن و پالایش است. همانطور که میدانید فیلتر مجموعه‌ای از دستورات ریاضی است که در بخش دیده بان بازار بورس قرار داده می‌شوند. وظیفه فیلترها جدا کردن سهم‌هایی است که معامله گران درصدد هستند برخی شروط از قبیل افزایش حجم یا تعداد خریداران و غیره را در خروجی فیلتر مشاهده کنند.

در حال حاضر تعداد بسیار زیادی از انواع فیلترها بری استفاده در بازار بورس وجود دارد. فیلتر نسبت حجمی یکی از انواع این فیلترهای بورسی است و در این مقاله قصد داریم این فیلتر مهم را مورد بررسی قرار دهیم.

فیلتر نسبت حجمی (دیده‌بان بازار بورس)

پیشنهاد ویژه ثروت آفرین : محصول فیلتر طلایی بورس

کاربرد فیلترنویسی

همان طور که می‌دانید در حال حاضر تعداد خیلی زیادی نماد در سازمان بورس پذیرفته شده‌ است و این تعداد نیز در حال افزایش است و بررسی تمام این نماد‌ها بصورت همزمان امکان‌پذیر نیست. فیلترها کمک می‌کنند وضعیت سهام های بازار بورس بر اساس متغیرهای دلخواه ما طبقه‌بندی شوند و نمادهایی که دارای شرایط مورد نظر سرمایه گذاران هستند، نمایش داده شود. 

البته در هنگام استفاده از فیلترها باید بدانید که نتایج به دست آمده از فیلترها صد در صد نیست و خروجی فیلترهای بورسی حتما می بایست با تکنیکال بررسی شوند. همچنین توصیه می‌کنیم در ساعات پایانی بازار از از فیلترهای بازار بورس استفاده نمایید.

کاربرد فیلترنویسی

خصوصیات فیلتر نسبت حجمی

با استفاده از فیلتر نسبت حجمی می توان سهم‌های بسیار مناسبی را شناسایی نمود. تحلیلگران بسیاری در بازار به صورت روزانه از این فیلتر بهره می‌برند و توانسته‌اند سودهای بسیار زیادی با این فیلتر بورسی کسب کنند. 

لازم به ذکر است نحوه استفاده از فیلترهای بورسی و فیلتر نسبت حجمی با توجه به استراتژی معامله گران در بورس متفاوت است. در بیشتر موارد توصیه می‌شود از ترکیب چندین فیلتر با هم استفاده شود. ترکیب فیلترها با یکدیگر به سهولت امکان‌پذیر است و شما تنها با بررسی اجمالی فیلترهای مختلف می‌توانید به راحتی چندین فیلتر را با هم ادغام نمایید. به طور کلی اصلی‌ترین خصوصیات فیلترها در ذیل ارائه شده است: 

  • پیدا کردن سهام با ویژگی‌های مد نظر جهت انجام معامله
  • سرعت دسترسی به اطلاعات در بین انبوهی از اطلاعات
  • بررسی خروجی استراتژی‌های معاملاتی خویش
  • کاهش امکان پنهان ماندن تحرکات معاملاتی در سهم

نحوه اجرای فیلتر Moving Average

با توجه به اینکه برخی فیلترهای بورسی دارای مقادیر cfield می باشد، برای مشاهده خروجی اینگونه فیلترها می بایست از قالب شخصی استفاده شود. با توجه به اینکه در فیلتر نسبت حجمی نیز از مقدار cfield استفاده شده است باید قالب شخصی در سایت دیده بان بازار بورس برای این فیلتر تعریف شود. برای این منظور برای ساخت قالب شخصی وارد سایت tsetmc.com شده و مطابق تصایر زیر قالب شخصی در بخش دیده بان بازار بورس تعریف می شود.

1- پس از ورود به سایت مدیریت فناوری بورس به بخش دیده بان بازار بورس وارد شوید. (تصویر زیر)

ورود به دیده بان بازار

2- در کادر باز شده بر روی گزینه شماره 1 (قالب نمایش) کلیک کرده و در صفحه باز شده وارد گزینه شماره 2 (ساخت قالب) شوید. (تصویر زیر)

ورود به بخش ایجاد قالب

در این قسمت امکان ساخت قالب شخصی وجود دارد و همانطور که مشاهده می کنید مقدار فیلتر نسبت حجمی در خروجی فیلتر قابل مشاهده می باشد. (تصویر زیر)

ساخت قالب شخصی در فیلتر نسبت حجمی

3- پس از ساخت قالب شخصی برای فیلتر نسبت حجمی برای اجرای قالب شخصی بر روی گزینه شماره 3 (شخصی) که در تصاویر بالا مشخص شده کلیک کنید تا قالب شخصی ایجاد شود. (تصاویر بالا)

کد فیلتر نسبت حجمی

فیلتر نسبت حجمی از دسته فیلترهای پرکاربرد در بازار بورس بشمار می‌رود و سهم هایی که معاملاتی با بیشترین نسبت حجمی داشته اند را نشان می‌دهد. کد دستوری این فیلتر در ادامه درج شده است.

true==function()
{
var PeriodicVolume=function(period)
{
var Vol=[ih][0].QTotTran5J;
var n;
for(n=1; n<period; n++)
Vol=(Vol+[ih][n].QTotTran5J)/2;
return Vol;
};
(cfield0)=Math.round(PeriodicVolume(3));
(cfield1)=Math.round(PeriodicVolume(14));
(cfield2)=Math.round(PeriodicVolume(3)/PeriodicVolume(14));
if(PeriodicVolume(3) >=20*PeriodicVolume(14))
{
return true;
}
else
{
return false;
}
}()
فیلتر طلایی بورس

3 دیدگاه

  1. ممنون
    لطفا خروحی هر یک از سفیلدهای 0 تا 2 را به تفکیک بیان کنید که نیز بیان کنید که چیه

  2. با سلام و تشکر

    لطلفا توضیح دهید که خروجی هر از سفیلدها مربوط به چه نوع حجمی می باشد و یا مربوط به حجم چند روزه است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *